Van polder naar dui In de beschutting van de Manteling Zoenen langs de Veerse Watergang Fietsen en wandelen door de provincie. Bos, duin en polder gaan samen. Van zoet naar zilt, van ritselend gebladerte naar branding. zomertijd RECREATIE ZOMER 2007 W RECREATIE ZOMER 2007 weg. In Veere genieten we van de goed geconserveer de monumentenpandjes. Dan door naar Vrouwen polder, met aan de rechter kant het water van het Veerse Meer tot we 'de Manteling van Walcheren', bereiken (letterlijk: beschut ting). De overgang van zoet naar zilt vindt hier gestalte in een brede duinenrij. Een maal in het bos merk je niets meer van de zeewind, maar je hoort de zee ruisen. Het laatste deel van de tocht (heuvel op, heuvel af) gaat onder knoestige eiken bomen door en dat op nog geen honderd meter van de zee! Verscholen tussen het groen staat Kasteel Westho- ve; nu Stayokay-hostel. Dit kasteel past fraai in het rij tje van landgoederen en landhuizen van de Mante ling. Hier hangt een elitaire sfeer die richting Domburg alleen maar sterker wordt. door Anita Jansen De Mantelingen route op Wal cheren is een fietstocht die al les heeft. Een aanrader voor wie denkt dat Walche ren niet meer is dan een door meidoorn afgebaken de lappendeken. Bos, duin en polder gaan samen. Toegegeven, van Domburg tot Veere is het veel van hetzelfde. B-wegen, om zoomd door typische Zeeuwse hagen. Maar de stilte van deze binnenwe gen, de sluier van bloeiend fluitenkruid en de verge zichten tussendoor het struikgewas hebben abso luut hun bekoring. Wind in de rug, al zigzaggend naar Veere, met de bomen- singel van het Veerse bos aan de horizon. En geen ge- puzzel met een routekaart, want de bordjes wijzen de Een fietsroute door De Mantelingen biedt veel variatie, foto's Lex de Meester Informatie tochten Hoewel de fiets route wegwij zers heeft, is een routekaart nodig, verkrijg baar bij plaatse lijke WV's, boekhandels of de ANWB. Af stand: 35 km. Routebeschrij vingen wandel tocht te koop bij plaatselijke WV's, de Tou rist Shop en het NS-station, Afstand: 12 kilo meter heen naar Veere. Te rug met open baar vervoer, in Veere niet fre quent. Viervoe ters niet wel kom langs de watergang ivm. het opjagen van kleine die ren en vee. want er zijn veel van die hekjes. De route verlaat hier de verharde weg en volgt de loop van de Veerse Watergang, dwars door ak kers en weilanden. Het sil houet van de Veerse Dom markeert het landschap en dat is maar goed ook. De buigingen in de watergang schoppen je richtingsge- voel aardig in de war, zelfs als je hier thuis bent. Wie de watergang via de weg kruist, heeft overigens geen notie van de grilligheid er van. De oevers wisselen voortdurend van breed naar smal en daarmee ook het wandelpad. Hier beleef je de natuur van heel dicht bij. Nadat de watergang is overgegaan in de Botjeszee, en vervolgens in de Veerse Kreek is Veere niet ver meer. Welkom terug in de bewoonde wereld. door Anita Jansen Dichte schoenen en een lange broek zijn aan te raden, want de wandeling langs de Veer se Watergang is er een door rietkragen, brandne tels en koeienvlaaien. Ooit beschikte Walcheren over een netwerk van onge plaveide wegen voor boe ren en buitenlui. Het wan delpad langs de Veerse Wa tergang is zo'n traditionele route, dankzij Stichting Voetpaden Walcheren in ere hersteld. Een route die begint bij het NS-station in Middelburg, maar pas echt spannend wordt als het eer ste klaphek (halverwege) opendraait. Engelsen noe men dit een kissing gate: eerst een zoen voor je door mag. Dat wordt zoenen, De Veerse Watergang slingert door het landschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 103