Buitenland Links tempert verwachte winst van partij Sarkozy Leger van Israël staat Kinddienstmeisjes onzichtbare vorm van slavernij West-Afrika Palestijnse president Abbas noemt Hamas-milities illegaal Libanese tanks schieten op vluchtelingenkamp bij Tripoli Overwinning UMP valt lager uit dan verwacht; PS is tevreden. Human Rights Watch slaat alarm in rapport over situatie in Guinee. Harnas: Abbas speelt rol bij 'samenzwering tussen VS en Israël'. 122 8 Maandag 18 juni 2007 PZC NAHR EL-BARED - Er is na vier weken strijd niet veel over van het Palestijnse vluchtelingenkamp Nahr el-Bared bij de Libane se havenstad Tripoli. Een Libanese tank (rechts) opende giste ren het vuur op gebouwen waar zich strijders van de Fatah al-lslam bevinden. Het Libanese leger verhevigde dit weekein de de aanvallen op de in het kamp verschanste militanten. De belegering van Nahr el-Bared begon toen veiligheidstroe pen leden van Fatah al-lslam wilden arresteren in een flat in Tripoli. Fatah al-lslam viel daarop vanuit het kamp het leger aan, hetgeen uiteindelijk resulteerde in een omsingeling van het kamp en de vlucht van duizenden Palestijnse bewoners. foto Matt Dunham/AP door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - De rechtse vloedgolf die Frankrijk zou overspoelen is ge stuit op een linkse dijk. De Unie voor een Volksbeweging (UMP) van president Nicolas Sarkozy kreeg gisteren bij de parlements verkiezingen volgens exit-polls een absolute meerderheid: 328 van de 577 zetels. Dat is een verlies van 29 zetels ten opzichte van de vorige verkiezingen, terwijl peilingen vo rige week nog ruim 400 zetels voorspelden. De Socialistische Par tij (PS) had 149 zetels en krijgt er vermoedelijk 206, terwijl het vol gens de peilers de vraag was of de PS er wel meer dan honderd zou halen. Samen met de communis ten (18) en de groenen (4) heeft links volgens de polls 228 zetels te gen 345 voor de UMP en de cen trum-rechtse partner Nouveau Centre (22). De middenpartij Mo- Dem van Franqois Bayrou krijgt er vier en het Front National van lean-Marie Le Pen blijft met lege handen. Het grootste slachtoffer van de linkse opleving is volgens de eer ste resultaten minister van Milieu Alain Juppé, tevens vice-premier, die in het kiesdistrict van Bor deaux is verslagen door zijn linkse tegenstander. Hij diende gistera vond meteen zijn ontslag in. Premier Fillon noemde de zege een 'beloning voor de president'. De regering heeft volgens hem nu de legitimiteit het land te moderni- W* Met eeri campagne tegen een btw van 24,6 procent is links in Frankrijk er in geslaagd de scha de bij de parlementsverkiezingen beperkt te houden. seren. Hij kondigde aan dat het parlement het de komende maan den druk krijgt. Nog voor de zo mervakantie zal het vergaderen over hervormingen op onderwijs, veiligheid, werkgelegenheid en im migratie. Voor Franqois Hollande, die aan kondigde tot 2008 socialistisch par tijleider te blijven, was het goede resultaat van zijn partij een reactie op de 'oneerlijke maatregelen' die de regering heeft aangekondigd, waarmee hij onder meer doelde op de mogelijke BTW-verhoging van vijf procent, die Fillon voor stelt voor 2009. Links ging de ver kiezingen dan ook in met de leuze 'tegen 24,6 procent BTW'. Ondanks de lichte tegenvaller heeft Sarkozy de brede steun die hij wilde. Hij kan zich nu volledig richten op de Europese top van donderdag en vrijdag in Brussel en de aangekondigde hervormingen. zie ook www.parijsblog.nl NAIROBI - Duizenden Guinese meisjes brengen hun jeugd door als dienstmeisjes. Ze worden ont voerd, weggegeven of verkocht. Als dienstmeisjes wacht hen een 18-urige werkdag, zeven dagen per week, zonder salaris. Ze worden geslagen en soms ook seksueel misbruikt. Volgens een nieuw rapport van de mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch (HRW) komen er jaarlijks in West-Afrika zo'n 200.000 kind dienstmeisjes bij. Het onderzoek van HRW richt zich vooral op Gui nee, een land waar niets tegen de ze vorm van slavernij wordt ge daan. Armoede ligt ten grondslag aan de kinderarbeid. Ouders verkopen soms hun kinderen voor een beet je geld en zijn opgelucht ten min ste één hongerige mond kwijt te zijn. Anderen geven hun kroost aan een welgesteld familielid. Mensenhandelaren doen goede za ken in West-Afrika. De kinderhan del is zelfs zo winstgevend dat het na handel in drugs en kleine wa pens wordt gezien als de beste ma nier om snel rijk te worden. Kinde ren verdwijnen naar andere Afri kaanse landen maar ook naar de VS en Groot-Brittannië. Werkgevers van de kinddienst meisjes zijn veelal vrouwen uit de middenklasse die een telg verlan gen van arme familieleden of een kind kopen via handelaren om in het huishouden te helpen. Juliane Kippenberg van HRW: „Het is de meest verborgen vorm van kinderarbeid omdat het nau welijks zichtbaar is voor de buiten wereld." TEL AVIV - De Palestijnse president Machmoud Abbas heeft gisteren de minstens 12.000 man tellende gewapende macht van Harnas ille gaal verklaard. De islamisten moe ten hun ordedienst, die opereert onder de naam Uitvoerende Een heid, en hun Izadin al Kassaam mi litie onmiddellijk opheffen. De groepen waren nauw betrok ken bij de machtsgreep vorige week in de Gazastrook. De kans dat Harnas de order opvolgt is ni hil. Op de Westelijke Jordaanoe- ver, waar de nationalistische Fatah de sterkste partij is, opereert Ha rnas vooral ondergronds. Abbas vaardigde het bevel tegen de Hamas-milities uit na de beëdi ging van een noodkabinet van twaalf onafhankelijke ministers. De nieuwe regering heeft de steun van de Verenigde Staten, de Euro pese Unie en de Arabische Liga. De Hamas-leiding in de Ga zastrook noemt de nieuwe rege ring illegaal. De islamisten richten de beschuldigende vinger op de president. „Helaas is Abbas betrokken bij een Amerikaans-Israëlische samenzwe ring, samen met een aantal Arabi sche partijen, om de Hamas-bewe- ging ten val te brengen", zegt Ha- mas-woordvoerder Sami Abu Zuchri. De Israëlische premier Ehud Ol- mert belooft dat hij ervoor zal zor gen dat er geen humanitaire crisis President Machmoud Abbas heeft alle milities van Harnas ver boden. Tegelijk presenteerde hij zijn noodkabinet en beloofde hij een eind te maken aan de chaos. ontstaat in de Gazastrook. Interna tionale organisaties mogen voedsel en medicijnen blijven verspreiden, zei hij na aankomst in de Verenig de Staten, waar hij met president Bush de toestand in de Palestijnse gebieden bespreekt. Twee katoesja-raketten troffen gis teravond de stad Kiryat Shmona, in het noorden van Israël. Er was alleen materiële schade. Israël denkt dat de raketten zijn gelan ceerd door een kleine Palestijnse factie en dat het gaat om een inci dent. Premier Olmert liet vanuit de VS weten 'bezorgd' te zijn maar geen tegenactie te overwegen. Ook kwam er een raket terecht bij een post van de VN-vredesmacht Unifil in een dorp in het zuiden van Libanon. Het Libanese leger heeft wegversperringen ingesteld en ook Unifil probeert te achterha len welke organisatie er achter de aanval zit. Als Harnas de orde in de Gazastrook weet te handha ven, valt Israël niet aan. Of Harnas dat kan, is nog de vraag. Israël staat niet te popelen om militair in te grijpen in de Ga zastrook. Een inval is simpel maar het is heel moeilijk er zon der militaire en politieke kleer scheuren weer uit te komen. Israël wacht dus af. Zolang Harnas orde en rust brengt en het conflict zich niet over de grenzen uitbreidt, blijft het leger thuis. Als het anders gaat wordt hard ingegrepen, maar niet per se met een massale invasie. Of Harnas de zaak in de hand kan houden is een vraag die militair deskundigen verschillend beant woorden. Alex Fishman, militair commentator van het dagblad Ye- ANALYSE door onze correspondent Ad Bloemendaal diot Acharonot, is er van over tuigd dat het tot een militaire inter ventie komt. „Uiteindelijk zullen we geen andere keuze hebben dan terugkeren naar de Gazastrook. Daarover bestaat niet langer ver schil van mening, althans niet in de defensieleiding. De vraag is al leen nog maar wanneer." Misschien streeft Harnas naar rust en orde, meent Fishman. Maar er zijn nog andere radicale groepen actiefin het gebied, waaronder ji- had-groepen als Al Qaida en zwaar bewapende familieclans. Het is de vraag of die het gezag van Harnas erkennen. De generaals zitten op het puntje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8