PZC Renesse krijgt fors klimaatbos Goeree-Overflakkee zet in op natuurzoekers 25 Brandweer in strijdperk f jlQOHi i I d 11 SCHOUWEN-DUIVELANI 31 42 Drieëntwintig hectare groen maakt leveren groen gas mogelijk. jllll'1 «II» Natuurmonumenten geeft recreanten graag de ruimte. Gladiool Zomermarkt Cornelia biedt mix van geuren en smaken Proef met gratis openbaar vervoer in de maak Donderdag 21 juni 2007 Türkiyemspor zoekt geld bij sjeiks Tip? redzzee@pzc.nl door Piet Kleemans RENESSE - Schouwen-Duiveland krijgt er een bijzonder bos bij. In het duinzoomgebied bij Renesse wordt een 23 hectare groot zogehe ten klimaatbos aangelegd. Het wordt het eerste klimaatbos van Zeeland. In een klimaatbos kun nen burgers en bedrijven hun CO,-uitstoot compenseren door bomen aan te (laten) planten. Bo men nemen CO, op en produce ren zuurstof Extra aanplant van bomen maakt een gebied groener en draagt bij aan een beter kli maat. Het aan te leggen klimaat bos bij het duinzoomgebied - zes enveertig voetbalvelden groot - is goed voor het opnemen van 7000 ton C02 in de komende 50 jaar. Dat stelt energiebedrijf Delta in staat 2600 huishoudens een jaar lang te voorzien van zogeheten groen gas. De berekening is geba seerd op een gemiddeld aardgasver bruik van 1763 kubieke meter per huishouden. Een dergelijk ver bruik zorgt voor een uitstoot van 3,1 ton CO, per jaar. Met de aanleg van het klimaatbos compenseert Delta de vervuiling die anders had plaatsgevonden en dat betekent dat het verkochte gas nu het predi kaat 'groen' mag krijgen. De aanplant van het klimaatbos is een gezamenlijk initiatief van de provincie Zeeland, energiebedrijf delta, de Dienst Landelijk Gebied (DLG), Staatsbosbeheer, de ge meente Schouwen-Duiveland en in het duinzoomgebied bij Renes- se wordt een qua omvang uniek klimaatbos aangeplant. Het nieu we bos wordt uiteindelijk 46 voetbalvelden groot. de gebiedscommissie Schou- wen-West. Met het klimaatbos wil len de initiatiefnemers ook een bij drage leveren aan de bewustwor ding rond klimaatsverandering. R. Pallencaoe van Staatsbosbe heer: „Het is de bedoeling dat er wandelpaden in aangelegd wor den en dat er informatiepanelen geplaatst worden waarop uitgelegd wordt wat een klimaatbos is. Maandag wordt met de onderteke ning van een overkomst tussen de in het project deelnemende part ners het startsein gegeven voor de aanplant van het eerste Zeeuwse klimaatbos. Locatie klimaatbos Renesse N651 klimaatbos Noordwelle N652 PZC Donja Odijk COEDEREEDE - De Kop van Goeree raakt steeds meer in trek bij natuurgenieters. Natuurmo numenten speelt in samen werking met Recreatiepark De Klepperstee in Goedereede in op die ontwikkeling met de uitgave van een Recreatiekaart. Daarin wordt een compleet overzicht ge geven van de talrijke mogelijkhe den tot recreëren in dit gebied. Dat kan variëren van uitwaaien tussen de strandvogels tot fietsen langs de kwelders of surfen en va ren. Op de recreatiekaart, die gistermid dag werd gepresenteerd, staan kor te en lange wandelroutes, ruiter- en fietspaden, jachthaven, uitkijk punten en vele andere voorzienin gen. „De natuur op de Kop van Goeree is voor onze gasten van grote waar de", zegt directeur L. den Hollan der van Recreatiepark De Klepper stee. Hij beschouwt de natuur der halve als verlengstuk van het pro duct dat hij zijn gasten te bieden heeft. Ook Natuurmonumenten laat we ten mensen graag de ruimte te ge ven. „Door het moderne, hoge le venstempo groeit de behoefte aan onthaasting", zegt beheerder G. Natuurmonumenten en Klepper- stee geven Recreatiekaart Kop van Goeree uit. Compleet over zicht talrijke recreatiemogelijkhe den op Goeree-Overflakkee. de Groot. Hij benadrukt dat het re- creatiebeleid van Natuurmonu menten is geïnspireerd op de wen sen van mensen, zoals die uit tal van recreatieonderzoeken naar vo ren komen. Daaruit blijkt onder meer dat wandelen steeds popu lairder wordt: 87 procent van de Nederlanders wandelt graag. Daar bij worden rust en stilte hoog ge waardeerd. „Natuur is van grote betekenis voor de recreatie en daarmee ook voor de regionale economie op Goeree", zegt De Groot. BURGH-HAAMSTEDE - De brand weer Schouwen-Duiveland is zater dag gastheer voor de gewestelijke hoofdklasse brandweerwedstrijd, in Burgh-Haamstede. Tijdens deze wedstrijden kunnen de deelnemende groepen verrast worden met tal van scenario's voor incidenten zoals brand, tech nische hulpverlening, reddings werk of een inzet met gevaarlijke stoffen. Zeven groepen van binnen en bui ten Zeeland strijden deze dag voor een plaats in de landelijke finale. Kenmerkend voor de hoofdklasse is dat naast de blusgroep ook een officier van dienst deelneemt, die meerdere voertuigen en andere hulpdiensten moet kunnen aanstu ren. De wedstrijdiocatie wordt pas za terdagochtend bekendgemaakt, kort voor het begin van de wed strijden. De plek zal het publiek in elk geval ruimschoots zicht bieden op de verrichtingen van de teams. De deelnemende ploegen zijn: Stadsgewest Vlissingen-Mid- delburg, Heusen, Rosmalen, Schijndel, Nuenen, Valkenswaard en Gemert. De landelijke finale is zaterdag 6 oktober in Hilvaren- beek. ZIERIKZEE - Paling, verse worst, poffertjes, brood en banket leveren een mix aan geuren en sma ken op. Die mengeling kenmerkte gisteren de Zo mermarkt in en rond verpleeghuis Cornelia in Zie- rikzee. Doelstelling is de buitenwereld binnen brengen ten behoeve van de bewoners, die zelf niet of nauwelijks nog een uitstapje kunnen ma ken. De gevarieerde zomermarkt bood onder meer ook een demonstratie van beeldend kunste nares Sil van Mil uit Zierikzee waar mevrouw Van Oeveren geïnteresseerd naar zit te kijken (fo to). foto Dirk-Jan Gjeltema Tip? redactie@pzc.nl Niet zonder trots legde Matthijs (18) zijn namaakgladiool op de band. Hij had wel even moeten zoeken tussen de snuisterijen van de meubelgigant. Maar de bloem mocht er met een lengte van bijna een meter dan ook zijn. Daar zou de jarige jaar genote nog van opkijken. 'Voor je vriendinnetje zeker', merkte de caissière op. Matthijs vond dat hij dat als niet over zijn kant kon laten gaan. 'Niks vriendin netje', antwoordde hij, 'deze bloem is voor mijn innig voor altijd aanbedene'. De caissière nam hem nog eens op en zei: 'Als ik het zo inschat, zal jouw aanbedene toch wel eerder ver welkt zijn dan deze gladiool.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39