'Pubers op fietsen van iooo euro' m „Het is belangrijk dat fietsendiefstal weer eens prioriteit krijgt bij de politie." Gestolen fiets vervangen door gestolen exemplaar. Markus van Tol, ANWB PZC Vrijdag 22 juni 2007 1 3 door Michiel van den Broek Als je fiets is gestolen, ben je op z'n minst gepikeerd. Er is je on recht aangedaan, dus je wilt genoegdoening. Én een nieu we fiets natuurlijk. Hoe ver leidelijk kan het dan zijn om een gestolen fiets op de kop te tikken. Voor 20 euro kun je best aan een oud barrel ko men of zelfs een prima fiets, als je de weg kent. Natuurlijk, je kunt er dan gerust vanuit gaan dat het om een gestolen fiets gaat. Maar hoe erg vind je dat? Je eigen fiets is ook ge stolen, dus ergens klinkt het bijna terecht. Daar wil de po litie iets aan doen: burgers moeten beseffen dat heling net zo strafbaar is als diefstal. Het interesseert de gemiddel de burger weinig of zijn twee dehands fiets uit het illegale circuit komt. Dat merkt bij voorbeeld Hein Huysson van 't Eurohuys, fietsenhandelaar in Breda. „Omdat ik mijn vin gers niet wil branden, regis treer ik de fietsen die ik op koop. Ik vraag de verkoper om een legitimatiebewijs en een chassisnummer. Als hij dat niet wil geven, weet ik voldoende." Maar het komt dagelijks voor dat dieven hun waar probe ren te slijten bij fietsenhan delaren. Ze komen langs met fietsen van één of twee jaar oud, zeggen dat die van hun oude moeder zijn en vragen er tweehonderd euro voor. Als de handelaar niet toe hapt, zakt de prijs al snel naar 25 euro. „En daar begin ik dus niet aan. Maar de ille gale handel is niet te stop pen, hoor. Mijn zaak ligt be paald niet in de beste wijk van Breda. Ik zie hier con stant jonge pubers rondrij den op nieuwe fietsen van minstens duizend euro. En ik krijg mijn duurste fietsen nauwelijks verkocht. Gek hè?" Op meerdere manieren wordt fietsendiefstal in de hand gewerkt. Bijvoorbeeld door de techniek. Huysson: „Ik heb hier een slijptol die op 220 volt werkt. Maar je hebt tegenwoordig ook tolle tjes op t2 volt. Die steek je in je broekzak en het valt echt niet op dat je er een slot mee openslijpt." Goede en slechte sloten (T) Uit een test van de Fietsersbond Blijkt dat dieven zich niet snel wagen aan de stalen kettingen van Cyclops Inmiddels zijn veel meer gehard stalen kettingen op de markt gekomen met soortgelijke of betere kwaliteit. Op de tweede plaats staat het discusslot, waar dieven ook niet aan beginnen. Het slot biedt weinig aanknopingspunten om hem open te breken. Het discusslot staat of valt dan ook met de ketting. Vuistregel: hoe dikker de ketting, hoe minder slag ruimte om het palletje open te tikken. In beugelsloten of U-sloten zit een groot verschil in kwaliteit. Het minst favoriet onder dieven zijn de Abus sloten en de Axa Security Plus. Zij behoren tot de top 3 van de beste (betaalbare) sloten. CZB Zwak punt van een ringslot isdat je je fiets niet ergens aan vast kunt zetten. Het extra veiligheidskabeltje dat in de Axa's SL7 en SL9 gestoken kan worden en ergens aan vastgelegd, ondervangt dit niet. Het nieuwste slot van Axa, de SL9, dat steviger bevestigd is aan het frame, dwingt bij dieven respect af. De oudere modellen ringsloten, ook de Axa 582, zijn voor de dieven een lachertje en deze horen eigenlijk op de laatste plaats thuis. De dikkere kabelsloten zien er indrukwekkend uit, maar dat is vaak maar schijn. Deze sloten zijn makkelijk open te knippen, zeker de wat dunnere exemplaren. Als een dief de tijd heeft, doet hij het desnoods draadje voor draadje met een klein tangetje. Het spiraalkabelslot is samen met het pantserkabelslot en de gewone kettingen met hangslot het makkelijkst open te krijgen door dieven. De techniek om het spiraalkabelslot te openen is eenvoudig: openknippen met betonschaar. O De ketting met hangslot is gewoonweg af te raden. De 'gewone' kettingen zijn een geliefd doelwit van dieven met betonscharen. V\ >T Pantserkabelsloten zijn de sloten die, samen met de Axa ringsloten, het meest verkocht worden vanwege de schappelijke prijs. Het is echter ook het slot dat alle dieven aanwezen als waardeloos. Het slot is met blote handen te forceren, of anders wel met een rondslinge rende standaard of steen. bron: Fietsersbond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13