Waterstad wordt krachttoer Bedrijven Ramsburg in de knel Goes wil met starterslening jong huishouden aan koophuis helpen Hastens 7^ Tal van obstakels bij transformatie van havengebied Goes. Bedrijvenclub reageert op plan voor huizen op bedrijventerrein. Checkpoint voor het eerst eerder dicht Brommobiel te water in Oud-Vossemeer Vlissingse betrapt insluiper in eigen huis Hakken en zagen Hoe actief bent u als u slaapt? B PZC Maandag 18 juni 2007 17 door Frank Balkenende COES - De weg naar de ontwikke ling van de Goese wijk Waterstad ligt vol met keien, die de partners in het project moeten opruimen. De geleidelijke transformatie van een havenindustriegebied tot woonwijk wordt een krachttoer. Waterstad telt in 2020 zo'n twee duizend woningen, is het streef beeld. De partners - gemeente, Re gionale Woningbouwvereniging Samenwerking, de projectontwik kelaars Proper Stok en Van Garde ren 8c Dekker - zullen alle zeilen moeten bijzetten om de klus in dertien jaar te klaren. Een aantal hindernissen op een rijtje: Archeologie Het havenindustrieterrein was vroeger de entree van de Goese ha ven, compleet met verdedigings schansen. Langs het water ont stond zoutindustrie. Later kwa men er meekrapbedrijven. Wie er gaat graven, stuit ongetwijfeld op fundamenten van de verdedigings werken en waarschijnlijk ook afval bergen. Dat is voer voor archeolo gen. Een onderzoek betekent meestal vertraging. Explosieven Vlakbij in het Goese Meer, precies op de golfbaan tot verdriet van de exploitant, zijn eerder al explosie ven uit de Tweede Wereldoorlog geruimd. Projectleider Waterstad H. Veerman sluit niet uit dat de bo dem van het havenindustriegebied ook vol zit met allerlei explosie ven, bijvoorbeeld van het bombar dement van 24 oktober 1944 door de RAF. Ruimen kost tijd en geld en kan tot (grote) vertraging lei den. Bodemsanering Gezien de aard van de vroegere en huidige bedrijvigheid zijn vrijwel zeker grote delen van het plange bied vervuild. Sanering vergt gede gen onderzoek, tijd en geld. Verplaatsing bedrijven De gemeente Goes kan de meeste bedrijven verhuizen naar de Poel II. Slechts vijf bedrijven zijn echt watergebonden. Haringman Beton is daarvan de grootste. Alternatie ve locaties liggen niet voor het op rapen en bovendien zijn overal (dure) aanpassingen noodzakelijk. Er wordt onder meer gekeken naar het Kanaal door Zuid-Beveland. Milieuhinder Op dit moment kun je eigenlijk nergens woningen bouwen in het havenindustriegebied, omdat je dan in de knel komt met milieu richtlijnen. Toch willen de Water stad-partners in 2009 al bouwen op de AKF-kavel aan de Hoord ij Problemen heten tegenwoordig uitdagingen, toch wordt de om vorming van het Goese havenge bied tot woonwijk een flinke kluif voor de projectpartners. door Frank Balkenende GOES - Goes introduceert binnen kort een starterslening. Beginners op de koopmarkt, vaak jonge ge zinnen, kunnen twintig procent van de koopsom lenen via de ge meente. Wel tot een maximum van 38.000 euro. Met deze regeling wil het college van burgemeester en wethouders de 'koopstarter' een duwtje in de rug geven. In de praktijk blijkt nog al eens dat hun inkomen net niet toereikend is om een huis te finan- rand. Zolang er bedrijven in de buurt zitten, kunnen stof en la waai een probleem vormen. Goes verwacht door bedrijfsverplaatsin- gen 'geluidsruimte' te winnen. Toch gaat ze er vanuit dat voor de eerste fase ontheffing van het mi nisterie noodzakelijk is. Bezwaren Bewoners van het Nieuwe Diep in het Goese Meer verzetten zich nu al tegen de aanleg van een vlak na tuurgebied. Zij willen dat de groe ne wal tussen Goese Meer en Wa terstad blijft. Financiën Het project kost (naar raming) 140 miljoen euro. Op dit moment komt Goes zo'n acht miljoen euro tekort, precies het bedrag dat no dig is voor grondonteigeningen. De bouw van een nieuw sport park, verplaatsing van 't Schenge en de wens de Ringbrug te vervan gen door een aquaduct zitten niet in deze kostenraming. De vraag is of Goes deze last kan dragen. eieren. De prijs van de gemiddelde koopwoning ligt in Goes op 237.000 euro. Er zijn weinig hui zen te koop onder de 160.000 eu ro. De gemeente wil het financie ringsgat overbruggen met de star terslening, die als tweede hypo theek wordt aangeboden. De eer ste drie jaar hoeft de koper geen rente en aflossing te betalen. De le ning beweegt zich daarna mee met het inkomen. Stijgt dat, dan moet er rente en (na verloop van tijd) aflossing worden betaald. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De positie van de be drijven kan in de knel komen als de gemeente Middelburg bedrij venterrein Ramsburg omvormt tot een woonwijk. Niet alleen bestaande bedrijven kunnen problemen krijgen, de mo gelijkheden voor nieuwe bedrijven om zich in Middelburg te vestigen worden ook beperkt. Die waar schuwing geeft B. van Stel, be stuurslid van de Middelburgse Be drijven Club (MBC). De gemeenteraad beslist vanavond over de toekomst van Ramsburg. Veel keuzes zijn er niet. Door geld gebrek zijn de ambities - het hele terrein in één keer omvormen tot een nieuw woongebied - naar be neden bijgesteld. Op dit moment is er alleen geld om de doorgaande weg over Ramsburg geschikt te ma ken als toegangsweg tot de binnen stad. Dat is nodig omdat de nieu we N57 straks langs de noordkant van de stad loopt. De mogelijkheid om in de toe komst bedrijven te verplaatsen en woningen te bouwen, wordt nog wel opengehouden. TERNEUZEN - De vervroegde slui tingstijd van koffieshop Check point om 22.00 uur, drie uur eer der dan normaal, leverde zaterdag geen problemen op. Bezoekers die na die tijd de Terneuzense shop wilden binnengaan, werden door verwezen naar het tegenovergele gen Miami. Voor die koffieshop ontstond een korte rij wachten den. Vanaf vandaag sluit ook kof fieshop Miami haar deuren om 22.00 uur. OUD-VOSSEMEER - Een 22-jarige man uit de gemeente Tholen is in de nacht van zaterdag op zondag in een sloot langs de Vrijberghse- dijk in Oud-Vossemeer beland. Dat gebeurde rond half vier. Hoe de brommobieler van de dijk raak te, is niet bekend. Volgens de poli tie had de onfortuinlijke bestuur der geen alcohol gedronken. De man bleef overigens ongedeerd. Wel had hij een nat pak. VLISSINGEN - Een 84-jarige be woonster van de Koudekerkseweg in Viissingen heeft zaterdagavond een insluiper uit haar huis gejaagd. Rond elf uur hoorde de vrouw be neden gerommel. Toen ze pools hoogte ging nemen, zag ze dat er iemand in de kamer liep. De indringer vluchtte het huis uit toen de vrouw begon te gillen. Eerder deze week werd elders in Viissingen ook een insluiper be trapt. NISSE - Straffe mannen hakken en zagen zaterdag minuten twee bulletjes in 31 mootjes. En die De meeste deelnemers zijn boomverzorgers, die op de kasteelwei in Nisse. Het is een nieuw on- moeten wel door een meetvorm vallen, anders even later op het Dorpsplein laten zien hoe je - derdeel van het schaapscheerdersfeest. tellen ze niet mee. Moet je er nog voor trainen? aangelijnd - van tak tot tak beweegt. Minstens zo Johan Heijboer uit Viissingen hakt binnen de vier „Nee, joh, het is gewoon rammen." leuk als de Apenheul. foto Willem Mieras Van uw slaap bent u zich niet bewust, maar van het resultaat des te meer. Uw nacht is van invloed op uw dag. Als uw nachten goed zijn, hoeveel beter zullen uw dagen dan zijn? since 1852 Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17a (naast Kids Factory) Breda Meer informatie: bel 0900 - 225 0 225

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 83