neraal pardon aan om *- A hulp HI i '/:i- IP I? Av NA V ^SUpP* ^-S r"xt 10 I Dinsdag 19 juni 2007 PZC kloppen Hopen op de ver UTRECHT - Duizenden 'nieuwe' ille gale vreemdelingen melden zich momenteel bij hulpinstanties. Het gaat om asielzoekers die hopen on der het pardon te vallen, maar ook illegalen die hopen van een ande re regeling te kunnen profiteren. Dat blijkt uit cijfers van diverse vrijwilligersinstanties door het he le land. Sommige instanties, zoals Vluchtelingenwerk Friesland, za gen het aantal aanmeldingen in korte tijd zelfs bijna verdubbelen van 400 naar 700 illegale vreemde lingen. De toename van het aantal illega len bij instanties veroorzaakt een grotere druk op de voorzieningen doordat hulporganisaties nu deze mensen doorsturen. Tot nu toe leefden veel illegalen vrijwel on zichtbaar voor de maatschappij uit angst gevonden te worden. Ze ont weken om die reden ook alle in stanties en zochten geen hulp. In Utrecht heeft de toename in middels al geleid tot tientallen nooduitkeringen aan illegalen die mogelijk onder het pardon gaan vallen. Ook de noodopvang zelf puilt uit. De officiële vijftig plaat sen worden inmiddels bezet door bijna negentig mensen. Utrecht verwacht ook extra druk op andere voorzieningen zoals psy chische noodhulp, omdat veel ille galen die nu naar buiten treden, traumatische ervaringen hebben. Medische noodhulp is voor iedere illegaal beschikbaar. De Groningse stichting Inlia ver wacht dat het totale aantal illega len dat een beroep gaat doen op hulpinstanties zal toenemen met zo'n dertig procent. De pardonsite van deze stichting werd in een maand tijd al 18.000 keer bezocht. De Partij voor de Vrijheid ziet in de toename het bewijs 'dat de par donregeling illegalen alleen maar uitnodigt hier te blijven', „Als het nu niet lukt, dan de volgende keer wel, denken ze", zegt woordvoer der Sietse Fritsma. De partij wil dat de hulpinstanties stoppen met het geven van hulp aan illegalen. „Wie geen pardon krijgt, moet worden uitgezet." Asielaanvragen in Nederland, 1 maar hij kwam pas na 2001 bin nen. En die groep valt niet onder het pardon. Vier jaar leeft hij in middels in de illegaliteit. Hij hoopt via Bayiha juridische hulp te krijgen zodat hij een nieuwe procedure kan beginnen. „Ik wil wel terug naar mijn eigen land, maar pas als het veilig is. En dat is het nu niet", zegt hij. Sinds de pardonregeling een feit werd, is het illegale vreemdelin gencircuit in beroering. Vrijwilli gersorganisaties worden overstelpt met hulpvragen van illegalen van wie zij het bestaan niet kenden. Duizenden illegale vreemdelingen die volledig uit het zicht waren van officiële instanties, komen tevoorschijn nu het generaal pardon een feit is. Ze kloppen aan bij hulpverleners in de hoop óók te mogen blijven. De telefoon staat rood gloeiend bij de 41-ja- rige Caroline Bayiha. „Dertig telefoontjes per dag krijg ik. En ik ben pas acht maanden bezig." Ze heeft inmiddels een imposante lijst van meer dan duizend illegale vreemdelingen verzameld. Voorna melijk Afrikaanse illegalen, die het moeilijkst te bereiken zijn voor of ficiële instanties. Maar voor haar niet. Ze is zelf half-Afrikaans. Haar vader kwam uit Kameroen, haar moeder uit Zwitserland. Ze groeide op in Zwitserland en woont sinds 1990 in Nederland. „Het klinkt mis schien gek, maar het komt vooral door mijn huidskleur dat ik ze wel kan bereiken", zegt ze, terwijl ze tegen haar bruine gezicht aantikt. „Ze vertrouwen mij eerder dan een blanke." Vanuit haar christelijke overtui ging begon ze vorig jaar de grote steden af te lopen op zoek naar Afrikaanse illegalen die mogelijk onder het pardon konden vallen. Ook begon ze wekelijkse inschrijf- dagen voor noodhulp in kerkge bouwen. Honderden illegalen uit het hele land komen daar op af. „Alles zit ertussen. Mensen die slachtoffer zijn geworden van men senhandel, prostitutie of dwangar beid. Maar geen mogelijke 'pardon- ner'. Niet één", vertelt ze. De 37-jarige Joe is bijvoorbeeld wel een afgewezen asielzoeker, 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 19 door Jacqueline Steenwijk foto Henriette Cuest/GPD 35.399 21.615 21.208 20.346 22.866

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10