Wereld Vluchtelingendag 1 2 Woensdag 20 juni 2007 PZC Het aantal vluchtelingen is sinds 2002 voor het eerst weer gestegen. Dat meldde UNHCR, de vluchtelingen organisatie van de Verenigde Naties gisteren, een dag voor de Wereld Vluchtelingendag. De wetgeving om nieuwkomers buiten de deur te houden wordt alleen maar strenger. 'Politiek scoort dat nog altijd het best.' door Joost Bosman De belegering van F< Vrijwel dagelijks ver schijnen de berichten in kranten en op tele visie. Vluchtelingen aangespoeld op de Ca- narische Eilanden of door de Itali aanse kustwacht uit de zee gevist. Het is zomer, vele honderden wan- hopigen aan de andere kant van de Middellandse Zee grijpen hun kans. Ze wagen de oversteek. Vori ge week nog beklaagden de zuide lijke EU-lidstaten Malta, Spanje en Italië zich over het Europese asiel en vluchtelingenbeleid. De landen liggen vooraan in de linie van de Afrika-Europa-route en hebben de ze maanden weer flink te stellen met de honderden radelozen die in krakkemikkige bootjes op zoek gaan naar een beter leven. De Mal tese minister Tonio Borg schroom de niet het Europese beleid als 'een complete puinhoop' te be stempelen. Malta vroeg de andere landen na te denken over een betere sprei ding van de asielzoekers over Euro pa, zodat niet alleen de zuidelijke landen de lasten dragen. Pieter Boeles, hoogleraar Immigratie- recht aan de Universiteit Leiden, kan zich de kritiek van Malta voor stellen. „Europa is er niet in ge slaagd landen als Malta en Italië te helpen met de asielproblematiek." Weliswaar is er het EU-agentschap Frontex - dat de zuidelijke lidsta ten materieel terzijde moet staan met het intomen van de stroom asielzoekers - in het leven geroe pen, maar dat werkt nog van geen kant. De reden is simpel, stelt Boe- les: „De Europese staten zijn on derling niet solidair. En dat geldt ook zeker voor Nederland." Volgens Boeles zijn er heel goed af spraken te maken over de sprei ding van asiel- en vluchtelingen problematiek in Europa. „Maar de wil ontbreekt. Politiek gezien scoort het nog altijd het best streng te zijn voor asielzoekers." Dat het aantal vluchtelingen vorig jaar is gestegen, zegt niet zo heel veel. „Het aantal was tussen 2002 en 2005 met maar liefst de helft ge daald", verklaart beleidsmedewer ker immigratie- en vluchtelingen zaken Kris Pollet van Amnesty In ternational „We zouden dus best wat genereuzer kunnen zijn. Waar om gebeurt dat niet? De enige ver klaring die ik kan verzinnen, is dat Europa nog steeds in de retoriek zit van het tegenhouden van asiel zoekers. Het is een obsessie gewor den." Hoe het komt dat het aantal vluch telingen de laatste jaren groten deels is afgenomen, vindt Pollet moeilijk aan te geven. „Het zou kunnen komen doordat het aantal ontheemden in eigen land toe neemt. Het wordt steeds moeilij ker de grens over te vluchten." Amnesty International maakt zich zorgen over het Europese vluchte lingen- en asielbeleid, dat volgens Pollet eenvormigheid ontbeert. „Alle staten leggen de richtlijnen weer anders uit. Vaak op zo'n ma nier, dat ze niet langer in overeen stemming zijn met het VN-vluch- telingenverdrag." Pollet geeft een voorbeeld: „Als een asielzoeker een misdrijf heeft gepleegd in eigen land, heeft hij geen recht op een verblijfsvergunning. Maar de definitie van het woord misdrijf wordt door verschillende landen flink opgerekt. Bij wijze van spreken kan je aanvraag al wor den afgewezen, wanneer je als Af ghaan in Kabul een fiets hebt ge stolen." Volgens Pollet oordeelt ook ieder land uiteenlopend over wie een Foto links: Spaanse agenten helpen een illegale immigrant op het strand van Tenerife. De man kwam op 13 februari van dit jaar met 42 anderen in een boot aan op het strand van La Tejita. Foto hiernaast: Medewerkers van het Rode Kruis en een toerist verle nen op 13 februari van dit jaar eer ste hulp aan een illegale immigrant op het strand van La Tejita. foto's Ramon de la Rocha/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12