Binnenland Privacywaakhond wil schone lei volwassenen Digitaal alarm valt niet overal goed BUSVAKANTIES KRAS.NL boek online of bel 0900 - 9697 Elektronisch dossier moet weg zodra kind achttien jaar wordt. Wantrouwen tegen 95 procent van de ouders waar het normaal gaat. waarom zou je verder zoeken 8-/10-/19-daagse excursie-/rondreizen Oostenrijk, Frankrijk en Portugal Voordelige en compleet verzorgde reizen onder deskundige reisbegeleiding! PZC Donderdag 21 juni 2007 7 door Dick Hofland en Wierd Duk DEN HAAG - Het Elektronisch Kind Dossier (EKD) dat vanaf volgend jaar van ieder kind wordt bijgehou den, moet worden vernietigd zo dra de jongere achttien wordt Dat stelt het College Bescherming Per soonsgegevens (CBP). De privacywaakhond vindt dat ie mand die volwassen is het recht moet hebben met een schone lei verder te gaan. „Net zoals dat geldt voor het elektronisch patiëntdos sier mogen dit soort gegevens niet langer worden bewaard dan strikt noodzakelijk is." Het CBP vreest dat informatie uit het dossier een belemmering kan vormen bij de verdere school- of beroepscarrière. Minister Rouvoet van Jeugd en Ge zin vindt, evenals de Bureaus Jeugdzorg, dat eventuele vernieti ging op zijn vroegst pas vanaf 23 jaar kan. De Christenunie denkt er ook zo over. Kamerlid Voorde wind: „Op die leeftijd word je ge acht op eigen benen te kunnen staan." GroenLinks vindt achttien jaar een betere grens. „Als meer derjarige ben je verantwoordelijk voor jezelf', stelt Kamerlid Dibi. „Hoewel in het geval van ernstige persoonlijkheidsstoornissen de problematiek langer kan voortsle pen. Dan zou je uitzonderingen moeten maken." Vooraanstaand kinderrechter N. Quick-Schuijt is eveneens kritisch. „Een dossier mag je niet je hele le ven blijven achtervolgen", zegt zij. „Als je als jongere een strafblad hebt, wordt dat vernietigd zodra je achttien jaar wordt. Behalve als je nog jeugd-tbs hebt. Zo zou het ook moeten gaan met het elektro nisch dossier." Het EKD moet er voor zorgen dat hulpverleners in de jeugdzorg niet langer langs elkaar heen werken. Vandaag praat de Tweede Kamer met de minister over de plannen. Het gedigitaliseerde kind. fotobewerking David van Dam/GPD door Dick Hofland DEN HAAG - Ieder Nederlands kind krijgt vanaf volgend jaar een elek tronisch dossier om problemen eerder op te kunnen sporen. Maar wanneer wordt het dossier een probleem voor het kind of de ouders? Kees de Hoog is hoogleraar gezins sociologie en gezinsbeleid aan de universiteit van Wageningen. Hij vindt het niks, de nieuwe maatre gelen van minister André Rouvoet voor een betere jeugdzorg. „Het is een beetje Oost-Duits: iedereen een dossier." Hij vindt het gevaar lijk, weinig doordacht. „Het is een politionele actie, het klinkt mij te veel als een soort strafexpeditie." Vanaf volgend jaar krijgt ieder kind een elektronisch dossier. In combinatie met de eveneens nieu we Verwijsindex moeten proble men dan op tijd worden opge merkt en opgelost. Als het digitale dossier alarm staat, dan krijgt het betreffende 'probleemgezin' des noods onder dwang jeugdzorg over de vloer, belooft het kabinet. De Hoog: „Er zijn enkele ernstige incidenten geweest met kinderen, maar met deze maatregelen maak je elk gezin verdacht. Er spreekt een gigantisch wantrouwen uit te genover de 95 procent van de ouders waar het normaal gaat." Hij vraagt zich af hoe het precies werkt, wat er allemaal in zo'n dos sier komt te staan en hoe lang je er in je leven door kan worden achtervolgd. „Stel: je bent twaalf en loopt 's avonds laat over straat? Krijg je dan een aantekening? En als je ouders toevallig een paar honderd meter achter je liepen? Of je moeder gaat naar de huisarts en die vraagt hoeveel zij drinkt. Zegt zij: drie glazen witte wijn per dag. Zegt die dokter: Ik heb ge leerd dat ik zo'n antwoord altijd met drie moet vermenigvuldigen, dus u drinkt anderhalve fles. Maakt hij dan een aantekening in het dossier: moeder is alcoholist?" Collega Mariëlle Bruning heeft ook twijfels. De hoogleraar jeugd- 'Het is een beetje Oost-Duits: iedereen een dossier' recht aan de universiteit van Lei den: „Het is volstrekt onduidelijk wat gebeurt met onjuiste gege vens, wie de informatie bewaakt en hoe lang het dossier wordt be waard." Zij vindt het verstandig in elk geval af te spreken dat als er één of twee jaar geen meldingen zijn, alles uit het dossier wordt ver wijderd. Ook vraagt zij zich af wanneer er een alarm afgaat dat er een verhoogd risico is en of dat sig naal wel altijd juist is. „Stel dat er niets aan de hand is, dan is dat nogal stigmatiserend." Bruning vindt dat er tot nu toe te gemakke lijk over de nieuwe maatregelen wordt gedaan. „Ik heb nog te wei nig waarborgen gezien." Marianne Donker, directeur GGD Rotterdam, ziet geen reden voor wantrouwen. De GGD's van Rot terdam en Amsterdam zijn enkele jaren geleden begonnen met een proef om problemen met kinde ren in een elektronisch dossier vast te leggen. Volgens Donker is het een succes. Nog niet alle kinde ren zijn geregistreerd, maar naar mate het systeem vollediger wordt, blijkt het te helpen. De GGD bewaart de gegevens vijf tien jaar, gerekend vanaf de eerste aantekening. Een langere termijn kan ook, bijvoorbeeld als een hulp verlener dat nodig vindt. Betrokke nen kunnen zelf om verwijdering of vernietiging vragen, maar zo'n verzoek wordt pas serieus geno men als het kind zestien jaar is. Ook dan is lang niet zeker of het dossier wordt opgeheven. Donker: „Het dossier is alleen toegankelijk voor onze artsen en verpleegkun digen. Ook de ouders kunnen het inzien, als zij dat willen. Verder kan niemand er bij. Werkgevers en verzekeringsmaatschappijen zé ker niet. Trouwens: we hebben vrijwel allemaal een dossier bij de huisarts en daar doet toch nie mand moeilijk over?" vanaf 110.000 VAKANTIEWONINGEN, boek ONLINE voor de LAAGSTE PRIJS Vertrekdata: 6/7,17-31/8 en 14/9 Reisnummer SZ 24.624, zie www.kras.nl/24624 Vertrekdata: 17-24-31/8 en 7-21/9 Reisnummer SZ 24.649, zie www.kras.nl/24649 Vertrekdata: 17/9 en 8/10 Reisnummer SZ 24.658, zie www.kras.nl/24658 Een zeer complete reis naar het unieke, in de Pyreneeën gele gen Lourdes, waar u een combinatie van bijzondere plech tigheden en een schitterende omgeving wacht! 8 dgn PYRENEEËN LOURDES v.a. 599 Naast een diepgaande kennismaking met het bedevaartsoord Lourdes, maken we ook fraaie uitstapjes in de omgeving. We bewonderen onder meer het klooster van Gildard in Nevers, het bekende Pyreneeëndorp Gavarnie, het kuuroord Cauterets en Pau.de stad van koning Hendrik IV. Ideale combinatie van strand en cultuur! Dat is deze reis naar de zonnige Algarve zeker. Naast heerlijke stranddagen nemen we u mee naar leuke steden in zowel Portugal als Spanje. 19 dgn DE PORTUGESE ALGARVE v.a. 889 Tijdens deze reis maken we leuke excursies naar de havenstad Faro, het pittoreske plaatsje Tavira en de 'Heilige' Kaap Sao Vicente. Bovendien bestaat de mogelijkheid om optioneel een uitstapje naar het schitterende Sevilla te maken en nemen we op heen- en terugreis een kijkje in Madrid en Granada. Deze reis vol afwisseling brengt u naar Oostenrijk, Zwitserland én Italië! Plaatsen als St. Moritz, het kuuroord Merano en natuurlijk de besneeuwde Alpen heten u welkom! 10 dgn DRIELANDENREIS TIROL v.a.€ 549 Vanuit Nauders maken we prachtige excursies naar onder meer de Kaunertalergletsjer, Europa's hoogstgelegen meer de Silvrettasee, de mondaine wintersportplaats St. Moritz en het Italiaanse kuuroord Merano, waar u kunt winkelen en genieten van de middeleeuwse architectuur in hetpittoreske centrum. Uitgebreid aanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7