Meningen Montenegrijnen verdringen oorlog Buurland Servië wordt liever niet herinnerd aan pijnlijk verleden. Natuurherstel Kamperen Parallelweg Uruzgan PZC Woensdag 20 juni 2007 1 1 door onze correspondent Marloes de Koning BELGRADO - De broer van Radovan Karadzic heeft een café in de Mon- tenegrijnse hoofdstad Podgorica. Hij schaamt zich niet voor zijn fa milielid, één van de meest gezoch te vermeende oorlogsmisdadigers van voormalig Joegoslavië, maar een interview over zijn broer ge ven wil hij niet. Ook de dochter van Slobodan Milosevic - een Mon tenegrin - is vaak in Montenegro, en houdt zich ook stil, zoals de Montenegrijnse autoriteiten dat graag hebben. De Montenegrijnen worden liever niet herinnerd aan hun gedeelde verleden met buurland Servië. De arrestatie van de Serviër Vladimir Djordjevic in de Montenegrijnse kustplaats Budva komt Montene gro dan ook slecht uit. De afgelo pen maanden ontkende de rege ring in Podgorica meermaals dat zich in het land voortvluchtige oor logsmisdadigers zouden bevinden. Volgens Servische media woonde Djordjevic, een vertrouweling van Milosevic, er echter drie jaar lang. Zijn vermomming bestond uit een baard en een baan als metselaar. Hij gebruikte de naam 'Novica Ka radzic'. Tijdens de oorlogen in voormalig Joegoslavië, trokken de Serviërs en Montenegrijnen grotendeels sa- 'Montenegro ontliep met succes de aanklacht van Bosnië over genocide' men op. Ze vochten aan dezelfde kant en vormden tot begin 2003 sa men de federale republiek Joegosla vië. Veel Montenegrijnen hadden hoge posities in voormalig Joego slavië. In 1991 vielen door Monte negrijnen gedomineerde Joegosla vische troepen het zuiden van Kroatië binnen en schoten onder meer de nabijgelegen Kroatische kuststad Dubrovnik in puin. Er vie Premier Zeljko Sturanovic (r) van Montenegro ontmoet de met uitbreiding van de Europese Unie belaste EU-commissaris Olli Rehn. foto Boris Pejovic/EPA len honderden doden. Montene gro heeft een aanzienlijke Servi sche minderheid en heel Servië houdt vakantie aan de Montene grijnse kust. Een grens tussen de twee staten was er tot voor kort in feite niet, het landnummer voor de telefoon was hetzelfde. Vanaf de tweede helft van de jaren negentig zijn de twee uit elkaar ge groeid. De Montenegrijnse pre mier Milo Djukanovic, ooit een protégé van Milosevic, distantieer de zich vanaf 1997 van zijn collega. Montenegro zou 'naïef zijn ge weest in de manier waarop het met Servië meedeed in de gevech ten in Bosnië en Kroatië. Hij bood namens Montenegro excuses aan voor de vernieling van Dubrovnik. De verwijdering tussen Servië en Montenegro werd met de jaren groter. Het geweld in Kosovo kwam volledig op Servisch conto. Djukanovic profileerde zich na drukkelijk als 'Montenegrijn' en zette de onafhankelijkheid van Montenegro op de agenda. In 2003 werd 'Joegoslavië' omgedoopt tot de 'statenunie' Servië en Montene gro. Ruim een jaar geleden stapte Montenegro ook daar uit. Servië bleef achter als enige wettelijke erf genaam van het voormalige Joego slavië. De genocide-aanklacht van Bosnië trof daarom uiteindelijk al leen Servië. De Montenegrijnen hadden zich er met succes onder uit gewerkt. De Europese Unie be vroor vlak voor de Montenegrijnse afscheiding de onderhandelingen met Servië en Montenegro over een Associatie- en Stabilisatie Ak koord, als straf voor het niet op pakken en uitleveren van verdach ten van oorlogsmisdaden. Monte negro kon al snel verder met de on derhandelingen en ondertekende enkele maanden geleden het ak koord.- Servië kon pas vorige week de gesprekken hervatten. Het liefst zien de Montenegrijnen zichzelf ook als slachtoffer van Servië. Maar daarvoor is de realiteit te weerbarstig en zijn de herinnerin gen te vers. Dat wees afgelopen zondag de arrestatie van Vladimir Djordjevic in Budva weer uit. In Dubrovnik zijn Montenegrijnen nog altijd niet welkom. mis, maar in Keulen schijnen nog wat moskeebouwers van het ver keerde soort te wonen, dat is dan lekker dichtbij. Misschien kun je die eens de goede richting uit stu ren. Paul Heuff Sardijngeullaan 4, Dishoek Ronduit teleurstellend is de hou ding van CDA, SGP en CU te noe men in het niet steunen van de motie van de WD dat natuurher stel niet noodzakelijk door ontpol- deren hoeft te geschieden en het gehele Deltagebied voor natuurher stel in beeld is (PZC, 16 juni). De verkiezingen zijn voorbij, de belof tes naar de kiezer: geen ontpolde- ring indien dit niet noodzakelijk is voor de veiligheid, zijn blijkbaar vergeten. Alleen de 300 ha. in het middenge bied is nog in beeld. Heeft men de overige 300 ha, Hedwige-polder en Zwin, reeds verkocht? Het lijkt er wel op. De meerderheid van de Zeeuwse bevolking is tegen ontpol- dering. De meerderheid van hun vertegenwoordigers is er blijkbaar voor?! Als onze politici zich zo ge dragen, is het toch niet verwonder lijk dat er weinig belangstelling is voor verkiezingen. M. Poissonnier Philipsweg 8, Waterlandkerkje Een beetje triest dat interview met de heer Troost in de PZC van 13 juni. Dat ook het kamperen niet ontkomt aan de vooruitgang hoe ven we niet te betreuren, autono me ontwikkelingen zijn niet tegen te houden. Als mensen 40 euro voor een nacht kamperen willen betalen moet je ze daartoe in de ge legenheid stellen. Zelfs aan kampe rende honden valt goed geld te ver dienen, aldus Troost. Het is allemaal zijn goed recht als eigenaar van twee grote campings. Maar als afdelingsvoorzitter van brancheorganisatie Recron permit teert hij zich een vorm van neer buigendheid en arrogantie die hem niet siert. Voor mensen die nog heel eenvou dig willen kamperen heeft hij nog wel een paar van die natuurplaat- sen achter de hand. De minachting klinkt er in door. En wat te denken van zijn om schrijving van het authentieke kamperen, een beetje willen rom melen op het kooksetje. Wie dit zegt, geeft er blijk van niet alleen niet te weten waarover hij het heeft, hij heeft zelf nog nooit ge kampeerd. Cees Wiersma Kievithof 32, Middelburg Omwonenden zien niets in de aan leg van een parallelweg (PZC, 16 juni). Dit is tevens het standpunt van enkele natuurorganisaties. Er zijn dan wel niet veel omwonen den aan het betreffende stuk weg, het is echter wel zo dat de menin gen over het wel of niet aanleggen van een parallelweg verdeeld zijn. Er zijn bewoners die graag zien dat er wel zo'n parallelweg wordt aangelegd. In de krant van zater dag wordt dus een volstrekt ver keerd beeld geschetst. De huizen die aan dat gedeelte van de weg liggen waar doorgaans het snelst wordt gereden, hebben hier namelijk zeer veel baat bij. Het is een risicovolle onderne ming om van het erf de weg of het fietspad op te komen. Dit staat los van de discussie of er 60 of 80 gere den mag worden, als de weg blijft zoals zij is zal er niets veranderen aan de onveilige situatie. We we ten immers allemaal hoe er met snelheid wordt omgegaan. Dat er bij een herinrichting met grote zorg aan de natuur gedacht moet worden, is natuurlijk duide lijk. De bomen die verdwijnen door de herinrichting zullen op nieuw geplant moeten worden. Dat is het mooie van bomen, die plant je opnieuw. Dit kan helaas niet bij een verloren mensenleven aan de weg. F. Kuipers Middelburgsestraat 124, Koudekerke In de PZC van 18-06 staat dat het volk geen draagvlak meer zou heb ben voor voortzetting van missie Afganistan. Bijna een kwart wil on ze troepen nu al terugtrekken. Maar wat vinden onze soldaten en hun commandanten daar nu zelf van? Daarna zijn de meningen van familie en vrienden nog tienmaal belangrijker dan die van het 'dwa ze' gepeupel. Ik hoop dat onze be roepsmilitairen bestand zijn tegen al dat gepeil in het thuisland. Kijk, een electriciën kiest voor dat be roep, omdat hij het lef heeft om veilig te werken aan een in bedrijf zijnde E-installatie, maar als hij dat niet meer mag (arbeidsinspec tie), waarom zou hij dan nog elec triciën zijn? Hoe moeten wij nog aan brandweerlieden, politiemen sen, reddingswerkers, zendelingen enz. komen als de angsthazen de algemene opinie nog meer gaan bepalen? Onze militairen moeten blijven, zolang zij daar goed gemotiveerd zijn, dit naar eigen oordeel en dat van hun commandant(= regering). Daarbij is de morele steun van fa milie onmisbaar en het straatge- peupel mag naar de volgende stem bus! Een gedemotiveerde soldaat moet natuurlijk wel naar huis kun nen, want we zijn niet in oorlog (vrijwilligers genoeg)! Jan de Vaan Hattingalaan 2, Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11