Zeeland Ziekenhuis Zeeland Hoe krijgt de provincie 75 Zorgen om Tzalwel PZC 1 2 I Dinsdag 19 juni 2007 PZC WÊIÊÊm De krant 4 weken voor €9r95! Onderzoek naar inzet van een traumahelikopter vanuit Goes voor de drukke zomermaanden. MARLEEN BLOMMAERT We zitten samen in de serre. Ze eet een appel en hangt boven de puzzel uit een kinderblaadje. Ze is bijna elf en een mooie meid aan het worden. Haar haar valt in een sluier voor haar gezicht. Achter deze sluier be gint haar gezicht zijn volwassen vorm te krijgen. „Weet jij eigenlijk waar kinderen vandaan komen?", vraag ik haar. Ze kijkt niet op van haar blaadje en laat een geluid ontsnap pen dat een zelfverzekerde ergernis uitdrukt: „Pfïftf, natuurlijk mam." Horen we niet overal over het verval van zeden op jonge leef tijd? Webcams, alcoholvergiftiging, soepele uitruil van Breezers en vrouwelijk lichaam? Met elf staat ze dus op de drempel van dit landschap. Ik als opvoeder moet ervoor wa ken dat ze niet als onwetend schaap over de eerste beste drem pel struikelt. Dus vraag ik door. Ze blijkt niet meer te weten dan dat het zich allemaal in haar buik zal afspelen. Hoe dat allemaal in zijn werk gaat, weet ze niet en interesseert haar niet. „Dat hoeven we pas in groep acht te kennen, mam." Op mijn vraag of ik haar zal vertellen hoe dit allemaal in zijn werk gaat, heb ik haar aandacht. Ze kijkt me aan met de appel losjes in haar hand. Ze trekt haar ene wenkbrauw op en fronst de andere. Het puntje van haar neus wordt opgetrokken. - „Zal ik het je vertellen, meis?" - „Nou nee mam, laat maar. Ik ben net een appel aan het eten en ik heb het gevoel dat ik de appel daarna niet meer hoef." Ik lach en vertel toch maar de belangrijkste hoofdstukken uit het verhaal. Ze kijkt me aan en zegt: ,,'t Zal wel." Ze neemt een laatste hap van haar appel en huppelt weg. Het verhaal vliegt al weer langzaam haar andere oortje uit. Ik moet ervoor waken dat ze over de eerste drempel struikelt COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon- m i HH nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur/ Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om m et persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Ziekenhuis Zeeland verdeelt de komende vijfjaar de zorg over de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes. Goes krijgt de verbeterde intensieve zorg. Vlissingen krijgt een 'spoedplein'. door Claudia Sondervan Ambulances boven de Westerschelde rijden per 2009 allemaal naar Goes. Daar con centreert Ziekenhuis Zeeland, zoals de samenwerkende ziekenhuizen in Vlissingen en Goes zich noemen, de acute zorg met beter uitgeruste intensive ca re, hartbewaking en in trauma ge specialiseerde artsen. In Goes komt ook het nieuwe Zeeuwse hartcentrum, waar in de toekomst gedotterd kan worden. Het daarbij nodige thoraxcentrum, de hoog waardige zorg bij hartcomplicaties, wordt gezocht bij een Nederlands academisch centrum, benadrukt H. Simons, voorzitter van de raad van bestuur: „Géén Belgisch." Patiënten gaan voortaan verder rei zen naar de verschillende locaties, maar treffen dan zorg van betere kwaliteit, stelt Simons. Door de concentratie van zorgsoorten op één plek kunnen de artsen zich verdiepen in behandelingen die in Goes en Vlissingen apart niet vaak genoeg voor komen om er bedre ven in te raken, zegt vice-voorzit- ter van de medische staf A. Lavrijs- sen. Hij noemde ivf-behandelin- gen, tumorverwijdering via kijko peraties en kinderchirurgie. Walcheren wordt de plaats voor de planbare zorg, zoals operaties die niet op stel en sprong hoeven. Dat ziekenhuis wordt met het Zeeuwse bestralingscentrum ZRTI centrum voor de kankerzorg. Vlis singen krijgt ook ruimte voor spreekuren en korte opnamen en er komt een nierdialysecentrum. Dat is nu enkel voorhanden in Goes en Terneuzen. In Vlissingen komt ook een 'spoedplein', een mengvorm van de afdeling spoed eisende hulp en de huisartsen post, waar zo nodig ambulances een tussenstop maken bij de spe ciale spoedeisende hulp-arts. Om de afstand tot de Goese acute zorg te bekorten wordt onderzocht of er in elk geval in de zomermaan den een traumahelikopter ingezet kan worden. Het plan voor de ziekenhuiszorg in Noord- en Midden-Zeeland vergt ook grote investeringen van derden. De extra afrit aan de A58 ten oosten van Goes is er één. Br zijn aanpassingen nodig in de am- daar een diagnostisch centrum voor huisartsen kan komen, met bijzondere aandacht voor ouderen met meerdere gezondheidsproble men. Zo'n centrum komt zeker in Zierikzee, waar ook de oogheel kunde zich sterker gaat profileren. Zierikzee blijft daarbij dagzieken huis voor spreekuur en kleine in grepen. In 2012 moet het nieuwe Zieken huis Zeeland klaar zijn. In de hui dige gebouwen, want één nieuw centraal gebouw vergt te veel geld en tijd, circa tien jaar. De gebou wen in Goes en Vlissingen wor den voor 75 tot 100 miljoen euro verbouwd. De herverdeling van zorg kost geen arbeidsplaatsen, ver zekert Simons. Wel verschuift de behoefte van het ziekenhuis naar meer verpleegkundigen die zich toeleggen op bepaalde zorg, zoals aan nier- of kankerpatiënten. bulancezorg - zoals de invoering van motorambulances die bij gro te verkeersdrukte snel ter plekke kunnen zijn - en de werkwijze van de huisartsenposten. Het openbaar vervoer moet beter. De politiek, maar ook het ziekenhuis heeft daar verantwoordelijkheid, beaamt Lavrijssen. „Als het zieken huis zorgprogramma's opzet waar in partners ook een bijdrage moe ten leveren, zoals de dagelijke bege leiding bij opname voor heup- en knievervanging, moet het zieken huis dat ook mogelijk maken." De artsen van de twee ziekenhui zen besluiten komend halfjaar waar ze spreekuur houden en on derzoek en ingrepen doen: in Goes en/of Vlissingen en/of Zierik zee. In elk geval niet in het Me disch Centrum Middelburg; die polikliniek sluit. Gekeken wordt of Waar gaat de patiënt straks naar toe bij: Auto-ongeval met ernstig letsel: Goes Gebroken been ('mooie breuk'): Goes/Vlissingen Verbrijzeld been: Goes Baby met een slokdarmvernauwing: Goes. Nu moet het kind daarvoor naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Hartfalen: Goes. Nu nog met doorzending naar De Klokkenberg in Breda of UZ Antwerpen voor dotteren, tot dat ook kan in Goes. Openhartoperatie: thoraxcentrum Erasmus Medisch Centrum Rotterdam Hersenbloeding: Goes Hersenletsel: Rotterdam Versleten knie: Vlissingen Gebroken heup: Goes Onderzoeken: Goes/Vlissingen/Zierikzee Spreekuren: Goes/Vlissingen/Zierikzee Dit najaar proberen de twee zie kenhuizen opnieuw of de Neder landse Mededingingsautoriteit fu sie toestaat. Vorig jaar kozen de zie kenhuizen voor een omslachtige vorm van samenwerking toen de NMa wars van fusie bleek. De be waker van de vrije marktwerking vond dat met één groot ziekenhuis in Noord- en Midden-Zeeland de overige ziekenhuiszorg in de regio op te grote afstand ligt om concur rerend te zijn. De betere kwaliteit van de medische zorg woog toen niet op tegen dat concurrentiebe- lang. „Wij geloven dat we nu een betere onderbouwing kunnen voorleggen van de noodzaak tot kwaliteitsverbetering," zei Simons. Hij zei daarbij gesteund te worden door de Nederlandse Zorgautori teit, de kwaliteitsbewaker van de Nederlandse zorg. door Claudia Sondervan Patiëntenverenigingen heb ben een dubbel gevoel bij de voorgestelde taakverdeling in de Noord- en Midden-Zeeuwse ziekenhuiszorg. Het vertrek van de intensive care uit Vlissingen baart hen grote zorgen. Dokters die sa menwerken op één plek om bete re medische behandelingen moge lijk te maken, juichen z'ij toe. „We hebben altijd een fusie voorge staan, al gaat meer kwaliteit ten koste van de nabijheid van de zorg," zegt bestuurslid F. Zwemer Linksom of rechtsom, het ontbrekende geld voor een tunnel bij Sluiskil moet ken nelijk uit de Westerschelde- tunnel komen. Twee jaar geleden kwam de provincie met het idee de Westerscheldetunnel twin tig jaar later tolvrij te maken. Door ANALYSE door Ernst Jan Rozendaal een voorschot te nemen op de uit eindelijke winst kon dan een tun nel bij Sluiskil worden betaald. De toenmalige minister van Finan ciën, Gerrit Zalm (WD), wilde lie ver de aandelen aan een marktpar tij verkopen en zo geld vrijspelen voor de tunnel bij Sluiskil. Provin ciale Staten en Tweede Kamer sta ken daar vorig jaar een stokje voor, uit vrees dat met een commerciële uitbater de toltarieven de pan uit zouden rijzen. De TWeede Kamer suggereerde mi nister Zalm genoegen te nemen met minder rendement om de tun nel bij de Sluiskil te kunnen beta-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2