PZC 39 Renners moeten kleur bekennen Duiven krijgen zendertje op hun rug 45 40 T-Mobile ontslaat Contsjar Schultz strandt in kwalificaties Eversdijk geselecteerd voor EK en WK Handtekeningenactie in ProTour moet wielersport redden. Twee doffers van Herman Calon doen mee aan experiment. Polsstokhoogspringen is de grote liefde van Victor Besters Tip? sport®pzc.nl Woensdag 20 juni 2007 Mirjam Melchers geeft zichzelf de tijd voor een goede rentree DEN HAAG - De Duitse wielerploeg T-Mobile heeft de Oekraïense ren ner Sergei Gontsjar met onmiddel lijke ingang ontslagen. De 36-jarige coureur heeft zich volgens het ma nagement niet gehouden aan de in terne gedragscode. Gontsjar werd na een onaangekon digde bloedtest op 11 mei tijdens de Ronde van Romandië al voor dertig dagen geschorst. Zijn bloed waarden bleken niet in orde. Be gin juni werd zijn bloed opnieuw getest. Ook toen waren er proble men. Bovendien stelt de ploeg dat er 'nieuwe informatie' over de Oek- raïener was gevonden, waardoor het ontslag onvermijdelijk was. T-Mobile-manager Bob Stapleton wil niet verder op het ontslag in gaan. De Duitse ploeg zit nu wel - met een probleem. Gontsjar was in de Tour van 2006 de succesvol ste renner voor de ploeg, nadat Jan Ullrich en Oscar Sevilla in verband met Operación Puerto van deelna me aan de Tour waren uitgesloten. De erkende hardrijder Gontsjar won de twee tijdritten en droeg drie dagen de gele trui. T-Mobile - en vooral de voorgan ger Telekom - ligt al enkele weken onder vuur. Diverse renners en oud-renners hebben toegegeven dat ze in de negentiger jaren do ping hebben gebruikt. LONDEN - Geen enkele Nederland se tennisser heeft zich via de kwali ficaties kunnen plaatsen voor het hoofdtoernooi van Wimbledon. Brenda Schultz-McCarthy was de laatste in de rij die de eerste ronde niet doorstond. Zij verloor giste ren in drie sets van de Tsjechische Renata Voracova: 3-6 6-2 6-4. Eerder werden Elise Tamaëla en Dennis van Scheppingen uitge- schakeld. Het hoofdtoernooi van het Grand Slamtoernooi in Lon den begint maandag. Michaëlla Krajicek en Thiemo de Bakker zijn de enige Nederlandse deelnemers in het enkelspel. KAPELLE - Wielrenster Anne Evers- dijk is gisteren door bondscoach Jo- han Lammerts geselecteerd voor zowel het EK als het WK voor ju nioren. De achttienjarige Kapelse komt op het EK (19-22 juli in Sofia) in actie tijdens de wegwedstrijd en de tijdrit. Op het WK (9-12 augustus in het Mexicaanse Aguascalientes) doet ze in elk geval mee aan de wegwedstrijd. Voor de tijdrit is ze reserve. De Koudekerkse Agnieta Francke gaat eveneens naar het EK. Zij rijdt mee in de wegwedstrijd. door Ad Pertijs GENÈVE - Met een handtekeningen actie onder de 650 ProTour-ren- ners denkt de UCI de druk op de dopinggebruikers zo hoog op te voeren, dat de sport over twee jaar vrij is van bedriegers. Renners wordt gevraagd hun krabbel te zet ten onder een document waarin ze verklaren niet betrokken te zijn bij de Spaanse Fuentes-affaires en/of geen doping gebruiken. Blijkt later dat een van de twee wel het geval is, dan verplichten ze hun complete jaarsalaris over 2007 als boete te storten in het anti-do- pingfonds van de UCI. „De lijst van degenen die getekend hebben wordt opengebaar gemaakt", zei voorzitter Pat McQuaid gisteren in Genève. Voorlopig zijn er geen sancties tegen renners die niet te kenen. „Maar ik reken erop dat ie mand die niet tekent, door zijn ploeg aan de kant wordt gehou den. En dat hij geen nieuw con tract meer krijgt." Ondanks de aanvankelijke scepsis over weer een gevraagde handteke ning, omarmden de ProTour-ploe- gen het plan later in een bijeen komst van de AIGCP, de vereni ging van profteams. Een renner die het document niet tekent, rijdt geen koersen meer. „Dit kan de ommekeer zijn", zei vice-voorzit- ter Roger Legeay na afloop. „Ik be speur voor het eerst een andere houding. Deze middag durfden de ploegen elkaar voor het eerst di rect aan te spreken op hun daden. 'Waarom zou je niet meedoen?' Het is niet voor niets dat Johan Bruyneel met zijn Discovery Chan nel uit de AIGCP is gestapt. Hij is het niet gewend ter verantwoor ding geroepen te.worden door an dere teams." Legeay wil als de nood aan de Renners in de ProTour wordt ge vraagd hun handtekening te zet ten onder een document waarin ze verklaren niet betrokken te zijn bij dopingpraktijken. man komt zelf een eigen ploegen- federatie oprichten. „Eentje voor de schone ploegen alleen." Legeay voerde gisteren de druk op zijn collega's op. Dat is precies wat de UCI wil met de handteke ningenactie. Het is een manier om de goeden op te zetten tegen de kwaden. „Iedereen weet over een tijdje wie de 'good guys' zijn en wie de 'bad guys'. ]e mag aanne men dat geen renner graag wordt aangemerkt als iemand uit het kamp van de bad guys", zegt UCI-woordvoerder Enrico Carpa- ni. De straf is volgens hem af schrikwekkend genoeg om niet zo maar een tekening te zetten, pagina 40: 'Dekker moet breken met sportarts Cecchini' door Jan Dagevos en Fred Rabout SLIJKPLAAT - De duivensport in Ne derland beleeft zaterdag een pri meur. Tijdens de nationale vlucht vanuit Blois worden enkele duiven uitgerust met een lichtgewicht gps-zender. Er zijn tien sterke dui ven voor dit project geselecteerd, waaronder twee duiven van Her man Calon uit Slijkplaat. Met de doffers van vier jaar en twee jaar zijn de afgelopen weken trainingsvluchten gehouden. Een proefzendertje van zo'n vier centi meter lang en 23 gram zwaar werd daarbij op de rug van de duif be vestigd. Speciaal voor deze gelegen heid werd een gedeelte van de rug kaalgeplukt. Met behulp van dier lijke lijm en klittenband werd het zendertje vervolgens vastgeplakt. „Voor een duif, die gemiddeld 500 gram weegt, is een zendertje van 23 gram best zwaar", zegt Calon. „Maar ik heb begrepen dat zater dag bij de wedstrijdvlucht de zen dertjes nog lichter zullen zijn." Op het concours vanuit Blois wor- den tien duiven uitgerust met een zendertje. Wetenschappers hopen op die manier de gevolg de route in kaart te brengen. De zender moet tijdens de vlucht een signaal afgeven naar de ver schillende satellieten. Deze satellie ten zenden de gegevens door naar een ontvangststation. Aan de hand van de opgeslagen positie- punten kan bepaald worden welke route de duif gevlogen heeft. „De wetenschappers willen ook weten waar de duiven uit elkaar gaan, dus op welk moment de ene duif naar Limburg gaat en de ander naar Zeeland afslaat", legt Calon uit. Coördinator van het onderzoek is dierenarts Henk de Weerd. Hij is al 35 jaar gespecialiseerd in de me dische en sporttechnische begelei ding van sportduiven. De commis sie Wetenschappelijk Onderzoek Welzijn Duiven (WOWD) van de Nederlandse Postduiven Organisa tie (NPO) begeleidt dit project en houdt de gezondheid van de dui ven in de gaten. De duiven worden zaterdagmor gen in Frankrijk gelost en arrive ren 's middags bij de thuishokken. Er doen zo'n 100.000 duiven mee aan de vlucht vanuit Blois. „De duiven met zendertje zullen er ze ker een uur langer over doen", ver wacht Calon. „Ik ben benieuwd naar de uitkomsten van het onder zoek. Daarom doe ik ook mee aan het experiment. Bovendien is het goede promotie voor de dui vensport." foto Wim Kooyman Het zendertje op de rug van de duif.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41