Cultuur Artie Pic Nic som van klimaat, twee dageti^63 Knap relatiedrama met een wrang einde 32 Donderdag 21 juni 2007 P2C Twee blonde deernes, een rood picknickkleed in het groene gras, een fiets, een radio, een droogmolen en een caravan: Artie Pic Nic in één oogopslag samengevat. door Ali Pankow Wat veel! Die uit roep lijkt aanne melijk bij het zien van het programma voor Artie Pic Nic, het festival dat zich zaterdag en zondag langs de Schouwse dreven manifesteert. In tegenstelling tot het knap ge comprimeerde beeld aan de voor kant van de poster, gaat dat over zicht letterlijk alle kanten op. Twee fietsroutes, koersend door het midden van Schouwen-Duive- land aan weerszijden van natuur gebied de Prunje, voeren het pu bliek langs talrijke pleisterplaatsen met performances, film, foto's, te keningen, audio-installaties, mu ziek en culinair plezier bij kunst zinnige picknick-plekken. Goed gedocumenteerd op stap gaan, dus met het gedetailleerde programmablad binnen handbe reik, verdient de voorkeur. Boven dien zou de plattegrond van Schouwen-Duiveland ook wel kun nen helpen de juiste weg door het polderland te vinden. „De mensen hoeven zich natuur lijk niet aan de routes te houden. Die hebben we alleen maar aange bracht om er wat structuuf aan te geven. Wie wil, kan combineren", PROGRAMMA ARTIC PIC NIC Zaterdag 23 en zondag 24 juni: Route I (Wintervoorjaarsroute 25 km) Artist in Caravan (12.30 17.00 uur): Veerdijk, Zonnemairse Dijk, Dreischor- se Dijk: 'Windstil', van Marike Kütt- schreutter (theatermaker). Hoek Zonnemairse Dijk/Dreischorse Dijk: 'Versnelling-Vertraging-Verstilling', Eefje Bouwkamp (beeldend kunstenaar. Dreischorse Dijk: 'Brommer en Pony', van Sander Zweerts de Jong (beeldend kunstenaar): Filmische performance. Heereweg: 'Weergesprekken', Rineke Kraaij (journalist). Verseputseweg (nabij N59): 'Noeste Ar beid', Maurice Meewisse (beeldend kun- zegt Jaap Verseput, akkerbouwer, muziekliefhebber, filmer én initia tor van culturele evenementen waarin kunst en landschap de hoofdrollen vertolken. Zonnemai- re Buitengewoon, de Nacht van de Buitengewoon Film, Project stenaar). Taaijersweg (nabij Zwaardweg): 'Het Proefstation', Annemieke Fannoy (beel dend kunstenaar): Hoek Stapelsweg/Lokkersweg: 'Keuken uitzichten', Desiree de Baar (beeldend kunstenaar). Hoek Stapelsweg/Zuidweg: 'Juister Says (B)HI' en 'De dag dat Zee Land was', Soe penberg de Kam (filmmakers). Muziekoptredens: Muziektent Noordgouwe, Zaterdag 13.30 -14.30 uur: Cosmix, jazztrio uit Amsterdam. Zondag: 14.00 -15.00 uur: Cafe con Leche, negenkoppig gezelschap uit Gent (salsa, rumba, reggae, klezmer). Kunst-picknickplekken en Giro de Pic Nic vonden alle hun oorsprong bij Jaap Verseput. In het twee daags kunst- en fietsfestival Artic Pic Nic lijken al die voorgaande manifestaties samen te komen in een bonte verweving. Verseput Picknickplekken: Hoek Zonnemairse Dijk/Dreischorse Dijk: 'Zingend Zand' van Hendrien. Hoek Inlaagweg/Bootsweg: 'Plek 6' van Eric Odinot. Zaterdag 23 en zondag 24 juni: Route II (Zomerherfstroute 35 km) Artist in Caravan (12.30 - 17.00 uur): Kijkuitsedijk bij Dijkshuisjes: 'Zonne- maire 30 C', Nanda Runge (beeldend kun stenaar). Hoek Hoogenboomseweg/Ringdijk Brij- dorpe: 'Tegen elk aannemelijk bod', Fran se Kraaij (theatermaker). Schelphoek (alleen zondag): Observato rium: elke bezoeker krijgt een notitie- staat nog steeds aan de bron er van, maar werkt dit keer wel inten siever samen met anderen: het Rot terdams makers-initiatief Sanders- geluk en kunstenaarscollectief Kip- Vis uit Middelburg. Die twee teke nen samen voor het onderdeel Ar- boekje en wordt uitgenodigd vijf minuten plaats te nemen op één van de stoelen en op te schrijven wat hij ziet en hoort om zich heen. Hoek Lokkershofweg/Stoofweg: 'Tracks', van Sela (beeldend kunstenaar). Hoek Stoofweg/Helleweg: The Woun ded Eye', Hans Overvliet (beeldend kun stenaar). Weelweg bij Eikerzee: 'De tocht der ver loren wormen', Jasper (muzikant) en Schenka (theatermaker) Ie Clercq. Hoek Zeedijk/Noordlangeweg bij Zon- nemaire: 'December', Bianca Runge en Denz de Kroon (beeldend kunstenaars). Muziekoptredens Hoeve Batenburg, Kuijerdamse Weg, El- tist-in-Carauan: Gedurende een jaar vertoefden twaalf kunstenaars uit Rotterdam en Middelburg bij toerbeurt alleen of samen een week in een caravan op het erf bij Verseput. Het weer, de maand en de omgeving golden als bronnen lemeet. Zaterdag 15.00 -15.30 uur en 15.45 - 16.15 uur: 'Barockpuppies' met Saskia Meijs (alt viool), David Woolfrey (alsviool, loops), Martijn Grootendorst (video, loops). Zondag 15.00 -15.30 uur en 15.45 - 16.15 uur: Limoncella: vier vrouwen spelen theatrale muziekvoorstelling: Dorona Alberti (stem), Saskia Meijs (altviool), Marije Nie (tapdans) en Phaedra Kwant (bas). Picknickplekken: Hoek Lokkershofweg/Koetenisseweg: 'Uw tien geboden' van Lex Wechgelaar en Barbare Jean, gesprekken met Leon- hard van Geijn (za.) verhalen en poëzie RENESSE - Concert at Sea wordt vol gend jaar uitgebreid naar twee da gen. Niet aaneengesloten, maar in twee opeenvolgende weekeinden. Op de tweede avond is het de be doeling een internationale act te halen. „Wat is er mooier om het beste uit België of Duitsland te ha len en dan ook het publiek daar te werven?" De tweede avond biedt meer spek takel voor het publiek, maar heeft ook een economisch belang. Con cert at Sea krijgt maar een kleine bijdrage van de overheid en is veel geld kwijt aan zaken als de BOB-actie van Veilig Verkeer Ne derland en verkeersborden voor omleidingen. Om de toegangsprijs laag te houden, is een tweede avond van belang. „Ik wil niet meer op zwemmen", zegt de elfjarige Tommi tegen zijn vader. „Dan ben je mijn zoon niet meer", antwoordt de vader en zet vervolgens zijn zoon, letterlijk, het huis uit. Moeder is dan net voor de tweede keer met onbekende be stemming vertrokken, en het klei ne beetje hoop op huiselijk geluk is samen met haar voorgoed ver dwenen. Er is van alles mis in het heden daagse Italiaanse gezin waarin de in zichzelf gekeerde Tommi en zijn puberende zusje opgroeien. In de speelfilm Anche libero va be ne ('Libero is ook goed'), de ko mende tijd regelmatig te zien in Middelburg, kijkt de Italiaanse re gisseur Kim Rossi Stüart naar het uit elkaar vallen van een gezin ANCHE LIBERO VA BENE Film. Regie: Kim Rossi Stuart. Tot en met 2 juli bijna dagelijks te zien in het Schuttershoftheater in Middelburg. door Hetty van Rooij door de ogen van het kind dat in die onmogelijke situatie moet zien te overleven. Dat betekent dat er voor sentimen taliteit geen plaats is, maar veel il lusies heeft Tommi ook niet meer. Hij moet het zien te doen met de ouders die hij heeft en de debute rende regisseur volgt dat proces op een geloofwaardige en realistische manier. Onmacht en onbegrip re geren in het gezin, maar Rossi neemt de tijd om de gevoelens en de gevoeligheden rustig en ingeto gen in beeld te brengen. Vader is een loser en een driftkop die het vertrek van zijn vrouw niet kan verwerken, in zijn eentje twee kinderen grootbrengt en zich daar bij laat leiden door zelfmedelijden. Moeder is een chaoot zonder ver antwoordelijkheidsgevoel die niet kan leven zonder andere mannen, maar op een onvolwassen manier haar kinderen voor zich probeert te winnen. Tommi wordt met alle die proble men opgescheept. Hij vlucht weg als hij de kans krijgt, maar hij is volwassen genoeg om te weten wanneer hij in actie moet komen om het voor zichzelf leefbaar te houden. Bij tijd en wijle zou je die ouders het liefst door elkaar ram melen: zien ze dan niet hoe de kin deren de dupe zijn van hun ge drag? Anche libero va bene is een knap ge filmd relatiedrama, waarin Rossi zelf de rol van de vader voor zijn rekening neemt. Wat hij gedaan krijgt van het acteurtje Alessandro Morace - die voor het eerst in een film speelt - is echt verbazingwek kend. Rossi zoekt niet naar gemak- kelijke/eelgood-oplossingen. Het einde is dus wrang, al hoeft Tom mi geen wedstrijden meer te zwemmen en mag hij eindelijk op voetballen. Maar het staat dan al lang vast dat het eenzame jongetje een hele eenzame puber zal wor den. Afel Bocoum en zijn groep Alkibar bezingen het rurale leven in het dorp Niafunké in Mali,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70