'I 'Europa zit nog steeds in de retoriek van het tegenhouden van een obsessie geworden' Kris Pollet, Amnesty International asielzoekers. Het is Overleveringen van een spijtoptant PZC Woensdag 20 juni 2007 j 13 Toename aantal vluchtelingen Het aantal vluchtelingen is voor het eerst sinds 2002 weer gestegen. Wereldwijd zijn heter nu 14 miljoen. Het aantal van huis vertrokken mensen- inclusief ontheemden in eigen land - wordt geschat op 24,5 miljoen. infographic: Graphic News bron: UNHCR Voor de meeste asielzoekers uit Afrika geldt, dat ze niet mogen te rugkeren naar hun geboortegrond zonder een geslaagde missie in 'het beloofde land'. Mamadou Diallo uit Guinea deed dat toch. Hij vertelde zijn verhaal aan de Britse zender BBC: k heb altijd al naar Europa gewild, want veel van mijn dorps genoten gingen erheen en hun families hebben veel geld. Ik had het gevoel dat ik achterbleef in Afrika, waar ik koelkas ten en aircoditionings repareerde. Vanaf 1989 heb ik geld ge spaard om de oversteek naar Europa te kunnen betalen. In 1991 be taalde ik 2200 dollar aan iemand voor een Italiaans visum. Het maakte me niet uit waarheen ik zou gaan, ik wilde Afrika zo wan hopig graag verlaten. Maar het hele visum naar Italië bleek te berus ten op oplichting. Ik heb die man nooit meer gezien. Nog twee keer heb ik duizenden dollars betaald voor een visum dat nooit kwam. Telkens leende ik geld van mijn familie. Pas in 2003 kreeg ik van een Franse vriend van een familielid een uitnodiging, waar door ik zonder probleem een toeristenvisum kon krijgen. Ik was er zo blij mee, na al het geld dat ik door de jaren heen had verpild. Ik vloog naar Frankrijk en ontmoette een vriend uit Guinea. Hij woonde in een enkele kamer met zijn zwangere vrouw. Ze kook ten, aten en sliepen er. Er stond een gasfornuis, een koelkast en een slaapbank. Zo kon ik niet leven, dus ging ik naar Italië waar ik ook wat mensen kende. Daar was het nog erger. Zelfs in een gevangenis zou het beter zijn: zestien mensen die één klein, grauw kamertje deelden met maar drie bedden. De stank was er verschrikkelijk. Wanneer Afrikanen uit Europa thuiskomen, vertellen ze de rest nooit over het werkelijke leven daar. Ze smijten met centen, dragen mooie kleren en bouwen grote huizen. Ik heb altijd gehoord dat in Europa het geld aan de bomen groeit. Maar nu ik heb gezien hoe het migrantenleven in Europa werkelijk is, heb ik besloten naar Afrika terug te keren. Toen ik terugkwam, geloofden de mensen hun ogen niet, ze zeiden dat ik gek was. Ik vertelde ze hoe het le ven in Europa is, maar niemand geloofde me. Voordat ik vertrok, was ik hetzelfde. Ik was zo vastberaden weg te gaan, dat ik nie mand had geloofd als hij vertelde dat een avontuur in Europa heel moeilijk zou worden. Nu ken ik de waarheid en ben ik vastberaden hier in Afrika wat geld te gaan verdienen." Balans Opvang en uitstroom van vluchtelin gen per continent: Europa Noord-Amerika Oceanië Latijns-Amerika en de Caribiën Afrika (xWOO) Populatie -1500 -1000 -500 0 500 1000 1500 bron: UNHCR - cijfers 2005 IDP's: Internally Displaced Persons ontheemden in eigen land infographics: CvW bron: UNHCR - cijfers 2005 Asielzoeker en vluchteling Een asielzoeker is iemand die gevlucht is en stelt dat terug keer naar het land van her komst gevaar oplevert voor schending van zijn rechten vol gens het Vluchtelingenverdrag of het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens en Fundamentele Vrijheden. In het algemeen worden twee soorten vluchtelingen onder scheiden: Asielzoekers die vanwege ver volging voor hun godsdiensti ge, politieke of syndicale opvat tingen, kortom vanwege hun veiligheid gevlucht zijn; zij zijn vluchteling. Economische vluchtelingen die voor de kans op een beter leven asiel aanvragen in een be paald land. Landen zijn verplicht om vluch telingen op te nemen als zij het Verdrag voor de Vluchte lingen uit 1951 hebben ondertekend. Aan economische asielzoekers hoeft echter geen asiel ver leend te worden. Een Spaanse politieman helpt een groep illegale im migranten. De immigran ten uit Afrika kwamen in hun boot op 10 juni van dit jaar aan in de haven van Santa Cruz op Teneri- fe. foto Cristobal Carcia/EPA Europa vluchteling is en wie niet. „Hoe kan het anders dat van de Irakezen Zweden 8o procent opneemt en het Verenigd Koninkrijk minder dan ïo procent? Die mensen ko men allemaal uit hetzelfde land en zijn dezelfde oorlog ontvlucht." Ook bekijkt Amnesty Internatio nal het Europese vluchtelingenbe leid buiten het continent met ar gusogen. Pollet: „In Afrika is de EU bezig met het creëren van be scherming voor vluchtelingen. Wij denken echter dat het beleid er steeds meer op gericht is mensen ervan te weerhouden naar Europa te komen. Europese immigratie ambtenaren worden al ter plaatse geposteerd om ervoor te zorgen dat mensen niet door de mazen van het net glippen. Je loopt dan het risico ook 'werkelijke' vluchte lingen uit te sluiten van bescher ming." Momenteel bestuderen de EU-lidstaten de voorstellen van de Europese Commissie om de asiel stroom richting Europa tegen te gaan. Pieter Boeles verwacht wei nig van de plannen. „Verscherpte controle aan de zuidelijke grenzen is er al. In Nederland worden werkgevers die illegalen in dienst nemen al zwaar bestraft. En een tijdelijke verblijfs- en werkvergun ning voor een asielzoeker bestaat reeds. Het is niet meer dan sym boolpolitiek." Pollet is iets minder sceptisch maar plaatst wel kanttekeningen: „Het zwaarder straffen van werk nemers die illegalen in dienst ne men, juichen wij toe. Maar kijk dan ook naar uitbuiting van illega le werknemers van binnen de EU uit bijvoorbeeld Roemenië of Bul garije." De tijdelijke werk- en verblijfsver gunning staat ook hoog op het ver langlijstje van de mensenrechten organisatie. „Je moet alleen oppas sen dat het niet verwordt tot het gastarbeidersconcept uit de jaren zestig. Die mensen zijn groten deels allemaal gebleven. Daarom is het moeilijk een dergelijk plan nu nog politiek te verkopen. Wij zou den willen dat de positieve kanten van migratie meer worden beke ken. Nu heeft het controle-aspect nog steeds zwaar de nadruk." Enkele van de in totaal tachtig illega le immigranten die op 11 mei van dit jaar op Tenerife aankwamen. Zij wachten op medische hulp. foto Manuel Lérida/EPA Plaats van origine: Palestijnse gebieden Afghanistan Irak Sudan Somalië D. R. Congo Vietnam Burundi 460.000 400.000 400.000 370.000 500,000 250,000-500,000 100,000-250,000 10,000-100,000 Irak Palestijnse gebieden Sudan Burundi - Afghanistan Somalië Viëtnam Totale bevolking (21 miljoen) die door de UNHCR gevolgd wordt: Overig 4,6% p- vluchtelingen zoekers 3,7% IDP'S* U 4 31,5% teruggekeerde vluchtelingen 5,3% terug

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13