kan juf het vaak wel schudden Goed basisonderwijs is het halve werk Geen uitstel van aanpak Volkerak-Zoommeer Rekenen Huisvesting statushouders schiet tekort Staatssecretaris zegt Tweede Kamer toe haast te maken. PZC Donderdag 21 juni 2007 I 3 Docent wiskunde Henk Drayer van de HZ geeft enkele pabo-studenten uitleg over leermiddelen voor het rekenen. foto's Ruben Oreel door Marcel Modde TERNEUZEN - Een beetje kip en ei is het wel. Want als die pabo-studen ten inderdaad zo slecht zijn in re kenen en (wat eerder al aan het licht kwam) spelling, dan ligt de oorzaak daarvan toch in belangrij ke mate bij het zelf genoten basis onderwijs? Directeur Ed van den Bergen van openbare basisschool De Meerpaal in Terneuzen valt heel even stil. En dat volgens de HBO-Raad een kwart van alle eerstejaars de oplei ding moeten staken, omdat ze de rekentoets (inclusief twee herkan singen) niet halen, daar schrikt hij toch wel van. „Vandaag de dag wordt alles onderzocht. Dan con stateer je ook van alles. Vroeger ge beurde dat niet of op een andere manier. Dus lijkt het nu misschien alleen dat het zoveel slechter gaat. Dat even relativerend. Maar aan de andere kant: ik denk wel dat het zo is. Wellicht komt dat omdat er over het algemeen in het onder wijs minder aandacht is voor reke nen en spelling." Van den Bergen benadrukt meer dere malen dat over de huidige pa bo-stagiairs bij de Meerpaal niets te klagen valt. „Die zou ik bij wijze van spreken zo voor de klas kun nen zetten." Eén van de studenten geeft desondanks zonder omwe gen aan dat hij door zijn praktijk begeleider wel eens moet worden gecorrigeerd. „Mijn leerkrachten zijn daar heel streng in", zegt de di recteur. „Stagiairs moeten hier echt hun best doen voor een posi tieve beoordeling. Er zitten er wel eens tussen die niet voldoen. Dus ik kan me wel iets voorstellen bij 'Een toekomstige leerkracht, daar moeten kinderen en ouders op kunnen rekenen' dat bericht van de HBO-Raad." Over harde cijfers beschikt Van den Bergen niet en dus houdt hij het bij 'nattevingerwerk'. „Naar mijn eigen ervaring is het er de af gelopen jaren niet op vooruit ge gaan." Volgens de directeur beper ken de tekortkomingen zich niet tot de eerstejaarsstudenten. „Als ze hun P (propedeuse) halen, mo gen ze door. Maar wij hebben er hier twee meegemaakt die door ons toch als onvoldoende zijn be oordeeld. Op zo'n moment trek ken we ook hard aan de bel bij de pabo. Je moet de lat hoog blijven leggen. Zo'n student is een toe komstige leerkracht. Kinderen en hun ouders moeten daar op kun nen rekenen." Of het zin heeft de studenten tij dens hun stage nog bij te spijke ren? „Waar moet je dan beginnen? Dat is niet onze rol." door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAC - Staatssecretaris Huizin- ga (Christenunie, Verkeer en Wa terstaat) wil de waterkwaliteit van het Volkerak-Zoommeer zo snel mogelijk aanpakken. Ze beloofde de Tweede Kamer gisteren dat de bestrijding van de blauwalg daar niet op de lange baan wordt ge schoven. „Dit behoort tot de cate gorie laaghangend fruit, dat we als eerste kunnen plukken. We heb ben bovendien goed zicht op wat nodig is en wat de kosten zijn." De blauwalg kan worden bestre den door het Volkerak-Zoommeer weer zout te maken. Tegelijk moet er dan wel een zoetwatervoorzie ning komen voor de landbouw. CDA en PvdA brachten de proble matiek gisteren onder de aandacht van staatssecretaris Huizinga. CDA-Kamerlid Koppejan herinner de haar aan het Delta Manifest dat ze zelf onlangs in Zeeland in ont vangst nam. Natuurorganisaties en het toeristische bedrijfsleven heb ben daarin de handen ineen gesla gen om de waterkwaliteit te verbe teren. „Dat levert rendement op voor ecologie én economie", aldus Koppejan. PvdA-Kamerlid Ver- meij wilde weten of Huizinga er al geld voor heeft gereserveerd en Het kabinet gaat de waterkwali- teit van het Volkerak-Zoommeer snel verbeteren. Dat beloofde staatssecretaris Huizinga (CU) gis teren aan de Tweede Kamer. wanneer ze een besluit neemt over de aanpak. Het kabinet heeft tot en met 2011 in totaal 250 mil joen euro uitgetrokken voor de aanpak van de waterkwaliteit. In het vorige week gepresenteerde be leidsprogramma wordt de Zeeuw se delta echter niet genoemd, in te genstelling tot bijvoorbeeld het IJs- selmeer. Hoewel ze geen precieze planning kon geven, verzekerde Huizinga na enig aandringen dat het Volkerak-Zoommeer behoort tot de projecten die 'in de eerste fa se worden aangepakt'. "W" e zou denken dat alle I scholieren na basis- en I voortgezet onderwijs nu I toch wel een beetje finnen rekenen. Zeker omdat al een paar jaar bekend is dat deze vaardigheid extra aandacht behoeft. Toch slaat de HBO-Raad opnieuw alarm. Nu over de ervaringen op de lerarenopleidingen. Een kwart van de pabo-studenten sneuvelt in het eerste jaar. Niet omdat de nieuwe lesstof zo moeilijk is, maar omdat zij niet goed kunnen rekenen. Het is te hopen dat deze studenten niet maatgevend zijn voor de kwaliteit van de gehele instroom in het hoger onderwijs. Veel scholieren beginnen goed genoeg. Op de basisschool leren zij rekenen. Die kennis en vaardigheid moet in het voortgezet onderwijs worden uitgebouwd. Maar daar gaat het vaak fout. Er wordt te weinig tijd voor genomen. Dus zakt de kennis weg. En dus zijn die pabo-studenten niet klaar voor het hoger onderwijs. Zij nemen de verkeerde aanloop om zelf rekenles te geven. De neerwaartse spiraal die zo ontstaat, is ongewenst. Zoals de rekenlineaal nooit een geldig excuus was voor gebrekkige Tekenvaardigheid, zo mag de rekenmachine dat ook niet worden. Niet iedereen hoeft zich te bekwamen in hogere wiskunde. Maar de vanzelfsprekende en voortdurende aandacht voor een redelijke ontwikkeling van de mathematische geest moet terug in het onderwijs. Niet via het 'nieuwe leren' maar gewoon in veel klassieke lessen. De basisschool en de leraren opleidingen lijken daarbij al op de goede weg. Nu is het zaak dat ook het voortgezet onderwijs de draad oppakt. SLUIS - De achterstand in de huis vesting van asielzoekers met een verblijfsstatus in de gemeente Sluis is verder opgelopen. Gedepu teerde Staten maken zich zorgen om die ontwikkeling en manen de gemeente tot actie. Op 1 januari had Sluis een achter stand van tien plaatsingen. On danks diverse reprimandes is dat gat niet ingelopen, maar zelfs met één plek gegroeid. De recente ge meentelijke reorganisatie mag niet langer als excuus worden aange voerd, vindt de provincie. GS wij zen op de 25.000 asielzoekers die in aanmerking komen voor het 'ge neraal pardon'. Volgens vluchtelin genorganisatie Inlia gaat het in Zeeland om zo'n 300 mensen die een verblijfsvergunning ontvan gen. Binnen twee jaar moeten zij onder dak zijn. Recent werden ook Hulst en Terneuzen op de vin gers getikt. Die achterstand is in middels ingelopen. Provinciebreed bestaat er geen achterstand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3