Cultuur Bands spelen poptempel bij elkaar Een veelheid aan beelden in de tuin 28 I Dinsdag 19 juni 2007 PZC Ruim 40 optredens op eerste editie van Dag van de Muziek Zomertentoonstelling van Galerie 45 biedt binnen- en buitenkunst. Expositie schilderijen en kleurrijke keramie Examenconcert van Thoolse klarinettiste Concert met harp en zang tussen de rozen door Rolf Bosboom VLISSINGEN - In zeven Zeeuwse ker nen wordt vrijdag 22 juni de Dag van de Muziek gehouden, met in totaal meer dan veertig optredens van popbands. De dag moet een jaarlijks groeiend evenement wor den, met als uiteindelijk doel de komst van een 'poptempel' in de provincie. De Dag van de Muziek is een ini tiatief van de Stichting Lost Key, die sinds 2003 ijvert voor goede oe fenruimtes voor bands. De initia tiefnemers hebben de komst van een 'Zeeuwse Poptempel' voor ogen. bij voorkeur op bedrijventer rein Vrijburg in Vlissingen. Het geld daarvoor wil de stichting bin nen zeven jaar bij elkaar krijgen, vooral door het organiseren van de Dag van de Muziek. „De opbrengsten van de dag stor ten we op een speciale giroreke ning", zegt Jos Houtzager van Lost Key. „Doordat er heel veel Zeeuw se muzikanten op de Dag van de Muziek spelen, zorgen ze er als het ware zelf voor dat die poptempel er komt." Het streven is het evenement elk jaar groter te laten worden. De eer ste editie, met concerten in Renes- se, Burgh-Haamstede, Zierikzee, Rilland, Goes, Middelburg en Vlis singen, moet dan ook als een aan zet worden gezien. „Het zal nu ook nog geen groot bedrag opleve ren, want we zitten nog in de be ginfase", zegt Houtzager. „Op den duur is het bedoeling dat er overal in Zeeland wat te doen is." Aanvankelijk zou Tholen dit jaar ook meedoen, maar dat gaat uitein delijk niet door. „We werken op veel plaatsen samen met andere or ganisaties, die bijvoorbeeld helpen met posters en flyers. Op Tholen was dat Tholen Rockt, maar die hielden zich volgens ons niet aan de afspraken." Tussen de lange reeks groepen uit de provincie die vrijdag optreden, staat één landelijk bekende naam: Van Katoen, de punk- en metal- band die afgelopen weekeinde nog 'We staan niet voor één stiji. Het belangrijkste is dat elke band een kans moet krijgen' was te zien op het festival Rock around the Bridge in Sas van Gent. „Je hebt toch een echte pu bliekstrekker nodig", aldus Houtza ger. „Van Katoen was bereid te ko men, want zanger Bas Barnasconi vindt dat we goed bezig zijn." De stijlen van de bands die vrijdag meedoen loopt zeer uiteen, van jazz tot pretpunk en van sin- ger-songwritermuziek tot metal. „We willen niet staan voor één stijl. Het belangrijkste is dat elke band een kans moet krijgen. Om die reden is de entree ook gratis, zodat het allemaal heel laagdrem pelig blijft." De plannen van Lost Key en voor al die van een poptempel worden overwegend welwillend ontvan gen. „De reacties zijn op zich altijd goed, maar in het overleg met de gemeenten hebben we nog niet veel bereikt. Er word wel veel ge praat, maar we komen niet echt verder. Dat maakt ons tegelijker tijd strijdbaar. We willen gemeen ten en de andere overheden laten zien dat we het ook op eigen kracht kunnen doen." Zeeland kent - naast Lost Key - Poppunt Zeeland, het platform dat vorig jaar op initiatief van de pro vincie is ingesteld en dat deels ver gelijkbare doelstellingen heeft. Een krachtenbundeling zit er echter niet in. Houtzager: „We blijven in gesprek, maar dat heeft tot nu toe niets concreets opgeleverd. Dat is jammer, maar Poppunt heeft toch een heel andere visie dan wij heb ben. Wij vinden dat je eerst alle muzikanten achter je hebt moeten staan om iets te kunnen bereiken. Wij zitten heel dicht bij die muzi kanten. Lost Key is helemaal van uit de scene zelf opgezet en niet vanuit de overheid. Wij dóen heel veel zelf en hebben geen vergader cultuur." Programma Burgh-Haamstede, Big S: 20.00 Krysus, 21.30 According to You, 23.00 The Doo Ron Rons, 00.30 Quixpin. Renesse, café De Stulp: 21.30 Bluem, 23.00 Sense Forward, 00.30 The Straits. Zierikzee, Brogum: 22.00 Fit ting, 23.30: Void of Air, 01.00 Forcefeed. Rilland, 't Klooster van Ril land: 20.30 Marsha, 22.00 Big Chief Sugar, 23.30 R.E.A.C.H., 01.00 Strung Out. Goes, Heartbreak Café: 21.30 Sweet Lord Animals, 23.00 Uni ted Forces, 00.30 Slik Middelburg, De Drukkerij: 16.00 Dichter bij de blues, 17.00 Open Fleart; café De Geere: 20.00 Safe as Sound; De Spot: 20.30 Vota Fonzie, 21.30 Djazarhoo; 22.30 Fuck Off and Die St Moederkoek 23.30 Nuclear Brothers, 00.30 Van Katoen; Café The Under ground: 22.00 KD, 23.00 Nul Elf Acht, 00.00 II Man Army; Desafinado: 22.00 Odette Sor- ber. Vlissingen, café The Hoppit: 19.00 Littl'Xtra; Walk-lnn: 19.30 Going Dutch, 21.00 Destine, 22.30 Yes You Did; ca fé Groen Licht: 20.00 The Blues Sensation; café The Wicked: 21.00 The Dockers; café De Branding: 22.00 Ko- bus; café Fraggles: 22.00 Dar ker. 22.30 De Kroegdichters; café Michieltje: 23.00 Ocean's Edge; café De Concurrent: 00.00 The Messenger, Dreams of Madman, 01.00: DJ Marcel lus Sr Cheap Harmony, The Up rights. door Anita Tournois WESTDORPE - De zomertentoonstel ling in Galerie 45 biedt veel be kijks, zowel binnen als buiten. In de fraai gelegen tuin aan de Molen kreek heeft een flink aantal beel den van vijftien kunstenaars - zo wel vaste exposanten als nieuwko mers - een geschikte plek gekre gen. Sommigen exposeren ook bin nen beelden. Recente werken van Gerda Muize- belt kleuren de wanden. Deze kun stenares, die eerder in de galerie ex poseerde en voor wie elk schilderij weer een gevecht betekent, laat zien dat haar ontwikkeling niet stilstaat. In een stijl sterk verwant aan Cobra geeft zij gevoelens, ge dachten en feiten zeer krachtig en kleurrijk weer. Beweging en struc tuur ontstaan door de vele lagen acrylverf die dik over en naast el kaar in een ruim tintenpalet wor den opgebracht, meestal op pa pier, soms op paneel. Ironie, angst en mystiek vormen belangrijke the ma's, maar de knipoog of vrolijke toets, die de thematiek relativeert, is nooit ver. Vrouw met ballen vormt een fraai voorbeeld. Muizebelt (geboren in Den Hel der), woonachtig in Nummer Een Boegbeeld van Hester de Beus. (Hoofdplaat), volgde de kunstaca demie in Tilburg en een studie filo sofie aan de universiteit van Utrecht Sinds 1995 is zij actief als vrij kunstenares. Gerda Muizebelt geeft gevoelens, gedachten en feiten zeer krachtig weer Voor de glassieraden en -objecten van glasvormgevers Anke en Ri- nus Rentmeester, vervaardigd in hun atelier 't Ouwe Glas'uus in foto Peter Nicolai Nieuwdorp, vormen de natuur en de zee een belangrijke inspiratie bron. Maar dat ook paarden beko ren, toont Rinus Rentmeester met een object in de tuin, bestaand uit drie glas-in-loodplaten, gevat in cortenstaal (staal dat zodanig roest dat een specifieke toplaag ontstaat, maar nooit doorroest). In woord en beeld is een flink aantal beteke nissen rond het paard uitgebeeld. Voor de Limburgers Leo Klein en Melies Wessels is ijzer een dank baar materiaal, respectievelijk te zien in El Toro tras la corrida (een object met horens, ballen en snuit van stier in ijzer met tin) en in IJ zersterk paar (een rijzige man en vrouw in brons en ijzer). Deze beelden worden gekenmerkt door een sterke eigen vormgeving. Voor Hans Keiren, eveneens Lim burger, is ijzer - dat hij verwerkt met polyester en granietkorrels - slechts versterking, zoals in Visi tors: vijf grote zwarte beelden, mid den in de tuin. Boegbeelden als Najade, Pronte dame en Zeemeer min van Hester de Beus (Amster dam), gehakt en gepolijst uit diver se marmersoorten als staturio, tra- vertijn en parnon, tonen aan dat deze beeldhouwster gedegen ge bruikt maakt van steenvorm en structuur. Naast objecten in steen, glas en ij zer zijn er keramische beelden, bronzen en fraaie combinaties van materialen in diverse vormgeving: klassiek als eigenzinnig, abstract en figuratief en van robuust tot ele gant. De andere exposanten zijn: Chris Arts, Jehanne Broeders, Frans Ke gels, Danielle Orelio, Toos Vos en dochter Nanda van de Vliet, Gerdi Zwaan en eigenaresse Anne Man- naerts. R| Expositie t/m 26 augustus in Gale- rie 45, Singel 45 in Westdorpe. Geopend: do. t/m za. van 13.00 tot 17.00 uur, zo. van 11.00 tot 17.00 uur. HEINKENSZAND - Ben Havema (moderne schilderkunst) en Bc Bressers (kleurrijke keramiek) ex poseren vanaf morgen tot 15 juli in 't Kunstuus in Heinkenszand. De ze is woensdag, donderdag en vrij dag open van 13.00 tot 18.00 uur (vrijdag ook van 19.00 tot 21.00 uur) en op zaterdag van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. THOLEN - De Thoolse klarinettiste Judith Geuze doet zaterdag 23 juni in het openbaar D-examen, de hoogste opleiding voor het harmo nieorkest. Dat gebeurt in de vorm van een concert met haar orkest, de Koninklijke Muziekvereniging Concordia. Het concert wordt ge houden in het Calvijncollege in Tholen en begint om 20.00 uur. KATS - Annemarie van Dijk (harp) en zangeres Micheline de Rooy ge ven zaterdag 23 juni om 14.00 uur een concert in de Zeeuwse Rozen tuin in Kats. Zij brengen een muzi kale ode aan bloemen in het alge meen en de roos in het bijzonder. Hun stijl loopt uiteen van Kelti sche volksmuziek tot jazz. Van Katoen. foto Wout de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58