Zuidkust met Kritiek op uitlatingen tegen Innovation Island op webpagina Dichte slagboom moet chaos voorkomen Leen Vogel is koploper bij forelwedstrijd 22 Dinsdag 19 juni 2007 PZC van dereeDe van de reepe Gemeente geeft info over archeologiebeleid Veteranen herdenken in Middelburg Jonge spuitgasten Bru naar landelijke finale Fluisterschelpen van Oerol naar Ouddorp Concert Slagwerkgroep bij Watermeter Volgens voorzitter dorpsraad bevat site onwaarheden. De komende jaren is er nog veel meer werk aan de winkel. Statenlid De Paepe wil oplossing gevaarlijke situatie bij Zeelandbrug. P R U I M I N E schqenmooe i papegaaistraat b goes www.vandereepe.nu zierikzee - De gemeente Schou wen-Duiveland houdt donderdag een informatieavond over het nieu we archeologiebeleid op het ei land. Ze gaat onder meer in op het spanningsveld tussen archeolo gisch behoud en gebruik van ruim te. De bijeenkomst in de burger zaal van het gemeentehuis begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - De Tweede Zeeuwse Veteranendag vindt zaterdag 30 juni plaats in Middelburg. Die dag is er om 14.00 uur een herdenking met kranslegging op het Abdij plein. Een uur later vertrekt de parade vanaf de Sint Pieterstraat naar de Markt. Daar is vanaf 15.30 uur on der meer een défilé van de vetera nen met een zogenoemde fly over van vier oude militaire vlieg tuigen. TERNEUZEN - De jeugdbrandweer van Bruinisse heeft zich zaterdag in Terneuzen geplaatst voor de lan delijke finale hoge druk. Die wordt 29 september in Zwolle gehouden. De ploeg is de eerste uit Bruinisse die ooit een landelijke finale haalt. De junioren van Bruinisse kwa men net tekort voor een plek in de finale. OUDDORP - Naar verwachting zul len begin september ook op Goe- ree-Overflakkee de tientallen fluis terschelpen aanspoelen die nu zijn gesignaleerd op het culturele festi val Oerol op Terschelling. De chel- pen bevatten een verhaal over de zee. Bekende schrijvers, dichters en toonkunstenaars verlenen daar hun bijdragen aan. Om de schel pen te zien en te horen, rijdt er een speciale bus langs de route tus sen Ooltgensplaat en Ouddorp. RENESSE - De slagwerkgroepen van Witte van Haemstede en Luctor et Emergo geven zaterdagavond een gezamenlijk concert bij de Water meter aan de Hogezoom in Renes- se. Het programma biedt onder meer nummers als Tarzan, the mu sical, Flashdance en Africa, evenals klassiek werk als Toccata van Bach. Het optreden begint om 19.30 uur. door Meiita Lanting NOORDGOUWE - „Ik vind het niet zuiver." Dat zegt voorzitter Björn Schutz van de dorpsraad Noord- gouwe in een reactie op de websi te tegen Innovation Island (project met als uitgangspunt woning bouw als economische impuls voor Schouwen-Duiveland). „Als je het er niet mee eens bent pri ma, maar ga geen onwaarheden zeggen." Vooral de termen als 'in pakken van inwoners' en 'machte loosheid' zijn slecht gevallen. Schutz heeft het over de website www.bewonersingepakt.nl van L. de Groot. Op deze site worden men sen opgeroepen hun mening te ge ven over het project en de reacties lopen inmiddels binnen. Schutz benadrukt dat hij niets tegen de si te op zich heeft. Sterker nog hij heeft daar zelf- op persoonlijke ti tel - ook een reactie op geschre ven. Hij vindt alleen de kritiek dat mensen 'ingepakt' zouden worden niet terecht. „Kijk, als mensen niet tevreden zijn met een proces of niet de gelegenheid hebben gehad om te reageren, moeten ze wat kunnen zeggen, maar nu zijn we uiterst zorgvuldig geweest. Men sen hebben huis aan huis een uit nodiging gehad om mee te praten. Het proces met Prowonec is juist heel positief geweest." De projectleiding van Innovation Island kijkt met belangstelling naar de site. „Het leuke van dit Innovation Island pakt bewoners niet in. Dat stelt dorpsraadvoor zitter Noordgouwe. Het internet gebruiken om de mening kwijt te kunnen oogst wel waardering. .nieuwe medium (internet, red.) is dat iedereen z'n zegje kan doen", zegt N. Houtekamer projectleider Innovation Island. „Wij kijken daar echt naar en gaan de site ook zeker doorspitten." Inhoudelijk wil ze verder nog niet reageren op de geplaatste opmerkingen. „We hopen dat mensen ook ons reac ties blijven sturen. Onze stelregel is bel ons, schrijf ons. Wij hebben overigens de opsteller van de site uitgenodigd om met ons te komen praten." Bestuursvoorzitter C. Flipse van Prowonec (projectontwikkelaar In novation Island) wil wel reageren op een bijdrage op de site waarin de suggestie wordt gewekt dat In novation Island ten onrechte subsi die heeft gekregen. „Dit is onjuist. „Innovation Island heeft zelfs geen subsidie gehad." Hij vindt het jam mer dat dergelijke opmerkingen niet onderbouwd worden. door Esme Soesman SEROOSKERKE - Zijn website is hoopvol, gezien de context van het optreden. Witschuimige gol ven slaan een aantrekkelijk brugge tje tussen de van oorsprong uit Aruba afkomstige percussionist Er nesto Arrendell en de Zuidkust van Schouwen-Duiveland. Arrendell maakt klankverhalen, geïnspireerd door de natuur. Een van zijn creaties is de voorstelling WaterMusic, waarin Arrendell met Jan van Bijnen (snaarinstrumen ten) op pad gaat langs beken en ri vieren. Dat is zomaar één onder deel van wat er zaterdag nabij de Schelphoek bij Serooskerke staat te gebeuren. Met een afwisselend programma wordt de nieuwe Zuid kust met enige schwung geïntrodu ceerd. Bijzonder, zo'n publieksevene ment rondom natuur, vindt B. Hartog van Natuurmonumenten. „Maar het gebied is ook bijzon der", wijst hij op zowel omvang als aard van de natuurzone. Met de afronding van natuurgebied de Prunje zit het er nog altijd niet op. De komende jaren wordt in de buurt van Zierikzee doorgewerkt aan de realisatie van nieuwe na tuur. Uiteindelijk gaat het om een totaal van 900 natuurhectares. Ook qua karakter is de Zuidkust geen stek van dertien in een do zijn. De Oosterschelde is allesbepa lend ('de zoute motor' kopt de huis-aan-huis verspreide uitnodi ging) voor flora en fauna van het binnendijkse gebied. „Het is een nieuw natuurgebied met interna tionale allure", vindt Hartog. Zijn organisatie, Natuurmonumen ten, coördineert het publieksevene ment, dat zich in hoofdzaak in en om diverse tenten op de feestloca- tie nabij restaurant De Schelphoek Met eeri afwisselend publiekseve- nement wordt de bijzondere aard en omvang van de natuur langs de Zuidkust van Schou wen-Duiveland gepresenteerd. zal voltrekken. Partners zijn onder meer de gemeente Schouwen-Dui veland, Dienst Landelijk Gebied en Waterschap Zeeuwse Eilanden. Al die betrokken organisaties leve ren hun bijdrage in het aanbod. Zo presenteert de provincie Zee land de natuurplannen die de ko mende jaren richting Zierikzee worden uitgevoerd. Het schap laat zien wat er allemaal bij het waterbeheer van een derge lijk natuurgebied komt kijken. Er wordt een natuurfilm vertoond en er is een natuurmarkt met streek- en natuurbelevingsproducten. Maar er valt - leuk voor de natuur leek - vooral ook veel te doen. Kin deren kunnen nestkastjes timme ren en vogelmaskers maken. Er zijn jutexcursies en er is Arendell. „Prachtig. Een absolute aanrader", aldus Hartog. Patricia Suer brengt de natuurtheatervoorstelling Het Ei. Er moet als het even kan wor den gefietst. „De Zuidkust is echt een gebied om op de fiets te ont dekken". Met een nieuw fietsroute- boekje (Op vleugels door Zeeland) worden fietsers op een aantrekke lijk informatieve wijze langs de wa terlijn gevoerd. Maar er is ook een wandelexcursie langs de Weversinlaagen, er zijn workshops vogel tellen. „Ne-t even op een andere manier naar de na tuur kijken", zegt Hartog. „Dan ziet alles er opeens heel anders uit." Zuidkust gepresenteerd Het evenement 'De nieuwe Zuidkust. Aangenaam!' duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Parkeren kan bij restaurant Schelphoek of het Renesser Transferium. Vanaf beide plek ken rijden bussen naar de feest- locatie. Aangeraden wordt op de fiets te komen. Bezoekers krijgen een nieuw fietsrouteboekje ca deau. Bovenop de voormalige vuil- stort wordt natuurgebied de Prunje 's middags officieel over gedragen aan beheerder Staats bosbeheer. TT door Meiita Lanting ZIERIKZEE - Als de Zeelandbrug ge stremd is, moeten de slagbomen bij de opritten van de brug geslo ten worden. Dat zegt Statenlid Car- la de Paepe uit Nieuwerkerk. Ze heeft hierover vragen gesteld aan het college van Gedeputeerde Sta ten. „Het mag niet zo zijn dat er een gevaarlijke situatie is op de Zeelandbrug en desondanks het verkeer toch gewoon door kan gaan", zegt De Paepe. „Als je een melding van een stremming kunt doorgeven aan omroep Zeeland voor de verkeersinformatie, kan je ook een melding doorgeven aan ie mand die de slagbomen naar bene den kan doen." Het probleem bij een stremming van de beweegbare brug of bij een ongeval is, dat automobilisten nietsvermoedend de brug oprij den om vervolgens in een stilstaan de rij terecht te komen. Als automobilisten zich eenmaal realiseren dat het langer gaat du ren dan normaal, gaan ze keren op de weg. Voor personenauto's is dat nog wel te doen, maar voor vracht wagens is dat aanzienlijk lastiger zo niet onmogelijk omdat de ruim te om te keren heel krap is. Voor die chauffeurs is het een kwestie van wachten of achteruit terugrij den. De Paepe vindt dat een onwenselij ke situatie en wil dat het wegver keer onmiddelijk van de brug ge haald wordt als er wat aan de hand is. Een melding maken via de regionale omroep is in haar ogen niet voldoende, omdat niet iedereen permanent de radio heeft aanstaan in de auto. Tijdens storingen of ongevallen op de Zeelandbrug keren automobilisten massaal. archieffoto Dirk-Jan Gjeltema Navraag bij de provincie Zeeland leert dat er inderdaad geen proto col is voor dergelijke situaties. Of de slagbomen naar beneden ge daan worden hangt vooral af van een advies van de politie. Boven dien kunnen de slagbomen niet op afstand bediend worden. Om de slagbomen te laten dalen, moet iemand naar het bedieningskastje rijden en de knop omdraaien. En dat kan meestal niet a la minuut geregeld worden. Directe aanleiding voor de vragen was een stremming vorige week za terdag. Toen haperde het beweeg bare deel van de brug en moest een storingsmonteur komen. De Paepe was één van de vele au tomobilisten die moesten keren. „En dan rij je terug en zie je nog steeds mensen die brug oprijden." KERKWERVE - Leen Vogel uit Har- dinxveld-Giessendam is, met nog twee wedstrijden te gaan, koplo per bij het Open Zeeuws Kam pioenschap Forelvissen. De eerstvolgende strijd, die don derdag 21 juli wordt geleverd, geldt tevens als Open Schouws Kam pioenschap. Vissers van buiten het eiland zijn welkom om zich in te schrijven. Organisator P. van Langeraad hoopt echter dat de handschoen om de beker in de buurt te hou den, ook door Schouwen-Duive- landse hengelaars wordt opgepakt. De forelwedstrijden, die op grond gebied van Recreatieboerderij Van Langeraad worden gehouden, be palen de Zeeuwse afvaardiging op het Nederlands kampioenschap. Tweede en derde op de ranglijst zijn respectievelijk W. Steenbak ker uit Den Bosch en N. Kamphui zen uit Kerkwerve.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62