Buit De zee neemt, Rijkswaterstaat geeft 3^ mm. m 'ar* vt* ^■P if I PZC Dinsdag 19 juni 2007 I 31 foto Dirk-Jan Cjeltema Lopen de platen onder water, dan heeft dat ook impact op de recreatie. foto Willem Mieras V - - •SZf'jj Schorren bij de Rattekaai voor Rilland. foto Dirk-Jan Cjeltema gevoerde dijkversterkingen. Schor ren, slikken en platen komen im mers lager te liggen of verdwijnen in z'n geheel. Daarmee verdwijnt ook de bescherming die het voor land nu nog biedt. Het Projectbu reau Zeeweringen houdt welis waar rekening met die ontwikke ling, maar baseert zich voor wat betreft het tempo op achterhaalde voorspellingen, concludeert Rijks waterstaat op basis van de hoogte metingen tot dusver. „Een aanzien lijk deel van de dijken zal eerder aan weer een nieuwe versterking toe zijn dan gepland: de huidige versterkingen zullen maar dertig jaar toereikend blijven, in plaats van vijftig jaar. In de periode tot 2060 zal de zandhonger een extra investering van 200 a 300 miljoen euro vergen om aan de normen te blijven voldoen." Aan de hand van een derde meting deze zomer wordt de voorspelling verder ver fijnd. Als mogelijke oplossing voor de langere termijn doet Rijkswater staat in de rapportage de suggestie de kuilen aan weerszijden van de kering op te vullen. Die gaten van gen nu al het zand op dat in de Voordelta wordt aangevoerd. Of vervolgens ook het zandtransport naar de Oosterschelde weer zal toe nemen, is echter onzeker. Langs de hele Nederlandse kust is door de zeespiegelstijging namelijk spra ke van zandtekort. Rijkswaterstaat ziet -zeker voor de kortere termijn- daarom alleen kans de afslag te vertragen. Nieuw aan te leggen.mossel- en oesterban- ken zouden als golfbrekers in de strijd geworpen kunnen worpen. Realistisch is ook het suppleren van zand of klei op de meest be dreigde platen en slikken, tot net onder de hoogwaterlijn. De gol ven en stroming verspreiden het zand vervolgens op natuurlijke wij ze over het intergetijdengebied. „Zo is de oppervlakte én de hoog te van slikken en platen te herstel len en daar profiteren zowel veilig heid als natuur van." Het opbren gen van zand kan bovendien bij dragen in de bestrijding van de Ia- Historie - 1976: Besluit Oosterscheldeke- ring; 'enige nivellering van geu len en banken te verwachten'. 1986: pij'lerdam in gebruik ge nomen. 1987: resultaten Geomor on derzoek; vrij nauwkeurige voor spelling van ontwikkelingen zandhonger na aanleg kering. - 2003/2005: Nationaal Park Oosterschelde roept om actie plan betrokken ministeries. - 2004: rapportage Verlopend Tij op basis van monitoring; erosieproces verloopt sneller dan was voorspeld. - 2004: Rijkswaterstaat begint voorbereiding voor verken nend onderzoek 2006: formulering doelenon- derzoek in kader Natura 2000. panse oester. „Al met al ziet deze maatregel er zeer zinvol en haal baar uit." Voor financiering zou de Oosterschelde aan het jaarlijkse suppletatieprogramma kunnen worden toegevoegd. Een logische stap, aldus Rijkswaterstaat in de Verkenning. BOERDE Isidorus NAMEN Praten en breien gaan nauwe lijks samen, bidden en wer ken helemaal niet. Behalve bij Isidorus. Hij was omstreeks 1000 een eenvoudig, ongelet terd mens, een knecht, een horige boer in dienst van een Spaanse grootgrondbezitter in de buurt van Madrid. Isido rus kwam bijna niet aan wer ken toe, omdat hij altijd maar zat te bidden. Dit zeer tot on genoegen van zijn collega's, die die dat doorbriefden aan hun landheer. Die hield daar op Isidorus stiekem in de ga ten. Toen viel hij van de ene verbazing in de andere. Soms ploegde een engel het veld met behulp van Isidoors os sen, terwijl hijzelf zat te bid den. Ook gebeurde het dat, als Isidorus dan eindelijk na al dat bidden ging ploegen, er een engel achter hem aanliep met een tweede span ploegen de ossen. Als het te lang droog was, bad Isidorus en dan kwamen de engelen om een extra bron te laten ont springen. Het ene wonder dus na het andere. Het zaai graan voerde Isidorus voor de helft aan de vogels, de rest bracht gegarandeerd dubbel zoveel op. De goede man werd tijdens zijn leven al in heel Spanje vereerd. Eenmaal heilig verklaard werd hij over al in Europa de beschermheili ge van de boeren. In Zeeland vinden we boerderijen met de naam Isidorus of Isidoor al leen in de Zak Van Zuid-Beve land en in Zeeuws- Vlaande ren. Overigens is er nog een Isidorus. Ook een bescherm heilige, ook een Spanjaard. Maar die woonde in Sevilla, rond het jaar 550. Dat is de be schermheilige van het Inter net!. Waarom? Omdat hij een wonder van kennis was. Maar ook omdat hij veel onzinnigs heeft beweerd en opgeschre ven. Net zoals de inhoud van het Internet. Gerard Smallegange door Marcel Modde Alle belanghebbenden zijn het er over eens: zon der menselijk ingrijpen kalven de zandplaten, slikken en -in mindere mate- de schorren in de Oosterschelde af In hoog tempo, bijna hon derd hectare per jaar. Er moet dus iets worden gedaan om dat proces te stoppen of op z'n minst af te remmen. Met uitzondering van de visserijsector vond projectlei der Leo Adriaanse van Rijkswaterstaat een gewillig oor. Voor de veiligheid,'voor de natuur, voor de recreatie, re denen te over om de zandhonger te stillen. De mossel vissers daarentegen verwachten eerder profijt van het verdwijnen van platen en slikken. Niets doen is de bes te oplossing, heeft de sector laten weten tijdens een re cent gehouden 'omgevingsraadpleging'. Die optie lijkt echter uitgesloten, zegt Adriaanse op ba sis van uitgebreid onderzoek (een 'verkenning') naar de effecten van de zandhonger en de mogelijke maatre gelen. Want niet alleen het behoud van belangrijke na tuurwaarden voor kustvogels zijn in het geding, ook de veiligheid van de dijken komt onder druk te staan bij het afkalven van de vooroevers. Hij pleit op z'n minst voor periodieke zandsuppletie op de plekken waar het meeste verlies optreedt. Dat past volgens hem ook be ter binnen het huidige beleid van Rijkswaterstaat dan het laten aanrukken van stortsteen om de 'eilandjes' te beschermen. Dat werkt weliswaar goed, verwijst Adriaanse naar de ervaring met het versterkte Rumoirt- schor en het schor voor Sint Annaland. Maar behalve dat een rij stenen niet natuurlijk is, heeft het als neven effect dat voortaan de bodem vóór die gordel uitslijt. Maar ook het opbrengen van zand is niet zonder gevol gen. Mogelijk krijgen nabijgelegen mossel- en oesterper celen tijdelijk last van troebel water en zijn die locaties langere tijd onbruikbaar. „Grootschalig suppleren geeft veel dynamiek en verstoring van de bodem in zo'n ge bied. Dat betekent dat van te voren heel goed moet wor den nagedacht of en hoe je daar mee omgaat." Adriaan se denkt onder meer aan het verplaatsen van kweekper- celen. „Maar een combinatie van de mossel- of oester- kweek en het vertragen van de zandhonger zou natuur lijk helemaal een mooie oplossing zijn." De sector ziet echter weinig nut in het aanleggen van mosselbanken bij wijze van 'landverdediging'. De vissers verwachten een hoop rompslomp, waarvan uiteindelijk alleen vo gels profiteren. Een alternatief in die sfeer zou kunnen worden gezocht in het wegvissen van de Japanse oester en die vervol gens als golfremmend rif te storten. Dat remt de erosie. In 2006 werd die methode reeds uitgeprobeerd. De eer ste resultaten daarvan worden binnenkort bekend. „Wat ik er van heb gehoord, zijn de meeste oesters bij storm weggespoeld. Dus als we dat doen, dan moet het wel op een andere manier." Rijkswaterstaat wil volgend jaar de proef op de som ne men. De Galgeplaat danwel de Roggenplaat wordt in het luwe, centrale deel ongeveer een meter opgehoogd. De honderdvijftigduizend kubieke meter zand die daar voor nodig is, komt beschikbaar bij het uitbaggeren van het Brabantsch vaarwater en de Witte Tonnen Vlije. Rijkswaterstaat is in gesprek met belanghebbende mos selkwekers over de meest geschikte locatiekeuze. Op basis van die proef en de uitgevoerde verkenning kan vervolgens worden besloten tot een nadere planstu die en kunnen wellicht de voorbereidingen voor een grootschalige zandopspuiting in gang worden gezet, ver telt Adriaanse. Die maatregel verwacht hij echter niet voor 2012. „Ik denk dat we blij moeten zijn, als we dat al redden." Ondertussen kan weinig worden gedaan om het afkal ven te stoppen. Metingen hebben uitgewezen dat sinds de aanleg van de stormvloedkering (1986) tot 2001 jaar lijks vijftig hectare verloren is gegaan. Doordat de pla ten lager worden, versterkt dat proces. De prognose is nu een verlies van honderd hectare per jaar. Uitgaande van de nog bestaande goeie tienduizend hectare platen en slikken in de Oosterschelde, houdt dat in dat het hui dige areaal in 2012 met nog eens tien procent zal zijn ge krompen. Of dat tempo werkelijk zo hoog ligt, valt ove rigens na komende zomer met meer zekerheid te zeg gen, aldus Adriaanse. Dan wordt een derde hoogteme ting gedaan van de platen. De Westerschelde kent geen zandhonger. Daar verstei len de platen eerder door sterke stroming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33