Buitenland Barroso roept op tot eenheid Sperma huilende madonna zorgt voor veel opwinding in Italië China stoot het meeste kooldioxide uit 3J9 ELKE DAG VEILING KOOPJES PAK UW VOORDEEL Geen blaam voor Britse marinemensen Aanval op kamp van terroristen in Pakistan Spaanse bioscopen willen af van strenge Franco-wetgeving Onredelijke eisen van Groot-Brittannië en Polen bekritiseerd. Aziatisch land verdringt de Verenigde Staten van de eerste plaats. S,99 49 GroenRijk Goes GroenRijk Middelburg Rooms-Katholieke Kerk en rechtse politici staan op hun achterste benen. Mini-wets wij ziging wordt ervaren als bittere tegenvaller. PZC Woensdag 20 juni 2007 I 9 door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Voorzitter José Manuel Barroso van de Europese Commis sie heeft gisteren landen bekriti seerd die zich blijven verzetten te gen een nieuw Europees verdrag. „Het kan misschien even een na tionaal doel dienen, maar het is op termijn niet in uw eigen belang", zei hij twee dagen voor het begin van de Europese top. Zijn woorden werden uitgelegd als kritiek op vooral Polen en Groot- DEN HAAG - China stootte vorig jaar van alle landen de meeste koolstofdioxide uit. Het land ver dringt daarmee de Verenigde Sta ten van de eerste plek met de uit stoot van het broeikasgas, dat voor een belangrijk deel verantwoorde lijk wordt gehouden voor de kli maatverandering. Dat blijkt uit onderzoek dat het Milieu- en Natuur Planbureau heeft gepubliceerd. De uitstoot van broeikasgassen door verbranding van fossiele brandstoffen steeg vorig jaar in China met 9 procent. In de Vere nigde Staten steeg die uitstoot met 1,4 procent in vergelijking met 2005. In de Europese Unie bleef de emis sie van kooldioxide ongeveer ge lijk. Na China en de Verenigde Sta ten stoot de Europese Unie het meeste uit. Het is de eerste keer dat China de lijst aanvoert. Dat komt vooral door de productie van cement en andere industriële processen, schrijven de onderzoekers. Wereld wijd zorgt het maken van cement voor 4 procent van de uitstoot van kooldioxide. Daarvan werd vorig jaar 44 procent in China gemaakt. Brittannië, die eisen stellen waar de meeste EU-landen niet aan wil len voldoen. Polen wil compleet andere stemverhoudingen in de EU, terwijl de Britten hun veto recht willen behouden en zich op terreinen als politie en buiten lands beleid aan EU-besluiten wil len kunnen onttrekken. Barroso waarschuwde dat de soli dariteit en het vertrouwen binnen de EU op de proef worden gesteld als lidstaten onredelijke eisen stel len. „Een mislukking deze week zal vele jaren werk van de Europe se Unie teniet doen. Onze geloof waardigheid staat op het spel. Mis deze kans niet!", riep hij op vanuit Straatsburg. Op zijn beurt beschuldigde de Poolse premier Jaroslaw Kaczynski Duitsland ervan als EU-voorzitter Polen te willen isoleren. „Wij zul len dat niet accepteren en doen wat elk land in zo'n situatie zou doen", zei hij in een verwijzing naar een mogelijk Pools veto. Deze reacties kwamen op het moment dat de Duitse kanselier Angela Merkel een compromisvoorstel naar de lidstaten stuurde. Gistera vond lekten slechts details uit, N* Voorzitter van de Europese Com- missie Barroso vraagt de lidsta ten zich vooral constructief op te stellen aan de vooravond van de top over een Europees verdrag. maar daaruit valt af te leiden dat, zoals Nederland wil, het idee van een Europese grondwet definitief van tafel is en dat Europese symbo len als een vlag en een volkslied er niet in worden genoemd. Ook wordt er niet getornd aan de stem verhoudingen. Volgens Barroso kan de Europese Unie niet geloofwaardig optreden als de lidstaten het zelfs niet eens kunnen worden over het functio neren van de Europese instellin gen. Hij richtte zich speciaal tot de tien nieuwe, in 2004 toegetreden lidstaten, die hij vroeg 'aan te to nen dat hun lidmaatschap de EU een nieuwe impuls geeft en niet het leven juist moeilijker maakt'. Ballonbloem Platycodon. Diverse kleuren. Potmaat 19 cm. Perkplantjes in sixpack Keuze uit o.a. Lobelia,Vlijtige Liesjes, Petunia's. Nieuwe Rijksweg 2d 0113-223359 Blokhutten vanaf 469,- Ruime sortering steen- en bestratingsmaterialen Bezoek ook onze Tuinmeubelafdeling Mortiereboulevard 2 0118-470400 ELKE WERKDAG OPEN VAN 10.00 TOT 21.00 UUR LONDEN - De Britse marinemensen en mariniers die hebben vastgeze ten in Iran hebben geen fouten ge maakt. Dat heeft een Britse mari neofficier in een onderzoek gecon cludeerd, zo heeft de Britse minis ter van Defensie Des Browne giste ren bekendgemaakt. Er is dus geen noodzaak om disci plinaire straffen uit te delen, zei Browne. De minister erkende dat het fout was van hem om toe te staan dat een paar marinemensen hun ver haal aan de Britse pers verkochten. Volgens veel Britten gaven de vijf tien marinemensen en mariniers zich te makkelijk over toen Iraanse troepen hen in maart inrekenden. De arrestaties in de Golf liepen uit op een diplomatieke rel tussen Iran en Groot-Brittannië. Iran claimde dat de marinemensen de Iraanse wateren hadden betreden, maar Groot-Brittannië ontkende dit. Uiteindelijk kwamen de marine mensen ongedeerd vrij. MIRANSHAH - Zeker zeventien mos limmilitanten zijn gisteren om het leven gekomen bij een raketaanval op een trainingskamp van Al Q_aï- da en de Taliban in Pakistan bij de grens met Afghanistan. Dat heb ben Pakistaanse functionarissen te gen het Britse persbureau Reuters gezegd. Het getroffen kamp ligt in de door geweld geteisterde stamregio Noord-Waziristan, waar zich strij ders van de Taliban en Al Q_aïda schuilhouden. Een woordvoerder van het Paki staanse leger heeft gezegd dat de strijdkrachten geen operaties heb ben uitgevoerd in het gebied, maar dat de 'explosies' gebeurden toen de militanten een bom aan het ma ken waren. Dergelijke verklaringen zijn eerder gebruikt om te verhullen dat het Amerikaanse leger aanvallen op Pa- kistaans grondgebied heeft uitge voerd, met stilzwijgende toestem ming van de Pakistaanse autoritei ten. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Italië was tien jaar geleden in rep en roer toen overal madon nabeelden bloed begonnen te hui len. Deze week is de opwinding het gevolg van een sperma huilen de madonna. Het gaat niet om een wonder, maar een videoperformance van een kunstenaar in Bologna, de stad die steeds vaker het toneel is van een keiharde strijd tussen kerk en Staat in Italië. Dit keer vindt de burgemeester ook dat er te ver is gegaan. De tentoonstelling is afge last, maar de commotie duurt voort. Volgens kardinaal Carlo Caffara, aartsbisschop van Bologna, is er sprake van een 'weerzinwekkende vloek'. Hij hield gisteren in het bij zijn van katholieke parlementa riërs een speciale 'reparatiemis' in het bedevaartsoord van de Heilige Lucas. Dit was nog nooit eerder ge beurd, maar ook nog nooit eerder was volgens Caffara 'de heilige maagd en Moeder Gods zo intens beledigd'. De woede van de Rooms-Katholieke Kerk is omgesla gen in een politieke storm, met al een concreet resultaat: de perfor mance van de kunstenaar gaat niet door. De directie van het zomerfes tival waar het optreden deel van uitmaakt, ontkende godslastering en verdedigde de vrije kunst. Maar zij luisterde wel naar (de linkse) burgemeester Sergio Cofferati, die sprak van een 'onacceptabele vul gariteit'. Politici uit het rechts-katholieke kamp eisen het opstappen van het gemeentebestuur en de minister, die het culturele evenement (tot gisteren) sponsorde. Zij zien een teloorgang van normen en waar den en hekelen de linkse regering, die rechten wil geven aan onge trouwde stellen, inclusief homosek suelen. door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - Bij alle 4300 oude filmzaaltjes die Spanje telt, bleven afgelopen maandag de deuren ge sloten. Een nationaal en breed ge dragen protest tegen de verouder de filmwetgeving, stammend uit de Franco-dictatuur. De bioscoophouders voelen zich gedupeerd door de nieuwe film wet die in de maak is, maar die ei genlijk niets anders is dan de oude Francowet uit 1941 in een nieuw jasje. Franco oefende strenge cen suur uit op de politieke en zedelij ke inhoud. Daarnaast bepaalde hij dat een derde van de films die wer den vertoond van Spaanse bodem moesten zijn. Tot vandaag moet in de bioscopen een kwart van de films van Spaanse makelij zijn. De bioscoophouders hoopten dat de nieuwe filmwet van minister Car men Calvo van Cultuur een einde zou maken aan het gewraakte pro tectionisme. Maar de bewindsvrou we liet het bij een kleine aanpas sing. Dat nu één op de vier films voortaan van Spaanse of Europese makelij moet zijn, is een verande ring die geen hout snijdt, vindt de bioscopen. De bioscopen lopen jaarlijks een miljard euro mis door deze beperking. De bioscopen wil len zelf kunnen bepalen wat zij het publiek willen voorschotelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9