Zeeuwse economie doet het slecht Philip Morris slankt af Energiesite onduidelijk Zowel economische groei als kracht is ver beneden de maat. Adecco neemt Duits Humares in Vlissingen koopt uitzendbureau over Portugees detacheringsbureau Sigarettenfabriek Bergen op Zoom schrapt 350 banen. ING breidt uit in Korea met vermogensbeheer Order van 17 miljard dollar voor Airbus Ruim tachtig banen weg bij chipbedrijf Besi Wij geven u de helft cadeau! Dubbeldeks tram zoeft door Hongkong pzc Dinsdag 19 juni 2007 13 door Jeffrey Kutterink goes - De Zeeuwse economie be hoorde in 2006, net als de jaren er voor, tot de slechtst presterende van het land. Dat schrijven economen van de Rabobank in de Visie op provincia le dynamiek. Ze hebben Neder land verdeeld in 40 regio's en ge ven die een rapportcijfer. De re gio's worden beoordeeld op econo mische groei (winst, omzet, werk gelegenheid) en economische kracht (aandeel investerende be drijven, productiestructuur). Zeeuws-Vlaanderen krijgt een on voldoende (5,2) en staat daarmee op de voorlaatste plaats van de re gio top 40. Alleen Delfzijl en omge ving doet het nog iets slechter (5,1). Zeeuws-Vlaanderen profi teert wel een fractie meer van de opleving van de economie dan de rest van Zeeland. Dat komt door de aanwezigheid van grote chemi sche bedrijven. Overig Zeeland krijgt nauwelijks een beter rapportcijfer dan Zeeuws-Vlaanderen en eindigt met een 5,5 op de 36e plaats. De re gio groeit iets meer dan Zeeuws-Vlaanderen. Dat vertaalt zich vooral in meer banen. Ook in 2005 haalde de Zeeuwse economie een onvoldoende. Toen deed Zeeuws-Vlaanderen het mar ginaal beter dan de rest van Zee land. Al jaren waarschuwen de econo men van de Rabobank dat de Zeeland, Delfzijl, Groningen en Friesland zijn de hekkensluiters van de economische regio top 40 van de Rabobank. De Zeeuwse economie is te eenzijdig. Zeeuwse economie eenzijdig is op gebouwd. De inspanningen van de provincie om de Zeeuwse econo mie te versterken laten zich nog niet in de cijfers vertalen. Behalve Zeeland, deden vorig jaar ook IJmond, de Kop van Noord-Holland en de Zaanstreek het matig. Tot de sterke groeiers behoren Flevoland en Utrecht. Zij krijgen een 7,0 en een 6,7. De sterkste groeier van 2006 is Noordoost-Brabant. Die regio had in 2005 nog een relatief slecht jaar. Opvallend is ook de groei van de regio's in Oost-Nederland. Het jaar daarvoor scoorden regio's in het oosten van het land name lijk gemiddeld of zelfs onvoldoen de. In 2006 deden vooral de oostelijke gebieden in Gelderland en Overijs sel het goed. Ook Midden- en Zuidoost-Brabant halen een dikke voldoende. Groot-Rijnmond is de krachtigste economie van Neder land. Dat is te danken aan een ster ke productiestructuur, een sterk ex port georiënteerd bedrijfsleven, een hoge bedrijfsdynamiek én veel investerende bedrijven. Evenals vorig jaar laat ook Het Gooi en Vechtstreek een hoge sco re zien. bergen op zoom - Sigarettenfa briek Philip Morris gaat alle activi teiten die niet direct met de pro ductie te maken hebben uitbeste den. Momenteel worden bedrijven gezocht die bijvoorbeeld logistieke activiteiten, bewaking, enginee ring en wellicht ook de catering kunnen overnemen. Dit najaar be sluit de directie over de uitbeste dingsplannen en verkassen moge lijk 250 tot 300 werknemers naar een andere baas. De fabrikant van onder meer Marl boro kondigde al eerder aan dat een aantal staffuncties wordt ge schrapt. Zo worden de afdelingen financiën en inkoop nu al gecentra liseerd buiten Nederland. Perso neel, organisatie en informatietech nologie volgen volgend jaar. Al met al verdwijnen zo op termijn 350 van de nu 1700 banen bij Phi lip Morris. Kortgeleden hebben de CNV Be- drijvenbond en FNV Bondgeno ten informatiebijeenkomsten ge houden voor het betrokken perso neel. Tijdens die bijeenkomsten lie ten de mensen een zorgeloze in druk achter. De twee vakbonden maken zich daar zorgen over. den haag - De informatie op web sites van energiebedrijven laat re gelmatig te wensen over. Vooral ta- riefgegevens en opzeggingen zijn onduidelijk. Dat concludeert de Nederlandse Mededingingsautori teit (NMa) na onderzoek. De ener giebedrijven krijgen tot half juli de tijd hun informatievoorziening te verbeteren. Volgens de NMa kan de consument beter vergelijkingssi tes bezoeken voor juiste informa tie over de prijs van elektriciteit en gas. Bij de 32 onderzochte websi tes van energiebedrijven viel het de NMa op dat het vaak onduide lijk is welke bijkomende kosten, zo als energiebelasting, ook nog in re kening worden gebracht. amsterdam - Bankverzekeraar ING neemt de Koreaanse vermo gensbeheerder Landmark Invest ment Management volledig over. Landmark beheert een vermogen van 6,9 miljard euro. De Neder landse bankverzekeraar voegt Landmark samen met zijn lokale maatschappij ING Investment Ma nagement Korea. parijs - Vliegtuigbouwer Airbus heeft zich verzekerd van een order van 17 miljard dollar. Het concern bevestigde gisteren dat het tachtig toestellen type A350 gaat leveren aan Qatar Airways. De tachtig vliegtuigen hebben een waarde van 16 miljard dollar. Daarnaast heeft Qatar Airways voor een mil jard dollar drie dubbeldeksvliegtui gen type A380 bij Airbus besteld. cheserex - Adecco, 's werelds grootste uitzendbureau, neemt zijn-Duitse concurrent Tuja Group over voor 800 miljoen euro. Dit maakte het uitzendbedrijf gisteren bekend. Adecco wil met de overna me zijn positie op de Duitse markt versterken. Tuja heeft 630 werknemers, 127 kantoren en een omzet van 650 miljoen euro. duiven - Chipbedrijf BE Semicon ductor Industries (Besi) in Duiven gaat reorganiseren en schrapt daar bij wereldwijd 85 banen. De onder neming verwacht dat de omzet en het aantal orders in het tweede kwartaal lager uitkomen dan in het eerste. Dat heeft Besi gisteren gemeld. Het bedrijf levert onderde len aan de chipindustrie. Bij Besi werken ruim 1200 mensen. vlissingen - Het Vlissingse mari tieme uitzend- en detacheringsbu reau Humares neemt het Portuge se Cedeinfesta over. Het Portugese detacheringsbureau, gevestigd in Mamede de Infesta bij Porto, is ge specialiseerd in vaklieden in de metaalindustrie. Humares ver wacht dat het bedrijf al dit jaar goed is voor de instroom van 50 tot 100 vaklieden in de scheeps bouw en de industrie. De nieuwe medewerkers worden in Neder land of België gehuisvest en bege leid. Cedeinfesta heeft een omzet van 3 miljoen euro, voornamelijk bij Portugese opdrachtgevers. Cedeinfesta zet als Maintec Portu gal haar activiteiten voort onder het huidige zittende management. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. w, het alfabet van Zeeland hongkong - Een tram raast door de wijk Cause- niale verleden van de stad. De tram doet nog Groot-Brittannië de soevereiniteit over Hong- way Bay in Hongkong. De Hongkong-tramlijn - steeds dienst, ook nu Hongkong onder Chinees kong overdroeg aan China. sinds 1904 in bedrijf - is een erfenis uit het kolo- bestuur valt. Op 1 juli is het tien jaar geleden dat foto Alex Hofford/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13