Middelburg bakermat van telescoop Akkoord over nieuw plan voor St Laurens Expositieruimte Fort Rammekens is in de zomer ook inspiratiebron Onda geeft concert in Ritthem DE RODE PILAREN Zeeuwse hoofdstad in 2008 middelpunt van herdenkingsactiviteiten. Omega Combi: 3 halen 2 betalen! Drogisterij Kruiderij www.derodepilaren.nl Omega Combi Q10: 13 halen 2 betalen! x» X9Ï waar anders? www.autoshak.nl GEEN TUD OM UW DROOM AUDI/VW TE ZOEKEN? IAAT ONS 'M VOOR U VINDEN... w PZC Dinsdag 19 juni 2007 23 door Henk Postma MIDDELBURG - De Zeeuwse hoofd stad staat volgend jaar internatio naal in de kijker als 'bakermat van de telescoop'. De wereld staat er dan bij stil dat dit instrument vier eeuwen terug in Middelburg is uit gevonden. Volkssterrenwacht Phi- lippus Lansbergen pakt de herden king groots aan. „Het is een unieke kans om Mid delburg internationaal op de kaart te zetten", zegt voorzitter Tjerk Westerterp. De uitvinding van de telescoop zette het wereldbeeld op de kop. Galilei bewees ermee dat de aarde niet het centrum is van het heelal, maar slechts een onbe duidend stipje. „Geen enkel weten schappelijk instrument heeft zo'n grote invloed gehad op ons den ken en ons wereldbeeld." Wie de telescoop precies heeft uit gevonden, is nu niet meer te ach terhalen. Maar zeker is dat twee Middelburgers, brillenslijper Zacharias Janssen en zijn buur man Hans Lipperhey, in 1608 als eersten kijkers ontwikkelden waar wetenschappers, krijgslieden en zeevarenden mee de verte in kon den turen. Prins Maurits bestelde er meteen een aantal voor zijn leger, en een jaar later bouwde Galilei het in strument na om er de hemel mee af te speuren. Hij bewees ermee dat de aarde, en daarmee ook de mens, niet de 'kroon op de schep ping' is, al duurde het nog bijna vier eeuwen alvorens ook de ka tholieke kerk dat officieel onder ogen wilde zien. De volkssterrenwacht heeft inmid dels een programma op stapel staan dat Middelburg wereldwijd tot de kern maakt van de herden kingsactiviteiten. Herfst 2008 vie ren wetenschappers, verzamelaars en conservators de vierhonderdste geboortedag van de telescoop in Middelburg met een meerdaags in ternationaal congres en een sym posium. Daarnaast wordt gewerkt aan tentoonstellingen, een astrono mische wandelroute, leskisten voor het onderwijs, de uitgave van boeken, ontwikkeling van een spe ciale website en vervaardiging van een bouwmodel van de eerste tele scoop. Tal van bedrijven en instel MIDDELBURG - Volgend jaar moet er een nieuw plan liggen voor de uitbreiding van Sint Laurens. De gemeenteraad van Middelburg is gisteravond akkoord gegaan met een voorstel van die strekking van het college. Wethouder H. Kool- Blokland (CDA) beloofde met de bewoners van het dorp te overleg gen over de uitwerking van het plan. Vast staat wel dat er starters- woningen, goedkope huurhuizen en woningen voor ouderen moe ten komen. Eigenlijk was het de bedoeling dat de raad ook het plan zelf al zou vaststellen, maar de wethouder be sloot het vorige week in te trekken na felle protesten uit het dorp. Vooral de dorpsvereniging heeft zich tegen de uitbreiding met 150 woningen verzet. De vereniging is niet tegen uitbrei ding, maar vindt dat de huizen niet in één keer gebouwd moeten worden. Het college zegt dat wel moet om de goedkopere wonin gen te kunnen betalen. De nieuwe wijk in Sint Laurens moet aan de zuid-westkant van het dorp ko men. lingen spelen daar met speciale ac tiviteiten op in. Daaronder de Roosevelt Academy, Filmtheater Schuttershof en Focus Optiek. Een Amerikaanse filmmaatschappij komt naar Zeeland om een docu mentaire over de uitvinding te ma ken. Als klap op de vuurpijl hoopt de sterrenwacht dat Middelburg vol gend jaar een monument kan ont hullen. maar het wordt geen stand beeld van Zacharias Janssen of Hans Lipperhey. Want het is niet helemaal zeker wie echt de eerste verrekijker bouwde. Het kan goed zijn dat anderen al wat eerder ontdekten dat je met holle en bolle glazen veel verder kan kijken dan je neus lang is. Maar de Middelburgse telescopen waren wel de eersten die furore maakten als wetenschappelijk en militair instrument. Dat, aldus de sterrenwacht, maakt ze minstens zo belangrijk als de uitvinding van de boekdrukkunst. RITTHEM - In de zomermaanden openen in Fort Rammekens in Rit them twee nieuwe exposities. De kunst die wordt tentoongesteld, is gerelateerd aan het zeefort. Juul Kortekaas gaat terug naar de bron van het fort. De kunstenaar maakt een portret van Maria van Hongarije, die in haar periode van landvoogdes van de Nederlanden opdracht gaf tot de bouw van Rammekens. Dat portret komt op een lange vaandelachtige vorm, in gebed tussen twee vaandels waar in alle jaartallen vanaf 1555 tot nu staan afgebeeld. Ook komt er een strakke roestvrijstalen bak met blad- en waterspiegelingen. Ook Conny Umbgrove liet zich in spireren door Rammekens. Zij ver werkt haar waarneming van graffi ti, erosie en bijvoorbeeld verbrok kelde schietgaten in verdedigings muren tot transparante beelden. De exposities zijn van 1 juli tot en met 31 augustus dagelijks te zien. Op maandag is het fort gesloten. RITTHEM - Brassband Onda uit Rit them en OKK uit Westkapelle ge ven zaterdag samen een concert in Ritthem. Het wordt gegeven ter gelegenheid van de jaarlijkse sjezenwedstrijd en begint omstreeks 15.30 uur na bij de Dorpsstraat. Nü 150 capsules van 50,85 voor 33,90! normale prijs 16,95 per stuk i Nü 120 capsules van 74,85 VOOr 49,90! normale prijs 24,95 per stuk 400 jaar geleden bouwden Middelburgers de eerste telescoop. Dat was 'minstens zo belangrijk als de uitvinding van de boekdrukkunst', foto Jan Koeman AUTOBEDRIJF 'S-HEER ARENDSKERKE Vermetstraat 38 0113-561381

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25