SLEEPY'S GROTE VERBOUWINGS Schoonzus Fidel Castro was Cubaans revolutionair van het eerste uur Tfj/yrw MM. Marokko en Polisario praten over Sahara Haselhoef2 10 Woensdag 20 juni 2007 PZC Een van de machtigste vrou wen van Cuba, Vilma Espfn Guillois, is maandag op 77-ja- rige leeftijd in Havana overle den. Vilma Espin Guillois, voorma lig guerrillastrijdster en echt genote van de Cubaanse waarnemend president Raul Cas tro, is niet meer. De Cubaanse tele visie zei dat een ziekte waar zij al enkele jaren aan leed, de afgelopen weken erger was geworden. Ze zou problemen hebben gehad met de bloedsomloop. Tot gisteravond was een officiële rouwperiode van kracht in Cuba, waar Espin wordt geëerd als revo lutionaire die een halve eeuw gele den meehielp om haar latere echt genoot Raul en zwager Fidel aan de macht te brengen en als voor vechtster van vrouwenemancipa- NECROLOGIE Vilma Espin Guillois 1930-2007 door onze redactie buitenland tie in de jaren daarna. Espins dood zal waarschijnlijk de nodige emo ties losmaken bij de gebroeders Castro op dit cruciale moment in de Cubaanse geschiedenis. Zij is de belangrijkste revolutionai re figuur die wegvalt sinds het overlijden van Celia Sanchez, een voormalige guerrillastrijdster die de belangrijkste vertrouweling was van Fidel. Haar dood brengt nog eens onder de aandacht dat de ge neratie leiders die het communisti sche Cuba oprichtte haar eind na dert. De 80-jarige Fidel is al elf maan den herstellende van een zware darmoperatie en zal misschien niet meer fit genoeg zijn om aan de macht terug te keren. Hij zei maandag nog in het communisti sche dagblad Granma dat hij tus sen dood en leven zweefde toen hij vorig jaar de macht overdroeg aan zijn broer. Over de plannen van de 76-jarige Raul is weinig be kend. De Cubaanse leiders en vertegen woordigers van maatschappelijke organisaties, waaronder de jaren door Espin geleide Cubaanse vrou wenfederatie, hebben de overlede ne gisteravond herdacht op een bij eenkomst in het Karl Marx theater in Havana. Op verzoek van Espin komt er geen staatsbegrafenis, maar zal haar as worden bijgezet in een mausoleum in de Oost-Cu baanse Sierra Maestra, rustplaats van guerrillastrijders van het eer ste uur als Frank Pais, die Espin in de jaren '50 rekruteerde. Espin werd in 1930 in Santiago ge boren als dochter van een jurist in dienst van de rumdistilleerderij Ba cardi. Ze volgde een ingenieursop leiding in Cuba en de VS, maar raakte na de machtsgreep van Ful- gencio Batista in 1952 betrokken bij het revolutionaire verzet. Als medewerkster van Pais, een regio nale leider die in 1957 werd ver moord, klom zij op tot aanvoerster van de stadsguerrillabeweging in Oost-Cuba. In 1958 dook zij onder in de bergen boven Santiago, waar de gebroeders Castro hun rebellen- legertje trainden. Zij en Raul Castro trouwden in april 1959, vier maanden nadat Ba tista op de vlucht was geslagen en de rebellen zegevierend Santiago en Havana waren binnengetrok ken. Omdat Fidel was gescheiden kreeg Espin de rol van Cuba's First Lady toebedeeld. Een vermoede lijk huwelijk van Fidel met Dalia Soto del Valle, met wie hij naar verluidt vijf volwassen zoons heeft, bracht daar geen verande ring in en Espin bleef de functie 45 jaar vervullen. In i960 richtte Espin de Federatie van Cubaanse Vrouwen op, die een belangrijke pijler werd van het communistische bewind. Veertig jaar leidde zij de beweging, waar bijna elke Cubaanse vrouw en elk Cubaans meisje lid van is. Tot zij enkele jaren geleden ziek werd was Espin, een rijzige vrouw met opgestoken haar en een bril, een herkenbaar figuur op belangrij ke politieke bijeenkomsten. Ge ruchten wilden dat zij en Raul ge scheiden waren, maar officieel was daar geen sprake van en ze wer den regelmatig samen gezien. „Vilma en ik maken soms ruzie", zei Raul in 2001, terwijl Espin naast hem stond. „Maar", voegde hij er aan toe, „dit huwelijk heeft 42 jaar geduurd en we hopen nog langer samen te blij ven." Espin en Raul kregen vier kinderen. NEW YORK - Voor het eerst sinds zeven jaar praten Marokko en de rebellenbeweging Polisario weer over een oplossing voor het slepen de conflict over de Westelijke Saha ra. De besprekingen worden onder be middeling van de Verenigde Na ties gevoerd in de omgeving van New York. Ook vertegenwoordi gers van de buurlanden Algerije en Mauritanië nemen eraan deel. Marokko, dat de voormalige Spaan se kolonie in 1975 inlijfde, heeft de Westelijke Sahara beperkte autono mie aangeboden. Het door Algerije gesteunde Polisa rio wil dat de bevolking in de gele genheid wordt gesteld in een refe rendum te kiezen tussen autono mie of onafhankelijkheid. De besprekingen vinden plaats on der druk van de VN-Veiligheids- raad. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Abdullah Haselhoef vertrekt naar Duitsland (PZC 16/06), want daar houden ze zich niet elke dag zo be zig met Ayaan Hirsi Ali, van Gogh, de Hofstadgroep en Mohammed B. Goed dat hij het even zegt, want ik had er al een paar weken niet aan gedacht. Zijn eigen woor den dus. Zelfreflectie schijnt in een islami tisch woordenboek niet voor te ko men. Wij zijn de ongelovigen en dus per definitie de schuldigen. Triest dat iemand moet vertrekken vanwege het pesten, maar anders dan bij Theo van Gogh zal ik hier geen traan om laten. Dat Hirsi Ali vertrok, je bracht het zelf op Abdullah, vind ik een ge- OPRUIMING Na de complete verbouwing van de tapijt- en gordijnen afdeling, Multi Vloer en Verf S. Wand, is Sleepy de laatste afdeling binnen de TMC Woonwinkel te Goes die nog niet is vernieuwd. Na de succesvolle introductie van Cabinet (kasten op maat] gaat nu geheel Sleepy in de steigers om een metamorfose te ondergaan. Hierdoor hebben we nog een flink aantal boxsprings, slaapkamers, kasten en matrassen die plaats moeten maken. Niet alleen de winkel maar ook het assortiment ondergaat de nodige veranderingen. Nü veel voordeel voor u! Kortingen tot 50%! U kunt ook een bod doen. De hoogste bieder is de uiteindelijke koper!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10