Binnenland Toegestane verhoormethode of martelpraktijken in Irak? KRAS.NL Het BERGISCHES LAND Het SPREEWALD BOTTROP Onderzoek naar vermeende martelingen vandaag bekend. Mishandeling mogelijk Dierenpartij wenst Sportduiker komt om motief woningbrand visvriendelijk gemaal in Oostvoornse Meer Treinverkeer bij Weesp weer volledig hervat Politie presenteert nota voor erotisch spel Corneille bij opening expositie eigen werk waarom zou je verder zoeken 3-/4-daagse autovakantie Duitsland 6 I Maandag 18 juni 2007 PZC door Rens Ulijn en Berry van der Heijden DEN HAAG - Martelen is volgens het Universele Verdrag van de Rechten van de Mens verboden. Toen het beladen woord in novem ber vorig jaar in verband werd ge bracht met Nederlandse militairen in Irak, was de schrik groot. De beelden van martelende Ameri kaanse soldaten in Irak lagen nog vers in het geheugen. Terug naar de Middeleeuwen. 'Nederlanders martelden in Irak'. De krantenkop sloeg vorig jaar no vember in als een bom. Defensie ontkende in alle toonaarden dat het blinddoeken, met water over gieten en het blootstellen van krijgsgevangenen aan fel licht en hard geluid martelingen waren. Het zou om legitieme verhoortech nieken gaan. Om een eind te ma ken aan de speculaties, gaf minis ter Kamp SGP'er Koos van den Berg opdracht de vermeende mar telingen te onderzoeken. Vandaag presenteert hij zijn onderzoek. Ondanks internationale verdragen die martelen verbieden, komt het volgens Amnesty International nog in honderdvijftig landen voor. Ook in de Westerse wereld.- De mishandelingen van Iraakse gevan genen door Amerikaanse soldaten in de Abu Ghraib gevangenis en de slechte behandeling van gevan genen op Guantanamo Bay-zijn de bekendste voorbeelden. Bij de oude Grieken was marteling van slaven heel gewoon als lijf straf. De Romeinen pasten het als straf ook toe op burgers. Bij de geestelijke rechtbanken van de Spaanse Inquisitie (13e tot 17e eeuw) werd marteling gebruikt om een bekentenis af te dwingen als voorwaarde om iemand te kun nen veroordelen. In het Torture Museum in Amster dam staat een ruime collectie van de martelwerktuigen die de inqui- sitierechters gebruikten. Een van de opvallendste is het 'Spaanse paard'. Ketters werden met gewich ten aan hun ledematen op een houten bok met een scherpe rand gezet. Er werd gegeseld tot de 'ket ters' hun zonden toegaven. Pas dan konden ze volgens de kerkelij ke wetten gedood worden. Hun ziel was dan in ieder geval gered. Dat mensen gemakkelijk verleid kunnen worden tot martelen blijkt uit experimenten van psy choloog Stanley Milgram in de ja ren zestig. Proefpersonen, die van straat werden geplukt, kregen de opdracht elektrische (nep)schok- ken toe te dienen aan 'leerlingen'. 'Martelen om terreur te voorkomen brengt ons terug in de middeleeuwen' Twee derde van de proefpersonen deed gehoorzaam wat er werd ge zegd, zelfs tot de 'dood' van de leerlingen erop volgde. Een ander beroemd experiment plaatste een groep studenten in een geïmproviseerde gevangenis en verdeelde hen in 'gevangenen' en 'bewakers'. Na zes van de veer- Foltering is altijd onwettig Volgens de VN-definitie is mar teling iedere met toestemming van de overheid toegebrachte handeling waardoor opzettelijk hevige pijn of hevig leed, licha melijk of geestelijk, wordt toe gebracht met als doel het ver krijgen van inlichtingen, bestraf fing, intimidatie of dwang. Artikel 5 van de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens stelt dat marteling altijd fout is. Geen mens mag er aan blootgesteld worden. Volgens de Geneefse conven ties mogen krijgsgevangenen bij ondervraging niet gemar teld worden. tien dagen moest de proef worden afgebroken, omdat de zogenaamde bewakers hun gevangenen al zwaar mishandelden. Is marteling in een uitzonderlijke situatie verdedigbaar? In Duits land dreigden agenten in 2005 een verdachte van ontvoering van een kind te martelen om zo het kind te redden. De rechter vond dat de agenten schuldig waren, maar leg de geen gevangenisstraf op omdat ze uit humanitaire overwegingen hadden gehandeld. Juristen zagen de uitspraak als legi timatie voor het in stand houden van de ban op marteling. Bij de strafbepaling zouden in individue le gevallen wel menslievende drijf veren betrokken moeten worden. „Natuurlijk roept dat direct de vraag op onder welke omstandig heden martelen verdedigbaar zou zijn", weet strafrechtdeskundige Jeroen Blomsma van de universi teit van Maastricht. „Je kunt situa ties krijgen waarin martelen een verhoormethode wordt om terro ristische aanslagen te voorkomen. Dan zijn we in feite terug bij de in quisitie uit de middeleeuwen." Het Rode Kruis en Amnesty Inter national zijn absoluut tegen het ge bruik van martelingen als verhoor techniek. „Er is geen enkele garan tie dat gemartelden de waarheid spreken", weet Anna Kodde van het Rode Kruis. Uit onderzoek blijkt dat slechts in drie tot zes pro cent van de gevallen een bekente nis geheel juist is. Ook Blomsma vindt martelen in strafzaken slecht. „Eigenlijk kan het nooit. Een rechtsstaat moet zich houden aan de verdragen te gen martelen." Wanneer in het ge val van de Nederlandse militairen wordt vastgesteld dat er is gemar teld, zal het voor de betrokkenen niet meevallen om aan vervolging te ontkomen. Blomsma: „Als beul kun je pogen je vrij te pleiten door je te beroepen op psychische over macht. Er moet dan wel sprake zijn van acuut gevaar voor een der de. Maar bij een algemeen verhoor kan daar nooit sprake van zijn." AMSTERDAM - Een brand heeft za terdagavond een rijtjeswoning in Delft verwoest. Een kind moest met ademhalingsproblemen naar het ziekenhuis, aldus de brand weer. De politie houdt rekening met brandstichting, omdat in de zelfde woning donderdag een 38-jarige bewoner het vriendje (17) van zijn dochter mishandelde. De man trof de knaap bij thuiskomst naakt in zijn slaapkamerkast aan. HAARLEM - De Partij voor de Die ren (PvdD) wil dat de gemalen die in Nederland het water op peil houden visvriendelijk worden. Jaarlijks vinden volgens de partij miljoenen vissen de dood in deze installaties. De partijfractie in de Staten van Noord-Holland vraagt de dijkgraaf om vispassages voor gemalen waar vissen ongeschonden door kun nen, meldde de PvdD gisteren. OOSTVOORNE - Duikers van de douane hebben gisteravond het lichaam gevonden van een sport duiker die sinds het middaguur werd vermist in het Oostvoornse Meer. Dat heeft de politie gemeld. Eerder die dag ging de politie er al van uit dat de man was omgeko men en veranderde de reddingsac tie in een bergingsoperatie. Hulp diensten hebben urenlang gezocht naar de 41-jarige Ridderkerker. Aankomstdata: vrijdag van 29/6 t/m 19/10 U verblijft in het 4-sterren Best Western Parkhotel Velbert inclusief ontbijtbuffet. Dit hotel ligt prachtig in een groot park in Velbert. Het hotel beschikt over o.a. restaurants, bar,fitness en sauna. Velbert ligt in het prachtige Bergisches Land dichtbij onze landgrens nabij Oberhausen. Het is een leuk plaatsje met een historische stadskern met o.a. de bijzondere Wallfahrtsdom en het 13e-eeuwse Schloss Hardenberg.in de omgeving kunt u heerlijk wan delen en fietsen. Ook leent de omgeving zich uitstekend voor diverse uitstapjes. Wat dacht u van winkelstad Düsseldorf en Essen met de majestueuze Villa Hügel. Of gaat u liever naar Oberhausen met het grootste overdekte winkelcentrum van Europa Reisnummer AUTO 17.761, zie www.kras.nl/17761 4-/5-/8-daagse autovakantie Duitsland Luxe hotel aan de oevers van de Spree! Aankomstdata: maandag en vrijdag van 25/6 t/m 22/10 U verblijft in het luxe 4-sterren Sorat Hotel Cottbus. Het hotel ligt in het oude stadscentrum van Cottbus. Het hotel beschikt over o.a. sfeervol restaurant, bar, terras, sauna en fitnessruim te. Op ongeveer een uurtje rijden van Berlijn, aan de oevers van de Spree, ligt het mooie Cottbus. De stad is een mengelmoes van barokke gebouwen, uitgestrekte parken en indruk wekkende kerken. Flaneert u ook eens over de vele promenades en geniet van een drankje op één van de vele terrasjes op de Aitmarkt. Ook de omgeving leent zich uitstekend voor het maken van diverse uitstapjes. Wat dacht u bijvoorbeeld van het uitgestrekte Spreewald. In het Spreewald kunt u naar hartelust wandelen, fietsen en varen. Reisnummer AUTO 26.085, zie www.kras.nl/26085 Aankomstdata: maandag en vrijdag van 29/6 t/m 31/8 U verblijft in het 4-sterren Arcadia Hotel Bottrop (voormalig Courtyard by Marriott) inclusief ontbijt. Dit hotel ligt op loopafstand van o.a. Alpincenter Bottrop en Movie Park Germany. Het hotel beschikt over o.a. receptie, restaurant, cocktaillounge en gratis gebruik van fitness en sauna. In en rondom Bottrop kunt u talrijke uitstapjes maken. Denkt ueens aan Oberhausen, met het grootste winkelcentrum van Europa: CentrO. Ook een bezoek waard is Düsseldorf, In deze winkelstad bij uitstek kunt u heerlijk shoppen op o.a. de sjieke Königsallee en de Berliner Allee. Wilt u een gezellig dagje uit? Ga dan naar Movie Park Germany, met werve lende shows en meer dan 40 attracties! Reisnummer AUTO 17.799, zie www.kras.nl/17799 WEESP - Het treinverkeer bij Weesp is gisteren volledig hervat, nadat daar zaterdagavond twee pas- sagierstreinen door onbekende oorzaak tegen elkaar botsten. Dat meldde spoorbeheerder ProRail. Bij het ongeval raakte niemand ge wond. 1\vee treinen, beide uit de richting Amsterdam, raakten el kaar zijdelings op een wissel, vlak voor het station van Weesp. VINKEVEEN - Een erotisch spel op een carpoolplaats in Vinkeveen is uit de hand gelopen. Getuigen za gen dat een vrouw een man vast bond en zijn ogen met tape dicht- plakte. De man werd zonder broek in de kofferbak van een auto ge legd. De politie achterhaalde het duo in Amsterdam, waar bleek dat het een erotisch spel betrof Het stel moet de politiekosten betalen. AMSTELVEEN - In aanwezigheid van Corneille is gisteren in het Cobra Museum in Amstelveen een expo sitie van diens werk geopend. Met 'Some of these Days' viert het mu seum alvast het feit .dat de kunste naar op 3 juli zijn 85ste verjaardag hoopt te vieren. De in Parijs wo nende medegrondlegger van de CoBrA-beweging kwam speciaal voor de opening naar Nederland. Aankomstdata: vrijwel iedere zondag van 1/7 t/m 27/10 U verblijft in het 3-sterren Hotel Gottinger,op loopafstand van Waldkirchen inclusief ontbijt. Het hotel beschikt over o.a. bar, specialiteitenrestaurant met schitterend uitzicht op het Beierse Woud en tegen betaling gebruik sauna. Waldkirchen is een gezellige plaatsje, met een prachtige Gotische kathedraal. Daarnaast kunt u hier heerlijk winkelen en op een ter rasje genieten van een Duits biertje. Ook de omgeving leent zich uitstekend voor het maken van diverse uitstapjes. U kunt bijvoorbeeld heerlijk wandelen en fietsen in het Beierse Woud. Ook moet u beslist een bezoek brengen aan Passau. Heel bijzonder is een wandeling door de Altstadt, met de beroemde Dom. Reisnummer AUTO 17.523, zie www.kras.nl/17523 boek online of bel 0900 - 9697 s| S tSt Luxe en spotgoedkoop naar TOPhotei! Absolute prijskraker! vanaf 2-/3-/4-/5-daagse autovakantie Duitsland 4-sterren hotel nabij Moviepark Germany! Waanzinnig geprijsd1. vanaf 8-daagse autovakantie Duitsland Voor nog meer aanbiedingen Duitsland, zie kras.nl Prachtligging\jj vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6