Méér eten en toch afvallen H Oprah is weer de machtigste celebrity Nicky Hilton vindt bajes 'net een film' Rod Stewart trouwt in Italiaanse villa McConaughey is meest sexy vrijgezel 40 I Maandag 18 juni 2007 PZC Door je maag te vullen met royale doch caloriearme porties, kun je volgens Barbara J. Rolls afslanken, terwijl je tegelijkertijd toch lekker en ruim voldoende eet. Eet meer en val toch af! Het zou de slogan kunnen zijn van het eetplan van de Amerikaanse hoogleraar Barbara Rolls. Het is geen onzindieet, want haar ideeën berusten op harde wetenschap. door Will Gerritsen foto Harmen de Jong Vijfhonderd kilocalorieën. Dat is een karig maaltje, bestaande uit een halve hamburger, een paar frie tjes en een cola. Liever een royale lunch? Met op het menu een bord tomatensoep, een sandwich be legd met rosbief, kaas en peper tjes, gevolgd door een fruitsalade, met als drankje Spa Rood. Een gro tere portie en toch evenveel -vijf- honderd - kilocalorieën. Het kan. Lekker eten, voldoende voor een vol gevoel, en toch kilo's afslanken. Hoe? Door je maag te vullen met royale, caloriearme por ties. Dat is in het kort de formule van een in ons land vrijwel onbe kend, maar in de vetzuchtige VS enthousiast onthaald dieetplan. „Een uitstekend boek", schreef The New York Times over The Vo- lumetrics Eating Plan, van voedings wetenschapper Barbara J. Rolls. Uitgangspunt voor Rolls is dat af vallen door flink minder te eten - waarop Sonja Bakker en andere af- slankgoeroes mikken - op lange ter mijn niet is vol te houden. Uitein delijk stopt ook de grootste door zetter met lijnen en vliegen de pondjes er aan. Rolls' ideeën over Volumetrics stoelen op de waarne ming dat mensen over het alge meen elke dag dezelfde hoeveel heid eten, althans in gewicht. Wat je moet doen om af te vallen, is simpel: de calorierijke gerechten vervangen door caloriearme. Rolls geeft in een nog ongepubli ceerd medisch handboek een voor beeld waarin ze twee dagmenu's vergelijkt, met ontbijt, lunch, di ner en tussendoortjes. In menu A hap je in één dag 1065 gram aan voeding weg, in menu B bijna het dubbele, 1970 gram. Toch heeft me nu B liefst vijfhonderd kilocalorie ën minder dan menu A: 1500 te gen 2000 kilocalorieën. Iemand die dagelijks gemiddeld honderd kilocalorieën minder eet dan voor heen, verliest in een jaar tijd circa tien pond, meldde ze in het Duit se weekblad Focus. Hoe kun je dubbel zoveel eten en toch afvallen? Enerzijds door vette gerechten te vermijden. Géén bal gehakt met vette jus, maar reepjes bief met sojasaus uit de wok. An derzijds door water aan je eten toe te voegen. Water telt nul calorieën. In fruit en groente zit doorgaans heel veel water, tot 90 procent. Ie kunt als toetje een ijscoupe ne men met 235 kilocalorieën. ]e kunt echter ook kiezen voor een mage re variant. Een halve coupe light- ijs met vers fruit: 130 kilocalorieën. Het forse aantal calorieën dat lasag ne bevat, kan veel minder worden door groente toe te voegen: gehak te spinazie, geraspte wortel, brocco li. En light-kaas en mager vlees. Laat het verzadigingsgevoel zich zo misleiden? Rolls en anderen on- Wat je moet doen, is simpel: de calorierijke gerechten vervangen door caloriearme derzochten die vraag wetenschap pelijk. Zo volgden Rolls en colle ga's twee groepen zwaarlijvige vrouwen die op dieet werden ge zet. De ene groep moest alleen de vette hap mijden, de andere groep moest daarnaast méér groente en fruit eten. De laatste groep verloor in een halfjaar 33 procent méér ge wicht en had minder honger dan de mijders van de vette hap. Nog een truc om je verzadigingsge voel te foppen: begin de maaltijd met caloriearme soep en/of lichte salade. Een grote portie salade vooraf verminderde bij proefperso nen de calorie-inname van de tota le maaltijd met 12 procent, ook al mochten ze na de salade zoveel eten als ze wilden. In een ander onderzoek volgden dikke mensen exact hetzelfde dieet, met één ver schil: de ene groep nam tweemaal daags soep als entree. De andere groep kreeg in plaats van soep vet te hapjes, zoals chips, in een minie me portie om qua calorieënaantal niet van de soep af te wijken. Het zelfde dieet, evenveel calorieën. Toch vielen de soepeters in een jaar gemiddeld 7,2 kilo af Dit te gen 4,8 kilo bij de snackers. Een glas water drinken bij de maal tijd - in plaats van soep - geeft geen verzadigingsgevoel. Honger verdwijnt niet met drinken van water, wél als het water in de vorm van soep op tafel verschijnt. Mogelijke verklaring: water drin ken heeft invloed op de dorstcen- trale in de hersenen, soep eten op de hongercentrale in het brein. Boeken van Barbara J. Rolls zijn al leen in het Engels gepubliceerd, The Volumetrics Eating Plan: Techniques and Recipes for Feeling Full on Fewer Calories en The Volumetrics Weight-Control Plan (met Robert A. Barnett). In het Duits verscheen een boek van Martin Kunz: Satt und schlank mit der Volumetrics-Diat. Kritiek De ideeën van Barbara J. Rolls over afvallen krijgen ook kri tiek. Bijvoorbeeld van Margriet Westerterp (Universiteit Maas tricht, humane biologie). „Als je gerechten verdunt met wa ter of lucht (Rolls experimen teerde met opschuimen van toetjes om de portie optisch te vergroten), ga je nog niet struc tureel minder eten." De kwestie is volgens haar een dieet op basis van verdund eten dat lang is vol te houden. Dit leidt tot geremd eetgedrag, tot 'mensen die bewust eten'. Uit haar eigen onderzoek bleek dat geremde eters op den duur inderdaad afvallen op basis van een dieet met maagvullende, maar vet- en dus caloriearme voeding. Ongeremde eters ble ken echter méér te nuttigen. Zij vielen dan ook niet af. Vol gens de Maastrichtse weten schapper mikt het eetplan van Rolls vooral op bewuste eters. Westerterp vindt dat de wijze van afvallen meer aandacht ver dient. Om vet te verliezen en tevens spiermassa te sparen, moeten mensen die willen af vallen voldoende eiwit (50 gr per dag) krijgen. Simpel: min der vet, meer (magere) zuivel. t ALLEMENSEN Tv-ster Oprah Winfrey is door het Amerikaanse tijdschrift For bes opnieuw benoemd tot de meest invloedrijke ster ter we reld. Net als in 2005 voert de talkshowpresentatrice de Celebri ty 100 Power List aan. De 53-jari- ge Winfrey zag haar vermogen het laatste jaar naar schatting met ruim 195 miljoen euro stij gen. Golfkampioen Tiger Woods en popicoon Madonna staan op de tweede en derde plaats. De Power List is gebaseerd op de in komsten van de sterren en de mate waarin ze het nieuws we ten te halen. Paris Hiltons zusje Nicky heeft het gevoel dat ze in een film stapt als ze haar zus in de gevan genis bezoekt. „We praten met elkaar achter glas en Paris draagt ook echt een oranje overall", ver telt ze. Ze vindt de straf die haar drie jaar oudere zus heeft gekre gen vooral oneerlijk. „De open baar aanklager eiste 45 dagen ge vangenisstraf, terwijl zijn eigen vrouw voor hetzelfde vergrijp een boete van 140 euro kreeg." Paris werd tot de cel veroordeeld voor het herhaaldelijk rijden zonder geldig rijbewijs. Nicky vond het moeilijk om Paris te be zoeken, zei moeder Kathy Hil ton later. De Britse zanger Rod Stewart en het model Penny Lancaster zijn zaterdag getrouwd in het Noord-Italiaanse plaatsje Santa Margherita Ligure. De 62-jarige Stewart en zijn 36-jarige verloof de gaven elkaar het jawoord in een 17de eeuwse villa, aldus loka le Italiaanse media. De Italianen dachten te weten dat Stewarts derde huwelijk in Portofino zou plaatsvinden. Daar zaten alle me dia voor niets te wachten. Een sixpack, een gebruinde huid en de gewoonte shirtloos door het leven te gaan: dat maakt de 37-jarige Matthew McConaug hey volgens People tot meest be geerlijke vrijgezel van 2007. Ook Jake Gyllenhaal, Justin Timberla- ke en Chris Evans zijn vertegen woordigd in de lijst van hottest bachelors, die jaarlijks door het Amerikaanse tijdschrift wordt sa mengesteld. Zijn ideale vrouw, zegt hij in een interview met People, is zowel sexy als grappig. Matthew McConaughey. foto EPA „Maar eigenlijk is een vrouw met humor altijd sexy."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40