Gezondheid met advies en een prik Tekort aan vitamine D bij te zware ouderen Extra slapen verhoogt het prestatievermogen Borstvoeding maakt de kans op reuma kleiner Rood vlees veroorzaakt geen darmkanker IX" PZC Woensdag 20 juni 2007 I 21 nique Wolthuis, teamleider AGZ Reizigerszorg en Technische Hy giëne Zorg van de GGD Hart voor Brabant. „Uiteindelijk be slist de reiziger zelf tegen welke risico's hij of zij zich wil bescher men." Advies over reizigersziek- ten hoeft niet altijd exoti sche bestemmingen te be treffen. Ook wie in Europa blijft, kan risico lopen van een infectie ziekte. Het Landelijk Coördinatie centrum Reizigersadvisering (zie kader) beveelt voor een aantal Oost-Europese landen vaccina ties aan tegen difterie, tetanus en polio (DTP) en hepatitis A. In Turkije komt van mei tot en met september malaria voor, al moet je er een eind voor om: de mug gen vliegen in het afgelegen ge bied ten zuidoosten van Adana en ten noorden van Syrië. Preven tief zijn er pillen te krijgen tegen malaria, ook smeren met mug- genwerende crèmes (waar DEET in zit) en het gebruik van een geïmpregneerd muskietennet is handig. En denk vooral niet dat je in een luxe hotel minder kans hebt er gens ziek van te worden. Moni que Wolthuis: „Muggen vliegen overal heen. En als er een kok in het restaurant werkt die z'n han den niet wast, kun je zo een be smetting oplopen." De kosten voor vaccinatie en pre ventieve medicatie kunnen be hoorlijk oplopen. Daarbij komt dat de prijzen van de GGD's en vaccinatieklinieken onderling ver schillen. Inentingen tegen hepati tis A, DTP en gele koorts kosten volgens Zakenreis.nl, inclusief consult, bij de GGD Gelderland Midden 94,5 euro. Bij de GGD Nijmegen kost hetzelfde pakket 109 euro en bij de GGD Achter hoek (één van de duurste van het land) maar liefst 125,5 euro. Informeer of bij eventuele her- haalprikken opnieuw een con sult wordt berekend; dan lopen de kosten nog sneller op. Vrije keuze van inentingskliniek is niet altijd mogelijk. Zo heeft een aantal GGD's op dit mo ment een wachtlijst voor reizi gersadvisering en -vaccinaties. En uiteraard gaat niet iedereen tientallen kilometers omrijden voor iets goedkopere vaccinaties. Maar het loont wel vaak de moei te vergoedingen van de ziekten- kostenverzekeraar vooraf te checken. Veel ziektekostenverze keringen vergoeden (een deel van) de kosten van vaccinaties. Maar ze doen het lang niet alle maal en ook de vergoedingen lo pen enorm uiteen. Wie graag ver re reizen maakt, doet er daarom goed aan op te letten bij het kie zen van een ziektekostenverzeke ring. Aegon vergoedt alleen de volledi ge kosten van vaccinaties aan klanten die de duurste aanvullen de verzekering hebben. Andere aanvullend verzekerden krijgen van Aegon maximaal 91 euro per persoon per jaar terug. Groene Land vergoedt alle aanvullend verzekerden 100 procent van de kosten, terwijl DSW maximaal slechts een schamele 46 euro per persoon per jaar uitkeert. Wie goed voorbereid met het ge zin op een verre reis gaat en zorgt dat hij goed verzekerd is, kan door calculerend verzekeren honderden euro's va kantiegeld op een veel leukere manier uitgeven dan aan medicijnen. Vaccinaties: informatie Het Landelijk Coördinatiecen trum Reizigersadvisering (LCR) geeft de landelijke richtlijnen uit met betrek king tot vaccinaties en an ti-malariamaatregelen en ad viseert artsen, reisbureaus en touroperators. Per land biedt de website een over zicht van aanbevolen en ver plichte vaccinaties: www.lcr.nl Het Havenziekenhuis in Rot terdam heeft een specialisa tie in tropenziekten en een zeer uitgebreide website: www.travelclinic.com Digitaal een afspraak maken bij de ggd: www.ggdreizen.nl Prijzen van vaccinaties: www.zakenreis.nl. Overzicht van vergoedingen van verzekeraars, gegevens bijgewerkt tot 1 februari 2007: www.gezondopreis.nl Vaccinatielijn 0900-9584 (24 uur per dag; 45 euro cent per minuut): globale ad viezen over vaccinaties en het slikken van malariatablet ten. Ouderen met overgewicht hebben meer kans op tekort aan vitamine D, wat kan leiden tot spierkramp en zwakke botten. De hoeveelheid vitamine D ligt zo'n 20 procent la ger dan bij ouderen zonder overge wicht, schrijft S. Harris (Tufts Uni versity) in Journal of Clinical En docrinology 8c Metabolism, na on derzoek onder 381 gezonde oude ren. Dat is niet te verklaren uit ver minderde blootstelling aan zon of minder vitamine D in voedsel. Op slag van vitamine D in het vetweef- sel is de meest voor de hand liggen de verklaring, stelt Harris. Extra lang slapen in de dagen voor een belangrijke wedstrijd verhoogt het prestatievermogen van spor ters. Dit meldde C. Mah van de Stan ford University vorige week tij dens een congres van de Associa ted Sleep Societies in Minneapolis. Hij trekt die conclusie op grond van een onderzoek bij basketbal lers. De extra slaap vergrootte de loop snelheid bij de basketballers en ver beterde de precisie bij het nemen van vrije worpen, aldus Mah. -"51. V foto CPD Het geven van borstvoeding ver kleint de kans op het krijgen van reumatoïde arthritis (reuma). Meer dan een jaar lang borstvoe ding geven (in totaal) vermindert het risico met liefst ruim 50 pro cent. Het geven van borstvoeding tussen de 1 en 12 maanden ver kleint het risico met ongeveer een kwart. Dat meldde M. Keshavarz van de universiteit van het Zweed se Malmö tijdens een congres over reumatologie in Barcelona. Hij ba seert dat op grond van gegevens van bijna 700 vrouwen. Het verband dat sommige wester se studies leggen tussen eten van rood vlees en een verhoogde kans op darmkanker, gaat niet op vol gens Y. Kimura (Kyushu universi teit, Fukuoda). Dat schrijft hij in het vakblad Cancer Science, na on derzoek onder 1.600 mensen. Wel vond Kimura minder darmkanker bij mensen die veel vis eten. In het westen wordt de verhoogde kans op darmkanker nu steeds meer in verband gebracht met de berei dingswijze van vlees dan met het eten van (rood) vlees op zich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21