Plukken en proeven Moeten we dat allemaal opeten? Uitrusten met een ijsje van schapenmelk Fruit plukken, ronddwalen in een tuin met duizenden rozensoorten of bekijken hoe klompen ambachtelijk worden gemaakt. Zeeland heeft meer dan strand en zon, ook het platteland biedt tal van toeristische activiteiten. Van wijnmakerij tot zelfplukkerij. zomertijd RECREATIE ZOMER 2007 Duizend soorten rozen in Kats Bevelandse klompenmakerij Zwartebessenwijn van Zeeuwse bodem In de Zeeuwse Rozentuin aan de Katse Croeneweg 3 in Kats zijn duizend soorten rozen en meer dan hon derd soorten clematissen te vinden. Ze zijn ook te koop in de kwekerij. Er is een theepaviljoen met klei ne lunchgerechten en appeltaart. De tuin is het gehele jaar open van dinsdag t/m zaterdag van 10.00-17.00 uur. Meer informatie: www.zeeuwserozentuin.nl. Ouderwetse klompen worden al vier generaties ge maakt bij klompenmakerij Traas. Er is een museum en een winkel. De klompenmakerij is gelegen nabij het SCB-station (Stoomtrein Coes-Bor- sele) in Hoedekenskerke. In juli en augustus zondag tot en met vrijdag geopend van 11.00 tot 16.30 uur. Meer informatie: www.klompen.com. De familie Boonman in Nieuwdorp maakt wijn van de eigen bessenteelt. De witte wijn smaakt Moezelachtig, de zwarte bessen-kersenwijn lijkt op port. De Zeeuw se klei is bij uitstek geschikt voor de bessenteelt. Boonman's Wijnmakerij aan de Stoofweg 10 is juni, juli en augustus open van 13.00-17.00 uur, behalve op zondag. Informatie: www.boonmanwijnmakerij.nl. Yvonne Nijssen bij haar schapen. foto's Dirk-jan Gjeltema Yvonne Nijssen had er een heel romantisch idee over, toen ze be gon na te denken over het opzetten van een schapen- melkbedrijfin Zuid-Beve land. „Ik zag mezelf al zit ten met een kmkje in de wei", zegt ze, achter een flesje Appelaere in de ruim te boven de stallen. Vanaf de tafeltjes hebben bezoekers van schapenbe- drijf De Zwaakse Weel in Kwadendamme uitzicht op de schapen en lammeren. Bij slecht weer althans, in het seizoen zitten de gasten op het terras, buiten. Voor een schapenmelkijsje, of ge woon een kopje koffie. Schapenmelkijs? „Tja, men sen dachten eerst ook, scha penijs, dat kan niet lekker zijn. Toen begon ik het te verkopen als ijs gemaakt van ambachtelijk bereide Zeeuwse schapenmelk. Dat viel beter", zegt ze. In het winkeltje zijn allerlei schapenproducten te koop: kaas, handcrème en sleutel hangers. Het lamsvlees is ook niet aan te slepen. Yvonne is daar wel blij mee. „Anders moeten we ze aan een handelaar verko pen. Dan krijgen we er bijna niks voor en moeten ze op transport." Ze be grijpt ook wel waarom mensen er speciaal voor omrijden. „Het is natüürlijk vlees en we spuiten er geen water in, zoals tegenwoor dig veel gebeurt." Lilian Dominicus SchapenbedrijfDe Zwaakse Weel, Siguitsedijk 15 in Kwa dendamme is in juli en augus tus elke dag open van 12 tot 17 uur. Het ligt langs hetfiets- knooppuntennetwerk Zuid-Beveland. Informatie: www.dezwaakseweel.nl Noem het een oerinstinct, een natuurgevoel... „Als mensen hier komen plukken, kun nen ze vaak niet meer stop pen", zegt Hanneke Koop man, eigenaar van De Zelf plukkerij in Colijnsplaat. „Vooral kinderen komen met bakken tegelijk terug. Staan de mama's bij de kas sa en dan pas zien ze hoe veel er is geplukt. Mijn he mel, denken ze dan, moe ten we dat allemaal op eten?" Maar geen paniek, want er valt natuurlijk ontzettend veel te doen met al dat fruit. Invriezen voor van de winter, jams, taarten en sau zen maken, wat weggeven aan buren en vrienden. Of heel ouderwets, de vruch ten inmaken op brande wijn. Hanneke: „Veel Zeeuwen weten dat nog van vroeger: morellen op brandewijn." Daarom heeft Hanneke er een paar bo men van de geplant. „Dit jaar hebben we de eerste oogst." Naast de morellen experi menteert Hanneke met pruimen-, kersen-, vijgen en moerbeibomen. „Elke soort vraagt weer een ande re verzorging." Verder kunnen mensen ko men voor rode en witte bes sen, rode en witte kruisbes sen, zwarte bessen, jostabes- sen (een kruising tussen zwarte en kruisbes), fram bozen en bramen. Met de aardbeien is Hanneke ge stopt. „Dat was teveel werk. Voor het geld hoeft nie mand het te laten: een pond zelfgeplukt fruit komt op circa 2 euro. Lilian Dominicus De Zelfplukkerij aan de Mo lenweg 3 in Colijnsplaat is de hele maand juli en augustus open, op maandag en donder dag van 13 tot 17 uur. Bij de Zelfplukkerij in Colijnsplaat gaat het fruit met bakken tegelijk weg. Si

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 99