Zeeland Zwerftochten langs de Dauwendaele wil niet zonder spoortunneltje Memoria vragen om zondagsrust Voorplein badpaviljoen moet duin blijven Verkeerswethouder Streng strijdt voor de doorgang onder de rails. Polderhuis Westkapelle brengt gedenktekens en bunkers in kaart. Nog steeds geen spoor van Neptunus' drietand Middelburg wil prijs voor vogelvriendschap Weer vrouw slachtoffer van babbeltruc Herdenkingsconcert op begraafplaats Wandelen of fietsen voor behoud Amazone Anti-geweld-tegel bij school De Knotwilg 26 I Woensdag 20 juni 2007 pzc door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Vanuit Dauwendae le wandel je zo de binnenstad van Middelburg in. Gewoon even door het spoortunneltje. Handig toch? Maar als het aan de Nederlandse Spoorwegen ligt, kom je er straks alleen nog in met een chipkaart. De service sluit voor overstekende Dauwendaelers. Die zijn daar aller minst gelukkig mee. Het zijn er ook genoeg, die ge bruik maken van het tunneltje. Da gelijks zelfs. De treinreizigers haal je er zo uit. Die lopen op vaste mo menten terug naar hun fiets, be hangen met aktetassen, rugzakken of een iPod. De andere helft heeft óf een fiets aan de hand, óf sjouwt met boodschappentassen, óf duwt een kinderwagen voort. Of een rollator, zoals mevrouw Van Belzen. „Wat zeg je, kind? Wil len ze het tunneltje dichtgooien? Hoor ik dat nou goed?" Mevrouw Van Belzen is doof en dat blijkt juist de reden waarom ze door het tunneltje gaat om aan de IV) Het spoortunneltje is ideaal voor mensen die vanuit de wijk Dau wendaele naar het centrum van Middelburg willen wandelen. Er wordt veel gebruik van gemaakt. andere kant van het spoor te ko men. „Anders sta ik op de Schroe- weg als een idioot om me heen te kijken. Ik hoor geen trein of niks aankomen. Toen heb ik dit tunnel tje uitgevonden. Ideaal." Net als mevrouw Van Belzen wan delt ook Amina Ahamad elke dag onder het spoor door. „Om naar school te gaan. Anders moet ik he lemaal omlopen. Ik kom elke dag dezelfde mensen tegen, die ook al lemaal naar de stad lopen." Een andere Dauwendaelse had het er vanochtend toevallig nog over met een meneer, in de trein. „On ze kaartjes werden gecontroleerd en we hadden het over wat alle maal niet mag. Nou willen ze dat tunneltje ook al sluiten, zeiden we nog. Nee, het kan echt niet." Verkeerswethouder Frank Streng is gevoelig voor dit soort verhalen. De NS inmiddels ook, heeft hij het idee. „We hebben vorige week een goed gesprek met ze gevoerd. Ik denk dat we ze hebben overtuigd van onze argumenten. Zeker voor die van minder valide mensen. Die moeten er gewoon door kun nen. Als dat dan toch moet met een OV-chipkaart, valt daar via de gemeente misschien nog iets voor te regelen. Dat wij die mensen hel pen. Maar dan ga ik er ook van uit dat de NS het tunneltje opknapt. Het liefst zie-ik de poortjes op de perrons, zodat het tunneltje open baar blijft. Dat moet lukken." door Henk Postma westkapelle - Afzonderlijk zijn het vaak niet meer dan schamele tekens in het landschap: de vele bunkers, monumenten en andere objecten op Walcheren die herin neren aan de Tweede Wereldoor log. Maar samengebracht in een boekje vertellen ze tot in detail een indrukwekkend verhaal: het drama van de Slag om de Schelde, die Nederland uiteindelijk de be vrijding bracht. Belangstellenden kunnen daar nu op eenvoudige en zeer aanschou welijke wijze kennis van nemen. Samen met de Stichting bunkerbe- houd heeft het Westkappels dijk en oorlogsmuseum Polderhuis tal van fiets- en wandelroutes in kaart gebracht langs tastbare herinnerin gen aan de oorlogsjaren. Een begeleidend boekje, Memoria Walcheren 40-45, brengt vrijwel al le bunkers, gedenkstenen, zuilen, plaquettes en andere tekens bij el kaar. Het is een bonte verzameling betonnen, houten, ijzeren, stenen en kunststoffen objecten. Samen vertellen die een ontzagwekkend verhaal van verovering, bezetting, bevrijding en wederopbouw, zo wel in beeld als in woord. In de strijd tegen de Duitse bezet ter was de herovering van Walche ren cruciaal. Het maakte de weg vrij voor de bevoorraading van de geallieerde legers in Antwerpen. Hoe heftig en verwoestend die strijd was, blijkt alleen al uit de enorme verliezen die de geallieer den leden: 27.633 voornamelijk Ca nadese en Britse soldaten. Een half Boekje documenteert bonte verzameling oorlogsmonumenten. jaar na de strijd, verzuchtte koni- gin Wilhelmina: „Welk een tragi sche aanblik bood nu het eens zo schilderachtige Walcheren: één groot watervlak zover men kon kij ken, met overal verdronken torens en boerderijen, en bomen die geen jong groen meer zouden ge ven." De geallieerden hadden er tevoren voor gewaarschuwd via de BBC en Radio Oranje. Vliegtuigen gooiden pamfletten uit, waarin de bevol king de dringende raad kreeg te evacueren: 'Gaat weg zonder uit stel' en 'Verlaat de Eilanden'. Toch kwamen ook vele burgers om. Alleen al bij het bombarde ment op de zeedijk van Westkapel le, die over een lengte van 120 me ter werd weggevaagd, kwamen 158 mensen om het leven, en werd het dorp vrijwel volledig verwoest. De geallieerden troffen ook de dijken bij Ritthem, Vlissingen en Veere. Ze rukten daarna vanuit drie plaat sen op: de Sloedam, Westkapelle en Vlissingen. Overal op het ei land werd zware strijd gevoerd, met name bij de kustbatterijen en de tankversperrifig bij Valkenisse, bij de Sloedam, in Domburg, bij Westkapelle en in Vlissingen, waar vrijwel geen huis onbescha digd bleef De Duitse comman dant op Walcheren gaf zich uitein delijk over op de Dam in Middel burg, de stad waarvan het hart vier jaar eerder al, bij de Duitse in val, volledig was verwoest. Heden ten dage zijn daar nog zo veel brok stukken van in de straten te vin den dat de kaart in het nu uitgege ven boekje daar geen ruimte voor laat. Maar alle, bijna 150 andere Walcherse memoria zijn er voor de eeuwigheid op bewaard. Het spoortunneltje is eigendom van de NS. foto Lex de Meester door Henk Postma westkapelle - Kijken mag. Maar pas op! Soms liggen de bunkers erg uitnodigend in een weiland. 'Bedenk dat u zich bij het betre den op privéterrein begeeft.' Moch ten er 's winters vleermuizen rus ten, klim dan niet over het hek. En dan nog wat: 'Walcheren is een overwegend agrarisch gebied. Veel bewoners respecteren de zondags rust'. Samen met de Stichting Bunkerbe- houd stippelde het Westkappels Polderhuis op Walcheren acht ver schillende routes uit. Ze wijzen de weg langs bunkers, monumenten en andere gedenktekens die herin neren aan de Tweede Wereldoor log. 'Snuif de geschiedenis van Walche ren 40-44 op', moedigen de route beschrijvingen aan. 'Fietsen en wandelen, wanneer wilt!' Maar het is nu ook weer niet de bedoe ling dat daarmee de mens, het dier of het landschap wordt gestoord. Vertrekpunt is steeds het Westkap pels Polderhuis. Er zijn routes van 4,15, 21, 40, 42, 50 en 65 kilometer. En er is er ook een die nog wat lan ger is. Die richt zich op de auto. „Het is hard werken geweest, veel puzzelen, nakijken, opzoeken, op de pedalen, in de auto, half Wal cheren over", zegt Ada van Hoof van het Polderhuis. Maar de klus zit er op. Vrijdagavond aanstaan de, tijdens de Eerste Zeeuwse Mu seumnacht, worden de routebe schrijvingen ten doop gehouden. Dat gebeurt in het Polderhuis. Dan wordt ook een begeleidend boekje gepresenteerd, waarin de bijna honderd bunkers en de vele tientallen gedenktekens op Wal cheren zijn afgebeeld en van ach tergrondinformatie zijn voorzien. Dat gebeurde in samenwerking met bestuurslid Lenco van der Weel van de Stichting Bunkerbe- houd. Met dit project probeert het Pol derhuis nieuwe bezoekers binnen te halen, en tegemoet te komen aan vragen die veelvuldig worden gesteld. De afgelopen maanden testten tien vrijwilligers de routes uit, en werden de laatste schoon heidsfoutjes weggepoetst. Als de ervaringen van de gebrui kers er aanleiding toe geven, wor den de routes aan het eind van het jaar nog wat aangepast. Dankzij bij dragen uit twee Europese fondsen zijn de verkoopprijzen laag: 3,50 euro voor het boekje, en 1,50 euro per route. Op 3 juli, 15 september en 21 okto ber zijn puzzelopdrachten aan de routes verbonden. Voor degenen die de tocht volbrengen, ligt dan een lintje klaar. De presentatie in het Polderhuis begint vrijdag om 19.30 uur. Daar na treedt muziekgroep The Ar rows op. Om 17.00 uur begint er een ruil- en rommelmarkt. middelburg - De drietand van de Neptunus op het stadhuis van Middelburg is nog niet terecht. Ambtenaren hebben daar de afge lopen week naar gezocht. Het beeld van Neptunus staat als wind vaan op het stadhuis. De steel van de drietand is er nog. middelburg - Is Middelburg de vo- gelvriendelijkste stad van Neder land? De gemeente wil in ieder ge val een gooi doen naar de titel die de vogelbescherming beschikbaar heeft gesteld. Er zijn nestkasten uit gedeeld, er zijn speciale vogelwan delingen door de stad en alle vo gels in de stad worden geteld. middelburg - Een 84-jarige vrouw uit de W. Barentszoonstraat is maandag slachtoffer geworden van een babbeltruc. Hierbij werd ze be roofd van haar portemonnee. De aanbeller was een 18-jarige donke re man met rastahaar. Hij zei dat hij van de thuiszorg was. middelburg - Bij de Algemene Be graafplaats in Middelburg wordt vrijdagavond om 19.30 uur een openluchtconcert gehouden voor nabestaanden en andere belang stellenden. Het Middelburgse Mu ziek Korps en pianist Wouter Ize- boud spelen muziek die regelma tig bij uitvaarten is te horen. grijpskerke - Wandelaars of fiet sers kunnen zaterdag meedoen aan de WNF-(fiets)tocht over Wal cheren. Het inschrijfgeld is be stemd voor behoud van het Ama zonegebied. Startpunt is Imkerij Poppendamme (10-14 uur). Er zijn tochten van 8, 22 en 34 kilometer. oostkapelle - Bij basisschool De Knotwilg in Oostkapelle wordt morgen een stoeptegel tegen zin loos geweld geplaatst. Het is de eer ste in de gemeente Veere. Alle ba sisscholen zijn gevraagd mee tê doen aan het project tegen pesten, agressie en geweld. Symbool van de actie is het lieveheersbeestje. door Selma Osman DOMBURG - Projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker begint na de bouwvak met het inrichten van het buitenterrein rond het Dom- burgse Badpaviljoen. Als het aan Martin Dekker ligt, wordt het voorplein niet ontsierd door auto's van bewoners. Die ko men iets verderop te staan, op het perceel waar tot voor kort de Stich ting Strandexploitatie Walcheren (SSW) huisde. Auto's horen niet op het voorterrein, vindt Dekker. „Het liefst zien we een mooi duin, zoals het vroeger was, met een paadje erlangs waarover paard en wagen reden." De SSW, beheerder van de Veerse stranden, is naar Westkapelle ver huisd. Halverwege de jaren negen tig was al overeengekomen dat de Goese projectontwikkelaar het pand zou overnemen als de tijd daar rijp voor was. Nu de bouw van de tien appartementen in het Badpaviljoen op zijn eind loopt, is SSW gevraagd van de Badhuisweg te vertrekken. Dekker heeft daarmee zeven van de benodigde tien parkeerplaatsen binnen handbereik. Wat er met het kantoor gaat gebeuren, is nog onduidelijk. Het pand is ooit ge bouwd als woning, maar heeft niet meer die bestemming. De pro jectontwikkelaar overweegt om het gebouw door te verkopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28