Vale gieren verrassen vogelaars Word ook abonnee! Zeeuwse economie blijft achter Provincie wil tunnel overnemen van Rijk Zeeuwse ziekenhuizen specialiseren Roofvogels uit Spanje zoeken naar voedsel op Zeeuwse grond. Sergeant-majoor Jos Leunissen uit Duiven omgekomen. Stil rijden op rubberen wegdek Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 Dinsdag 19 juni 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 142 - los nummer 1,30, zaterdag 1,85www.pzc.nl HET WEER: Geregeld zon BORSSELE - De provincie wil de aandelen van de Westerschelde- tunnel overnemen van het Rijk. Volgens gedeputeerde Poppelaars (CDA, Financiën en Infrastruc tuur) is op die manier de financie ring van de tunnel bij Sluiskil het best rond te krijgen. De provincie kan namelijk genoegen nemen met een lager rendement op de tol tarieven. Met de provincie achter de knoppen zal de tol ook minder snel omhoog gaan, stelt Poppel aars. Hij heeft de kwestie gisteren in Borssele besproken met minis ter Bos (PvdA, Financiën). Die is tegen privatisering van de tunnel, maar heeft geen principiële bezwa ren tegen verkoop aan een andere overheid. „Als het maar wel finan cieel verantwoord gebeurt", zegt Bos. Hij wacht een voorstel van de provincie af. Daaraan wordt ge werkt, verzekert Poppelaars. pagina 2: 75 miljoen GOES - De Zeeuwse ziekenhuizen boven de Westerschelde willen ge specialiseerde taken gaan verdelen. Het Oosterscheldeziekenhuis in Goes krijgt de intensive care, de hartafdeling en het traumacen trum. Ziekenhuis Walcheren blijft de eerste behandelplaats voor kan kerpatiënten en locatie voor plan bare operaties. Het Rode Kruiszie- kenhuis in Zierikzee blijft dagzie kenhuis en oogcentrum. De drie vormen samen Ziekenhuis Zee- land-in-oprichting en gaan nog maals voor fusie. De poliklinieken in Middelburg gaan dicht. pagina 2 en 3: ziekenhuis Zeeland Elke Zeeuw heeft recht op een ziekenhuis dicht bij huis Handen af van de vrije woensdag middag op de basisschool HBflHBHHHHi 74% oneens 26% EN Zeeland: 2, 3, 21 t/m 27; Binnen land: 4 en 5; Buitenland: 6 en 7; Meningen: 9; Beurs: 12; Economie: 13; Weer: 18; Strips: 19; Cultuur: 28; Agenda: 29; Buitengebied: 30 en 31; Sport: 33 t/m 37; Televisie: 38 en 39. door Raymond de Frel IJZENDIJKE - Zijn vraag klinkt haast wanhopig. „Staan jullie hier voor de vale gieren?", klinkt het met Vlaams accent. „Ik kom van Ertvel- de. Een groep van 35 vogels? Amai! Welke kant op? Dank u!" En weg is de Belg weer, dieper de West-Zeeuws-Vlaamse polder in. Net als tal van andere vogelliefheb bers in de hoop deze maandagmid dag een glimp op te vangen van de roofvogels, met een spanwijdte van zo'n tweeënhalve meter alles behalve kleine jongens. En toch is het verdraaid lastig om de gieren te spotten. „Met een beetje ther miek in de lucht is 30 kilometer voor zo'n gier helemaal niets. De groepen splitsen dan ook con stant", zegt de Zeeuwse vogelken ner Alex Wieland. Ah, vandaar al die uiteenlopende meldingen en aantallen. In Oostburg (56), bij de Oosterscheldekering (1), in het Bra bantse Gilze-Rijen (50) en dan weer in Leerdam (9). Martje en Adri Scheele uit Oost burg zagen er elf over hun huis vliegen. „Ik merkte het aan mijn duiven, want die waren nogal ner veus", aldus Martje Scheele. Vakan tiegangers Klaas en Marja Brouwer Zuiddorpe. foto Peter Meiningen uit Doesburg hebben aan de rand van Oostburg nog meer geluk. „Ik tel er zeker 35", zegt Marja Brou wer. Hartstikke leuk natuurlijk, maar de echte reden voor het be zoek van de gieren aan Nederland en België is veel minder fraai. In hun leefgebied, de Spaanse Pyre neeën, kunnen zij geen voedsel meer vinden. Wieland: „Tot voor kort gooiden boeren hun slachtaf val net buiten de dorpen op een hoop. De gieren aten die kadavers op. De Europese Commissie heeft bepaald dat die dode beesten moe ten worden vernietigd door des tructiebedrijven. En dus zijn de gieren op zoek naar eten." De commissie was gisteren boos over de aantijgingen dat EU-regel- geving te streng zou zijn en de die ren daarom zouden verhongeren. Weer dode in Uruzgan door onze redactie binnenland DEN HAAG - Bij hevige gevechten om de stad Chora in de Afghaanse provincie Uruzgan is gisteren op nieuw een Nederlandse militair om het leven gekomen. Het gaat om de 44-jarige sergeant-majoor Jos Leunissen uit het Gelderse Dui ven. Drie andere Nederlanders raakten tijdens gevechten met de Taliban gewond. In totaal zijn in Afghanistan nu zeven Nederlan ders omgekomen. Eén Nederland se militair sloeg de hand aan zich zelf. Jos Leunissen was de tweede mili tair in vier dagen tijd die in Afgha nistan het leven liet. Afgelopen vrijdag kwam soldaat Timo Smee- huijzen (20) bij een zelfmoordaan slag in Tarin Kowt om. „Juist op de dag dat wij zijn stoffelijk over schot terug in Nederland verwach ten, betreurt Defensie opnieuw het verlies van een collega", maak te commandant der strijdkrachten Dick Berlijn gisteren bekend. Leunissen, van het 13de Infanterie- bataljon uit Assen, kwam om door een ongeval tijdens een gevecht rond Chora. Hij laat een vrouw en dochter achter. De drie zwaarge wonde militairen zijn overge bracht naar het militair hospitaal In vier dagen tijd zijn twee Ne- derlandse militairen in Afghanis tan omgekomen: vrijdag soldaat Timo Smeehuijzen en gisteren sergeant-majoor Jos Leunissen. op Kamp Holland. Zij zijn buiten levensgevaar. Chora is een strategisch gelegen middelgrote stad ten noorden van de Baluchi-bergpas. Die vallei scheidt de stad van de Nederland se basis Kamp Holland. Zaterdag openden honderden Tali- banstrijders vanuit de bergen de aanval op controleposten van de Afghaanse veiligheidstroepen in het gebied. Sindsdien wordt er he vig gevochten. pagina 4: Leunissen was een sociaal bewogen mens Acht militairen van de Koninklijke Landmacht dragen de kist met het stoffe lijk overschot van de vrijdag in Afghanistan gesneuvelde militair Timo Smeehuijzen het vliegtuig uit. Het lichaam is gisteren aan het begin van de avond met een C-130 Hercules op de vliegbasis in Eindhoven aangekomen. Na een korte ceremonie is het lichaam overgedragen aan de nabestaanden. Een delegatie, onder wie enkele militairen van het Bataljon Limburgse Ja gers, begeleidden het lichaam naar Eindhoven. Op de kist, bedekt met de Nederlandse vlag, lagen verder de baret van de soldaat, zijn medailles en een krans. Ongeveer dertig collega's vormden een erehaag. foto Rob Gieling/Defensie/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1