Binnenland Foutenfestival ministerie bij hogesnelheidslijn Echt internet op je mobiel Complete multifocale bril voor 139,-.* Ontslagrecht niet op werktop Directie Bureau Jeugdzorg stapt op na falen in zaak-Savanna Wanbetalers toch verzekerd BUDGET Paul van Loon wint prijs kinderjury Rekenkamer kraakt ministerie over aanleg hogesnelheidslij n. Noord-Holland zegt vertrouwen op in directeuren jeugdzorg. PZC Donderdag 21 juni 2007 5 SELECTIE BETER Zt EN, HET SCHERPST GEPRIJSD. AMSTERDAM - Het kinderboek 'Weerwolvenfeest' van schrijver Paul van Loon is gisteren door kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 9 jaar geko zen tot beste kinderboek van 2006. Bij de kinderen van 10 tot en met 12 jaar kwam 'Hoe overleef ik (zonder) liefde' van Francine Oomen als beste uit de bus. foto Marcel Hemelrijk/ANP door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De beperking van de ontslagvergoeding waarover het ka binet het onderling eens is gewor den, komt niet ter sprake op de werktop die volgende week wordt gehouden. Deze verzekering heeft minister Donner (Sociale Zaken) gisteren gegeven, stellen FNV-voor- zitter A. Jongerius en CNV-voorzit- ter R. Paas. Het ministerie wil hier op niet reageren. Vakbonden hebben steeds gezegd dat zij weigeren over versoepeling van het ontslagrecht te praten. De 'participatietop' op 27 juni dient om tweehonderdduizend mensen aan het werk te krijgen voor wie dat nu moeilijk is. Werk gevers, werknemers, gemeenten en het kabinet willen daarover op die bijeenkomst afspraken maken. Werkgevers stellen dat het huidige ontslagrecht hen belemmert om mensen aan te nemen. Vakbon den zien geen reden om ontslag ge makkelijker te maken. door Frouke Tamsma DEN HAAG - Het ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft geen grip gehad op de financiële risico's bij de aanleg van de hogesnelheids lijn. Daardoor kon de snelle trein verbinding naar het zuiden hon derden miljoenen euro's duurder uitvallen. Ook ontbrak de regie. Dat concludeert de Algemene Re kenkamer na een groot onderzoek naar de HSL-Zuid. Volgens de Rekenkamer heeft Ver keer en Waterstaat een verkeerde strategie gebruikt bij het afsluiten van contracten. Door aanleg, be heer en exploitatie van de lijn bij externe marktpartijen neer te leg gen, waren de risico's niet meer te beheersen. De totale kosten van de HSL-Zuid zijn inmiddels opge lopen tot 6,3 miljard euro: een be drag waarvoor de belastingbetaler grotendeels opdraait. Bij het ministerie werkten ambte naren langs elkaar heen en ont brak de regie. De interne dienst personenvervoer en Rijkswater staat ruzieden en opereerden in twee werelden. De Rekenkamer waarschuwt voor nieuwe risico's. Zo kunnen repara ties aan de geluidsschermen het vervoer tijdelijk onmogelijk ma ken. Verder kunnen gemeenten de [*5 De Algemene Rekenkamer heeft pittige kritiek op het ministerie van Verkeer dat veel fouten zou hebben gemaakt bij de aanleg van de hogesnelheidslijn. benodigde vergunningen te laat verstrekken, omdat zij eerst willen dat alle tunnels brandveilig zijn. Het testen van het geavanceerde beveiligingssysteem 'ertms' kan voor vertraging zorgen, omdat er onvoldoende testtreinen zijn. De Rekenkamer vreest verder voor 'veel lagere reizigersaantallen dan door HSA (de combinatie van NS en KLM die het vervoer zal verzor gen) bij het sluiten van de conces sieovereenkomst werd veronder steld. Mede daardoor zal HSA mo gelijk een verliesgevende onderne ming zijn, waardoor ook de conti nuïteit van het vervoer door HSA niet is gewaarborgd. De Rekenkamer adviseert minister Eurlings van Verkeer bij toekomsti ge infrastructuurprojecten beter in te spelen op veranderende omstan digheden tijdens de uitvoering. HAARLEM - De directie van Bureau Jeugdzorg in Noord-Holland is gis teren opgestapt, nadat Gedeputeer de Staten van Noord-Holland het vertrouwen in het tweetal had op gezegd. De directeuren hebben vol gens gedeputeerde S. Baggerman te weinig lering getrokken uit de zaak-Savanna, de jeugdhulpverle- ners bleven onzorgvuldig te werk gaan, waardoor kwetsbare kinde ren gevaar liepen. Het provinciebestuur verplichtte Bureau Jeugdzorg twee jaar gele den via een bestuurlijke aanwij zing tot ingrijpende veranderin gen in de werkwijze om herhaling van een drama als met Savanna in Alphen aan den Rijn te voorko men. De destijds driejarige peuter werd in september 2004 door haar moeder vermoord na een leven van stelselmatige mishandeling en uithongering. De moeder is we gens de moord veroordeeld tot zes jaar en tbs, de toeziend gezins voogd wordt door justitie vervolgd voor haar rol in het drama. Ondanks de ingreep deugt het toe zicht van de gezinsvoogden en jeugdbeschermers volgens de pro vincie nog steeds niet, waardoor de kinderen die onder hun hoede zijn onnodig gevaar lopen. De provincie gebood Bureau Jeugd zorg om jeugdbeschermers en ge zinsvoogden eenduidiger te laten rapporteren aan de hand van een vragenlijst. Dan konden andere hulpverleners in het dossier een voudig zien hoe het met de veilig heid van het kind was gesteld, en zou er niet meer langs elkaar heen worden gewerkt zoals bij Savanna. Volgens de directeuren die elke maand moesten rapporteren aan de provincie ging alles goed en werden de aanbevelingen opge volgd. door Ap van den Berg DEN HAAG - De overheid betaalt de ziektekostenpremies voor 240.000 hardnekkige wanbetalers. Zo blijft die groep toch verzekerd. De Belas tingdienst vordert 'voorgeschoten' premies terug via het loon of de uitkering van de wanbetalers. Met die regeling van minister Klink van Volksgezondheid, de verzekeraars en zorginstellingen wordt voorkomen dat een grote groep onverzekerden zou ont staan. De verzekeraars wilden de wanbetalers per 1 juli royeren. Af gesproken is dat wanbetalers geen recht hebben om naar een andere zorgverzekeraar over te stappen, daardoor kunnen zij moeilijker ontsnappen aan de incasso. Ook neemt Klink maatregelen om te voorkomen dat de wanbetalers toch de zorgtoeslag ontvangen, meldde hij gisteren. Hij wil de groep opsporen en via gerichte in formatie van een zorgverzekering voorzien. vodafone bij een 2-jarig Vodafone 35 Zorgeloos Mobiel Internet BloX Meer weten? Bel 0800-0560, ga naar vodafone.nl of een Vodafone winkel in de buurt. Make the most of now ARhTPl,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5