Sport Royston Drenthe begint straks weer op nul VAATWASSER Feyenoorder laat tijdens het EK zijn hoofd niet op hol brengen. Bij aankoop van een keuken voor de helft van de prijs PZC Woensdag 20 juni 2007 j 43 - Royston Drenthe is tijdens het EK de gangmaker bij Jong Oranje. foto Henk-Jan Dijks/CPD door Barry van der Hooft LANGEZWAAG - Hij praat zoals hij voetbalt. In hoog tempo, makke lijk, hartverwarmend. Royston Drenthe, vernoemd naar een over leden Amerikaanse vriend van zijn moeder, heeft tijdens het EK de harten van voetbalminnend Ne derland veroverd. Hij staat aan de vooravond van een mooie carrière, maar weigert te zweven. „Bij Feye- noord begin ik straks weer op nul." Hij wil ze best wel even laten zien, geen probleem. De linkermouw gaat omhoog. De sierlijke, donkere letters vormen het woord 'Skwa- la', wat golven betekent. „Hij is voor mijn vader", zegt Royston Drenthe. „Gladde jongen, snap je?" Hij spreekt de taal van de straat en heeft het nooit over zijn lichaam, maar over zijn body. Die vol met tatoeages zit. Dan stroopt hij zijn rechtermouw op. Van boven naar beneden, op zijn onderarm, de naam van zijn moeder, Miriam. Daaronder Hellen en Sandra, zijn twee tantes. „En op mijn rug staan de namen van mijn twee nichtjes, de kinderen van tante Hellen. Val- lery is achttien, Jhannemay negen. Ze betekenen alles voor me." Zijn ogen glinsteren als hij het over zijn familie heeft. Niets voor niets zoekt hij na elke wedstrijd van Jong Oranje de tribune op waar ze allemaal zitten. Omdat zijn gevoel het hem ingeeft en om ze te bedanken voor hun onvoor waardelijke steun. Als enig kind en jong ventje was hij een straatschoffie, dat katten kwaad uithaalde in Rotterdam- West. Het liefst was hij buiten, met mensen om zich heen. Hij kon fantastisch inline skaten, maar ook heerlijk voetballen. Al leek hij dat zelf niet altijd te beseffen. Als C-junior van Feyenoord liet hij zich tijdens een trainingskamp in Zwitserland te veel beïnvloeden door oudere spelers. Hij ging over de schreef, werd disciplinair ge straft en mocht alleen nog trainen. Een paar jaar later was de linksbui ten het slachtoffer van een sane ring bij de Rotterdamse club. Als B'tje vertrok hij met pijn in het hart naar Excelsior. „Royston zat toen in een behoorlijke dip", weet Gianni Zuiverloon. 'Mijn moeder is voor elke wedstrijd nog zenuwachtiger dan ik' De twee kennen elkaar al een jaar of vijftien. Ze woonden bij elkaar in de buurt en speelden jarenlang samen in de jeugd van Feyenoord. „Ik vind het mooi dat hij het bij Excelsior weer heeft opgepakt", zegt de rechtsback over zijn vriend. „Veel mensen hebben op hem ingepraat. Zijn ouders, ikzelf, mijn vader. Royston was heel druk, veel buiten, veel weg. Tot hij het besef kreeg dat hij wat kon be reiken. Nu is hij héél goed op weg." De groeibriljant is al weer twee jaar terug bij zijn Feyenoord. Een moeilijk ventje kun je hem niet noemen. Fatsoenlijk wel. Hij heeft het bij Jong Oranje altijd over 'de trainer' of 'meneer De Haan'. De coach loopt weg met de gangma ker. „Een merkwaardig mens, maar een prachtig joch. Waar Royston is, gebeurt wat. Hij zorgt voor leven in de tent en je kunt niet boos op hem worden." Drenthe behoort met Ryan Babel, Maceo Rigters, Ryan Donk, Boy Waterman, Kenneth Vermeer en Zuiverloon tot een nieuwe lich ting Surinaamse spelers en staat deze weken volop in de spotlights. Het brengt zijn hoofd niet op hol. „Sinds ik bij Feyenoord in het eer ste speel, vind ik het normaal." De jongste fans jagen dagelijks op zijn handtekening. „Als ik bij mijn tante ben, komen er altijd vrien dinnetjes van mijn nichtje. Mijn broer, zoals Jhannemay me noemt, komt altijd op televisie, zegt ze dan. Dan moet ik meteen handtekeningen uitdelen." Aan alles is te merken dat hij een volgende stap op weg naar vol wassenheid heeft gezet. Drenthe betrekt over enige tijd ook zijn, eigen woning. „Ik laat een huis bouwen in Rhoon. Mijn ouders gaan mee, want het is zó groot. Ik heb daar helemaal geen last van ze." Zonder zijn ouders kan hij nu een maal niet. In vrijwel elk gesprek ko men ze voorbij. „Mijn moeder is voor elke wedstrijd nog zenuwach tiger dan ik. Voor het EK zei mijn vader dat hij zijn schoenen zou op vreten als ik niet bij de selectie zat. Doe rustig, heb ik gezegd. We zien het wel." Vanavond wordt weer veel van hem verwacht, in de halve finale tegen long Engeland. Over belang stelling van Britse clubs heeft hij niet te klagen. Ze zien in hem een nieuwe sensatie en zijn marktwaar de is flink opgekrikt. Hij is ook in commercieel opzicht een aantrek kelijke speler, met zijn gele schoei sel en lange dreadlocks. Een ty pische cultheld, zoals ze er in Rot terdam-Zuid al zo veel hebben ge had. Na het EK en een korte vakantie meldt hij zich weer bij zijn club. Met een iets andere status dan de voorbije maanden het geval was. Hij wil eigenlijk geen linksbacks meer zijn, liever speelt hij een li nie verder. „Ik ben een leftwinger." Hij weet echter ook dat hij niets te eisen heeft. „Ik begin bij Feye noord weer op nul. Meneer Van Marwijk kent me alleen van televi sie." Afbeeldingen kunnen afwijken, orijs- of zetfouten onrV voorbehoud. Prijzen exd. verwijderinasbijdrage 56200-140 Greeploze keuken opstelling met apart werkgedeelte, incl. apparatuur en multiplex werkblad met spoelbak. Rechte nostalgische keukenopstelling, incl. apparatuur en multiplex werkblad met spoelbak. CBW-erfeend i KEUKENS BV Ceciliaweg 4 Sint-Annaland Tel. 0166 - 653448 Amundsenweg 47 Goes Tel. 0113 - 219770

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45