Mislukking leidt niet tot rampen 'Het kabinet zegt tegen de burger: wij vertrouwen u niet!' EU zal ook nu gewoon doordraaien als er geen akkoord komt. Niesco Dubbelboer, oud-Kamerlid van de PvdA PZC Donderdag 21 juni 2007 13 Grondwet Europa Nieuw verdrag mag Nadat alle EU-leiders in 2004 het verdrag voor een nieuwe grondwet voor Europa g6C!t gfOfldWCt hstCfl Het ministerie van Buitenlandse Zaken werkt met een lijst met doelen van dit kabinet voor een nieuw verdrag. Onder druk van de Tweede Ka mer werd die onlangs openbaar: Het nieuwe verdrag mag geen grondwet heten. 'Grondwettelijke' elementen zoals de Europese vlag en het Europees volkslied komen er niet in. Het verdrag moet duidelijker zeggen waar de EU wel en niet over gaat. Over economische onderwerpen moeten de lidstaten met meerderheid van stemmen beslissen. Het vetorecht blijft bestaan op het gebied van justitie. De nationale parlementen krijgen de macht een EU-voorstel te torpede ren als zij vinden dat 'Brussel' zich met zaken bemoeit waar de lidstaten zelf over gaan. De criteria voor uitbreiding van de EU met nieuwe landen zoals Turkije en Kroatië komen in het verdrag. Het Handvest van de grondrechten komt niet in het verdrag. De grond rechten blijven wel overeind staan. Energie, milieu, migratie en terreurbestrijding komen wel in het nieu we verdrag. door onze correspondenten Hans de Bruijn en Hans Gertsen BRUSSEL - Aan grote woorden is in de Brusselse EU-bureaucratie nooit een gebrek. Iets is al gauw 'historisch', of 'beslissend' voor de toekomst van Europa. Ook nu hoor je weer dat de regeringschefs 'een unieke kans' hebben om de EU slagvaardiger te maken. Ter geruststelling: als de top mis lukt, verandert er voorlopig niks in Europa. Het licht gaat niet uit, er komt geen oorlog en de EU-ma- chinerie komt niet piepend en kra kend tot stilstand. „Er is nu geen crisis in Europa en die zal er dan óók niet zijn", zei Uwe Corsepius, de Europese advi seur van de Duitse bondskanselier Angela Merkel gisteren. Dan pra ten we een halfjaar of een jaar door tot we het wél eens zijn. De deadline van de Europese verkie zingen in 2009 halen we dan niet meer, maar niet iedereen zal daar rouwig om zijn. Zoals de Polen, Tsjechen en Britten, die liever geen nieuw verdrag zien dan wat er nu op tafel ligt. Het kan verkeren. Twee jaar lang waren alle boze ogen gericht op Nederland en Frankrijk wegens hun 'nee' tegen de Europese Grondwet. Nu richt de ergernis zich vooral op Warschau en Lon den en kunnen Balkenende en Ni colas Sarkozy redelijk tevreden ach terover leunen. Hun winst is - met de zekerheid dat er geen grondwet komt maar een 'versimpeld ver drag' - eigenlijk al binnen. Balkenende en Sarkozy hebben, daarbij geholpen door Angela Mer kel, de afgelopen weken doeltref fend diplomatie bedreven. Zij wis ten de andere landen te overtui gen dat de Fransen en Nederlan ders nog steeds échte Europeanen zijn, die ook best bereid zijn om de EU meer handen en voeten te geven als het maar niet in de vorm van een grondwet is, compleet met Europese vlag en volkslied. Die doen te veel denken aan een Europese superstaat, die de meeste EU-leiders óók niet willen. Zij toonden zich realistisch en gaven toch nog vrij gemakkelijk toe aan de eisen van Parijs en Den Haag. Met het schrappen van grondwet en symbolen kan Balkenende best thuiskomen. Nu moet nog een gro tere invloed van de nationale parle menten uit het vuur worden ge sleept, wat overigens geen enkele andere lidstaat wil. Dat wordt dus nog een harde dobber, maar nie mand verwacht dat Balkenende al leen daarop deze top zal laten mis lukken. Dat ligt anders met de eisen van Polen (andere stemverhouding) en Groot-Brittannië (behoud van ve to's, geen wettelijke vastlegging van het Europees handvest van de grondrechten, geen EU-minister van Buitenlandse Zaken). Zij heb ben in het vooroverleg nog niets binnengehaald en dat moet dus op de top zelf gebeuren. En dat tegen over achttien landen die vinden dat het opgeven van het principe van een grondwet al een majeure concessie is. infographic: ANP Nadat alle EU-leiders in 2004 het verdrag voor een nieuwe grondwet voor Europa hadden ondertekend, werd de grondwet in referenda in Frankrijk en Nederland in 2005 weggestemd. Veel EU-landen hebben de grondwet inmiddels geratificeerd via het eigen parlement en/of referendum. B Geratificeerd Afgewezen Uitstel voor onbepaalde tijd •nog niet formeel afgerond Referendum Parlement DEN CBR IER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13