Buitenland Djordjevic opgepakt Etrusken volgens geleerden van Turkse afkomst op scherp maar wacht af Joegoslavië-tribunaal zoekt nu nog vier Servische verdachten. Wetenschappers zeggen eind te hebben gemaakt aan eeuwenoud debat. Iran hekelt Britten na ridderslag Rushdie Duitse Linkspartei en WASC zijn gefuseerd Politie pakt slavenbaas steenfabriek China op Leger van Islam dreigt Alan Johnston te doden PZC Maandag 18 juni 2007 I 9 door onze correspondent Marloes de Koning BELGRADO - In de Montenegrijnse badplaats Budva is gisterochtend een van de belangrijkste nog over gebleven verdachten van oorlogs misdaden in voormalig Joegoslavië gearresteerd. De Serviër Vlastimir Djordjevic is meteen uitgeleverd aan het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag en arriveerde gistera vond in de gevangenis in Scheven- ingen. Djordjevic (58) stond aan het hoofd van de Servische politie in de periode dat in de provincie Kos ovo grootschalig geweld werd ge bruikt tegen de Albanese bevol king. Volgens het tribunaal is hij medeverantwoordelijk voor dat ge weld. De 'verlanglijst' van het Joegosla vië-tribunaal wordt snel korter. Op 31 mei werd generaal Zdravko Tolimir, een assistent van generaal Ratko Mladic opgepakt en uitgele verd. Hij zou een hoofdrol hebben gespeeld bij de massaslachting in Srebrenica in juli 1995. Het tribunaal wacht nu nog op de arrestatie en uitlevering van vier voortvluchtige verdachten: Ratko Mladic, Radovan Karadzic, Goran Hadzic en Stojan Zupljanin. De hoofdaanklager van het tribu naal, Carla del Ponte, sprak vorige week in Belgrado de verwachting uit dat alle verdachten voor het einde van de zomer in Den Haag zullen zijn. Servië staat onder zwa re internationale druk om de laat ste verdachten van oorlogsmisda den uit te leveren. De nieuwe Servische regering noemt het arresteren en uitleveren van verdachten een van haar prio riteiten. De Europese Unie hervat te vorige week uit tevredenheid met de meewerkende houding van de nieuwe regering de onder handelingen met Servië over sa menwerking. De arrestatie gisteren was een geza menlijke operatie van de Montene grijnse en Servische politie en het De Serviër Vlastimir Djordjevic is gisteren uitgeleverd aan het Joegosla vië-tribunaal. foto STR/EPA tribunaal. De politie wilde alleen kwijt dat het om een 'meerdaagse' actie ging en Djordjevic 's och tends vroeg is opgepakt. Djordjevic was hoofd van de Servi sche politie tussen 1997 en 2001, de periode waarin de Servische on derdrukking van Albanezen in de provincie Kosovo ontaardde in een gewapend conflict. Zo'n 800.000 Albanezen vluchtten voor het geweld. Honderden vonden de dood. In 1999 greep de Navo in en maakte met bombardementen een einde aan de controle van Kosovo door het Servische leger en de poli tie. Djordjevic was behalve hoofd van de politie een vertrouweling en ad viseur van oud-president Slobo dan Milosevic. In april 2001 dook hij onder, kort nadat in Servië drie massagraven met lichamen van Al banezen waren ontdekt. Het komt als een verrassing dat Djordjevic in Montenegro is opge pakt. Algemeen werd ervan uitge gaan dat hij zich in Rusland schuil hield. Mogelijk verhuisde hij een paar maanden geleden naar de kustplaats, waar veel hotels in han den van Russen zijn. De Servische televisie meldde gisteren dat het hoofd van de Russische geheime dienst FSB onlangs in Budva was. Djordjevic is samen met zes ande ren aangeklaagd. Hun proces is al begonnen. IT| De gisteren aan het Joegosla- vië-tribunaal uitgeleverde Djord jevic was hoofd van de Servische politie tijdens het gewapende conflict in Kosovo. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - De Etrusken, het myste rieuze volk dat in Centraal-Italië heerste voor de opkomst van Ro me, komen uit het huidige Tur kije. Althans, dat beweren weten schappers uit Turijn, die het DNA van enkele honderden mannen uit Toscane hebben vergeleken met dat van mannen uit onder meer de Turkse streek Anatolië. De herkomst van de Etrusken splijt historici al sinds de tijd van de Romeinen, die zelf in de vijfde eeuw voor Christus onder het juk van die Etrusken wisten uit te ko men. De (hoogontwikkelde) taal en cultuur verschilden sterk van die van andere volkeren op het Ita liaanse schiereiland. Dit voedde de theorie dat de Etrusken, die zeker al in 1200 voor Christus in 'Italië' leefden, van elders waren geko men. Professor Alberto Piazza presen teerde afgelopen weekeinde een studie waarmee hij zegt een einde aan de discussie te hebben ge maakt. Piazza onderwierp vrijwilli gers uit steden met een rijk Etrus- kisch verleden als Volterra, Siena en Arezzo aan een DNA-test. De mannen moesten tenminste drie generaties in die steden wonen, en een achternaam hebben die ty pisch is voor de streek. Het afgenomen genetisch materi aal is vergeleken met dat van 1264 mannen uit andere delen van Tos cane, Noord-Italië, Sicilië, Sardi nië, de zuidelijke Balkan, het Griekse eiland Lemnos en het Turkse Anatolië. Alleen het DNA uit Turkije en Lemnos viel perfect samen met dat van de 'moderne Etrusken'. Piazza deed eerder onderzoek naar DNA-materiaal dat alleen van moe der op dochter wordt overge bracht. Hierbij waren 15.000 vrou wen uit Europa en het Mid den-Oosten betrokken. Ook hier luidde de conclusie dat de oor sprong van de Etrusken in Turkije ligt. Om 'helemaal zeker' te zijn wil Piazza nog genetisch materiaal uit graftomben met elkaar vergelij ken. De zaak van de zogenaamde Oriën talisten, ofwél degenen die menen dat de Etrusken uit het oosten kwamen, was ook al sterker gewor den door een onderzoek van de universiteit van Piacenza. Die stel de vast dat het genetisch materiaal van vier Toscaanse koeienrassen sterk overeenkwam met dat van rassen uit Turkije. Het DNA-onderzoek bevestigt wat de Griekse geschiedschrijver Hero- Het oude Rome heeft de 'superieure' Etruskische cultuur doodgezwegen dotus al in de vijfde eeuw voor Christus schreef. Maar Romeinse historici stelden later dat de Etrus ken uit Noord-Europa of toch 'Ita lië' afkomstig waren. De Romeinen gelden echter als weinig objectief De hiaten in de kennis over de Etrusken komen mede voort uit het feit dat 'Rome' het volk heeft doodgezwegen. Er was geen behoefte te vertellen en kele eeuwen onder het gezag van de Etrusken te hebben geleefd en veel van de superieure Etruskische cultuur te hebben overgenomen. Veel archeologen zijn nog steeds van mening dat de Etrusken wel degelijk een autochtoon Europees volk waren. Zij wijzen er op dat er geen enkel archeologisch bewijs is voor het bestaan van een vroeg-Et- ruskische cultuur in Turkije of van een volksverhuizing naar Europa. Premier Olmert van Israël jogt in Central Park in New York. Hij sprak giste ren met president Bush over de Palestijnse gebieden. foto EPA van hun stoel, maar ze zullen hun marsorder pas krijgen als er echt iets gebeurt. Zoals bommen in het grensgebied, een hervatting van de lancering van raketten tegen Israël of een zelfmoordaanslag. Militair optreden van Israël hoeft niet per se de vorm aan te nemen van een massale invasie. In zekere zin maakt de machtsovername door Harnas de taak van het leger makkelijker. Alle installaties van politie- en veiligheidsdiensten zijn overgenomen door Harnas en vor men nu voor de hand liggende doelwitten voor de Israëlische luchtmacht. Als er geen eind komt aan de wapensmokkel vanuit Egypte - en Harnas zich dus blijft versterken - zal Israël een bufferzo ne bezetten in het uiterste zuiden van de Gazastrook. Andere opties zijn het afsluiten van water, elektriciteit en brand- stofaanvoer. Minister van Strategi sche Zaken Avigdor Lieberman van de rechtsradicale partij Israël Beitenu, is daar voorstander van, maar hij heeft binnen de regering weinig medestanders. Sommige deskundigen hopen dat Egypte uit de gebeurtenissen van de afgelopen dagen de conclusie trekt dat het actiever moet optre den tegen de wapensmokkel. Veel frictie kan worden voorko men als Israël met Harnas contact op laag niveau tot stand kan breng en. Hamas-leiders zeggen dat te willen. De bevolking is per slot van rekening afhankelijk van de aanvoer van goederen via de grens posten met Israël. TEHERAN - Iran uit scherpe kritiek op het besluit van de Britse rege ring om Salman Rushdie in de rid derstand te verheffen. De schrijver van het volgens Teheran godslaster lijke boek De Duivelsverzen is zater dag door koningin Elizabeth tot ridder geslagen. Volgens Iran toont Groot-Brittannië met het eren van 'een van de meeste gehate perso nen in de islamitische wereld' dat het een vijand van de islam is. BERLIJN - De Oost-Duitse Linkspar tei PDS, opvolger van de commu nistische DDR-staatspartij SED, en de WASG, een West-Duitse af splitsing van de sociaaldemocrati sche SPD, zijn zaterdag gefuseerd tot Die Linke. Achthonderd leden van beide partijen stemden in Ber lijn unaniem voor de samensmel ting. Die Linke staat in de opinie peilingen op 12 procent. PEKING - De Chinese politie heeft een man opgepakt in een natio naal schandaal over honderden mensen die onder huiveringwek kende omstandigheden slavenar beid hebben verricht. De 42-jarige Heng Tinghan werd zaterdaga vond na een klopjacht gearres teerd. Heng was de voorman van een steenfabriek. De politie be vrijdde afgelopen week 31 uitge mergelde mensen uit de fabriek. GAZA-STAD - Het Palestijnse Leger van Islam, dat de BBC-correspon- dent Alan Johnston op 12 maart heeft ontvoerd, ontkent dat giste ren een deal is gesloten om hem vrij te laten: Een zegsman verklaar de dat de Schot zal worden 'afge slacht' als niet aan de eisen van de groep wordt voldaan. Harnas ver klaarde eerder dat Johnston bin nen enkele uren vrij zou komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9