Binnenland Groenlinks twee weken vaderverlof Zonder draagvlak geen 'Zwaarder Elektronisch dossier bedreigt volgens College privacy patiënt 4 I Maandag 18 juni 2007 PZC Partij wil dat mannen tijd krijgen om zich te hechten aan hun kind. Uitkomsten onderzoek maken indruk op Tweede Kamerleden. Ministerie spreekt juist van betere bescherming patiëntengegevens. DEN HAAG - GroenLinks wil dat pa pa's direct na de geboorte van hun kind recht krijgen op twee weken betaald vaderverlof! „Nu nog heb ben prille vaders recht op niet meer dan twee dagen, dat is veel te kort", aldus de oppositiepartij gis teren. Tweede Kamerlid Ineke van Gent van GroenLinks maakte op Vader dag bekend dat ze een initiatiefwet voor het verruimen van het verlof naar de Raad van State stuurt voor advies. Volgens haar is het belang rijk dat vaders de tijd krijgen zich te hechten aan hun baby. „Boven dien is er direct na de bevalling ge noeg te doen in huis." CDA-Kamerlid Eddy van Hijum vindt dat GroenLinks terecht een punt maakt van de rol van vaders bij de opvoeding van hun kinde ren en de combinatie van arbeid en zorgtaken thuis. Maar hij wijst erop dat regeringspartijen CDA, PvdA en Christenunie daarom ook hebben afgesproken het recht op ouderschapsverlof uit te brei den van dertien naar 26 weken. Wanneer dat zal gebeuren, is nog onduidelijk, maar Van Hijum hoopt dat het zo snel mogelijk is. Volgens hem wordt met het recht I** GroenLinks wil dat vaders na de bevalling twee weken betaald verlof krijgen. Het CDA denkt dat uitbreiding van het ouder schapsverlof genoeg lucht geeft. op een half jaar verlof voor zowel de moeder als de vader daadwerke lijk 'meer lucht' geboden, omdat ouders zelf kunnen bepalen wan neer ze vrij nemen van het werk om te zorgen voor hun kind. Daar hebben ouders volgens de CDA'er meer aan dan die twee weken va derverlof na de bevalling. Vaders en moeders moeten wel meedoen aan de 'levenslooprege ling' om tijdens het ouderschaps verlof, dat ook gespreid kan wor den ingezet, een bijdrage van de overheid te krijgen. Afgezien van wat werknemers in de verlofspaar regeling hebben opgebouwd, al is het niks, hebben ouders recht op een belastingkorting die neerkomt op de helft van het minimum loon. Vakbond CNV is een groot voor stander van uitbreiding van zowel het bevallingsverlof voor moeder en vader als het ouderschapsverlof en noemt de aandacht in de poli tiek daarvoor 'een eerste stap in de goede richting'. Enkel de uitbrei ding van het ouderschapsverlof, zo als het kabinet die nu voorstaat, is volgens een woordvoerder van de christelijke vakcentrale te mager. De vakbond vindt dat vaders en moeders het recht hebben op vol ledig doorbetaald ouderschapsver lof Om dat mogelijk te maken zou de overheid volgens de vakcentrale 10.000 euro in de levenslooppot moeten stoppen van een gezin (5000 euro per werkende ouder). Ouders met een modaal inkomen kunnen daarmee volgens de zegs man bij elkaar ongeveer drie maan den betaald verlof opnemen. PETER VAN STRAATEN NIJMEGEN - Zonder draagvlak on der de bevolking maakt een even tuele verlenging van de Nederland se militaire missie in Afghanistan weinig kans van slagen. Dat blijkt uit de reacties van PvdA en WD op de enquête van deze krant over de missie in Afghanistan. „Draagvlak is van groot belang. Sol daten sneuvelen en raken gewond op een missie die de Tweede Ka mer heeft gewild," zegt WD'er Hans van Baaien. Ook Martijn van Dam van coalitiepartij PvdA vindt dat 'draagvlak zeker een rol moet spelen'. Maar hij vindt het nog te vroeg om nu al politieke conclu sies te verbinden aan het onder zoek. Daar is Krista van Velzen, defensie woordvoerder van de SP, het niet mee eens. Dat vooral haar achter ban voor het afbreken van de mis sie nu en tegen verlenging in 2008 is, verbaast haar niet. „Maar dat on ze mening kennelijk door een groot deel van de bevolking wordt gedeeld, zegt toch wel iets. Het zijn indrukwekkende cijfers waar de politiek niet aan voorbij kan gaan", zegt Van Velzen. CDA-woordvoerder Karien van Gennip vindt het nog te vroeg voor conclusies, ook over de we deropbouw van Afghanistan. „We zijn er pas' driekwart jaar." Uit de enquête blijkt ook dat de Nederlanders in ruime meerder heid (66 procent) vóór deelname aan vredesmissies zijn. Dat de helft stelt dat de Nederlandse deel name van groot belang is voor de Afghaanse bevolking, vindt Van Dam van groot belang. Dat zal volgens hem onderdeel uit maken van de afweging die de Ka mer gaat maken zodra het kabinet een besluit over eventuele verlen ging van de missie neemt. Daarbij spelen doel en risico's een belang rijke rol. Dat een meerderheid vindt dat er van de wederopbouw in Afghanis tan niets terechtkomt, vindt Van Dam van de PvdA niet overtui gend. ;r- - 35 mensen kwamen gisteren om bij een zelfmoordaanslag op een politie bus in Kabul, foto Syed Sabawoon/EPA „De mensen zijn daar niet ge weest." Zijn fractie heeft nog geen standpunt ingenomen over een eventuele verlenging. In het regeerakkoord zijn er geen afspraken over gemaakt. Of het ka binet tot verlenging zal besluiten, hangt mede af van de vraag of een ander Navo-land de Nederlandse troepen wil aflossen. Maar volgens Van Baaien zou het 'toch wel bui tengewoon treurig zijn als dat de belangrijkste reden wordt voor voortzetting van onze missie'. „Als andere landen niet vinden dat onze veiligheid ook afhangt van de situatie in Afghanistan, dan is het somber gesteld met de inter nationale solidariteit." DEN HAAG - Zwaarder militair mate rieel inzetten tijdens de missie in Afghanistan werkt averechts. Als militairen in volledig gepantserde tanks door de straten zouden rij den, verliezen ze ieder contact met de bevolking. Het vertrouwen winnen van de Afghanen is essen tieel om deze militaire operatie te doen slagen: de wederopbouw van Afghanistan. Dat zeggen de militaire vakbon den VDM-NLV en de AFMP. Vol gens de bonden, die 55.000 militairen vertegenwoordigen, is het onmogelijk soldaten te bescher men tegen zelfmoordaanslagen. Vrijdag kwam de 20-jarige soldaat Timo Smeehuijzen in Tarin Kowt WAT doëm owe KOOp 1(<_ JOU op of koop JUJ KA IJ op DEN HAAG - De introductie van het elektronisch patiëntendossier tast de privacy van mensen aan vol gens het College Bescherming Per soonsgegevens (CBP). Te veel per sonen zouden met het huidige wetsvoorstel via de computer toe gang krijgen tot medische dos siers. Het ministerie van Volksgezond heid spreekt deze mening tegen en stelt dat de beveiliging van pa tiëntengegevens juist wordt verbe terd door achteraf te controleren of terecht informatie is geraad pleegd. Een woordvoerster van het CBP bevestigde zaterdag een bericht in De Volkskrant dat er grote zorgen heersen over de elektronische dos siers, omdat het voor de toegang niet meer zou uitmaken of ie mand een behandelend arts is. Vol gens een zegsvrouw van het minis terie van Volksgezondheid is dat juist gunstig voor de patiëntveilig heid. De overheid werkt al jaren aan het elektronisch patiëntendossier met de bedoeling de informatiestro men tussen de zorgverleners te verbeteren. Zo worden jaarlijks vol gens Volksgezondheid circa 19.000 medische missers gemaakt door vermijdbare medicatiefouten en zijn daardoor elk jaar 1200 doden te betreuren. Het ministerie reageert verbaasd op de kritiek van het CBP omdat 1*5 Te veel mensen zouden door het huidige wetsvoorstel over het elektronisch patiëntendossier toegang hebben tot medische dossiers, zegt het CBP. er op dit moment juist minder zicht zou zijn op de uitwisseling van gegevens, vooral in regionaal verband. Volgens de zegsvrouw worden op termijn alle raadplegin gen in dossiers vastgelegd in een landelijk schakelpunt, zodat het College en de Inspectie voor de Ge zondheidszorg kunnen controle ren of deze terecht waren. Bovendien is het volgens de woordvoerster van het ministerie 'onwerkbaar in de praktijk' om art sen die geen behandelrelatie heb ben met de patiënt bij elke raadple ging eerst van tevoren toestem ming te laten vragen om toegang te krijgen tot de medische gege vens. Zij wijst erop dat in geval van spoed mensen die bijvoorbeeld met een ambulance naar een zie kenhuis worden gebracht, nu al vaak niet met hun behandelend arts te maken krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4