eerbetoon aan kunsttitaan Postuum Feest waar niets te vieren valt Kunstenaar Folke Heybroek woonde tien jaar in Zierikzee. Toneelschool sluit tweejarige opleiding af met voorstelling. PZC Maandag 18 juni 2007 I 45 AGENDA OP PAD EXPOSITIES Boeken- en verzamelmarkt MAANDAG 28 JUNI Middelburg, Markt, 11.00-17.00 uur; Kunstschouw Kunst op veertig Schouwse locaties, t/m 24 juni meer agendanieuws op www.pzc.nl www.kunstschouw.nl FILM BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Pirates of the Caribbean 3: 20.00 uur: Ocean's 13: 20.00 uur; Frac ture: 20.00 uur; The science of sleep: 20.30 uur; MIDDELBURG Schuttershof, La vie en rose: 20.00 uur; TERNEUZEN Merral, Fracture: 20.15 uur; Ocean's 13: 20.15 uur; Pirates of the Caribbean: 20.00 uur; Spider-man 3: 20.00 uur; VLISSINGEN CineCity, Assepoester en de keuken- prins: 14.00 uur; Death Proof: 19.00 en 22.15 uur; Fracture: 19.15 en 22.00 uur; Haaibaai: 14.00 uur It's a boygirl thing: 14.00 uur; Mr. Bean's holiday 14.00, 16.00 en 19.30 uur; Ocean's 13:13.45, 16.30,19.15 en 22.00 uur; Pirates of the Caribbean: 14.00, 16.00, 18.45 en 21.15 uur; Premonition: 16.00,19.00 en 21.45 uur; Spider-man 3:13.30 en 16.15 uur; The number 23: 22.15 uur; Zodiac: 16.00 en 19.15 uur; Sneak: 22.00 uur; HM Een scene uit Assepoester en de keukenprins. UITGAANSTIP Beeldend kunstenares Rozalinde Bakker maakt conceptueel werk. In de beeldentuin van Danielle Orelio aan de Flogeweg in Burgh-Flaamstede laat zij tijdens de Kunstschouw 2007 twee stoelen dansen in Two to Tango (foto). Naast de installatie van Rozalinde Bakker en van gastvrouw Orelio exposeert Cerdi Zwaan uit Middelburg hier werk in keramiek en toont Frans Ke gels uit Sas van Gent zijn sculpturen. De Kunstschouw 2007 biedt verspreid over de Westhoek van Schouwen-Duiveland tot en met zondag veertig tentoonstel- lingsplekken. Kerken, boerenschuren, landhuizen, bedrijfshallen, tuinen en uiteraard ook galeries en ateliers staan dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur (zondag van 12.00 tot 17.00 uur) wijd open met breed aanbod aan beeldhouwwerk, schilderkunst, keramiek, foto's en film. Op specifieke locaties spelen textiel- en glaskunst, sieraden en hoeden de hoofdrol in de exposities. Verder kenmerkt deze veertiende Kunstschouw zich met nieu we impulsen als installaties, performances, interactieve kunst en publiekskunstwerken Dat laatste betreft het vikingschip in wor ding bij de excursieschuur aan de ingang van de Boswachterij in Westenschouwen. Meer informatie via www.kunstschouw.nl. Christmas Games, een van de veertig olieverfschilderijen op canvas van Fol- ke Heybroek. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ver van Zeeland af in het Zweedse Uppsala wordt deze dagen een postume hommage ge bracht aan beeldend kunstenaar Folke Heybroek (1913-1983), die destijds de laatste tien jaar van zijn leven in Zierikzee doorbracht. Sa men met zijn tweede echtgenote Nell van Norden woonde hij in een monumentaal pand aan de Lammermarkt en creëerde hier een hechte vriendenschaar om zich heen. De voorbereiding van dit eerbe toon vergde ruim zeven jaar. Dit weekend kreeg dat werk zijn be kroning met een retrospectieve ex positie en de presentatie van het boek Art Titan annex fotoboek. Die boeken voorzien in een gede tailleerde beschrijving van het le ven van Folke Heybroek, terwijl de foto's een fraaie impressie ge ven van zijn veelzijdigheid als kun stenaar. Voor deze hommage te kent zijn neef Michael Heybrook, die sinds zijn jongensjaren in Enge land woont en derhalve zijn naam heeft aangepast aan de Britse schrijfwijze. Hij bracht in 2000 al een bezoek aan Zeeland om schilderijen van zijn oom die hier bij enkele parti culieren zijn terechtgekomen, te fo tograferen ter voorbereiding van het retrospectief „Het heeft alle maal wat langer geduurd dan de bedoeling was. Dat ligt aan mij", zegt Michael met enige schroom. Het beschrijven van het leven en van de kunstproductie van zijn oom viel hem niet echt zwaar, maar vereiste wel veel concentra tie. Voorafgaand aan de opening van de expositie en boekpresenta tie in Uppsala was hij weer even te rug in Nederland om samen met zijn zoon Francis enkele schilde rijen in bruikleen op te halen. De boektitel Art Titan typeert pas send de wijze waarop Folke Hey broek zich als kunstenaar heeft ge manifesteerd: krachtig en eigenzin nig, maar immer ontvankelijk voor de natuur en de mensen rond hem heen. „In Zweden, het land waar zijn moeder vandaan kwam, genoot Folke Heybroek grote bekendheid als monumentaal beeldhouwer en als maker van gebrandschilderde ramen in glas-in-lood. Hij volgde van 1933 tot 1938 de toenmalige Rijksakademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. Aanvanke lijk legde hij zich vooral toe op schilderen in olieverf Hij maakte zowel abstract als figuratief werk. Zijn oeuvre is derhalve zeer divers. Later specialiseerde hij zich meer in monumentale beeldhouwwer ken van ijzer, hout en zachte steen soorten. In de laatste periode van zijn leven ging Heybroek weer te rug naar het schilderen. In die tien jaar in Zierikzee werkte hij vrijwel alleen nog in opdracht van vrien den en bekenden. Michael Heybrook leerde zijn oom pas na de dood van zijn eigen va der beter kennen. „Bij de begrafe nis zag ik Folke pas voor de twee de keer. Sinds die ontmoeting zijn we elkaar gaan schrijven." Uit die brieven heeft Michael veel infor matie geput voor de biografie en de inventarisatie van het werk van zijn oom. De betreffende expositie is ingericht in de Eriksbergs School in Uppsala, waar Folke des tijds een muurschildering maakte gebaseerd op een gedicht van Saint Jean Perse. „Het schoolge bouw staat bovendien dichtbij de Berthaga begraafplaats, waar enke le van zijn kunstwerken met ge brandschilderd glas te zien zijn. Ook in diverse plaatsen in de om geving van Uppsala staan nog di verse kunstwerken van Folke Hey broek." Michael wijdt als biograaf twee hoofdstukken aan de 'Zierikzeese jaren van de kunsttitaan'. Aan het slot van het boek komt hij tot de conclusie dat het niet zo eenvou dig is nu, 23 jaar na de dood van zijn oom, diens staat van dienst als kunstenaar te analyseren op basis vanzijn divërs werk. VLISSINGEN - De cursisten van Amateurtheaterschool De Amitie sluiten deze week hun tweejarige opleiding af met de voorstelling Feest onder regie van Katinka van den Dool. De opvoeringen wor den donderdag, vrijdag en zondag gegeven in theater Vestzak'99 in Vlissingen. „Er zijn van die feestjes waar je lie ver niet heen gaat, maar je gaat toch. Er zijn van die mensen die elk feestje aangrijpen om uit de sleur van hun dagelijks leven te breken. Dergelijke gelegenheden zijn nauwelijks een feest te noe men. Er wordt meer niet gezegd dan wel", verwoordt Van den Dool de inspiratiebron voor deze afstudeervoorstelling. „Maar in ons Feest worden de dingen wel ge zegd. De gesprekken gaan van iro nisch naar vilein en zijn soms erg lachwekkend", zegt de regisseur. Zij heeft de cursisten bij het begin van dit productiejaar drie stukken voorgelegd. Zij kozen voor deze montagevoorstelling met veel feeestelijke herkenning. „Het stuk vervreemdt af en toe, maar zal soms ook erg dichtbij ko men voor het publiek." Feest, Vestzak'99, Vlissingen, do. en vrij. 20.15 uur, zon. 15.00 uur, kaar ten: tel. 0118-682500.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45