Binnenland Preventiebeleid in de zorg Spanning stijgt in hoofd militairen Politie ontmantelt bende fraudeurs van identiteitspapieren Timmerman-Buck weer voorzitter van Senaat Nederlandse toerist in Finland doodgestoken Bruidegom meteen na jawoord opgepakt Cassatieberoep in zaak Savanna verworpen Bewoners betrekken 'asowoningen' Bende colporteert agressief met nepgoud Advies zorgverzekeraars aan minister om pakket basispolis uit te breiden. SlachtofFers en strijd in Uruzgan eisen tol van Nederlandse militairen. 6 Woensdag 20 juni 2007 PZC DEN HAAG - CDA-senator Yvonne Timmerman-Buck is gisteren her kozen tot voorzitter van de Eerste Kamer. Zij was de enige kandidaat voor die functie. Van de 75 senato ren stemden er 71 op haar. Twee stemmen waren blanco en twee le den waren niet aanwezig. Timmerman was ook de afgelopen vier jaar voorzitter van de Senaat. PORVOO - Een 75-jarige Nederland se toerist is maandagmiddag in de Finse plaats Porvoo doodgestoken. De steekpartij had plaats voor een warenhuis in het centrum van de stad. De politie heeft een 35-jarige man gearresteerd. De 75-jarige Nederlander, wiens identiteit nog niet bekend is ge maakt, was samen met zijn echtge note op vakantie in het zuiden van Finland. DEN HAAG - Een Hagenaar werd maandag meteen na het jawoord opgepakt. Met hem arresteerde de politie ook drie andere feestgan gers. Volgens de politie waren de bruidegom en zijn gasten onder weg naar het stadhuis betrokken geraakt bij een verkeersruzie. De vier mannen hadden na onenig heid over verkeerd voorsorteren, enkele klappen uitgedeeld aan een man en zijn zoon. DEN HAAG - De Hoge Raad heeft het cassatieberoep van de moeder van de peuter Savanna gisteren ver worpen. Daarmee blijft de veroor deling van de vrouw tot zes jaar cel en tbs met dwangverpleging in stand. Het gerechtshof in Den Haag veroordeelde haar vorig jaar tot die straf wegens doodslag op het meisje. De moeder sprak tegen dat zij haar dochtertje opzettelijk van het leven had beroofd. AMSTERDAM - De eerste bewoners hebben gisteren hun intrek geno men in 'asowoningen' in het Am sterdamse stadsdeel Westerpark. De Algemene Woningbouw Vere niging, Woonstichting De Key en opvanginstelling HVO-Querido hebben in de Houthaven vijf wo ningen neergezet voor alleenstaan de mannen die moeilijk te handha ven zijn vanwege de overlast die zij veroorzaken. DEN HAAG - Een bende Roemeense oplichters duikt overal in het land op met nepgoud en namaaksiera- den, die op agressieve wijze aan de man worden gebracht. De politie heeft de afgelopen dagen twaalf aanhoudingen verricht in Gorin- chem, Almere, Leeuwarden en Jou- re, maar de meldingen blijven bin nenkomen. In sommige gevallen zijn slachtoffers bestolen. De poli tie gaat ervan uit dat het om een landelijk opererende bende gaat door Martijn van Beek DEN HAAG - Geneesmiddelen en be handelingen die chronische aan doeningen kunnen voorkomen, zouden moeten worden opgeno men in de basisverzekering. Het College van Zorgverzekeringen (CVZ) werkt een advies uit voor minister Ab Klink van Volksge- door Remko Tanis DEN HAAG - Het karakter van de Nederlandse missie in Uruzgan is bruut gewijzigd. Van relatieve rust naar keiharde gevechten met de in zet van het zwaarste geschut. Wat is het effect op de militairen die in korte tijd twee collega's hebben zien sneuvelen? „Je kunt je gaan af vragen waarom je het allemaal nog doet." De sfeer in de uitzendingen van Uruzgan FM was de afgelopen da gen bedrukter dan normaal. De ge draaide verzoeknummers somber der van toon. Het dagelijkse radio programma voor de Nederlandse militairen in Afghanistan wil ech ter niet te lang in mineur blijven. Gisteren opende dj Annemieke Schollaardt de uitzending dan ook met Iggy Pops stevige 'Lust for Li fe'. „Wij maken radio voor de jongens in Uruzgan", zegt Schollaardt. „Ik denk wel dat we ze deels helpen bij de verwerking door ze het ge voel te geven dat er aan hen wordt zondheid. Roken, schadelijk alco holgebruik, overgewicht, suiker ziekte en diabetes zijn de vijf speer punten in het preventiebeleid van het kabinet. Het CVZ bekijkt per thema of de bestaande zorgverzekeringswet ruimte biedt om preventie te ver goeden. „Denk bijvoorbeeld aan een an- ti-rookmiddel waarvan bewezen is dat het werkt of een kliniek voor kinderen met overgewicht. Nu wordt de zorgverzekering vaak ge- gedacht. Voor buitenstaanders klinkt het misschien raar, maar de militairen willen na deze gebeurte nissen het liefst snel weer verder." Nu de Nederlandse missie harder is getroffen dan ooit, kunnen de militairen wel snel verder willen: het is de vraag hoe makkelijk zij dat ook kunnen. „Voor degenen die over een maand al terug naar Nederland komen, wordt het wat dat betreft nog een pittig maand je", zegt Moniek Verster, voorma lig militair psycholoog. De oorlogssituatie waarin de Ne derlanders in Uruzgan zitten, lijkt in niets op het scenario van een missie waarin wederopbouw de hoofdmoot is. Het scenario waar voor de bijna tweeduizend militai ren zijn uitgezonden. Dat dit het moreel van de troepen beïnvloedt, is volgens Verster goed mogelijk. „Als de publieke opinie in Neder land zich steeds meer tegen het uit zenden van militairen in Afghanis tan verzet, dan doet dat natuurlijk wel wat met de motivatie van mili tairen. Als je dan ook nog vreselij ke dingen mee moet maken, ga je je afvragen: waar doe ik het alle maal voor?" Militair psycholoog Willem Heijs- zien als een soort schadeverzeke ring: iemand wordt ziek, en dan wordt de 'schade' vergoed. Maar de wet biedt meer mogelijkheden. Die brengen wij in kaart", aldus woordvoerder Michiel Geldof van het CVZ. Het college, een adviesorgaan voor zorgverzekeraars, zorgverleners en overheid, overhandigt zijn advies begin volgende maand aan de mi nister. In het najaar wil het CVZ per middel of therapie vaststellen of het werkzaam is en daarom ver ter vreest ook voor het moreel van de troepen. „Als ik daar nu zou zit ten met een prachtige opdracht van de regering - het land opbou wen - en ik zie dat alles onmiddel lijk door de Taliban wordt afgebro ken, dan is er bij mij maar één ge dachte: waarom zit ik hier nog?" Vanuit Uruzgan wordt gemeld dat de Nederlandse militairen door 'Dan zie je bij de militairen alleen nog woede en overlevingsdrang' het groeiende geweld bang zijn om de poort van Kamp Holland uit te gaan. „Of de laatst gesneuvel de militair nu is omgekomen door een ongeval of niet: ook dat tikt weer aan bij de jongens", zegt He- ijster. „Zij zullen erg professioneel blijven en erg op hun hoede zijn, maar ook de angst zal verder toe nemen. Je gaat de lokale bevolking minder vertrouwen en steeds nega tiever over ze denken. Als de Tali ban weer succes krijgt met zelf moordaanslagen, dan blijft er van het moreel van de Nederlanders weinig meer over. Dan zie je bij de goed moet worden. Zodra de mi nister akkoord gaat, kunnen men sen bij hun verzekeraar om vergoe ding vragen. Of dit effect heeft op de hoogte van de verzekeringspremies is vol gens het college nog niet te zeg gen. „Daar valt op voorhand nog geen duidelijkheid over te geven. Aan de ene kant kost het vergoe den van meer zaken natuurlijk meer geld, maar aan de andere kant worden wél ziektes voorko men." ROTTERDAM - De politie in Rotter dam heeft een bende ontmanteld die zich schuldig maakte aan een omvangrijke fraude met identi teitspapieren en met mensenhan del. De Rotterdamse politie verdenkt zes verdachten van fraude. Vijf an deren hield zij aan voor mensen handel. De 52-jarige hoofdverdachte, een Surinamer die in Rotterdam woont, zou zich hebben bezigge houden met beide delicten. Dat hebben politie en justitie gisteren bekendgemaakt. Deze zaak kwam in september vo rig jaar aan het rollen toen een 14-jarig meisje uit Zeeland aangifte deed van mensenhandel. Zij was in de handen gevallen van een zo geheten loverboy, die ook onder deel uitmaakte van de groep. Deze opereerde vanuit Rotterdam. De machines waar mensenhandel aren op grote schaal valse identi teitspapieren mee wisten te maken. De politie in Rotterdam heeft een bende ontmanteld die zich schuldig maakte aan een omvangrijke fraude met identiteitspapieren en met men senhandel. foto Rick Nederstigt/ANP militairen alleen nog woede en overlevingsdrang." Heijster ziet wel een manier om het moreel van de troepen hoog te houden. „Je kunt de mannen nu motiveren door ze de Taliban kei hard te laten bevechten. Door te voorkomen dat de Taliban de hele provincie overneemt, is de Neder landse missie toch niet voor niets geweest." De dagenlange gevechten die nu worden gevoerd, blijven aantikken in het hoofd, zegt Verster. „Je maakt een voortdurende reeks van ingrijpende incidenten mee. De meeste mensen kunnen dat wel aan en de militairen worden er goed op voorbereid. Maar dit ver eist ook goede verwerking achter af Ieder mens heeft zijn breek punt." Het stoffelijk overschot van ser geant-majoor Jos Leunissen komt naar verwachting morgenavond aan in Nederland. De 44-jarige Leunissen kwam maandagochtend tijdens gevech ten rondom de stad Chora om het leven. Zijn collega's in Uruzgan hebben hem dezelfde avond nog tijdens een speciaal appèl her dacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6