Proef met gratis openbaar vervoer Zeeland Geen paling uit Schelde eten Orkest Arduin presenteert cd Australiër die Middelburger neerschoot meldt zich bij politie Provincie kiest een beperkte 'doelgroep' uit. van de reepe CS staan op Dag van Respect voor de klas Geen vangstverbod op paairijpe paling Ruim drie jaar celstraf voor Mercedesdief Geld voor innovatie maritieme industrie Afscheid van drie niet-herkozen dagelijks provinciebestuurders door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur onderzoekt of een proef met gratis openbaar vervoer kan worden uitgevoerd. Dat geldt dan voor een bepaalde 'doelgroep' (bijvoorbeeld ouderen, scholie ren). Dit najaar komt er een voor stel voor. Dit antwoordt het dagelijks provin ciebestuur op vragen van Statenlid Leen Harpe (GroenLinks). Die drong aan op een proef met gratis openbaar vervoer in Zeeland. Het Rijk heeft een potje gevormd om experimenten van subsidie te voor zien en Harpe vond dat de provin cie hierop een beroep moet doen. Hierover is het dagelijks provincie bestuur terughoudend. Subsidie is leuk en mooi meegenomen, maar als de proef wordt omgezet in een blijvende regeling, levert het Rijk daar geen geld bij en moet de pro vincie alles betalen. Een proefis trouwens niet eenvou dig, aldus het dagelijks provinciebe stuur. De risico's zijn in Zeeland groter dan in grote steden. Daar zijn er veel meer buslijnen en er worden hoofdzakelijk bussen inge zet. In Zeeland is gekozen voor kleine bussen en belbussen, waar R* Dit najaar komt de provincie met een voorstel voor het houden van een proef met gratis open baar vervoer voor een beperkte groep mensen. minder lege stoelen beschikbaar zijn voor gratis reizigers. Het ge vaar is aanwezig dat er extra bus sen moeten worden ingezet, extra ritten moeten worden uitgevoerd en passagiers bij de halte hun beurt voorbij moeten laten gaan. De kosten van gratis vervoer zijn volgens het dagelijks provinciebe stuur moeilijk in te schatten. Er zijn wegvallende opbrengsten, on duidelijk is waar meer reizigers ko men en hoeveel extra inzet van mensen en materieel nodig is. Nochtans komt er in elk geval wel en (bescheiden) proefneming. Overigens bestaat al een soort 'gra tis' openbaar vervoer, namelijk voor recreanten. Op Schouwen en in Zeeuws-Vlaanderen betalen re creatie-ondernemers dan wel een vergoeding aan de vervoerders. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het regelmatig eten van paling uit de Westerschelde en het Kanaal van Terneuzen naar Gent wordt door het dagelijks pro vinciebestuur ontraden. Sommige palingmonsters uit deze wateren bevatten meer dioxines en dioxi- ne-achtige stoffen dan volgens de normen voor levensmiddelen is toegestaan. Rijkswaterstaat voerde vorig jaar onderzoek uit. Naast paling is ook gekeken naar garnalen en sprot. In de gamalenmonsters lagen de ge halten aan giftige stoffen onder de norm, in sprot rond de norm. Drie van de vijf onderzochte monsters overschrijden wel de normen. Ver geleken met andere vervuilde plek ken in Nederland en Vlaanderen scoort paling uit Westerschelde en Kanaal Terneuzen-Gent niet uit zonderlijk slecht. Naast dioxines zijn chemische stoffen als vlamver- tragers aangetroffen. Het onder zoek naar de aanwezigheid van gif tige stoffen wordt voortgezet. MIDDELBURG - Ze wilden alle drie graag opgaan voor een nieuwe periode als lid van het dagelijks provinciebestuur. In het politieke steekspel over de collegevorming pakte het verrassend anders uit. Voor PvdA en VVD was er geen plaats meer. Daarom kregen de WD'er Jacques Suurmond en de PvdA'ers Maria Ie Roy en Wouter van Zand- brink gisteren in de kloostergangen van de Mid delburgse Abdij een afscheidsreceptie aangebo den. Die had een informeel karakter. Als enige van de drie maakte Suurmond vanaf 2003 een volle vierjarige periode als gedeputeerde vol. Le Roy volgde voorjaar 2005 haar partijgenoot Gert de Kok op en Van Zandbrink najaar 2006 de over leden Thijs Kramer. foto's Dirk-Jan Gjeltema PZC Donderdag 21 juni 2007 131 Opruiming SCHOENMODE I Papegaaistraat S Goes www.vandereepe.ni_ MIDDELBURG - Het college van Ge deputeerde Staten zal 15 novem ber gastlessen verzorgen op Zeeuwse basisscholen in het kader van de Dag van Respect. Op die manier willen GS bijdragen aan de invulling van de betekenis van vrij heid, verdraagzaamheid en res pect. De gedeputeerden staan ver spreid over de provincie ergens voor de klas, voor groepen 7/8 van de basisscholen. DEN HAAG - Het is SP, GroenLinks en Partij voor de Dieren niet gelukt per direct maatregelen erdoor te krijgen om de aalstand op peil te houden. Ideeën om meer paling naar zee te laten zwemmen door een vangstverbod op paairijpe paling en een snelle verbetering van de passeerbaar heid van sluizen haalden dins dagnacht geen meerderheid in de TXveede Kamer. DEN HAAG - Een 34-jarige Aalbur ger is gisteren wegens de diefstal van diverse Mercedessen en een Audi uit vakantieparken in Zee land in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en vier maanden. De opgeleg de straf is strenger dan de eis van hofaanklager J. Groen. Deze had tweeënhalf jaar cel geëist. DEN HAAG - Minister Van der Hoe ven (CDA, Economische Zaken) heeft 39,5 miljoen euro beschik baar gesteld voor innovatie van de maritieme sector. Bedrijven op het gebied offshore, scheepswerven en baggeraars komen daarvoor in aan merking. Kansen zijn er ook voor toeleveranciers van de maritieme industrie. door René Schrier MIDDELBURG - Het regionaal orkest De Zeeuwse Muzikanten heeft een cd gemaakt. Die wordt donder dag 28 juni gepresenteerd met een concert in de Langstraat naast de muziektent in Zoutelande. De Zeeuwse Muzikanten is een or kest van Arduin en telt 45 leden die allen een verstandelijke beper king hebben. Ze spelen van kleur- muziek, dat houdt in dat de melo dische instrumenten gekleurde stickers op de toetsen hebben, die corresponderen met de gekleurde noten in hun muziekboek. De cd heet Hier aan de kust naar een nummer van Blofin de uitvoe ring met het Metropole Orkest. De ze partituur is door orkestleider René Koelemaij in kleurmuziek ge zet. Bij enkele nummers verleent koor Exaudi uit Westkapelle mede werking. De presentatie begint om 19.45 uur. Bij slecht weer speelt alles zich in een tent af Bij goed weer is er vanavond, om 19.45 uur, een try-out op de Markt in Westka pelle. Dan spelen ook leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool mee. MELBOURNE - De Australische Hells Angel Christopher Wayne Hudson, die maandag de 25-jarige Middelburger Paul de Waard neer schoot, heeft zich overgegeven aan de politie. Hij meldde zich na een vlucht van twee dagen gisteroch tend bij de politie in Wallan, 50 ki lometer van Melbourne. Bij de schietpartij kwam de Austra lische advocaat Brendan Keilar (43) om het leven en raakte naast De Waard ook het ex-model Kara Douglas (24) zwaargewond. De Waard en Keilar probeerden Doug las te redden van mishandeling door Hudson (29). De Hells Angel trok vervolgens een wapen en schoot de drie slachtoffers neer. De Waard, die al bijna een jaar in Australië verbleef, is inmiddels bui ten levensgevaar. De Middelburger wordt geprezen voor zijn poging om met gevaar voor eigen leven een vrouw in nood te helpen. Hij krijgt hiervoor naar verwachting een belangrijke Australische onder scheiding, de Bravery Award.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69