Ruimte, romantiek en minder regels DE AAN DE ZWEMPLAS Op warme dagen zoeken we het water op. En daarvoor hoeven we echt niet met zijn allen in de file naar het Noordzeestrand te staan of hutjemutje in een zwemoaa te liggen. Overal in Nederland zijn meren, plassen, rivieren en vennetjes waar je kunt onspannen, zonnen en zwemmen. Het vakantiegevoel dicht bij huis. zomertijd RECREATIE ZOMER 2007 W door Anne Nijtmans De plas is zo glad als een spiegel. Door dat het meer tje groten deels omringd is door bo men, oogt het water don ker. Het strandje aan de overkant is bijna leeg. Er zijn nog wat pubers aan het volleyballen, de men sen met kleine kinderen zijn al naar huis. Aan de rustige kant van de waterplas koesteren enkele volwassenen zich op een veldje in de laatste zonne stralen. Via een houten trapje kun je daar het meer in. Het water is aangenaam koel. 's Avonds zwemmen in open water, gratis ontspan ning dicht bij huis. Een stukje fietsen en daarna een frisse duik. Leve de Ne derlandse zomer met zijn lange dagen. Dit is niet te vergelijken met baantjes trekken in een zwembad waar je in de chloorlucht tussen de andere zwem mers moet zigzaggen. Er zijn zwemmers die zich prettiger voelen in een hy giënisch betegeld blauw zwembad. Want een meer tje is soms troebel, de bo dem modderig of bedekt met waterplanten en er le ven 'enge' dieren in en om het water. Maar je hebt er wel de ruimte, romantiek en minder regels. Bewoners van de kustpro vincies kunnen natuurlijk makkelijk naar de zee om een duik te nemen. Maar wie daar wat verder van daan woont, hoeft echt niet in de file naar het Noordzeestrand te staan. In de rest van Nederland is zwemwater genoeg. Overal zijn meren, vennetjes of wa terpartijen die ontstaan zijn door zandafgravingen. Veel van die zandplassen zijn daarna ingericht als re- Veilig zwemmen De provinciale websites geven ac tuele informatie over de kwaliteit van de gecontroleerde zwemwate ren. De grote rivieren zijn gevaarlijk creatiegebied. Overheden of organisaties als staatsbos beheer beheren die terrei nen en de provincie contro leert in de zomer de kwali teit van het zwemwater. Dan zijn er nog de 'wilde' zwemplekken: onbekende watertjes die bij de plaatse lijke bevolking bekend zijn. Ook op strandjes langs de grote rivieren wordt gere- creëerd. Rijn, Waal, Lek, Maas en IJssel zijn behoor lijk schoon en veel mensen gaan er op warme dagen pootjebaden. Provincies en rijks waterstaat zijn hier niet zo blij mee en waarschuwen iede re zomer voor de gevaren van het zwemmen in de grote en kleinere rivieren. vanwege de stroming en scheep vaart. Je kunt het daar beter bij pootjebaden houden. Blijf uit de buurt van vaargeulen, sluizen, gemalen en stuwen. Denk eraan dat op de bodem glas of andere obstakels kunnen liggen. Zand- en grindgaten zijn meestal Toch zijn de rivieroevers en andere niet-officiële zwemplekken geliefd. Het is er rustig en dat er geen toezicht is, heeft ook zijn voordelen. Je kunt net zo lang blijven als je wilt. 's Avonds een vuurtje sto ken of barbecuen behoort tot de mogelijkheden. Even een paar uurtjes op vakan tie in de buurt terwijl je overdag gewoon aan het werk bent. Het is vrij eenvoudig uit te zoeken waar je veilig kunt zwemmen en of er voorzie ningen aanwezig zijn. De provincies hebben op hun de websites informatie over zwemwater en wa terkwaliteit. Gelderland en Brabant zijn goed bedeeld met plassen en meertjes, Overijssel heeft vijftien in- diep en kunnen koude stromingen hebben. Blauwaig is te herkennen aan een blauwgroene, olie-achtige drijflaag. Blijf daarbij uit de buurt en douche na het zwemmen. Maak geen rommel want zwerfvuil trekt ratten aan. gerichte en gecontroleerde recreatiepiassen en Zeeland heeft vijftig officiële zwem- plekken.De overheden stel len dat een zwembad het veiligst is en adviseren an ders naar officieel aangewe zen open water te gaan. En geven vervolgens een hele waslijst van richtlijnen waar je op moet letten. Met kleine kinderen is het wel verstandiger naar zo'n inge richte zwemplas te gaan. Maar als je een beetje oplet en geen domme dingen doet, kun je ook best op niet-gecontroleerde plek ken zwemmen of pootjeba den. Tenslotte waren er een halve eeuw geleden bijna nergens zwembaden en moest iedereen het doen met het natuurwater in de buurt. Online Op de online- versie van Zomertijd staat meer over veilig zwem men. foto Mare Bolsius

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 95