Club wint Mystiek en gespuis in slag om vliegveldje Kandidaat-kopers mogen vroeger stadhuisje Sint Anna bekijken Terneuzen wil ouderbijdrage peuterzalen betaalbaar houden Rechtbank vernietigt besluit Sala over Klakbaan IJzendijke. Gemeente zet extra geld in voor ouders met lagere inkomens. Gladiool Verval rijksmonument is inwoners van Sluis een doorn in het oog. Voorzieningenrechter geeft recht van toegang aan belangstellenden. 26 I Donderdag 21 juni 2007 PZC door Frank van Cooten SLUIS - Stichting Light Aëro Club West krijgt waarschijnlijk toch toe stemming om het vliegveldje aan de Klakbaan in IJzendijke te ge bruiken voor ultra lichte vliegtuig jes. Burgemeester Jaap Sala besloot on langs de club een verklaring van geen bezwaar te weigeren voor een nieuw vliegseizoen. Deze ver klaring is nodig om van de minis ter van Verkeer en Waterstaat toe stemming of ontheffing te krijgen voor gebruik van het vliegveldje. De weigering was reden voor de club om naar de rechter te stap pen. Het besluit van de gemeente Sluis is door de voorzieningenrechter in Middelburg vernietigd. Sala moet daarom een nieuw besluit nemen over de verklaring van geen be zwaar. Hij buigt zich daar dinsdag middag over. De Sluise burgemeester heeft onei genlijke argumenten gebruikt, oor deelde de voorzieningenrechter. Sa la gebruikte niet alleen de aspec- 1^ De gemeente Sluis moet een nieuw besluit nemen over de toe komst van het vliegveldje in IJ zendijke. De afwijzing is door de rechter vernietigd. ten van openbare orde en veilig heid, maar vond het gerechtvaar digd een bredere afweging te ma ken. Hij betrok klachten van om wonenden over geluidsoverlast bij zijn besluit de verklaring van geen bezwaar te weigeren. Ook was het afgeven van deze verklaring vol gens Sala in strijd met het Omge vingsplan Zeeland, waarin de pro vincie geen toestemming geeft voor lawaaisporten in het buiten gebied. De rechter oordeelde echter dat de burgemeester deze argumenten niet bij zijn besluit mag betrekken. Het is immers uiteindelijk de mi nister die bevoegd is de uiteindelij ke toestemming dan wel onthef fing te verlenen. De afweging die de burgemeester moet maken, dient zich volgens de rechter te berperken tot aspecten van openbare orde. Aspecten als geluidsoverlast, schending van pri vacy en andere vormen van hin der hebben volgens de rechter in beginsel geen raakvlak met de openbare orde. Daarom is het be sluit van Sala door de rechter ver nietigd. Deze uitspraak staat overigens los van de wens van de club voor een permanent vliegveld aan de Klak baan in IJzendijke. De club wil het aantal vliegbewegingen fors uit breiden. De gemeenteraad stak daar onlangs een stokje voor. De club kan ook hiertegen bezwaar maken. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Om de ouderbijdrage voor de peuterspeelzaal voor men sen met lage inkomens betaalbaar te houden, zet de gemeente Ter- neuzen volgend jaar een extra be drag van 50.000 euro in. De hoogte van de ouderbijdrage is een knelpunt in het huidige be leid, signaleren burgemeester en wethouders. De ouderbijdrage is nu 40 euro per maand, voor twee dagdelen per week. Uitgangspunt van de gemeente is dat het peuter- ZEEUWSE Niet zonder trots legde Matthijs (18) zijn namaakgladiool op de band. Hij had wel even moeten zoeken tussen de snuisterijen van de meubelgigant. Maar de bloem mocht er met een lengte van bijna een meter dan ook zijn. Daar zou de jarige jaargenote nog van opkij ken. "Voor je vriendinnetje zeker', meende de caissière te moeten op- Tip? redactie@pzc.nl merken. Matthijs vond dat hij dat als eerstejaars student niet over zijn kant kon laten gaan. 'Niks vriendinnetje', antwoordde hij, 'de ze bloem is voor mijn innig voor al tijd aanbedene'. De caissière nam hem nog eens op over haar leesbril en zei: 'Als ik het zo inschat, zal jouw aanbedene toch wel eerder verwelkt zijn dan deze gladiool.' door Frank van Cooten SLUIS - Bij raadslid Bram Basting van Gemeentebelangen schieten de tranen in zijn ogen. Veertig jaar geleden fietste hij door de prachti ge laan van het klooster 'La Pom- merai' aan de Sint Annastraat in Sluis om tijdschriften te bezorgen bij de zusters Dominicanessen. Verder dan het bordes kwam hij niet, want moeder overste liet de protestantse jongen niet binnen in het katholieke rusthuis. Hij was ra zend benieuwd hoe het pand er van binnen uit zag. Basting loopt nu wel rond in het verlaten pand, een brok in zijn keel wegslikkend. Van rijksmonu ment 'Het Hoompje', zoals het nu in de volksmond heet, is niets meer over. Het ooit zorgvuldig onderhouden park is verwilderd, aan de buiten kant is geen ruit meer heel, het ka potte dak staat op instorten, ge sloopte onderdelen van het pand liggen op de vloer, de trap naar bo ven is half vergaan, van de ooit prachtige glas-in-lood ramen in de kapel is niets meer over en de bin nenmuren worden ontsierd door grote graffiti tekeningen en tek sten. „Het was zo'n prachtig gebouw. Hoe het er nu uitziet, is intriest." Het Hoompje staat inmiddels ook bekend als spookhuis. Op de web site theghosthunter.nl wordt Het Hoompje omschrven als een spe ciaal spookhuis waar een enorm spanningsveld omheen hangt. Het terrein is zelfs vervloekt. De websi te meldt ook dat negatieve heksen aan het rommelen zijn geweest en dat een satanische sekte bezig is ge weest met hun rituelen. Basting weet dat met enige regel maat zwarte magie wordt bedre ven in het gebouw. „Buren van het pand vertellen mij dat ze 's nachts allerlei bewegingen op het terrein waarnemen. Vreemde lieden die op het dak wilde gebaren maken en vreemde kreten slaken. Het is niet pluis, wat in Het Hoompje ge beurt." 'Hoe het Hoompje er nu uitziet, is intriest. Het was ooit zo'n prachtig gebouw' Basting heeft burgemeester Jaap Sala inmiddels gevraagd het hele pand dicht te spijkeren, zodat nie mand meer binnen kan. Enkele jaren geleden zag de toe komst er nog zonnig uit voor de bouwval. De Wassenaarse project ontwikkelaar Ronny van der Putte kocht het pand om er iets moois van te maken. Ondanks aandrin- speelzaalwerk gemeentebreed aan geboden moet worden en dat de ouderbijdrage geen drempel mag zijn voor deelname. B en W signa leren dat het peuterspeelzaalwerk op dit moment sterk onder druk staat, met name door een vermin dering van het aantal aanmeldin gen. Ouders met lagere inkomens kiezen voor kinderopvang, omdat ze daarvoor weinig ouderbijdrage betalen. Maar juist kinderen uit ge zinnen met een zogeheten lager Sociaal Economische Status (SES- gezinnen) zijn volgens het college gebaat bij de inhoudelijke program ma's die gericht zijn op de ontwik kelingsstimulering. Kinderopvang biedt die programma's niet. De binnenmuren van het Hoompje worden ontsierd door grote graffiti teke ningen en teksten. gen van de gemeente Sluis doet hij tot op de dag van vandaag echter niets met Het Hoompje. De gemeente probeerde vorig jaar de verleende vergunningen te ont binden, maar de procedure loopt nog steeds. Van der Putte heeft im mers bezwaar gemaakt. De Provinciale Commissie Zee land van de Bond Heemschut ver wijt het gemeentebestuur gebrek aan daadkracht. Deze bond be schermt cultuurmonumenten. Het verbaast voorzitter W. Heij- broek uit Tholen dat de gemeente Sluis de bouwvergunning niet al lang heeft ingetrokken. „Vooral omdat daarvoor geen uitgebreide procedure met hoorzitting nodig is. Dit gebrek aan daadkracht is des te ergelijker, omdat er een kan didaat-koper is die het rijksmonu ment wil restaureren met slechts beperkte nieuwbouw op het ter rein." De gemeente Sluis moet volgens Heijbroek daarom snel de nodige stappen ondernemen. „Binnen zeer korte tijd is anders helemaal niets meer over van het complex, vooral nu er allerlei duistere bijeen komsten en praktijken plaatsvin den." Wethouder Henk Luijendijk noemt dit dossier lastig. Hij komt echter binnenkort met een oplos sing, liet hij onlangs weten. Wat die oplossing is, houdt hij nog even voor zichzelf Het Hoompje Sluis Het voormalig klooster La Pommerai aan de Sint An nastraat in Siuis is begin vorige eeuw gebouwd. Vanaf 1932 was het een rustoord van de zusters Domi nicanessen. Later is Het Hoompje, zoals het inmiddels in de volksmond heet, gebruikt als dagverblijf voor gehandicapte kinderen. De Wassenaarse projectontwik kelaar Van der Putte kocht het vervallen pand tien jaar gele den maar heeft er nog niets mee gedaan. De gemeente Sluis wil daarom de bouwvergunning intrekken. »- Inmiddels is het pand geliefd bij filmmakers, pasgetrouwden en spokenjagers. door René Hoonhorst MIDDELBURG - Twee gegadigden die het voormalige gemeentehuis je in Sint Anna ter Muiden willen bekijken vóór ze vandaag een bod uitbrengen, hebben daarvoor gis teravond en vanmorgen de gele genheid gekregen. De Middelburgse voorzieningen rechter H. Witsiers besliste dat gis teren na een kort geding van de ge meente Sluis tegen de Stichting Raadskelder Sluis. De stichting weigerde belangstellenden toe te laten tijdens eerder door de ge meente en de notaris aangekondig de kijkdagen. Niet dat de stich tingsbestuurders zich verzetten te gen de door de gemeenteraad be krachtigde verkoop van het histori sche pand. Maar ze zijn wel verbol gen dat de gemeente en het nota riskantoor niet fatsoenlijk met hen hebben overlegd over de te hou den kijkdagen, betoogde waarne mend voorzitter J. Leenhouts van de Stichting Raadskelder. Leenhouts meldde voorts dat de gemeente Sluis ook andere zaken niet communiceert, een brief van vorig jaar mei nog niet heeft beant- De voorzieningenrechter heeft beslist dat kandidaat-kopers het stadhuis in Sint Anna ter Muiden mogen bezichtigen. De Stichting Raadskelder hield dat tegen. woord en de subsidies over het vo rige en het lopende jaar nog niet heeft overgemaakt. Hij zag de noodzaak van een snelle verkoop niet in, omdat de stichting het stadhuisje nog tot het eind van het jaar in bruikleen heeft. De voorzieningenrechter oordeel de dat de verkoop bij inschrijving, die vandaag wordt gehouden, rechtmatig is. Gegadigden, zeker nu het er maar twee zijn, moeten de kans krijgen om de staat, de mogelijkheden én de waarde van het gebouw te bekijken. Witsiers was het met de Stichting Raadskel der eens dat zij niet verantwoorde lijk is voor eventuele schade aan kunstwerken. Sluis is dus aanspra kelijk als tijdens de bezichtigingen schade ontstaat aan een schilderij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 52