Een Landje Apart -4$ zomertijd RECREATIE ZOMER 2007 sitii De Scheldedijk bij Terneuzen; waar zie je de schepen zo vlak voor je voorbijvaren? door Wout Bareman Zeeuws-VIaande- ren noemt zich zelf Een Landje Apart. En dat is het ook. De Zeeuws-Vla ming voelt zich bij tijd en wijle in de steek gelaten door de Zeeuwse en Neder landse bestuurders. Om de rest van het land te berei ken dienen ze tol te betalen voor een passage van de Westerscheldetunnel en komt er in België toch ooit een wegenvignet, dan zijn de rapen helemaal gaar. Dan is er voor de Zeeuws-Vlaming geen en kele mogelijkheid meer de rest van de wereld nog te bereiken zonder de beurs te trekken. Ooit trok een grote delegatie van de ruim 100.000 bewoners van de 'vergeten' regio op naar Den Haag om er vrije ve ren te eisen. Want waarom moest een Zeeuws-Vla ming betalen om de rest van het land te bereiken. De 'opstandelingen' over wogen zelfs een heuse vrij staat op te richten. Zover kwam het nooit, maar het Calimerogevoel blijft altijd onderhuids aanwezig. Terecht? Absoluut niet! Zeeuws-Vlaanderen is in derdaad Een Landje Apart, maar dan wel in positieve zin. Er wonen en werken sterrenkoks, de mosselres taurants in Philippine zijn vermaard en zelfs voor as perges schuiven Nederlan ders en vooral Belgen aan in een pittoresk gehucht als Zuiddorpe. De folder van de VW heeft niet zomaar als onder titel 'Kom en proef Zeeuws-Vlaanderen... een landje apart' meegekregen. Een citaat in bloemrijke fol dertaai: 'Een landje vol con trasten, vol sfeer en gezellig heid. Cultuur en traditie van eeuwenoude stadjes gaan hand in hand met zee- en strandplezier aan de kust. In de bruisende ha vens ervaart u het rijke en maritieme verleden en het hypermoderne heden'. Dat doet de geboren en geto gen Zeeuws-Vlaming in stemmend knikken. „Zeeuws-Vlamingen zou den best wat trotser mogen zijn op hun streek en niet alle lof, die ze soms krijgen toegezwaaid, moeten incas seren met een schouderop haal", zegt ambtenaar Kees van Dorst van de gemeente Terneuzen. „Kijk, de char me van de vestingstadjes als Hulst en Sluis en de culi naire hoogstandjes, dat ken nen we. Maar er is veel meer. Neem de Scheldedijk bij Terneuzen, de boule vard. Een Terneuzenaar gaat er nonchalant en iet wat nors aan voorbij, maar een Vlaming herkent de pracht van die machtige voorbijvarende container schepen en het gekrioel van al die binnenvaart- scheepjes. Een Vlaming gaat eerst kijken op de dijk, drinkt er een kop koffie en zakt vervolgens af naar Phi lippine om er mosselen te gaan eten. Maar wij zien dat allemaal niet. Jammer." Schrijver en humorist (Jisk- efet) Herman Koch ont vluchtte Amsterdam en be trok een dijkhuisje in Graauw in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Kijkt hij naar buiten, dan ziet hij een uit gestrekte polder, tot aan de volgende dijk met populie ren. „Die ruimte, die verge zichten. Mij moet je niet in een bos neerzetten. Ik wil een plek waar je ver kunt kijken, of het nu over wa ter is of over land. Die drang heb ik altijd gehad." Zeeuws-Vlaanderen staat ook, zoals gezegd, op culi- foto Camile Schelstraete nair gebied hoog aange schreven. Met Sergio Her man van restaurant Oud Sluis in Sluis als belangrijk ste ambassadeur en Edwin Vinke van De Kromme Wa tergang in Slijkplaat als goe de tweede. Vinke over de producten van eigen bo dem: „Waarom zou ik een prei via de veiling laten ko men, terwijl ik hier vlakbij de mooist denkbare prei tjes zo uit de klei kan trek ken?! Het zou fantastisch zijn als alle restaurants in onze eigen regio hun eigen leveranciers om de hoek zouden hebben. We zou den moeten samenwerken zodat iedereen er zijn voor deel mee kandoen." Sergio Herman over West- Zeeuws-Vlaanderen: „Ik houd van dit stukje, waar het strand dichtbij is en de Belgische en Nederlandse eetcultuur elkaar vinden. Ik zou nooit ergens anders in Nederland willen wonen." Zo is dat. Sas van Cent op zijn mooist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 107