Zelfs 'n knikker Voormalige veerboot De Zijpe wordt mogelijk nieuwe duikstek CDA kritisch over gang van zaken Rijkswaterstaat wacht einde procedure niet af Binnen de Veste haalt dikke 3300 euro op 26 I Woensdag 20 juni 2007 PZC Onderwatersportbond doet onderzoek naar haalbaarheid. Nog geen schot in restauratie van monumentenpandje. Stadhuismuseum prikkelt kinderen zelf schatten te verzamelen. Instantie begint met voorbereiding aanleg van Walchers deel N57. 105-jarige was nooit een snoeper S door Piet Kleemans BRUINISSE - De Nederlandse Onder watersport bond (NOB) gaat bekij ken of hert haalbaar is de voorma lige veerboot De Zijpe ergens in de Oosterschelde af te zinken en te gebruiken als duikobject. De NOB hoopt na deze zomer duide lijkheid te hebben over de kansen van het plan. De Zijpe deed tot 1988 - toen de Philipsdam in ge bruik werd genomen - dienst op het traject Zijpe-Anna Jacobapol- der. De in onbruik geraakte veer pont kwam na enige omzwervin gen in Antwerpen terecht. De Ant werpse havenautoriteit kon er ech ter geen nieuw emplooi voor vin den en het stalen gevaarte begon langzaam maar zeker weg te rot ten. Enkele jaren geleden leek het tij te keren voor de oude veerpont. De Schouwen-Duivelandse PvdA-fractie sprong in 2002 in de bres voor de in vergetelheid geraak te veerboot. De sociaaldemocraten wilden dê Zijpe - omschreven als een markant onderdeel van het Zeeuwse verleden - behoeden voor een roemloos einde. De Stich ting musea Bruinisse raakte geïnte resseerd en het idee werd geop perd het schip terug naar Bruinis se te halen. De PvdA wist de ge meente Schouwen-Duiveland ach ter zich te krijgen. De gemeente bleek bereid 10.000 euro te investe ren in onderzoek naar de mogelijk heden. Uiteindelijk liep het op niets uit. In 2005 werd een nieuw reddingsplan geboren. Historicus en publicist W. Boot uit het Noord-Hollandse Opperdoes koes terde plannen voor oprichting van een stichting tot behoud van de veerboot. Onderzoek leerde echter dat alleen al het sleepgereed ma ken van de veerboot een forse in vestering zou vergen. De kosten De Nederlandse Onderwater- sport Bond (NOB) kijkt wat de mogelijkheden zijn voor het af zinken van De Zijpe voor gebruik als duikobject. van een totale restauratie werden becijferd op anderhalf miljoen eu ro. De kans dat daar uit een of an der potje subsidie voor zou komen werd zeer klein geacht. Het plan verdween in de ijskast. Onlangs heeft de NOB haar oog op de voor malige veerpont laten vallen. De onderwatersportbond zoekt al eni ge tijd naar mogelijkheden om de duiklocaties in Zeeland te verbete ren. Daarbij wordt niet alleen geke ken naar veiligheid en voorzienin gen, maar ook naar de mogelijkhe den om - als attractie voor duikers - in de Oosterschelde één of meer dere grote schepen af te zinken, waaronder wellicht de Zijpe. Vol gens woordvoerder Rob Aarssen van de NOB is het plan nog in een zeer pril stadium. „We zijn aan het kijken of het haalbaar is, maar we hebben ook andere schepen op het oog. De oude veerpont is één van de kandidaten." De plaats waar het verwaarloosde schip mo gelijkerwijs wordt afgezonken is nog niet bekend. „In ieder geval de Oosterschelde, maar meer kan ik er echt nog niet van zeggen." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Na anderhalfjaar is de familie Kerkhof-van Hout nog geen stap verder met haar restaura tieplannen voor een monumenten pandje aan de Zierikzeese Vis- straat. Dat is aanleiding voor het CDA om met een lange lijst schriftelijke vragen bij de gemeente aan de bel te trekken. „Zijn de gemeentelijke eisen zo complex dat een gespecia liseerd architectenbureau moeite heeft hieraan te voldoen?", vraagt de fractie zich af Het bezwaar van de familie tegen het niet-verlenen van die vergun ning ligt nog onder de rechter. On dertussen heeft de eigenaar toch een nieuwe bouwaanvraag inge diend, meldt restauratiearchitect P. van Traa namens Kerkhof-van Hout. De familie is er alles aan ge legen om de boel netjes te restaure ren en wil voorkomen dat einde loos uitstel leidt tot een verpau perd pand dat alleen nog maar kan worden afgebroken. „Dan zit je met een rotte kies a la Maar straat", geeft Van Traa aan. Daar wringt de schoen ook voor de christendemocraten, licht A. Schouw de kritische vragen van zijn partij toe. De gemeente Schou wen-Duiveland streeft klantvrien delijkheid na én gaat prat op de monumentenstatus van Zierikzee. Dan moet het niet zo zijn dat een particulier die zijn best doet een monument op te knappen onno dig op kosten wordt gejaagd of het verschrikkelijk moeilijk wordt ge maakt om dat voor elkaar te krij gen, schetst Schouw met zoveel woorden. Nu er een nieuwe aan vraag is ingediend, is er namelijk wederom om aanvullende infor matie gevraagd. En zo lijkt er maar geen vaart in te komen, stelt Schouw verwonderd vast. „Wat is hier gaande?" Het kan heel anders, stelt ook Van Traa - die met zijn architectenbu reau De Steunbeer al 21 jaar door heel het land bij monumentale projecten is betrokken. Hoewel ambachtelijk een moeilijk vak is er, mits de verschillende partijen samenwerken 'op hetzelfde ni veau', altijd goed met elkaar uit te komen. „Het zou erg helpen als je beseft dat je allemaal voor hetzelf de staat. Ook de eigenaar wil het beste met dat pand." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Stoffig, saai en oubol lig? Die kritiek blijft onuitroeibaar aan musea kleven. De praktijk blijkt vaak aantrekkelijker te zijn. Zoals in het Stadhuismuseum in Zierikzee, waar kinderen worden uitgedaagd met kleinoden binnen te komen. Maak je eigen mini-mu seum is het motto van het zomer se kinderprogram. „De grond waarover je loopt, ligt vol met spullen uit het verleden", schetst Eric Bontekoe - fotograaf van de museumcollectie - de basis. Hij herinnert zich hoe hij als ne genjarige al aan het speuren was op pasgeploegde akkers. „Nieuws gierigheid. Het was een kick om iets te vinden. Het gaf me altijd een soort van euforisch gevoel." De oude pijpjes en scherven die hij opduikelde, kregen een niet al te beste vervolgbehandeling. „Ach teraf gezien heb ik daar slechte din gen mee gedaan. Ik plakte gewoon stickertjes op die broze dingen. Dat was echt mishandeling van m'n verzameling." Hoe het anders kan wordt deze zo mer onthuld tijdens het kinderpro gramma Verzamelen in het Stad huismuseum. Er wordt met elkaar over meegenomen schatten ge praat, waarna deelnemers een 'ka binetje' in elkaar knutselen. Daar in kan een verzameling - goed schoongemaakt en zorgvuldig - worden bewaard. Ook is er een voorstelling met een toverlan taarn. En zal er wellicht een kijkje in de schoonmaakstraat van het museum worden genomen. Misschien komt daar net een parti- Waar, wanneer en hoe? culiere verzameling voorbij. Die zijn er, bevestigt Bontekoe. In het verleden hebben een aantal men sen enorme verzamelingen scher ven aangelegd, die bewaard wor den omdat ze wellicht ooit nog in formatie over bepaalde perioden kunnen prijsgeven. „Het gaat om ettelijke duizenden scherven. Die liggen hier in het depot." Met de schatten van Bontekoe is het overigens goed gekomen. Zij zijn in de loop der jaren overge gaan op dochterlief. „Zij is zelf gaan struinen. Het is niet iets wat ik haar heb opgedrongen hoor. Op eens viel het me op: ze raapt écht alles op." Dochter Lara Bontekoe (8) laat haar topstuk zien. Een uit de klui ten gewassen halfgebogen scherf, wat een restant blijkt te zijn van een Chinees eetbord van zo'n 250 'Het was een kick om iets te vinden. Het gaf me een soort van euforisch gevoel' jaar geleden. 'Scherfie', zoals Lara 'm heeft gedoopt, is - dat bewijzen de pokken die ze doelbewust niet weggepoetst heeft - in de Ooster schelde terechtgekomen. Dat is nu juist wat er zo leuk is aan dat wroe ten in de grond, maakt de Ooster- landse duidelijk. „Je kunt fantase ren wat er mee is gebeurd." Maar ook met minder oud materi aal valt een leuk mini-museum te fabriceren, benadrukt de museum medewerker. Een mooie steen, schelp, knikker of zelfs voetbal- plaatje kan het begin zijn van iets groters. Ofwel, zoals op het pam flet van de zomeractiviteit luid en duidelijk genoteerd staat: verzame len, bewaren en laten zien! Het kinderprogramma Maak je eigen mini-museum wordt gehouden op zes woensdagen: 4, 11, 18 en 25 juli en 1 en 8 augustus. p Het programma is bedoeld voor kinderen tussen de 6 en 10 jaar. De ochtend in het Stadhuismuseum duurt van 9.30 tot 12.00 uur. p Opgeven kan bij Pia Krijger via 0111 -454464 of via het doorgeven van datum, naam, telefoonnummer en leeftijd via het mailadres: pia.krijger@schouwen-duiveland.nl. door Nadia Berkelder VROUWENPOLDER - Tussen Seroos- kerke en Vrouwenpolder worden al voorbereidingen getroffen voor de nieuwe N57. In het land naast de oude weg wordt een perslei ding gelegd. Terwijl het bestem mingsplan voor het Veerse deel van de weg nog niet definitiefis. „Voor het verleggen van de perslei ding hebben we geen nieuw be stemmingsplan nodig", zegt E. Mostert van Rijkswaterstaat in Zee land. „]a natuurlijk, het verleggen van zo'n leiding kost wel geld. Dat risico hebben we inderdaad afge wogen." Rijkswaterstaat heeft haast, erkent Mostert. In december 2010 moet de N57 klaar zijn. „We proberen de voortgang in de gaten te hou den. Van het verleggen van de persleiding, een leiding voor het riool, heeft niemand last. Het is wat anders als je bomen gaat kap pen. Dat zouden we ook wel wil len doen, maar dat draai je niet zo makkelijk weer terug. Het duurt dertig jaar voordat die zijn terug gegroeid." Rijkswaterstaat heeft zich de vraag gesteld of er gewacht moet wor den tot alle procedures zijn afge rond. „Dat is best lastig", zegt Mos tert. „Moet je wachten tot alles honderd procent rond is?" Over een paar weken wordt het werk ge gund aan een aannemer. De eige naar van de molen bij Serooskerke heeft nog een procedure lopen te gen de N57. De molen zou hinder ondervinden van de bouw van een geluidswal die de begraaf plaats moet beschermen tegen ver keerslawaai. ZIERIKZEE - Ze hebben er enkele weken geleden keihard voor gelo pen en dat is aan het eindresultaat te zien. Leerlingen van de Zierik zeese openbare basisschool Bin nen de Veste hebben met hun sponsorloop om de Nieuwe Kerk maar liefst 3311 euro en 74 cent bij elkaar gebracht. Dat geld is gisteren overhandigd aan het goede doel: voedselhulpor ganisatie Kids moving the world. Deze organisatie streeft ernaar kin deren in arme landen naar school te krijgen en ze daar dagelijks van voedsel te voorzien. Zo krijgen kin deren - via 'dit voedselhulppro gramma - te eten, terwijl ze tegelij kertijd aan hun toekomst werken. Kids moving the world informeert met onder meer lespakketten en een website kinderen elders overj nut en noodzaak van deze aanpak! Alle groepen van Binnen de Vests hebben meegedaan. M ZIERIKZEE - Janna van Putten-Van den Bos was 38 jaar lang bakkers vrouw in Noordgouwe, maar nooit een snoeper. „Dat heb ik dus niet van haar", grinnikt dochter W. van Almenkerk-Van Putten. „Mijn moe der is verder ook altijd een matig persoon geweest." Mevrouw van Putten vierde gisteren in zorgcen trum Borrendamme in Zierikzee haar 105e verjaardag. Ze kreeg twee kinderen en heeft zes kleinkinderen, elf achterkleinkin deren en twee achter-achterkleinkin deren. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 78