Eten en drinken 'G Pinxtos uit Baskenland ETEN MET PUCK 1 8 I Donderdag 21 juni 2007 PZC door Puck Kerkhoven ooi maar op de grond, die servetjes. Doen ze hier al lemaal." We staan in de schitterende tapasbar Gan- bara, in het oude centrum van San Sebastian. Onze vrienden, die op een uurtje rijden van deze fraaie Spaans Bas- kische stad wonen, geven het 'goede' voorbeeld. Het is even wennen maar al snel dwarrelt het ene witte papiertje na het andere tussen onze schoenen. Als je eenmaal de smaak van de ze tapas te pakken hebt, blijf je bestellen. Nou, nog ééntje dan. Met van die overheerlijke serranoham. Of toch liever zo'n eitje met ansjovis en een grote garnaal. Ach, doe ze ook maar alle- twee. Tapas vind je in heel Spanje, elke streek heeft zijn eigen specia liteit. In Baskenland, net over de grens in Zuidwest-Frankrijk, zijn ze dol op broodtapas: Pinchos, op z'n Baskisch geschreven als Pinxtos met een x. Ze zijn vernoemd naar het prikkertje waarmee de gulle hoeveelheid beleg vaak op de broodbodem wordt vastgeprikt. Broodjes met beleg, het klinkt niet als culinair hoogstandje, maar dat zijn pinxtos wel degelijk. Dat zit 'm in de bijzondere combinaties, de hoeveelheid en de kwaliteit van het beleg. Heerlijke zelfgemaakte krabsalade, supergarnalen, verse padde stoelen, prachtige vissoorten en de allerbeste serranoham. Het begint allemaal met lekker knapperig stokbrood. Achter de bar zijn de pinxtos-makers continu in de weer om nieuwe hapjes te bereiden. Stuk voor stuk verzorgde kunstwerkjes. Je merkt aan alles dat ze trots zijn op hun werk. Zwierig zetten ze hun schalen op de bar, even sub tiel de aandacht vangend van de klanten die gezellig met elkaar staan te praten. Hoofden draaien zich naar de nieuwe lich ting pinxtos en bestellingen wor den geplaatst. De sfeer is informeel en gemoedelijk. Je maakt oogcontact met het personeel, wijst even op de schaal van je keuze, pakt een hapje en legt dat op je bordje. Een knik bete kent dat het is geregistreerd. Alles in goed vertrouwen. Aan het eind reken je af wat je hebt gegeten en gedronken. Er hoort natuurlijk wel een glas txitkitos (wijn) of een biertje bij de pinxtos. Veel bezoekers komen voor een half uurtje aanwaaien. Nemen twee of drie hapjes, praten bij met goede vrienden, discussië ren met vage bekenden en vertrekken weer. Want ze moeten ook nog eten, thuis of in een restaurant. Spanjaarden doen dat niet voor negen uur 's avonds. De beste tijd om een tapasbar in full swing mee te maken is daarom tussen zes en half ne gen. Of's middags vanaf twaalf uur, voorafgaand aan de lunch. Wie echter zijn maag lekker informeel wil vullen, kan er ook heel goed terecht. Deze week suggesties voor een verrukkelijk assortimentje pinx tos, eenvoudig uit te breiden tot volledige tapasmaaltijd, met bijvoorbeeld gefri tuurde inktvisrin gen, mosselen in sfljfc w het zuur, gehakt- - aitóB** balletjes, gegrilde t groentes, stukjes /-,■ JE mF- tortilla (omelet met aardappel) en Manchego (harde schapenkaas). Als je eenmaal de smaak te pakken hebt, blijf je bestellen Pinxtos variados (voor vier personen) 1 lang stokbrood (kraakversl), 4 minicroissants, 4 eieren, 4 party garnalen, 8 ansjovisfilets, 1 eetlepel mayonaise, 100 gram krabsala de, 1 zoetzure augurk, 100 gram tóp serranoham, 4 plakken ge rookte zalm, 4 plakken gerookte heek, 4 grote champignonhoe den, 1 teen knoflook fijngehakt, 2 eetlepels gehakte verse peterse lie, olijfolie, versgemalen peper en zeezout, satéprikkers. Voorbereiding: Kook eieren in 10 minuten hard, pel ze. Halveer er twee horizontaal en snijd de anderen in plakjes. Snijd augurk in lu ciferreepjes. Bak champignonhoeden in hete olijfolie met wat knof look. Bestrooi met peterselie, zout en peper. Snijd stokbrood in ronde boterhammetjes van ca. 2,5 cm. hoog. Beleggen: 4 met een half ei. Kontjes eraf, dan blijven ze goed staan. Daarop wat mayonaise, een ansjovisje en een garnaal. Prik ker erdoor; 4 royaal met berg krabsalade, ansjovisje in een mooie krul erop en toefje van augurkenreepjes; 4 royaal met serranoham, plakje ei erop; 4 met enkel plakje serranoham en steek champig- nonnenhoeden erop met prikker; 4 met gerookte heek, plakje ei erop en wat peterselie. Beleg 4 minicroissants met gerookte zalm, plakjes ei erop. Deel gelijk rond op kleine bordjes of presenteer op één grote schaal. Denk aan servetjes! Schenk een stevige gekoelde witte wijn (Chardonnay), of een droge rosé. Biologisch is hip en sexy We moeten meer biologisch eten, vindt de overheid. Maar dan moeten we wel eerst af van het geitenwollensokkenimago dat nog aan die voeding kleeft, vinden topkoks. door Koos van Wees foto's GPD T v-kok Caspar Bürgi zet in het rondreizend biolo gisch restaurant De Aan dacht twee schaaltjes met komkommer neer. Of we willen proeven en aangeven wel ke van de twee komkommers biologisch geteeld is. Hetzelfde moeten we doen met twee soor ten yoghurt, waarvan er ook één biologisch is. Moeilijk is het niet. Er is een wa terige komkommer en een glad de, dunne yoghurt. Instinctief weten we: glad en waterig, dat is vast niet zo gezond als die stevig ere, dikkere komkommer en yog hurt die ernaast staan. Dik en stevig, dat móet biologisch zijn. Het antwoord is goed, maar het was natuurlijk mooi geweest als we blind proevend en geheel op grond van smaak de biologische varianten hadden aangewezen. Biologisch heet veel smaakvoller te zijn dan op minder duurzame wijze verkregen voeding. We vinden het wel gelden voor de yoghurt, maar minder voor die weliswaar wat waterigere kom kommer uit de kas. RTL4-kok Bürgi is een van de vier topkoks die zijn naam ver bonden heeft aan De Aandacht, een project van overheid en pro ducenten om biologisch eten te promoten. Samen met Cas Spij kers, Eric van Veluwen en Ben van Beurten reist hij met het ge lijknamig restaurant het land door, in een poging te bewijzen dat puur natuur veel lekkerder is dan kunstmatig gekweekt of ge teeld. Want het marktaandeel van biologisch moet omhoog, vinden zowel de koks als de overheid. „Je proeft het verschil", zegt Bür gi vol overtuiging als we vragen wat biologisch eten nou zo an ders maakt. „Biologisch eten is steviger, voedzamer ook. Je hebt er minder van nodig, het is rij ker aan voedingsmiddelen. En er zit meer smaak aan, omdat het puur natuur is, met rust is gela ten, tijd heeft gekregen te groeien. Er zitten ook geen be strijdingsmiddelen in, dus het is gezonder." Maar waarom is dan nog niet heel Nederland aan de biologi- Wat is biologisch? Bij biologisch voedsel wordt geen gebruik gemaakt van bestrijdings middelen, kunstmest, genetische manipulatie of antibiotica bij die ren. Het bevat ook geen kunstmatige geur-, kleur- en smaakstoffen en conserveermiddelen. Koeien, kippen en varkens worden op diervriendelijke wijze gehou den en krijgen voldoende leefruimte. Koeien gaan in de zomer de wei in. De term biologisch is wettelijk beschermd. Bedrijven die hem mo gen voeren, moeten voldoen aan allerlei eisen en worden daarop ook gecontroleerd. De producten zijn herkenbaar aan het Eko-keur- merk of het Europese bio-logo. Bioproducten zijn duurder. Vaak is de productie arbeidsintensiever, en ook mislukt er soms een oogst, omdat er geen bestrijdingsmid delen worden gebruikt. Doordat de groei niet kunstmatig wordt be vorderd, duurt het ook langer voordat producten geoogst worden. Verse, biologisch geteelte aardbeien, zo van het land. De open dagen van de biologische boer en tuinder zijn niet alleen be doeld voor volwassenen. sche voeding? Het imago, denkt Bürgi. Er heerst een sfeer van gei tenwollen sokken en lange ge breide truien rond biologisch eten, en daar voelen heel veel mensen zich niet bij thuis. „Mensen denken bij biologisch aan zaagselkoeken. Dat hele be grip biologisch, daar moeten we vanaf Eigenlijk zou alles op die manier geproduceerd moeten worden, zodat je het over nor maal eten hebt als het over biolo gisch gaat. De overheid zou ook veel meer moeten uitdragen dat je goed en slecht eten hebt, en dat slecht leidt tot ziektes en overgewicht. De burger moet be ter geïnformeerd worden, dan gaat-ie vanzelf wel aan dit soort producten." Ook de prijs speelt een rol. Biologische producten zijn al snel zo'n 20 procent duur der. Maar ook dat lost zich op als meer mensen op die manier gaan eten, denkt Bürgi. Zo makkelijk gaat het niet, weet André Brouwer van de Task- force Marktontwikkeling Biologi sche Landbouw, door de over heid in het leven geroepen om het biologische marktaandeel omhoog te brengen. Het imago van biologisch eten vormt daar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18