Schouwse ouders opgelucht Je hebt hier een stoer kerkorgel nodig Zeeuwse gemeenten lopen digitaal achter Zierikzeese onderwijzer vastgezet op verdenking meervoudige ontucht. Vrijdagavond is officiële ingebruikname 's-Gravenpolderse kerk. Bison dingt naar titel leukste bedrijf op tv VVD wil onderzoek internationale school Vlissings meisje (13) van haar fiets geduwd WPZC Woensdag 20 juni 2007 29 door Ton van den Nouweland ZiERIKZEE - „Echt waar? Voor mij is dit goed nieuws. Blij dat hij niet meer naar school komt." Zo reageerde Roxanne Voermans gistermiddag op het nieuws dat de politie even tevoren een 58-jarige onderwijzer van de St. Willibror- dusschool in Zierikzee heeft aange houden wegens ontucht. Samen met Annet Hootsen heeft Voermans de afgelopen maanden geprobeerd ouders verklaringen te laten afleggen over het gedrag van de 58-jarige Zierikzeeënaar. „Maar door Harmen van der Werf 'S-CRAVENPOLDER - Orgelbouwer René Nijsse moet vrijdagavond om half acht klaar zijn in de Elim kerk in 's-Gravenpolder. Of dat lukt? Domme vraag. „Natuurlijk lukt dat." Met liefde praat de Oud-Sabbinger over zijn vak dat zijn vader Arjaan ook al uitoefende. René ging zelf met het havo-diploma op zak een jaartje bij de metalen orgelpijpen- fabriek Stinkens in Zeist werken. Om er goed in te komen. Nijsse 1 meldt met gepaste trots: „Stinkens ze wilden niets of alleen anoniem wat zeggen. Vaak was het ook op het randje van het toelaatbare wat hij deed", zegt Voermans. Hoot sen heeft een dochter in de bewus te klas: „Hadden de kinderen tien tienen gehaald, dan mochten ze bij hem thuis wafels komen eten. Of hij liep met een paar van die ventjes door de stad. Beetje vreemd allemaal. Die man moet maar niet meer terugkomen." Voermans is vooral opgelucht: „Ik was bang dat het weer in de doof pot zou verdwijnen. Maar nu is er duidelijkheid. Wij zijn klaar." De onderwijzer is gearresteerd op verdenking van ontucht met drie jongetjes tijdens een schoolkamp 22 mei in Zonnemaire. Terwijl de levert metalen orgelpijpen overal ter wereld." Nederland heeft in de wereld van de kerkorgels een grote naam. Met dank aan de reformatie en de opkomst van protestantse kerken na de beeldenstorm van 1566. „Orgels waren in rooms-ka- tholieke kerken klein. Alleen een koor had begeleiding nodig. In pro testantse kerken zingt de hele ge meente." De grote gereformeerde gemeente in 's-Gravenpolder past perfect in die traditie met de Elimkerk die vo rig jaar fors is uitgebreid. Het orgel uit 1979 van de orgelmakerij Fama en Raadgever was op 750 zitplaat sen gebouwd. De Elimkerk heeft er nu 1500. Twee keer zoveel dus. Aan het orgel moest daarom ook ouders iets stonden te drinken, zou de onderwijzer naar de kin dertent zijn gegaan. Twee slachtof fertjes zijn hierover begin juni in de speciale kinderverhoorstudio van de politie in Eindhoven onder vraagd. De verdachte is ingesloten in Torentijd. Politiewoordvoerder Alwin Don spreekt van verzwaren de omstandigheden 'omdat de zorg over de kinderen aan de ver dachte was toevertrouwd'. Het Prisma-schoolmanagement in Goes, waar de St. Willibrordus on- Politie houdt 58-jarige Zierik- zeeënaar aan wegens ontucht met jongetjes tijdens school kamp. Ouders van de Willibror- dusschool reageren opgelucht. 'iets' gebeuren. Alleen het aantal pijpen is al uitgebreid van 1400 tot 2648. Specialist Herman den Hol lander van de Vereniging van Orga nisten van de Gereformeerde Ge- 'Alleen de muren stonden nog overeind. Het is praktisch nieuwbouw meenten schreef het bestek voor de uitbreiding. Uit drie offertes is die van Nijsse gekozen. Niet om dat hij van de gereformeerde ge meente is. „De tijd van katholieke en protestantse orgelbouwers heb ben we gehad." Nijsse vergelijkt het werk aan het der valt, meldde het incident eind mei aan de onderwijsinspectie en deed aangifte bij de politie. Prisma directeur Rien Houtepen zei gister middag geschrokken te zijn van het resultaat van het politieonder zoek. „Dit is erger dan ik had ver wacht. Donderdag is er overleg met raadslieden. Ik denk dat dit richting ontslag zal gaan." Volgens Houtepen zijn de kinde ren van het schoolkamp opgevan gen door de GGD. Hij geeft toe dat eerder sprake was van laakbaar ge drag van de onderwijzer. Ander half jaar geleden ging het over bij lessen bij de verdachte thuis. Toen bleef het bij een melding aan de in spectie en werd de onderwijzer schriftelijk gewaarschuwd. orgel met de verbouwing van een huis. „De muren stonden nog over eind. Het is praktisch nieuwbouw. De metalen orgelpijpen komen uit Zeist, de houten hebben we zelf ge maakt." De gereformeerde gemeente in 's-Gravenpolder heeft het sinds na jaar 2005 met een elektronisch or gel moeten doen. „Een dode klank brengt zo'n orgel voort", oordeelt Nijsse. Nee, dan een degelijk kerkorgel. „Die geeft een klank die leeft." Het vernieuwde orgel moest vooral aan draagkracht winnen in de veel grotere ruimte. Nijsse heeft het over 'stoer'. „Je hebt zo'n stevig or gel wel nodig, als er 1500 kelen opengaan." GOES - Bison International in Goes dingt mee naar de titel leukste be drijf van Nederland. De ook in Zeeland te ontvangen Rotterdamse tv-zender RNN7 komt zaterdag om 17.15 uur met een reportage over lijmenprodu- cent Bison. Wie dat wil, kan op Bison stem men om tot leukste bedrijf van de week te worden verkozen. Wordt de lijmenfabriek vervolgens ook maand- en jaarwinnaar, dan wacht een prijs van 25.000 euro. TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen moet onderzoeken of er moge lijkheden zijn voor vestiging van een internationale school voor ba sisonderwijs en voortgezet onder wijs. Daarvoor pleit de gemeente raadsfractie van de WD. In Zeeland is nog geen internatio nale school terwijl er volgens de WD toch veel mensen zijn die bij internationale bedrijven werken en kinderen hebben die onderwijs moeten volgen. VLISSINGEN - Een 13-jarig meisje uit Vlissingen is gisterochtend te gen negen uur door een nog onbe kende man van haar fiets geduwd. Dat gebeurde op het Weyevlietpad in Vlissingen. Het meisje fietste met een vriendinnetje richting het Scheldemondcollege. Vlak voor het tunneltje passeerde een man haar, die het meisje duwde. Zij viel, en de man zelf ook. Het meis je raakte gewond aan haar gezicht. door Harmen van der Werf GOES - Zeeuwse gemeenten heb ben landelijk gezien een achter stand bij de digitalisering van hun dienstverlening. De website Ad- viesOverheid.nl houdt constant bij hoe het hiermee staat bij elke ge meente in Nederland. Zeeland springt er dan niet al te best uit. Nederland telt 443 gemeenten. In de actuele 'hitlijst' staan de meeste Zeeuwse gemeenten tussen de 300 en 443: Terneuzen, Borsele, Noord- Beveland, Hulst, Goes, Reimers- waal en - als laatste in Zeeland - Sluis. Het Zeeuws-Vlaamse stadje staat bijna onderaan op plaats 426. De uitzondering die in Zeeland de regel bevestigt, is Veere. Die scoort hoog met een '26ste plek. Middel burg (112) doet het ook redelijk goed. Kapelle (163) is als op één na kleinste Zeeuwse gemeente aardig bezig. Vlissingen staat op nummer 226 en Schouwen-Duiveland staat nog een stuk lager, op 290. Opvallend is dat Zeeuwse gemeen ten op de scorelijst eerder neigen te dalen dan te stijgen. Ook hier is er weer een opmerkelijke uitzon dering: Tholen. Met de opening van een digitale balie en webwin kel op de internetsite www.tho- len.nl is Tholen plots gestegen van bijna onderaan (436) naar een eer volle 141ste plek. foto Willem Mieras René Nijsse aan het werk aan het fors uitgebreide kerkorgel in de Elimkerk in 's-Gravenpolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31