IS zo Test kan concentratie bij werknemers meten Veel woningen zijn bij brand onderverzekerd Fabrikanten profiteren gratis van Sonja Bakker Kunst op de werkvloer is goed voor creativiteit PZC Dinsdag 19 juni 2007 I 1 7 Vrouwelijke starters Een op de drie startende ondernemers is vrouw (32 procent). De bedrijven van deze in totaal 28.000 vrouwen zijn vooral te vinden in de sector 'persoonlijke diensten' (zoals kapsalon en schoonheidssalon) en de detailhandel. In 2000 was in Nederland nog één op de vier starters vrouw. Ook internationaal neemt het aantal vrouwen toe dat een eigen zaak begint. In Canada werden vorig jaar vier van de vijf bedrijven door vrouwen gestart. In Zweden is net als in Nederland ongeveer eenderde vrouw. En in China - 19,6 miljoen vrouwelijke ondernemers - wijzen onderzoekers er op dat vrouwen financieel succesvoller dan mannen zijn in het runnen van een zaak. stopt, misschien om faillissement te voorkomen. En sommige za ken gingen over in een ander be drijf. De startende ondernemer kan steeds meer rekenen op steun vanuit de overheid. Zo is het - on der voorwaarden - mogelijk om een eigen bedrijf te beginnen met behoud van uitkering. De po litiek maakt zich sterk voor ver eenvoudiging van de regelgeving voor parttime ondernemers. En er lijken maatregelen in het ver schiet om dure verzekeringen als de arbeidsongeschiktheidsverze kering beter bereikbaar te maken voor de kleine zelfstandige. „Behalve deze stimulerende maat regelen is er voldoende informa tie beschikbaar voor de starter", vult Boulogne aan. „Onze websi te en die van de belastingdienst bijvoorbeeld is goed gevuld. We hebben laatst een nieuw model ondernemingsplan op onze site gezet, binnen één maand was dat al 36.000 keer gedownload. Je kunt jezelf honderd procent voor bereiden. Alle informatie is be schikbaar, er hoeft dus geen wit te vlek meer te zijn. Alleen de commerciële uitwerking kan slecht worden voorspeld." Astrid Danneleit (41) uit Olden- zaal vond bij de start van haar borduur- en naaibedrijf vorig jaar dat er soms zelfs te veel informa tie op haar afkwam. „Ik ben Oefen een liftpraatje. Als het verhaal over uw product kort en krachtig is, vergroot het de verkoopbaar heid. maar klein, terwijl de informatie zeer uitgebreid is en op grote be drijven gericht. Wat moet ik met een opstalverzekering als ik mijn naaimachines gewoon thuis heb staan? Dat heeft me in het begin veel uitzoekwerk gekost. Maar eenmaal de stap gezet, kun je aan de slag. Met een speciale krediet rekening kon ik mijn naai- en borduurmachines aanschaffen. Voor de rest pak ik het graag kleinschalig aan." Voor sommige banen kan een ge brek aan concentratie desastreus zijn. Denk aan buschauffeurs of luchtverkeersleiders. Aan het Uni versity College in Londen is een computertest ontwikkeld die kan meten welke werknemers snel af geleid zijn. De test kan worden ge bruikt om voor bepaalde banen ongeschikte sollicitanten op te spo ren en bestaat uit letterraadsels die binnen een bepaalde tijd moeten worden opgelost. Opvallend is dat vaak bij makkelijke tests de aan dacht verslapt en er fouten wor den gemaakt. Na een woningbrand is het meest al de verzekering die de schade dekt. Maar niet iedereen is vol doende verzekerd, in dat geval is er sprake van onderverzekering. Volgens de Nederlandse verzeke raars zou een op de vijf woningen gemiddeld 20 procent onderverze kerd zijn. Daarom hebben een aan tal verzekeraars - waaronder Reaal - een zogeheten Herbouwwaarde meter, waarmee kan worden uitge rekend wat de herbouwwaarde van het huis is, om die te vergelij ken met de verzekerde waarde. Dieetgoeroe Sonja Bakker is voor sommige voedselfabrikanten een zegen. Als ze in haar boeken een product aanprijst als een 'verant woord tussendoortje' holt lijnend Nederland massaal naar de win kel. Maar in een interview met het zakenblad Bizz spreekt Sonja haar ergernis erover uit dat die fabrikan ten haar niet een bedankje kun nen sturen voor de naamsvermel ding: „Ze lachen zich rot om die gratis publiciteit. Maar een bedank je, ho maar. Dat valt me zó tegen van die fabrikanten." Kunst aan de kantoormuur doet het goed. Volgens Management Team beheert alleen al ING 20.000 kunstwerken. Management Team deed onderzoek onder haar lezers wat ze van die kunst vinden. Daar uit blijkt dat 68 procent de kunst geen weggegooid geld vindt. De meeste respondenten zien de kunst als iets dat medewerkers kan motiveren en bezoekers behagen. En volgens Hester Alberdingk Thijm van Akzo Nobel blijkt dat werken in de nabijheid van kunst de creativiteit ten goede komt. T Sonja Bakker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17