Gezondheid De dope van de pelgrim Op vakantie naar het buitenland? Een prik of een pil tegen infectieziektes is vaak geen overbodige luxe. Maar let goed op de kosten en zorg vooral voor deskundig advies. „.20 Woensdag 20 juni 2007 PZC HUISARTS door Paul van Dijk Een heilzaam effect op denkvermogen, stemming en lichaam De legende vertelt dat stoffelijke resten van de apostel Ja cobus vanuit Jeruzalem met een onbestuurd schip aan kwamen in Spanje. Het lichaam van Jacobus is na de ze wonderbaarlijke reis bijgezet in de basiliek van Santiago de Compostela. Sinds de negende eeuw komen er vanuit alle de len van de wereld pelgrims om de heilige Jacobus te vereren en om genezing van ziekten te vragen. Op de weg naar Santiago de Compostela is het in 2007 weer net zo druk als in de middeleeuwen. Pelgrimeren is populair. Jaarlijks gaan honderden Nederlanders via eeuwenoude pel grimsroutes te voet naar Santiago. Terwijl het kerkbezoek te rugloopt, stijgt de populariteit van bedevaartplaatsen. Boven dien ontstaan er nieuwe pelgrimsroutes, die los staan van kerk en godsdienst. Stille tochten naar plaatsen waar iemand is om gekomen door zinloos geweld, talrijke bloemenmonumenten langs de weg voor verkeersslachtoffers, het Wilhelminabos in Dronten (herdenkingsplaats voor kankerpatiënten). Ook een aantal mensen uit mijn praktijk maakt voettochten. Niet alleen Santiago de Compostela is een actuele bestemming, ook Rome, Kevelaer (Duitsland) of Wittem (Limburg) zijn drukbe zochte pelgrimsoorden. Mijn pa tiënten vertellen dat zo'n bedevaart helend werkt voor ziel en lichaam. „Ik ben er een ander mens van geworden", zei me neer Petersen na een voettocht naar Rome. Pijntjes van voor heen verdwijnen, chronische aandoeningen lijken beter te ver dragen. Door de eeuwen heen zijn 'pelgrimage' en 'genezing' nauw verbonden begrippen. De theologe Ineke Albers publiceerde begin dit jaar een proefschrift met de titel: 'Heilige kracht wordt door beweging losgemaakt'. Hierin toont ze aan dat ge nezing en spirituele ervaringen door bedevaarten slechts deels kunnen worden verklaard door het religieuze einddoel. Niet zozeer een gerichte interventie van God, maar het lopen naar de heilige plaats zorgt voor helende krachten. Door de be weging wordt genezing gegenereerd. Lange voettochten heb ben een meetbaar heilzaam effect op de stemming, het denk vermogen en het lichamelijk welbevinden. Albers onderbouwt haar conclusies met opvattingen uit de im munologie. Bij lopen komt een bepaalde stof (dopamine) vrij in het zenuwstelsel. Deze stof blijkt een probaat middel tegen depressies en chronische pijn. Met de bus naar Lourdes levert dus minder geneeskracht op dan te voet naar Santiago de Compostela. Lopen naar Kevelaer geeft meer gezondheid dan met de auto naar Rome. Het genezend effect van een pelgrims tocht is dus niet gebaseerd op een illusie of bijgeloof) het kan wetenschappelijk worden verklaard. In het proefschrift wordt verband gelegd met de grote popula riteit van wandelen en hardlopen. Ook hierbij wordt de helen de stof dopamine in het lichaam aangemaakt. Door het duur- sporten wordt een soort 'heilservaring' opgeroepen. Ik ken ver schillende afstandslopers die spreken van meditatie-ervarin gen en semireligieuze gevoelens tijdens het beoefenen van hun sport. Dat lichamelijke inspanning een gunstige invloed heeft op het immuunsysteem en het psychisch functioneren verbetert, staat ook volgens andere wetenschappers wel vast. Mensen met spanningen en depressies doen er dus goed aan te gaan sporten of een voettocht te organiseren naar een passend pel grimsoord. De schrijver Bruce Chatwin kwam na eindeloze omzwervin gen bij de Aboriginals in Australië tot eenzelfde conclusie als de schrijfstèr van het proefschrift: „Drugs zijn voertuigen voor mensen die vergeten zijn dat ze moeten lopen." Zorgeloos weg door Lindy Jense illustratie Saskia van der Linden Veel voorkomende infectieziekten Wereldwijd krijgen per jaar zo'n 16 miljoen mensen buik- tyfus. Jaarlijks sterven onge veer 600.000 mensen aan de ziekte, de meesten in ontwik kelingslanden. Symptomen zijn onder meer gebrek aan eetlust, hoofdpijn, pijn in het lichaam, huiduitslag (vlakke, roze plekjes), buikkrampen. Hepatitis is een ontsteking van de lever door een infectie met één van de vijf hepatitisvi- russen (hepatitis A, B, C, D of E). Acute ziekteverschijnselen zijn onder meer: huid en ogen worden geel (geelzucht), de urine is donker, extreme moe heid, misselijkheid, braken en buikpijn. Het kan maanden tot een jaar duren voor iemand weer helemaal de oude is. De twee meest voorkomende vormen van malaria zijn mala ria tropica en malaria tertiana. De tropica-variant komt we reldwijd voor in de malariage- bieden en is de meest kwaad aardige. Patiënten sterven dik wijls in coma of als gevolg van bloedarmoede. Malaria is een probleem in meer dan negen tig landen, met een totale be volking van zo'n 2,4 miljard mensen, oftewel 40 procent van de wereldbevolking. Gele koorts wordt door mug gen overgebracht. In 90 pro cent van de gevallen heeft ge le koorts enkel tekenen van een griep. Mensen zijn zich er vaak niet van bewust dat ze gele koorts hebben gehad. In 10 procent van de gevallen wordt de patiënt ziek en be gint hij geel te zien. Bij ernsti ge gevallen kan de sterftekans oplopen tot 50 procent. Als de zieke na twaalf dagen nog in leven is, is de kans op volle dig herstel groot. Het is een vakantiesouve nir waar je niet op zit te wachten: een infec tieziekte. Drink in een (ver) vakantieland uit een vuil glas of eet vlees dat niet goed gaar is, en je hebt kans op diar ree. Maar soms ook op besmet ting met buiktyfus of een leverin fectie. Einde vakantiepret. En het is nog gevaarlijk ook. Aan sommige ongemakken op reis, zoals een maag die van slag is door voedsel waar je niet aan gewend bent, valt soms nauwe lijks te ontkomen. Goed letten op de hygiëne onderweg kan het risico van darmproblemen aan zienlijk verminderen. Zo is het meestal niet handig ongekookt water te drinken of ongeschild fruit te eten. Daarnaast zijn er, af hankelijk van de reisbestem- ming, vaak redenen om je voor vertrek tegen infectieziekten te la ten inenten of preventieve medi catie te halen. Wie Nederland deze zomer (ver) achter zich wil laten, doet er ver standig aan ruim van tevoren de benodigde vaccinaties te halen bij de lokale GGD of een vaccina tiekliniek. Het is handig aan de hand van het gele inentingsboek je (te bewaren bij het paspoort) te checken of eerder gekregen vaccinaties nog voldoende be scherming bieden. Zo heeft bijna iedereen die na 1950 is geboren, als kind al een keer de prikken te gen difterie, tetanus en polio (DTP) gekregen. De meeste reizi gers kunnen daarom volstaan met eens in de tien jaar een her- halingsprik. De GGD's adviseren op z'n laatst vier weken voor vertrek een af spraak te maken, aangezien som mige vaccinaties pas na enkele weken goed werken. Maar zono dig kan er ook op de laatste dag voor vertrek nog gevaccineerd worden. Voor sommige landen zijn vaccinaties verplicht. Reizi gers naar bijvoorbeeld Gambia moeten zich laten inenten tegen gele koorts. Persoonlijk advies is van groot be lang bij het maken van een keu ze uit verschillende vaccinaties. Medische professionals houden rekening met de reisbestemming, de duur van de reis en eventuele eerdere vaccinaties. Zo worden vaccinaties tegen bijvoorbeeld he patitis B, tuberculose, meningitis en hondsdolheid voornamelijk aanbevolen als de reis enkele maanden duurt. Ook het (seksuele) gedrag van de reiziger en de omstandigheden van de reis tellen mee. „Het ad vies dat wij geven, is op maat, maar nooit dwingend", zegt Mo- infographic: JD, GN bron: Gezondopreis.nl De kathedraal van Santiago de Compostela. Peildatum: 1 februari 2007 0% vergoeding De Goudse DSW IZA IZZ Meeüs OZ Salland SR Zorgverzekeraar Trias Turien St Co VGZ Zorg en Zekerheid Vergoeding reizigersvaccinaties Zorgverzekeraars met de hoogste en laagste vergoeding voor reizigersvaccinaties in hun meest eenvoudige aanvullende verzekering. 100% vergoeding De Amersfoortse Fortis Interpolis Univé 100% vergoeding onder voorwaarden* DVZ FBTO Groene Land PWZ Zilveren Kruis zie polis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20