Zeeland Zonder zomercursus Zeeuws-Vlaamse henneptelers veroordeeld tot celstraffen Gawege PZC 2 Donderdag 21 juni 2007 PZC i ik De krant 4 weken voor €9r95! ÜS WILLEM VAN DAM Zondag in Gawege geweest. Gawege, waarom? Geen idee, het kwam zo maar in me op: laten we eens naar Gawege gaan! Goed idee, juichte mevrouw Van Dam en ze snelde naar de keuken om kadetjes te smeren en gehakt ballen te braden. Dat doen we namelijk altijd als we op reis gaan, dan nemen we voor onderweg broodjes bal mee, dat heeft iets knussigs, en Gawege klinkt héél ver weg. Waar het ligt? Zelfs mevrouw Van Dam, die in Zeeland werd geboren en er altijd bleef wonen, heeft niet het geringste be nul. Gelukkig zijn de tom-tommetjes uitgevonden. Bij Kruinin- gen de N289 op, dan rechts af naar Luchtenburg, langs Jac. Goud Kranen en bij de merkwaardige molen die op een grote luciferdoos lijkt, links af Dan rijd je er recht op af. Een boerderij, waar in de stal een paar kalveren op een bedje van stro loom de zondag liggen weg te kauwen, een bedrijf dat in uien doet, en een plukje hui zen - dat is Gawege ongeveer. Zo'n vijftig mensen wonen er; geen kerk, geen café, geen winkel. Ze hebben er wél een brie venbus, en even verderop is een halte voor de buurtbus. Op de driesprong loopt een man met aan een touwtje een pluizen- bol met mopsneus. De man met het hondje (een chichu, legt hij uit) woont al veertig jaar op Gawege. En nee, nog nooit kwam bij hem de gedachte op om Gawege te verlaten. De rust hier, hé, die bindt hem. Er passeert een mevrouw op een veel te grote fiets. Een wielrenner in geel tenue, het roodgehelmde hoofd diep gebogen, duikt onder het viaduct waarover snelver keer snelt. Verder gebeurt er helemaal niets. En dat nu bevalt de man met het hondje met de mopsneus zo zeer aan Gawe ge. Héél stilletjes zijn we weggereden met het voornemen er nooit meer terug te keren, want Gawege moet Gawege blijven; Zo'n zeldzame vlek, waar nooit iets gebeurt. Geen kerk, geen café, geen winkel, maar wél een brievenbus DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.ni, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Dit jaar is op de pabo's een verplichte rekentoets ingevoerd. Een op de vier eerstejaarsstudenten moest afhaken. De HZ scoort gunstiger: ongeveer 1 op 10. door Ondine van der Vleuten Een kwart van alle eerste jaarsstudenten aan de pabo moet van school af omdat ze te slecht zijn in rekenen, was de wat paniekerige boodschap van de HBO-Raad, gisteren. Het alarme rende feit kwam aan het licht na dat de lerarenopleidingen dit schooljaar een verplichte reken toets invoerden. Henk Drayer, leraar rekenen/wis kunde aan de pabo-opleiding van de Hogeschool Zeeland in Vlissin- gen, kijkt er niet van op. „Die ver plichte reken- en overigens ook taaltoets hebben wij hier al zeven tien jaar. Als een van de weinige le rarenopleidingen." Drayer heeft regelmatig meege maakt dat jongeren die niet door de keuring kwamen, uitweken naar pabo's elders. Dat is, nu de toets overal verplicht is en er on derling sluitende afspraken zijn ge maakt, verleden tijd. De HZ vraagt allereerst naar het di ploma. Vwo/havo/mbo geven zon der meer toegang, komt de aspi rant-leerling van een andere oplei ding, dan is voldoende basiskennis Nederlands en rekenen een vereis te om binnen te mogen. Het niveau van groep 8 is niet ge noeg, ze moeten daar iets boven zitten. „In oktober krijgen de eer stejaars dan hun eerste toets. Meestal zakt de helft. Die leerlin gen krijgen extra lessen. Eind mei wordt het eerste echte tentamen afgenomen en in juli krijgen ze een herkansing. Dan scoort nog zo'n veertien procent onvoldoen de. Die moet in principe van school af Maar er is een laatste red middel: de zomercursus." Dat bete kent vijf dagen lang van 9 tot 12 klassikaal rekenen en 's middags - als je het goed doet - oefenen, oefe nen, oefenen. Al met al is het geen fraai beeld dat Drayer schetst. Wat is er ge beurd met het rekenonderwijs, dat alles zo moeizaam gaat? Dat ver haal begint in de jaren negentig, legt de wiskundeleraar uit. „Toen stapte het onderwijs over van stampwerk naar inzichtelijk reke nen. Abstracte sommen werden vertaald naar voorbeelden uit de praktijk." Uiteraard is onderzoek gedaan naar het resultaat van dit besluit. De kwaliteit van het rekenonder wijs bleek te zijn verbeterd. Maar waarom is dat dan niet zichtbaar? Drayer: „Ten eerste zijn er scholen waar bepaalde onderwerpen niet of onvoldoende aandacht krijgen. Het delen van breuken voorop, daarna komt het metrieke stelsel: are en hectare leveren problemen op." Overigens voldoen de basisscho len keurig aan de einddoelen, of wel: wat de kinderen in groep acht geleerd zouden moeten hebben, dat hébben ze ook in hun hoofd zitten. Alleen: voor de pabo is het ontoereikend. Als tweede schuldige noemt de pa bo-coördinator de factor tijd. „Op de middelbare school betekent re kenen: economie, scheikunde, na tuurkunde, algebra, meetkunde, re kenmachine. De kennis van simpe le basistechnieken en het uit het hoofd rekenen roesten." Met bijscholing weten de meeste eerstejaars dan toch de vereiste 8 op het rapport te krijgen. „An ders wacht een negatief en bin dend studieadvies. Wij hebben al tijd gezegd: het kan niet zo zijn dat onze kinderen les krijgen van onderwijzers die niet kunnen reke nen of spellen." Oud en nieuw rekenen Vóór de omschakeling (mecha nische methode): Reken uit: 2 3/7 kg 7 11/13 2 4/25 3 25/38 Na de omschakeling (realis tische methode): Beantwoord: a. Past het Nederlands elftal (11 voetballers plus 2 reserves) in een lift (1000 kg, 13 perso nen)? b. Maak een schatting van de bevolkingsdichtheid van Am sterdam. c. Met welke maat meet je de lengte van een vlo, een speld, een olifant, een autoweg? d. Hoeveel bytes gaan er in een kilobyte, megabyte, gigaby te, terabyte? e. Iemand geeft als uitkomst van een meting 0,560 kg. Tus sen welke waarden heeft hij het gewicht afgelezen? Chantal Bliek (22) uit Heinkenszand heeft haar droom waargemaakt: juf worden. Ook voor haar, ijverige leer linge met een vwo-diploma, was re kenen een probleem. „Ik hoefde niet op zomercursus, maar heb wel extra colleges gevolgd. Zo ongeveer de hele klas, trouwens. Met speciaal bestelde boeken en veel oefenen heb ik het onder de knie gekregen." Anneli van Nieuwenhuijzen (21) uit Oostkapelle struikelde over het me trieke stelsel. „En met procenten had ik ook moeite, zeker in combi natie met breuken. Dus heb ik de zo mercursus gevolgd. Nu, na vier jaar, ga ik hier als als goede juf vandaan. Ik heb mijn diploma en ik weet pre cies wat ik moet doen. Wij zijn ge woon goede meesters en juffen!" Mariska Breen (26) uit Ouddorp koos na een aantal jaren werken in de zorg alsnog voor haar oude lief de, de pabo. „Met rekenen heb ik al tijd moeite gehad, van kinds af aan. ja, ik had die zomercursus nodig, maar tijdens mijn stage kreeg ik zelfs een compliment voor mijn dui delijk uitleg! Ik zorg dat mijn lessen heel gestructureerd zijn." Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Emile Calon MIDDELBURC - De Middelburgse rechtbank heeft vier mannen uit Zeeuws-Vlaanderen gisteren tot celstraffen van achttien, vijftien en twee keer twaalf maanden cel ver oordeeld. Die straffen zijn bijna conform de eis van de officier van justitie. De mannen uit Koewacht, Heikant, Terneuzen en Sint Jan- steen vormden volgens de recht bank een criminele organisatie die handelde in softdrugs. Ze zetten hennepkwekerijen op en kochten ook buiten Zeeland hennep op om in het Zeeuws-Vlaanderen te verkopen. Daarbij werd ook kof fieshop Checkpoint bevoorraad, stelde twee weken geleden de voor zitter van de Meervoudige Kamer van de rechtbank. De officier van justitie noemde ook die shop en Miami, eveneens in Terneuzen, als de waarschijnlijke eindbestem ming van de softdrugs. Advocaat P. van Vugt van de Koewachtse hoofdverdachte ontkende met kracht dat er aan die shops zou zijn geleverd. De vier hadden zo wat een volle werkweek aan dat bouwen van kwekerijen, het telen van en handelen in hennep. Maan delijks kochten ze bij een grows- hop in Capelle aan de IJssel voor duizenden euro's aan materiaal voor hun kwekerijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2