Partij maakt nieuw plan voor haven Organisatie Concert at Sea Glastuinders willen meer ruimte in polder bij Sirjansland Gemor over visie op woningbouw Uiteenlopend advies Kwekerijen pleiten voor landschappelijk inpassen met grondwal. Leefbaar Schouwen- Duiveland gaat voor brede aanpak. Enorme verschillen tussen inschattingen over schadevergoeding. ""/Sltjai Popconcert op Brouwersdam over anderhalve week 26 I Donderdag 21 juni 2007 PZC w W't Het kassengebied in de polder bij Sirjansland. foto Dirk-Jan Cjeltema door Piet Kleemans SIRJANSLAND - Glastuinders A. Droppert en D. van der Meer uit Sirjansland willen hun bedrijven uitbreiden. Volgens hen is dat no dig om een duurzame toekomst voor de glastuinbouw in de polder bij Sirjansland te kunnen waarbor gen. De opbrengstenkant van de glas tuinbouw is, aldus Droppert en Van der Meer, nauwelijks te beïn vloeden. Dat betekent dat je de kostenkant scherp in de gaten moet houden om op termijn te overleven. Om dure voorzieningen als sorteermachines en warmte krachtinstallaties optimaal te kun nen benutten, moet een bedrijf dat tomaten of paprika's kweekt minstens 5 a 6 hectare groot zijn. Daar komt Droppert (3.7 hectare) noch Van der Meer (4.8 hectare) aan. Beide bedrijven zouden der halve meer ruimte moeten krij gen, vinden de ondernemers. Hun gezamenlijk plan voorziet in uitbreiding van het glastuingebied in oostelijke richting, tot aan een bestaande binnendijk. Het gebied door Melita Lanting BURCH-HAAMSTEDE - „Er wordt mis schien wel geluisterd, maar er wordt niets veranderd", zei een van de bewoners van Burgh- Haamstede gisteravond geïrriteerd. Het tekende de narrige sfeer tij dens de presentatie van de con cept-visie voor de gebieden Juliana- straat/Bernhardstraat in Haamste de en het terrein van de oude ge meentewerkplaats bij Burgh. Het was de derde bijeenkomst voor de inwoners over dit onder werp. In de twee vorige konden de bewoners hun eigen mening in brengen, gisteravond was de pre sentatie van het eindresultaat en daar was niet iedereen gelukkig mee. Voor beide terreinen is een stede- bouwkundige visie gemaakt, dat wil zeggen dat is onderzocht wat daar mogelijk is aan woningbouw en aan welke voorwaarden die wo ningbouw globaal zou moeten vol doen. In de visie van het steden bouwkundig bureau is er op beide locaties ruimte voor ongeveer 75 woningen. Appartementen, gescha kelde woningen en vrijstaande hui zen. De doelgroepen zijn starters en ouderen, want zo bleek tijdens de eerdere bijeenkomsten, daar is veel behoefte aan. Het gaat niet om concrete plan nen, maar om denkrichtingen die vervolgens nog verder uitgewerkt moeten worden. Dat bleek ook gisteravond weer lastig uit te leg gen. Zo is er veel weerstand tegen de suggestie dat op de hoek van de Julianastraat ruimte is voor appar tementengebouwen van drie la gen. Alleen is nog helemaal niet ge zegd dat daar inderdaad apparte menten komen. Er zijn nog geen concrete plannen en die zullen er misschien wel nooit komen. is nu in gebruik als weiland. Om de nieuwe kassen landschappelijk in te passen, doen Droppert en Van der Meer de suggestie om de ze te omgeven met een grondwal die aansluit op de dijk en voorzien wordt van streekeigen struikbe planting. Dat alles in overleg met een landschapsarchitect. De ondernemers houden daarbij de mogelijkheid open om op de kruin van de nieuwe dijk een wan delpad aan te leggen dat uiteinde lijk het dorp Sirjansland met de dijk ten oosten van het tuinbouw gebied verbindt. Droppert en Van der Meer bena drukken in hun brief aan de ge meente dat door uitbreiding toe te staan de glastuinbouw in Sirjans land een duurzame toekomst tege moet gaat. Ze wijzen ook op de te verwachten gunstige effecten voor de werkgelegenheid. Het college van burgemeester en wethouders van Schouwen-Duive- land moet zich nog over de brief van Droppert en van der Meer bui gen. W* Twee Sirjanslandse glastuinders koesteren plannen voor uitbrei ding. Dat is volgens hen nodig om een gezonde toekomst te kunnen garanderen. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Leefbaar Schou- wen-Duiveland (LSD) voegt een nieuw hoofdstuk toe aan de discus sie over de toekomst van de Zierik- zeese haven. Waar de gemeentelij ke partijen al maanden discussië ren over mogelijke alternatieven, komt de partij met een eigen plan. Een totaalvisie, noemt LSD haar idee. Vandaar dat niet alleen de toe komst van de nabijgelegen haven van 't Sas in de plannen moet wor den meegenomen. Ook de Haven- dijk verdient een flinke beurt. „We stellen voor die aan de waterkant af te graven", verklaart raadslid J. van Burg. „Dat heeft meerdere voordelen. Ten eerste wordt het ha venkanaal breder, wat ruimte schept voor nieuwe ligplaatsen. En tegelijkertijd kan mooi het paadje op de dijk worden aangepast aan moderne eisen. Dat is niet ge schikt voor alle fietsers, wande laars, joggers en skeeleraars die daar nu overheen gaan." De dijk wordt er niet onveiliger door, betoogt ze. „Wat aan de ene kant wordt afgegraven, kan er aan de andere kant weer bij." Ander speerpunt van LSD is het vasthouden aan de huidige locatie van de mosselvloot. Dat is een toe ristische trekpleister van jewelste die de haven mede zijn charme geeft, vindt de partij. Van Burg: „]e moet kijken naar het totaal plaatje, niet alleen naar een paar drukke maanden. Als we de mos selvloot verplaatsen, is de haven het grootste deel van het jaar bijna leeg." De partij wil verder de onderne mers tegemoet komen door een nieuwe loswal te bouwen ter hoog- Leefbaar Schouwen-Duiveland wil de mosselvloot laten waar ze is en het havenkanaal verbreden. Daarvoor maakt ze een nieuw plan voor de Zierikzeese haven. te van de Nemag. Dat is de plaats die veel bedrijven zelf ook het meest zien zitten. Aan de Engelse Kade moet een steiger met ligplaatsen voor passan ten komen. De damwand aan de Scheepstimmerdijk zou kunnen dienen als uitloop hiervoor wan neer het erg druk is. De partij stelt met haar plan water sport, toerisme én ondernemers zoveel mogelijk te dienen. In ande re plannen is vaak één van die par tijen het slachtoffer: de mossel vloot moet wijken, er komt geen loskade of de watersporters krij gen er maar een beperkt aantal plaatsen bij. De suggestie dat het niet verplaat sen van de mosselvloot de huidi ge, onveilige situatie in stand houdt, wijst Leefbaar Schou wen-Duiveland van de hand. De haven kan ook veiliger worden dankzij gedegen controles, vindt de partij. De gemeenteraad praat volgende maand over het amendement van LSD. RENESSE - Deskundig zijn ze alle maal, daar willen of durven de par tijen niet aan te twijfelen. Maar op vallend is het wel dat het ene ad viesbureau vindt dat de familie Van Hemert uit Renesse dik tach tigduizend euro vergoeding moet krijgen voor onder meer de aanleg van bedrijventerrein Duinzoom en het andere niet verder komt dan dertigduizend. Omdat de laat ste de gemeente adviseerde, moet de familie nu met dat bedrag ge noegen nemen. Omdat de grond van de familie Van Hemert, die woont aan de La- gezoom bij Renesse, in waarde daalde door de recente aanleg van het bedrijventerrein aan de over kant, liet de gemeente Schou wen-Duiveland door bureau OD- plus uitzoeken op hoeveel compen satie de familie recht had. Zo'n 27.500 euro, was de conclusie. Lodarmasse Consultancy, inge huurd door de Van Hemerts, kwam echter uit op 83.960 euro. Toch vreemd, zo'n verschil tussen twee onafhankelijke en deskundi ge bureaus, meende de gemeente. Ze besloot tot een second opinion, uitgevoerd door Adviesbureau Ver hagen. Dat kwam uit op 30.000 eu ro. Een bezwaarschrift van de fami lie mocht daarna niet meer baten. Wilgenstraat 1 Oosterland Tel.: 0111 -64 12 13 door Melita Lanting RENESSE - „Ik heb al gezegd, we gaan net zo lang door tot we U2 of Coldplay hebben gehad", zegt Leo van Vliet met twinkelende ogen. „En als het niet lukt, dan hebben we toch een mooie droom ge had?" Leo van Vliet is één van de drijven de krachten achter Concert at Sea. Een grootschalig popconcert op de Brouwersdam, dat dit jaar voor de tweede keer wordt georganiseerd. Over anderhalve week is het zover. „We zijn nu bezig met het uitzet ten van de lijnen op het terrein waar alles komt te staan en maan dag wordt alles in een keer opge bouwd." Wie denkt dat achter dit concert een grote organisatie schuilgaat komt bedrogen uit. Het is een club je van vijf, zes mensen die het alle maal op poten zetten. De twee Leo's die het initiatief hebben ge nomen (Leo van Vliet en Leo Hart, allebei horecaondernemer op het eiland) aangevuld met tech nische mensen uit het team van Blof „De samenwerking met Blof is echt de basis. Zonder hen had den we dit niet gekund." Uiteindelijk zijn er veel meer men sen bij betrokken, maar het hart 'De samenwerking met Bl0f is echt de basis. Zonder hen hadden we dit niet gekund' van de organisatie is dus een klein clubje enthousiastelingen. „Daar zit zo allemachtig veel plezier en respect voor elkaar." Concert at Sea is opgezet als festi val voor een breed publiek. Jong en oud moet zich thuisvoelen „We hebben bijvoorbeeld een mailtje gehad van een vrouw die vroeg of er ergens een plekje was om haar baby borstvoeding te geven. Dat is geregeld, maar we hebben haar wel in overweging gegeven om het kind thuis te laten. Niet omdat we een hekel hebben aan kleine kinde ren, maar een kinderwagen of een kleuter van vijf is gevaarlijk als die j massa in beweging komt als we zouden moeten ontruimen." Van Vliet vertelt dat ze veel heb ben geleerd van vorig jaar. Onder meer dat het afval sneller wegge haald moet worden. „We hebben nu een afvalplan. Dat hebben we samen met Habo Hove niers gemaakt." Alle afval wordt di rect na het festival opgeruimd. Bo vendien zijn de bekers van afbreek baar materiaal gemaakt want het milieu staat hoog in het vaandel bij de organisatie. Niet in de laat ste plaats omdat het festival in een kwetsbaar gebied, aan de rand van het toekomstig zeereservaat wordt gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40