Geld en werk Een eigen bedrijf Bubbelig China SI Handige geldgids voor studenten &/dS//rtgd'enSt 1 6 I Dinsdag 19 juni 2007 PZC GELDZAKEN door Corné van Zeijl Beter de ballon nu een beetje laten leeg lopen dan dat hij straks klapt Afgelopen weken waren de koersbewegingen in China volop in het nieuws. In de afgelopen 12 maanden ging de Chinese Shenzhen index met 300 procent omhoog, maar in een paar weken is daar weer 20 procent vanaf Dat klinkt als overmatige speculatie. Zeker als dat gepaard gaat met een explosie in het aantal nieuwe beleg gingsrekeningen. Het aantal nieuw geopende effectenreke ningen in China bedroeg de afgelopen maand 200.000 per dag. Bij Binck, Alex of SNS zou de vlag uitgaan als ze deze aantal len in een jaar binnen kregen. Deze aantallen lijken natuur lijk enorm, maar bedenk ook dat er 1,3 miljard Chinezen zijn. En nog steeds hebben zij 95 procent van hun vermogen op een spaarbankboekje staan. Maar Chinezen gokken graag, kijk maar eens in een casino op een doordeweekse avond, en 300 procent per jaar is een percentage dat gretig maakt. Om deze speculatie wat af te remmen heeft de Chi nese regering de aankoopbelas ting op aandelen verhoogd van 0,1 naar 0,3 procent. Nadat de Chinese koersen daal den als gevolg van deze maatre gel ging er een kleine siddering door de wereldwijde beurzen. Immers, de vorige keer dat het in China rommelde, volgde er een flinke correctie op de AEX. Een correctie van 20 procent is niet meer dan gezond na zulke extreme koersuitslagen. An ders gaat men maar denken dat 300 procent in een jaar ge woon is. Dit is ook precies de bedoeling van de Chinese rege ring. Beter de ballon nu een beetje laten leeg lopen dan dat hij straks klapt. Maar is het nu een bubbel of niet? Dan moeten we niet al leen naar de koersen kijken, maar ook naar de waarderin gen. Een veel gebruikte waarderingsmethode is om de koer sen te vergelijken met de winsten, ook wel de koers/winst verhouding genoemd. Voor de aandelen waar de Chinezen in mogen beleggen, bedraagt deze verhouding 30. Dat is hoog. Ter vergelijking in Nederland is de koers/winst 12, maar ja de winsten groeien hier dan ook wat minder hard. In China zijn de winsten in de afgelopen vijfjaar meer dan verdub beld. Maar zelfs in het licht van deze winstexplosie, blijft het de vraag of de winstgroei zo fors zal blijven dat ze deze extre me waarderingen rechtvaardigen. Wat kunt u als lezer met deze informatie? De meeste Wester se China-fondsen beleggen alleen in de B-aandelen en deze zijn aanmerkelijk goedkoper dan de lokale aandelen. Maar als de lokale A-aandelen dalen, zullen de aandelen in uw China beleggingsfonds mee naar beneden gaan. Als belegger in een gemiddeld China-fonds heeft u in de afgelopen drie jaar 132 procent rendement gemaakt. Dat klinkt prachtig, maar daarvóór had u zeven jaar lang verlies geleden. Ach, China is en blijft een land van veel groei en veel speculatie. Als u met de toppen wilt meedoen, moet u ook tegen de da len kunnen. Corné van Zeijl is fondsbeheerder bij SNS Asset Management. Nu de tijd van de exa mens achter de rug is, staan veel scholieren aan de vooravond van een studie. Maar studeren kost geld. Hoewel niet elke studie even duur is, moeten de kosten wel op de een of andere manier worden gefinancierd. Om het financiële plaatje wat inzichtelijker te maken heeft het Nibud (Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting) de GeldWijzer Studenten gemaakt. De GeldWijzer is bedoeld voor stu denten en hun ouders die met stu diefinanciering te maken hebben en voor scholieren en hun ouders die binnenkort beginnen met een vervolgopleiding waarvoor zij stu diefinanciering kunnen aanvragen. In de Nibud-brochure wordt on der meer aandacht gegeven aan de Wet op de studiefinanciering, de berekening van de ouderlijke bij drage, bijverdiensten van studen ten en studieschuld. De prijs van de brochure is 9,75 eu ro. U kunt online bestellen via www.nibud. nl. U heeft uw bestel ling dan binnen een paar dagen in huis. U kunt ook bestellen door 9,75 euro over te maken op Post bankrekening 368700, ten name van Nibud, Utrecht onder vermel ding van bestelnummer E23. De verzendkosten zijn bij de prijs in begrepen. De bestelling is binnen twee weken binnen. Het aantal startende ondernemers blijft stijgen. De overheid stimuleert en er is steeds meer informatie beschikbaar. door Jessica van Ceel illustratie Jos Diender foto's ANP en CPD Het had wat meer om handen dan alleen de aanschaf van wat ge reedschap en een bus je, maar toen John van der Wie len (33) en Niels Vogels (29) uit Oss eenmaal besloten om een ei gen bestratingsbedrijf te begin nen, was het zo gepiept. Het eer ste half jaar deden ze nog op drachten voor hun oude baas, in middels hebben ze met hun bouwbedrijf voldoende eigen op drachtgevers. Zo leggen ze op dit moment de opritten aan van een nieuwbouwwijk in de Brabantse stad. „We hebben ons eerst goed laten voorlichten over belasting, verze keringen en keuringen", vertelt Van der Wielen. „Daarna was het snel geregeld. Ik wilde allang een eigen bedrijf, ik werkte al sinds begin jaren negentig voor een baas. Daar kon ik weinig promo tie meer maken, bovendien wist ik dat je als zelfstandige veel meer kon verdienen. We doen nu hetzelfde werk en verdienen meer. Maar ja, we werken er ook harder voor." Van der Wielen en Vogels beho ren tot het gestaag groeiende le ger van startende ondernemers dat Nederland telt. Het aantal starters steeg het afgelopen jaar zelfs tot een recordhoogte, bleek uit het Startersprofiel 2006 van Tips voor de startende ondernemer Kijk om u heen: De startende ondernemer is meestal gefixeerd op het product of de techniek. Maar kijk juist ook naar de klanten, de markt en de prijs. Het gaat niet alleen om het mooie idee. Heb ook niet de neiging om alles zelf te doen. Maar netwerk met collega's, concurrenten en klanten. Wees geen solist. Spiek bij de buren: Onderzoek hoe gelijksoortige bedrijven het doen. Met goed afkijken is niets mis. Kijk hoe andere bedrijven het aanpakken: hoe spreken ze klanten aan, hoe ziet hun website eruit, hoe is de organisatie van het bedrijf ingericht? Voer een goede administratie: Wees als ondernemer zorgvul dig met uw administratie, an ders breekt het op. Bij een slech te administratie neemt de belas tingdienst u niet serieus, en de bank ook niet. Bovendien heeft u zelf geen inzicht meer. Was die factuur wel verstuurd? De belastingdienst komt, hoe dan ook: De blauwe envelop komt, houd daar rekening mee. Maak niet al uw geld op, inves teer niet alles in uw zaak. De vuistregel is een derde van de winst (zonder btw) apart te zet ten voor de belastingdienst. Maar het is ook een verraderlij ke regel, want bij meer winst kan het oplopen tot 50 procent. Oefen uw 'liftpraatje': Als u uw verhaal niet in één alinea kunt ver tellen, dan kunt u uw product of dienst niet goed verkopen. Zorg dat u kort en krachtig weet wat u maakt, waarom en wie ervoor moet gaan betalen. Oefen een 'liftpraatje': een kort gesprek zoals u iemand in de lift zou vertellen wat u doet. Of schrijf een kort stuk voor uw website. Reken niet op familie: Veel ondernemers starten met hulp van fa milie en vrienden. Ze staan achter de kassa, nemen de telefoon op of helpen mee in het restaurant. Reken daar niet op in uw business plan. De hulp van vrienden en familie is meestal van korte duur. Houd het flexibel: Als u mensen in dienst wilt nemen, weet dan dat het personeel allerlei rechten heeft en u niet. Het is sociaal voor de werknemer, maar asociaal voor u. Wees voorzichtig. Begin met uit zendkrachten en tijdelijke contracten. Hou het zo flexibel mogelijk. de Kamer van Koophandel. Vorig jaar begonnen 90.000 personen een eigen onderneming, een toe name van ro.ooo ten opzichte van 2005, ofwel een groei van 12 procent. Samen startten de nieu we ondernemers - met een ge middelde leeftijd van 37 jaar - 85.000 bedrijven. Opvallend is de groei van het aan tal starters in de bouw. Deze sec tor groeide met bijna 16.000 nieu we ondernemers. Bijna de helft daarvan zijn klusbedrijven. Het zijn vooral zogenaamde zzp-ers (zelfstandigen zonder personeel), ook wel eenpitters genoemd. De behoefte aan flexibele krachten groeit nu de economie aantrekt. Een relatief klein gedeelte (2.300) van deze bouwbedrijfjes is opge richt door Polen. Zij omzeilden met het starten van een eigen be drijf de Nederlandse regelgeving voor werknemers uit de nieuwe EU-landen. Deze restricties zijn inmiddels verdwenen en het is dus nog on duidelijk of de groei van het aan tal Poolse klusbedrijven in Neder land doorzet. Een andere opvallende trend is de groei van het aantal vrouwelij ke starters. Was in 2000 nog een kwart van de startende onderne mers vrouw, in 2006 was dat al één op de drie. Met de groei van het aantal star ters, krijgt projectleider Rogier Boulogne van de Kamer van Koophandel ook meer vragen over het opzetten van een eigen zaak. De meest gestelde vraag: Wat komt er allemaal bij kijken om een eigen bedrijf te starten? „Het is de meest gestelde en de ir- ritantste vraag", zegt de project leider die zich specifiek richt op startende ondernemers. „De vraag is zo breed. We heb ben er checklists en een mo del-ondernemingsplan voor. Maar het antwoord verschilt per bedrijf Een adviseur hoeft bij wij ze van spreken alleen een bordje aan zijn deur te hangen. Maar wil je een nieuw product op de markt zetten, dan moet je een complete productie en verkoop- lijn inrichten, nog los van de oc trooiaanvraag. Toch is het starten van een nieuw bedrijf over het algemeen goed te doen. Soms mopperen rhensen wel op de grote hoeveel heid administratie, maar dat is een makkelijke uitvlucht. Tenslot te kun je die altijd nog uitbeste den aan een boekhouder." Boulogne betreurt het dat in de berichtgeving over star ters soms de nadruk lijkt te liggen op het aantal faillisse menten. „Het percentage faillisse menten is erg klein. Van de be drijven die in 2000 zijn gestart, was na vijfjaar minder dan één procent failliet." Na twee jaar was 80 procent van de bedrijven nog in leven. En na vijfjaar bestond ruim 50 procent van de bedrijven nog. Dat bete kent dat de andere helft is ge- Weg met de roze bril: Starten de ondernemers hebben de nei ging om hun eigen toekomst te rooskleurig in te vullen. De roze bril is onvermijdelijk. Roep daar om altijd de kennis van een bank of accountant in om naar uw ondernemersplan te kijken. Zo heeft u een toetsing. Als de bank u geen geld geeft, is het niet verstandig dat uw familie geld in het bedrijf stopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16