Economie Bloeiperiode in Nederland Mooi weer en sterk Oranje hebben een goede invloed op de economie A v Psychologische factoren hebben invloed op het koopgedrag. Kabinet investeert in maritieme sector Air France-KLM koopt nieuwe toestellen Microsoft past Vista aan na klacht Google H&M maakt minder winst dan verwacht hJÊ BB ISMS Of belt u liever een 0900 nummer? pzc Donderdag 21 juni 2007 I 17 door onze redactie economie den haag - De Nederlandse econo mie maakt een bloeiperiode door. Na een aantal magere jaren heeft de consument het vertrouwen te rug en geeft weer veel geld uit. Ook bedrijven investeren flink. Dat schrijft De Nederlandsche Bank (DNB) in zijn nieuwste kwartaalbericht. Het einde van de economische voorspoed is volgens DNB voorlo pig nog niet in zicht. Tot en met 2009 groeit de economie gemid deld meer dan 2,5 procent per jaar. Met een groei die dit jaar uitkomt op 2,8 procent, spreekt de bank van een periode van hoogconjunc tuur. Zowel consumenten als be drijven dragen bij aan de groei. Ge zinnen hebben meer te besteden omdat veel mensen door een over vloed aan banen snel aan de slag kunnen. Ook de lastenverlichting van dit jaar helpt een handje. En het investeringsklimaat voor bedrij ven is door de lage rente goed. De spanningen op de arbeids markt nemen toe, waarschuwt de centrale bank. In een aantal secto ren kunnen werkgevers moeilijk aan personeel komen. Wil Neder land het relatief hoge groeitempo volhouden, dan moet de arbeids productiviteit omhoog en moeten meer mensen gaan werken. Nu al voelt Nederland de gevolgen van de vergrijzing: het aanbod van nieuwe arbeidskrachten krimpt. Deze krapte op de arbeidsmarkt is goed nieuws voor werknemers. Hun onderhandelingspositie wordt sterker en de lonen zullen de komende jaren sneller stijgen. den haag - Dat de altijd rationele homo economicus uit de school boekjes niet bestaat, is inmiddels wel bekend. Maar dat zelfs de weersomstandigheden invloed hebben op het vertrouwen dat con sumenten in de economie hebben, is helemaal nieuw. De Nederlandsche Bank (DNB) heeft het consumentenvertrouwen eens onder de loep genomen. Na tuurlijk wisten de onderzoekers wel dat de weersomstandigheden invloed hebben op het gemoed van mensen. Nu blijkt dat hét ge spreksonderwerp van de Nederlan ders ook invloed heeft op hun ver trouwen in de economie. Stijgt de temperatuur, dan neemt het consu mentenvertrouwen toe; regent het meer, dan daalt het vertouwen. Allerlei psychologische factoren die weinig met de economie te ma ken hebben, beïnvloeden het ver trouwen. De prestaties van het Ne derlands elftal tijdens belangrijke toernooien zijn ook van invloed. Blijkbaar laat de consument zijn geld liever rollen als de zon schijnt en het Nederlands elftal weer een ronde verder is tijdens het WK. De consument heeft beleidsma kers veel hoofdbrekens bezorgd in het nieuwe millennium, schrijven de onderzoekers. Hoewel de eco nomie er in 2000 florissant voor 'Blijkbaar laat de consument zijn geld liever rollen als de zon schijnt' stond, daalde het vertrouwen in de drie daaropvolgende jaren pijl snel naar het niveau van begin ja ren '80 - toen de economie er wer kelijk slecht voor stond - en hield de consument de hand op de knip. In de jaren na 2003, waarin het vertrouwen een dieptepunt be reikte, leek het niet meer goed te komen. Consequent zag de consu ment donkere wolken die er op ba sis van de economische omstandig heden niet hingen. In de woorden van de DNB-onderzoekers: de con sument leek losgeslagen van zijn economische ankers. Was het buitengewoon slecht weer in die periode? Nee, dat niet. Maar er speelde wel andere psy chologische factoren mee: een oor log in Irak en politieke onrust in ei gen land zijn de boosdoeners, schrijven de onderzoekers. Inmid dels is het vertrouwen weer in lijn met de economische omstandighe den. De economie staat er roos kleurig voor en het vertrouwen is terug. De onderzoekers conclude ren: de consument heeft eindelijk zijn depressie achter zich gelaten. enschede - Minister Maria van der Hoeven van Economische Zaken stelt 39,5 miljoen euro beschikbaar voor een innovatieprogramma in de maritieme sector, die onder an dere scheepswerven en baggeraars omvat. De CDA-bewindsvrouw maakte dat gisteren bekend tijdens een lezing in Enschede. Het programma richt zich onder meer op het winnen van olie en gas in extreem diep water. parijs - Luchtvaartmaatschappij Air France-KLM trekt ruim twee miljard euro uit voor zestien nieu we vliegtuigen van Boeing. Dat heeft de Amerikaanse vliegtuig bouwer gisteren bekendgemaakt. Air France neemt in eerste instan tie negen toestellen af van het type 777, met een optie op verdub beling. KLM neemt zeven van toe stellen van het kleinere type 737 af chicago - Microsoft gaat zijn nieu we besturingssysteem Windows Vista aanpassen na een klacht van Google over oneerlijke concurren tie. In Windows Vista staat het zoekprogramma Instant Search van Microsoft automatisch als stan daard ingesteld. Google pleitte er voor dat concurrerende zoekpro gramma's ook als standaard inge steld kunnen worden. stockholm - De Zweedse modeke ten Hennes 8c Mauritz heeft in het tweede kwartaal van het gebro ken boekjaar 2006/2007 36 procent meer winst gemaakt dan een jaar eerder. Dit maakte het bedrijf giste ren bekend. De winst is lager dan analisten hadden verwacht. Het kledingconcern kondigde aan dat het dit jaar een wintercollectie gaat ontwerpen met modeontwer per Roberto Cavalli. Goes Wilbert Aarts, Private Banking 06 - 22 24 05 93 Frank Wijn, Business Banking 06- 15 00 43 31 Met 32 kantoren in Nederland, onder andere in Goes, kunt u Van Lanschot niet echt groot noemen. Maar hoe belangrijk is groot eigenlijk? Bij Private Banking of Business Banking draait het tenslotte om bereikbaarheid, persoonlijke aandacht en expertise. Onze omvang en werkwijze staan er borg voor dat u snel en direct toegang krijgt tot deze expertise. Via uw vaste bankier die u altijd kunt bellen. Maar die ook belt. Bijvoorbeeld omdat hij of zij een oplossing heeft bedacht voor zaken waar u zelf nog niet eens aan had gedacht. Spreekt deze aanpak u aan. bel dan rechtstreeks met een van de bovenstaande directeuren. Voor meer informatie kunt u natuurlijk ook terecht op www.vanlanschot.com/kantoren. Ervaar het verschil. Van Lanschot Bankiers Nieuwstraat 2-6 4461CG Goes Van Lanschot fll Bankiers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17