Cultuur kunst en landschap Tazzcruise met Louis Sclavis voor poëzie T j_ T C* 1 Wesseling wint Muziekpodium Zeeland houdt zondag tweede editie van Bateau Ivre. PZC Donderdag 21 juni 2007 I 33 ZES VRAGEN AAN LOUS COPPOOLSE van inspiratie voor nieuw werk. De resultaten zijn te zien verspreid langs de fietsroutes, die beide be ginnen vanaf het erf van Verseput aan de Schapenweg. De twaalf kunstlocaties zijn herkenbaar aan een fors formaat droogmolen ont worpen door vormgever Frans van der Horst. Los van dit alles ver schijnen er ook een boekje en een dvd waarin de research wordt ge toond van de kunstenaars tijdens hun verblijf in de caravan. Eén van de kunstenaars is Sander Zweerts de Jong zelf. Hij zit samen met onder meer journaliste Rine- ke Kraaij in de leiding van Sanders- geluk. Belangrijkste missie van hun makers-initiatief is met projec ten momenten van geluk en vrij heid creëren gerelateerd aan maat schappelijke ontwikkelingen. „We willen met verschillende kunstdis ciplines bestaande gedachtenpatro- nen bij publiek en makers ter dis cussie stellen", licht Zweerts de Jong nog wat nader toe. Als voor beeld geldt eerder werk als het pro ject Bieslandpolder over klimaats verandering. Niet verwonderlijk dat Jaap Verse put affiniteit heeft met deze werk wijze. Die sluit naadloos aan bij zijn eigen missie het platteland ook met andere ogen te laten zien dan alleen als voedselareaal. De ar tists in caravan doen dat dit week end op talrijke verrassende manie ren. En dat geldt evenzeer voor de zestien fotografen die werk op groot formaat leveren voor de foto tentoonstelling Agri-Cult. De ope ning daarvan zondagmiddag rond 17.00 uur geldt als slotstuk van dit festival. De foto's op grote frames van 3 bij 4 meter blijven tot 25 au gustus te zien langs de Schapen- weg. 's Avonds worden de foto's van Wim Hofman (za.), Sandra Burgers (za en zon), Jan Kuipers en Lutgarde Lie- vense (zo), eten en drinken. Hoek Helleweg/Stoofweg: 'Picknick in Zeeland 'van Albert Geertjes. Fietspad langs Grevelingenkust bij Den Osse: 'Le rien est immense' van Wido Blokland. Club Zonnemaire, erf boerderij Jaap Verseput, Schapenweg 1, Zonnemaire: Zaterdag 23 juni Vanaf 18.00 uur feest met eten, dansen en muziek. 18.00 - 20.15 uur: Botlek, Rotterdamse band met lukrake sessies geïnspireerd op de vibe van het moment: Joris Vos (gi- uitgelicht. Aan Agri-Cult werken onder meer mee: Walter Herfst, Teun Hoeks, Vincent Mentzel, Michiel Romeyn, Hans Molen kamp en Paul Menno de Nooijer. Voor omschrijving van de muziek bij Artie Pic Nic komt Verseput su perlatieven te kort. Jazzgitarist An ton Goudsmit met zijn eigen kwar tet bijvoorbeeld. „Daarvoor ko men liefhebbers speciaal voor naar Zonnemaire, hoor." Verseputs en thousiasme geldt ook de wereld muziek van Afel Bocoum en Alki- bar evenals altvioliste Saskia Meijs. In aanloop naar het echte fietsfesti- val staat er vrijdagavond vanaf 20.00 uur aan de Schapenweg een discussie (met maaltijd) over kunst en omgeving op het pro gramma. Debaters zijn Tjeu Strous (Zeeuwse Raad voor Cultuur), Flo- rentijn Hofman (beeldend kunste naar) en Digna Sinke (filmmaker). Publiek is welkom. Annemieke Fanoy bouwt aan haar 'Proefstation'. foto Dirk-Jan Gjeltema taar), Michiel Mos (toetsen), Joep Storms (saxofoon), Kristian Koreman (trompet), Frank van den Beuken (drums). 20.30 - 21.30 uur: Afel Bocoum Alki- bar. Drie decennia lang speelde Afel Bo coum samen met Ali Farka Touré, de gro te bluesman van Mali, die begin vorig jaar is overleden. Bocoum produceert met groep een verrassend eigenzinnig geluid. 22.00 - 23.30 uur: Goudsmit, Trujillo, Vierdag Vink. Gitarist Anton Goudsmit, voor het komende North Sea Jazz Festi val genomineerd voor de Paul Acket Award, is een veelgevraagd musicus en trad kort geleden ook in Zeeland op tij dens de jazzfestivals in Middelburg en Terneuzen. Doorlopend: De Kijkbuiskinderen en René Bosman: Filmbeelden, live gemixed door VJ-collectief De Kijkbuiskinderen. Filmmaker en docent René Bosma aan Academie Sint Joost in Breda ontpopt zich ook als VJ. Verder geven leerlingen een voorpremière van hun examenfilms. Zondag 24 juni: 17.00 -18.15 uur: Think of One, Ant werps fanfaregezelschap in een Barkasbus stapvoets over Schapenweg bij opening fototentoonstelling Agri-Cult. Zestien fo tografen tonen een momentopname van het landschap in periode van verandering en herwaardering van het platteland. Zes tien foto's op een formaat van 3 bij 4 me ter in de polder. Te zien t/m 25 augustus. Twintig musea doen mee aan de eerste Zeeuwse museumnacht. Ze onthalen het pu bliek vrijdag vanaf acht uur tot één minuut na middernacht op een divers programma. Naam: Lous Coppoolse Leeftijd: 61 jaar Woonplaats: Middelburg Functie: Voorzitter Vereniging van Zeeuwse Musea door Ali Pankow De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland lanceerde het idee, maar wat vindt u zelf van zo'n eerste Zeeuwse museumnacht „Ik vind het een bijzonder leuk initiatief En ik ben er vooral blij mee dat het idee zo enthousiast is opgepakt door twintig leden van onze vereniging. Het behoort tot ons beleid de Zeeuwse musea af en toe te accentueren. We doen dat al met het museumweekend, de ze nacht past daar ook in. Wellicht dat we in het najaar nog met een an der initiatief komen, maar dat moet nog nader uitkristalliseren." Wat is de meerwaarde van de museumnacht, oftewel MuseumNa/8? „Het programma is laagdrempelig en gericht op de eigen bevol king. Maar wat ik nog belangrijker vindt: dit initiatief biedt vooral ook de mogelijkheid dat de musea zich eens op een wat andere ma nier manifesteren, met onder meer muziek en optredens van koren. Wellicht trekt deze openstelling op een ander tijdstip en op een bij zondere avond als deze, de kortste nacht dus, mensen die tijdens de nor male openingstijden niet naar een museum kunnen wegens werkzaam heden of andere verplichtingen. Ik hoop dat we die mensen nu wel een keer binnen zullen krijgen." Trekt zo'n evenement een grote wissel op de vrijwilligers? „Er zijn maar enkele musea in Zeeland die met echte professionele krachten kunnen werken. De meeste van onze leden werken met vrij willigers, vaak zelfs voor honderd procent. Daarom waren we ook zo blij verrast met dat enthousiasme. De vrijwilligers willen zich er echt voor inzetten." Hebt u er begrip voor dat toch een derde van uw leden de museumnacht aan zich voorbij laat gaan? „Dat is natuurlijk wel jammer, maar enkele musea zijn ook niet zo geëi gend voor zo'n evenement. Die houden zich meer bezig met consolide ren, behoud en registreren. En dan zijn er inderdaad ook enkele van wie we verwacht hadden dat ze zouden meedoen, maar die het laten afwe ten. Dat is natuurlijk hun goed recht." Bent u tevreden over het programma? „We hebben gestreefd naar een horizontale programmering met van acht tot negen uur 's avonds aanbod voor kinderen, daarna een wat serieuzer deel dat min of meer is afgestemd op de collectie en tenslot te een gezellige afsluiting met muziek en een drankje en een hapje. Chillen, is geloof ik het woord dat de jeugd daar tegenwoordig voor ge bruikt. Wellicht dat het helpt het stoffig imago van de musea wat te wij zigen." Gedeputeerde Van Waveren verricht de officiële opening van de museum nacht in het Muzeeum in Vlissingen, u doet dat in het streekmuseum in Axel. Bezoekt u daarna nog meer musea in Zeeuws-Vlaanderen? „Het lijkt me beter die avond in het Land van Axel te blijven. Dan krijg ik een indruk hoe de avond zich ontwikkelt en dat kan me straks goed van pas komen bij de evaluatie. Natuurlijk zullen we dan bespreken wat er goed en fout ging en hoe we zaken kunnen bijstel len. Maar het is zeker de bedoeling dit initiatief volgend jaar voort te zet ten. Volledig programma MuseumNa/8: www.scez.nl door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Vorig jaar was het een bijzondere ervaring. Onder de naam Bateau Ivre organiseerde Mu ziekpodium Zeeland toen voor de eerste keer een jazzcruise. Driehon derd muziekliefhebbers voeren vijf uur lang op het Kanaal door Wal cheren en het Veerse Meer en kre gen onderweg onder meer een ge denkwaardig concert van saxofo nist Ravi Coltrane - inderdaad, de zoon van - samen met gitarist Da vid Gilmore voorgeschoteld. Een vervolg kon bijna niet uitblij ven. De tweede editie van Bateau Ivre is zondag 24 juni. De Lady Ma deleine dient wederom als varend podium en volgt dezelfde route: vanuit Middelburg naar de sluizen van Veere, een rondje Veerse Meer en daarna weer terug. Voor de programmering wordt, zo als Muziekpodium het zelf formu leert, 'onbekommerd gegrasduind in het niemandsland tussen jazz, geïmproviseerde muziek en nieu we muziek'. De grootste naam is die van de Franse klarinettist en saxofonist Louis Sclavis (1953), die door kenners wordt beschouwd als een van de boeiendste en crea tiefste vertegenwoordigers van de hedendaagse jazz en improvisatie- muziek. Hij speelt op de boot samen met zijn kwintet, dat verder bestaat uit Francesco Bearzatti (klarinet, saxo foon), Maxime Delpierre (gitaar), Francois Merville (drums) en Paul Brousseau (keyboards, sampling, elektronica). Op het programma staat ook een optreden van componist-pianist Guus Janssen, bekend van onder meer opera's zoals Noach en Hier, Hij speelt deze keer solo op klave cimbel. Verder komt het vijftienkoppige 'bigtet' Tetzepi naar Zeeland. Het collectief wordt beschouwd als de 'spannendste bigband van Neder land'. Het brengt een mengeling van jazz, impro en nieuwe mu ziek, met swingende grooves en niet zelden afwijkende maatsoor ten. Onder anderen saxofoniste Esmée Olthuis en de trompettis ten Hans Leeuw, Jimmy Sernesky en George Pancraz maken deel uit van Tetzepi. Het Nieuw Trombone Collectief zorgen onderweg voor een bijzon der optreden. Zij spelen met acht trombones het eerste en tweede deel van Music for a Wilderness La ke van de Canadese componist R.Murray Schaeffer, wiens werk in Nederland zelden of nooit wordt uitgevoerd. Bateau Ivre, zondag 24 juni. Vertrek om 13.00 uur precies vanaf de Los- kade in Middelburg. Reserveren: 0900-3300033. UTRECHT - De uit Zeeland afkomsti ge dichter Ester Naomi Perquin zag gisteravond in Utrecht de C. Buddingh-prijs voor poëzie aan zich voorbij gaan. Winnaar werd Bernard Wesseling met zijn bun del Focus. Perquin was genomineerd met haar debuutbundel Servetten halfstok. Zij kreeg daar begin de ze maand al wel de debuutprijs Het Liegend Konijn voor toege kend. De andere twee genomineerden voor de C. Buddinghprijs naast Perquin en Wesseling waren: Pim te Bokkel Wie trekt de regen aan) en Hélène Gelèns Niet beginnen bij het hoofd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 71