land Strijdbijl Hoge Pad in Kloetinge begraven Kreekje keert terug bij Krabbendijke Dwayn Maclean Renesse krijgt in duinzoomgebied allereerste Zeeuwse klimaatbos "",AÜL Wandelinformatiebord onthuld met alle ommetjes rond dorp. Nieuwe natuur gaat dienst doen als extra waterberging. Inbraakgolfje in Coes-Zuid Eerste Dance Soccer Tournement Zeeland Jongetje aangereden in Krabbendijke Gereedschap geliefd doelwit bij inbraken Fietstocht 55-plussers vanuit Wilhelminadorp WIJ HEBBEN EEN RUIME KEUZE IN RELAX FAUTEUILS D.ÜIVEL'fïNDS MEÜBEL'HÜIS Drieëntwintig hectare groen maakt leveren groen gas mogelijk. Nieuwe Goese kinderburgemeester opnieuw een jongen. 26 I Donderdag 21 juni 2007 PZC door Harmen van der Werf KLOETINCE - Het heeft wat moeite gekost, maar de aanhouders heb ben gewonnen in Kloetinge. Het Hoge Pad aan de rand van het dorp is in ere hersteld als wandel pad en vernieuwd. Om dit te vie ren was het gisterochtend op het Geertesplein in hartje Kloetinge even feest. Rond de onthulling van een informatiebord met het Hoge Pad en andere wandelroutes. Kloetinge en zijn bewoners zijn er mee gezegend. Aanwonenden van het Hoge Pad hebben dat lange tijd heel anders gezien. Over het vroegere kerken pad is jaren gesteggeld, althans over het gedeelte dat achter de wo ningen van de Langeweide in Kloe tinge loopt. Een stuk van het Hoge Pad - al stammend uit 1135 - liep namelijk door de tuinen van drie aanwonenden. Ze hadden hun tui nen ooit kunnen uitbreiden en wa ren verplicht wandelaars over het Hoge Pad toe te laten. „Maar druk was het er nooit", vertelt L. Smul ders, één van de betrokkenen. „Het pad werd slecht onderhou den en mensen voelden zich ook niet op hun gemak om dwars door tuinen van particulieren te lo pen." Een strijd barstte los. Al in een grijs verleden, toen Smulders er in elk geval nog niet woonde. Aanwo- nenden wilden van het Hoge Pad af Vereniging Dorpsbelangen Kloe tinge - daarin aangevuurd door oudere Kloetingers met historisch besef - ging daar tegenin. Met suc ces uiteindelijk. Mede dankzij een wandelactie in 2004 van de lande lijke vereniging Te Voet. Voorzitter Jaap Hoste van Dorpsbelangen Kloetinge herinnerde er gisteren aan op het Geertesplein. „Te Voet-wandelaars liepen het hele oude Hoge Pad, van station Goes naar Wemeldinge." Te Voet is een lobbyclubje voor behoud en her stel van oude wandelpaden. Zoals zo vaak in Nederland is een tussenoplossing gevonden, onder de regie van de gemeente Goes. Het Hoge Pad is óm de tuinen heengelegd. Smulders: „Het is een leuk pad geworden." Een oudere bewoonster lijkt minder tevreden. „Laat ik er maar niets over zeg gen." Voor het slotakkoord van de Hoge Pad-soap gisteren was volop be langstelling. Alle leerlingen van de Kloetingseschool waren uitgeno digd. Ze zagen op het Geertesplein wethouder Rinus Dieleman het wandelpadenbord onthullen, een creatie van Dennis Menheere uit Kloetinge. Voor alle kinderen was er na afloop ijs. Dat koelt lekker af na zoveel gedoe. Hoge Pad uit 1135 is in ere her- steld in Kloetinge. Aanwonenden hebben zich jarenlang verzet, maar het lukte uiteindelijk een tussenoplossing te vinden. door Frank Balkenende KRABBENDIJKE - Landinrichtings project Den Inkel in Reimerswaal mag dan eind 2005 afgesloten zijn, het staartje volgt nog. Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat ten zuiden van Krabbendijke een kreekje te rugbrengen. Het was ooit de bedoeling dat Rijkswaterstaat dat zou doen, als onderdeel van een ecologische zo ne langs snelweg A58. In dat kader zijn tussen de Vlakebrug en Vla- ketunnel poeltjes aangelegd die de vorm lijken te hebben van bomkra- ters. Ook bij de op- en afritten van de A58 bij Goes zijn de gebieden binnen het klaverblad ingericht als natuurgebied. Het waterschap heeft inmiddels het project van Rijkswaterstaat overgenomen. Er is namelijk in de Valkenissepolder, net aan de noordkant van rijksweg A58 een waterberging nodig. Niet alleen om ervoor te zorgen dat landbouwgronden voldoende wor den afgewaterd, ook bij hevige re genval - en Krabbendijke had er vorige week nog last van - is een natuurlijk bekken in de buurt van het dorp welkom. Zeeuwse Eilanden wil langs De Meiboom een kreek met riet oevers aanleggen over een lengte van één kilometer. Op die plek 1*5 Krabbendijke en omstreken had- den vorige week nog last van overvloedige regenval. Kreekher stel kan dit niet voorkomen, maar de hinder wel beperken. kwamen ooit drie kreekjes samen. Het moerassige gebied wordt een meter of veertig breed. Het water schap verwacht dat rietvogels, wa terspitsmuizen en insecten snel be zit zullen nemen van het nieuwe stukje natuur. Op verzoek van be woners van Gawege blijft het bos je aan de westkant grotendeels be houden. De grond van de uit te graven ak kers gebruikt het waterschap om het dijktalud minder steil te ma ken. Wat blijft, zijn de grazende scha pen op de dijk. Nieuw is een uit- zichtspunt met bankje, dat aan de oostkant van de kreek verrijst. Krabbendijkenaren en Gawegena- ren kunnen tijdens een ommetje daar even uitrusten en genieten van natuur om de hoek. Het werk begint dit najaar. GOES - Drie huizen in Goes-Zuid zijn in de nacht van dinsdag op woensdag doelwit geweest van in brekers. Er is ingebroken in woningen aan de Beukenstraat, Bessestraat en de Populierenstraat. De buit bestaat onder meer uit mo biele telefoons, een laptop, fotoap paratuur en sieraden. De waarde van de spullen is onbekend. HE1NKENSZAND - In De Stenge in Heinkenszand wordt zaterdag het eerste Dance Soccer Tournement van Zeeland gehouden. Organisatoren van Dance-events spelen tegen elkaar. Tien teams doen mee, van Glorification Hein kenszand, G-Force Middelburg, 't Roefke Renesse, Highlife Goes, HZ Events Goes, J8cE Entertainment Tholen, Flaix Middelburg, Trauma Events Heinkenszand, Confused Events Middelburg en 4-Uz Events Goes. Het toernooi is van 11.00 tot 17.00 uur. De opbrengst gaat naar KWF Kankerbestrijding. KRABBENDIJKE - Op de Westweg in Krabbendijke is gisteren om 17.25 uur een 3-jarig jongetje uit die plaats gewond geraakt bij een aan rijding. Een 75-jarige Krabbendijk- se automobilist reed over de West- weg in de richting van het cen trum van Krabbendijke. Het jonge tje liep de weg op en werd aangere den. Hij is met een hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht. HEINKENSZAND - Een bedrijfsbus is in de nacht van dinsdag op woens dag opengebroken in de Dorps straat in Heinkenszand. Uit het voertuig zijn een verrekijker, een schuurmachine en sleutels gesto len. De waarde van de goederen bedraagt enkele honderden euro's. In Sint-Maartensdijk op Tholen is dezelfde nacht een container op een bouwplaats aan de Westvest doelwit geweest van inbrekers. Zij waren ook uit op gereedschappen. Zij namen onder meer een elektri sche boormachine en sloophamer WILHELMINADORP - Vijfentwintig kilometer fietsen door de polders en langs het Veersé Meer naar Kortgene. Het kan vanmiddag van uit Wilhelminadorp. Het Goese Ouderenwerk heeft de fietstocht opgezet voor 55-plussers. Het geza menlijke vertrekpunt is bij het Wil- helminahuis aan de Brugstraat in Wilhelminadorp. Het tijdstip van vertrek is 13.30 uur. Wilgenstraat 1 Oosterland Tel.: 0111 - 64 12 13 door Piet Kleemans RENESSE - Schouwen-Duiveland krijgt er een bijzonder bos bij. In het duinzoomgebied bij Renesse wordt een 23 hectare groot zogehe ten klimaatbos aangelegd. Het wordt het eerste klimaatbos van Zeeland. In een klimaatbos kun nen burgers en bedrijven hun C02-uitstoot compenseren door bomen aan te (laten) planten. Bo men nemen CO2 op en produce ren zuurstof Extra aanplant van bomen maakt een gebied groener en draagt bij aan een beter klimaat. Het aan te leggen klimaatbos bij het duin zoomgebied - zesenveertig voetbal velden groot - is goed voor het op nemen van 7000 ton CO2 in de ko mende 50 jaar. Dat stelt energiebe drijf Delta in staat 2600 huishou dens een jaar lang te voorzien van zogeheten groen gas. De bereke ning is gebaseerd op een gemid deld aardgasverbruik van 1763 ku bieke meter per huishouden. Een dergelijk verbruik zorgt voor een uitstoot van 3,1 ton CO2 per jaar. Met de aanleg van het klimaatbos compenseert Delta als het ware de vervuiling die anders had plaatsge vonden en dat betekent dat het verkochte gas nu het predikaaat 'groen' mag krijgen. De aanplant van het klimaatbos is een initiatief van de provincie, Delta, de Dienst Landelijk Gebied (DLG), Staatsbos beheer, de gemeente Schou wen-Duiveland en de gebiedscom- missie Schouwen-West. Met het klimaatbos willen de initiatiefne mers ook een bijdrage leveren aan de bewustwording rond klimaats verandering. R. Pallencaoe van Staatsbosbeheer: „Het is de bedoe ling dat er wandelpaden in aange legd worden en dat er informatie panelen geplaatst worden waarop uitgelegd wordt wat een klimaat bos is." Maandag wordt het start sein gegeven voor de aanplant. door Luc Oggel GOES - Amerika moet zijn eerste zwarte president nog krijgen, maar Goes heeft sinds gisteren een donkere kinderburgemeester: Dwayn Akuoko Maclean. De echte burgemeester van Goes, Dick van der Zaag, maakte de uit slag van de verkiezing gisteren op de Grote Markt bekend. Er waren zes kandidaten in de race voor het kinderburgemeester schap, maar de eindstrijd ging tus sen Dwayn, Angela Schrijver en Gi- na van Haren. Afgelopen zaterdag kon worden gestemd en dat is mas saal gedaan: vijftienhonderd stem men, waarvan de meeste voor Dwayn. Angela en Gina zullen hem een jaar lang bijstaan als wet houders. De elfjarige Dwayn, leer ling van de Holtkampschool, heeft sport en bewegen hoog in het vaandel staan en wil dan ook dat de Goesenaren dat meer gaan doen. „Allemaal even huppelen", riep hij meteen na zijn uitverkie zing. Nadat de kinderburgemeester 2006, Fabian Middelham, hem de speciale kinderburgemeesterhoed had opgezet, kreeg Dwayn het met een druk: felicitaties in ontvangst nemen en de pers te woord staan. „Ik had het wel een beetje ver wacht dat ik zou winnen, want Gi na, mijn grootste concurrent, had Het door stichting Landschapsbeheer Zeeland vernieuwde Hoge Pad in Kloetinge loopt direct achter huizen aan de Langeweide. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28