EU-top Grondwet PvdA heeft de sleutel tot een tweede referendum in handen 12 Donderdag 21 juni 2007 PZC Ben Bot (CDA): 'tegen een nieuw referendum' foto anp Kabinet in spagaat Europa stevent af op een nieuw verdrag dat de 'grondwet' moet doen vergeten. Vandaag begint de Europese top over dit onderwerp. Een meerderheid van de bevolking wil opnieuw een referendum, maar kenners vinden dat niet verantwoord. 'Dit onderwerp is te ingewikkeld voor de mensen.' door Erwin Buter en Jeroen Hoorn illustratie Marco Jeurissen Harry van Bommel (SP): 'het gaat helemaal niet om die vlag1 fotoANP Niesco Dubbelboer (PvdA): 'plannen voor een burgerinitiatief' foto gpd Ver weg van het Bin nenhof verbijt Niesco Dubbelboer zich als hij de discussie aan hoort over een nieuw Europees verdrag. Het oud-Kamer lid van de PvdA was één van de initiatiefnemers van het ruim twee jaar geleden gehouden refe rendum over de Europese grond wet. Nu zit de PvdA in het kabinet en wil de partij voorlopig niets we ten van een nieuwe volksraadple ging- Maar Dubbelboer is juist een harts tochtelijk pleitbezorger van een tweede referendum. Hij denkt daarom na over een nieuw burger comité. „Het heet 'Dubbel Ja': ik ben voor een nieuw verdrag en voor een referendum", zegt hij. Volgens hem denken veel van zijn partijgenoten er ook zo over. „De angst voor een referendum bij dit kabinet, dat vreest voor een twee de nee, is overbodig." Of Dubbelboer zijn plannen voor een burgerinitiatief doorzet, hangt af van de uitkomst van de Europe se top. In Brussel onderhandelen de Europese leiders vanaf vandaag over een nieuw verdrag, dat de door onder meer Nederland weg gestemde grondwet moet vervan gen. Premier Jan Peter Balkenende heeft na maanden lobbywerk in tal van Europese hoofdsteden goe de hoop dat veel van de Neder landse eisen worden ingewilligd. Zo heet het nieuwe verdrag geen grondwet. En (de status van) de Europese vlag en het volkslied zou den niet in dat verdrag worden vastgelegd. SP-Kamerlid Harry van Bommel, die twee jaar geleden als een van de aanvoerders van de nee-cam pagne de bijnaam 'Dr No' ver wierf, vindt dat niet genoeg. „Het lijkt op oude wijn in nieuwe zak ken. Wie is er nou tegen de Euro pese vlag? Daar gaat het helemaal niet om. De cruciale vraag is of er wel of niet meer macht naar Brus sel gaat. Dat gebeurt bijvoorbeeld als het vetorecht voor individuele lidstaten wordt afgeschaft, zoals het kabinet op een aantal terrei nen wil." Om de bevolking te overtuigen moet Nederland op de top in Brus sel echt iets voor elkaar krijgen, zegt Kees Aarts, die als hoogleraar politicologie aan de Universiteit Twente onderzoek deed naar de re denen achter het Nederlandse 'nee' van twee jaar geleden. „Veel mensen vrezen dat Nederland als klein land in de EU wordt over- 'Het lijkt op oude wijn in nieuwe zakken.' vleugeld. Juist daarom is het voor het kabinet heel belangrijk dat het na afloop van de top iets wezen lijks kan laten zien. Balkenende moet kunnen zeggen: 'Kijk, we doen er nog steeds toe in Euro pa'." Volgens Aarts zijn de redenen waarom 6i,6 procent van de kie zers in 2005 tegen de grondwet stemde, nog altijd actueel. „Sinds dien is er niets gebeurd. CDA, Pv dA en WD zijn vóór Europa, maar uit angst kiezers te verliezen hebben ze het er de afgelopen tijd niet over gehad. Ze zullen er straks nog moeite mee hebben om uit te leggen waarom het nieuwe ver drag een verbetering is." Door dat struisvogelgedrag is het voor de ja-campagne extra moeilijk bij een nieuw referendum, zegt Aarts. Of het zover komt, is onzeker. De coalitiepartijen CDA en PvdA zijn hopeloos verdeeld en hebben de hete aardappel doorgeschoven naar de Raad van State. Dit hoog ste juridische adviescollege van het kabinet moet straks oordelen of een nieuw referendum op zijn plaats is. Oud-minister van Buitenlandse Za ken Ben Bot (CDA)-legt uit waar om zijn partij tegen is: „Een refe rendum is goed voor dingen die de mensen kunnen overzien. Als ik op een congres zelfs managers van grote ondernemingen nog dui delijk moet maken dat de Europe se Raad iets anders is dan de Raad van Europa, dan moet je voor ge wone stervelingen geen referen dum houden. Dat vertraagt de ont wikkeling van de Europese Unie al leen maar." Mathieu Segers, docent internatio nale betrekkingen aan de Nijmeeg se Radboud Universiteit is het met Bot eens. „Dit onderwerp is te in gewikkeld voor de mensen." Met een tweede referendum zou het kabinet bovendien de Europe se integratie opnieuw ten prooi la ten vallen aan nationale sentimen ten, vreest Segers. „De politiek moet haar mandaat gebruiken en zélf besluiten durven nemen. De Europese geschiedenis is er altijd een van de elite geweest." PvdA'er Niesco Dubbelboer vindt het daarentegen niet uit te leggen: bij het vorige verdrag wel een refe rendum, en nu opeens niet. „Het is rampzalig als er geen referen dum komt. Het kabinet zegt daar mee tegen de burger wij vertrou wen u niet." De fracties in de Tweede Kamer zijn verdeeld over de vraag of Neder land wel of geen referendum over een nieuw Europees ver drag moet houden. De SP, Partij voor de Vrijheid, Groenlinks en de Partij voor de Dieren zijn voor. Ook het Europees georiënteerde D66 doet mee, al had partijlei der Alexander Pechtold liever geen referendum gezien, omdat hij een nieuw nee vreest. De WD stemde vorige keer in met de volksraadpleging, maar wacht nu op de uitkomst van de Europese top voordat zij een be slissing neemt. De drie christelijke partijen CDA, Christenunie en SGP zijn tegen. De sleutel ligt bij de Pv dA. Alleen met die partij is er een meerderheid in de Kamer voor een nieuw referendum. In het verkiezingsprogramma zegt de PvdA dat voor een nieuw (grondwettelijk) verdrag een nieuw referendum nodig is. Tijdens de formatie hebben CDA, PvdA en Christenunie ech ter afgesproken dat oordeel af te laten hangen van de Raad van State. In de Tweede Kamer ligt een wetsvoorstel van PvdA, Groen- Links en D66, bedoeld om bur gers de mogelijkheid te geven zelf een referendum te organise ren. Onduidelijk is of dat voorstel het gaat halen en of dat op tijd is voor een nieuw verdrag in 2009.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12